چه مدت از چاپگر جوهر افشان خود استفاده نکرده اید؟ همانطور که می‌دانید پرینترهای جوهر افشان بعد از یک مدت بیکار ماندن عملکرد مناسب خود را از دست می‌دهند و این به دلیل ماندگاری کم جوهر پرینترهای جوهر افشان است. بنابراین باید برای جلوگیری از خشک شدن هد پرینتر هر چند وقت یکبار از چاپگر خود استفاده کنید و آن را فعال نگه دارید. در این مقاله فروشگاه نارستان ما قصد داریم نحوه تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده را به شما آموزش دهیم.

ایجاد خطوط در چاپ به علت مسدود شدن هد پرینتر

با پیش بردن آموزش امروز فروشگاه نارستان حتی می‌توانید خطوط اضافی که در عکس‌ها چاپ می‌شوند را از بین ببرید. همین خطوط به شما نشان خواهند داد که نازل‌های پرینتر جوهر افشان شما مسدود شده است. در پرینترهای جوهر افشانی که مشکل خشک شدن جوهر در هد وجود دارد در صورتی که تمیز کردن هد به درستی انجام نشد حتی با پاک کردن نازل‌ها هم کاری از پیش نخواهید برد.

  • توجه 1: قسمت هایی از هد ( head nozzles ) و کارتریج که دارای برد الکترونیکی هستند را به هیچ عنوان نباید با بدن یا اشیائی که دارای الکتریسیته ساکن هستند، لمس کرد یا به عبارتی تماس مستقیم با کیت شمارنده پرینتر، زیرا احتمال سوختن آن را دربر خواهد داشت.
  • توجه 2: اطمینان حاصل کنید که پرینتر خاموش بوده و از برق کشیده شده است تا از صدمه به دستگاه و خودتان جلوگیری شود
  • توجه 3: بعضی از هدهای پرینترها، به عنوان مثال در گروه Epson-Stylus هد به صورت ثابت در دستگاه نصب شده است و بهتر است آن را باز نکنید.
  • توجه 4 – بتر است در این آموزش از آب معدنی استفاده کنید چونکه مواد درون آب لوله می‌ تواند دوباره باعث مسدود شدن نازل‌ها شود.

مرحله 1 – برای تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده خود، کارتریج‌های پرینتر را بردارید

برخی از پرینترهای ارزان دارای هدهای متصل به کارتریج جوهر هستند، این کارتریج‌ها بسیار گران قیمت تر هستند و کیفیت آنها نیز بدتر است. My Canon IP4600 یک پرینتر گران قیمت نیست اما کیفیت خوب و همچنین قابلیت چاپ روی سی دی را ارائه می‌دهد. این دستگاه دارای 5 کارتریج است که می‌توانید بدون حرکت داده هد آن را استخراج کنید، در تصویر زیر ما از قبل کارتریج‌ها را برداشته ایم.

نحوه تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده

مرحله 2 – هدها چاپگر جواهر افشان خشک شده خود را بردارید

برای جدا کردن هد چاپگر اهرم خاکستری بالا را بکشید، هد بدون مقاومت بیرون می‌آید. توجخ کنید که قسمت‌های پایین و عقب جایی که نازل‌های جوهر را می‌توانید پیدا کنید را لمس نکنید. این نازل‌ها بسیار ظریف هستند و اگر آنها را لمس کنید احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد.

نحوه تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده

نحوه تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده

مرحله 3 – برای تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده ، یک لوله مکش مناسب پیدا کنید

در حال حاضر شما نیاز به لوله مکش دارید که می‌توانید از فروشگاه‌های مجهز خوب هم پیدا کنید. ما از بین لوله‌های لاستیکی که داشتیم جستجو کردیم تا یک لوله با قطر مناسب را پرینتر را پیدا کنیم. این لوله مکش ضروری نیست چونکه احتمالا کافیست هد را در آب فرو کنید اما ما فکر می‌کنیم که استفاده از این لوله مکس می‌توانید ریکاوری هد را به صورت موفقیت آمیزی تضمین کند.

نحوه تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده

مرحله 4 – هد چاپگر جوهر افشان خشک شده را در آب فرو کنید

یک ظرف پلاستیکی را با مقدار کمی آب پر کنید (ظرف نباید دارای عمق زیاد باشد). مهم است که شما از شما از ظروف سرامیکی با هر موادی که سخت است استفاده نکنید. این امر بدان علت است که نازل‌ها به راحتی مشکنند. اجازه دهید تا مواد برای مدتی خیس بخورند، آب جوهر خشک شده را حل می‌کند. در ضمن با لوله لاستیکی سعی کنید مقداری از آن را دورن نازل‌ها انتقال دهید.

برای این کار لزوما نیاز به مک زدن لوله نمی‌باشد و بهتر است لوله پلاستیکی را در حای مورد نظر خود قرار دهید و با دست سر لوله را باز و بسته کنید تا آب به داخل نازل‌ها انتقال داده شود. حالا حدود یک ساعت صبر کنید اما اگر وقت کافی دارید می‌توانید برای یک شب نازل را در آب بخیسانید. قسمت پشت هد چاپر را هم با آب بخیسانید اما آنها را خیلی مرطوب نکیند.

مرحله 4 – هد چاپگر جوهر افشان خشک شده را در آب فرو کنید

مرحله 5 – هد چاپگر را با دستمال خشک کنید

هنگامی که زمان نصب مجدد هد روی چاپگر می‌رسد آن را به آرامی خشک کنید، شما نباید دستمال را به هد بمالید بلکه با فشار دادن دستمال به هد می‌توانید برای خشک کردن اقدام کنید و چند دقیقه در هوای آزاد بگذارید تا به طور کامل هد خشک شود. برای این کار از پارچه‌های میکروبفیبر استفاده کنید تا نازل‌های شما با الیاف پارچه مسدود نشود. شما احتمالا مانند تصویر زیر رنگ هایی را روی دستمال خود مشاهده خواهید کرد.

مرحله 5 – هد چاپگر را با دستمال خشک کنید

مرحله 6- اتمام کار

حالا هد پرینتر شما تمیز شده است، اگر هنوز مقداری آب درون آن مشاهده می‌کند، نگران این موضوع نباشید. هد را در جای خود نصب کنید، اهرم را ببنید، وقتی که 5 کارتریج را در جای خود قرار دادید می‌توانید چاپگر را ببنید.

شما باید چند دقیقه صبر کنید؛ چونکه فکر می‌کنم جوهر برای مخلوط شدن با آب درون نازل‌های هد نیاز به زمان دارد. هنگامی که چاپر را دوباره روشن می‌کنید به احتمال زیاد به صورت موفقیت آمیزی می‌توانید کارهای چاپ خود را انجام دهید. بعد از تمیز کردن ممکن است مقداری جوهر برای تست چاپ یک برگه آزمایشی هدر رود تا مطمئن شوید که تمام نازل‌ها تمیز هستند و به درستی کار می‌کنند.

مرحله 6- اتمام کار

مرحله 6- اتمام کارمرحله 6- اتمام کار

در مقاله امروز فروشگاه نارستان شما نحوه تمیز کردن هد چاپگر جوهر افشان خشک شده را یاد گرفتید، بنابراین اگر کیفیت چاپ تان پایین امد و هد چاپگر نیاز به تمیز کردن دارد، مراحل ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کند تا کار تمیز کردن را به نحو احسن انجام دهید. اگر جوهر شما نیاز به تعویض دارد می‌توانید برای خرید با فروشگاه‌های آنلاینی مانند فروشگاه نارستان تماس داشته باشید.