بیشتر بدانید

تفاوت هارد دیسک بنفش ، مشکی، قرمز و آبی وسترن دیجیتال

تفاوت هارد دیسک بنفش ، مشکی، قرمز و آبی وسترن دیجیتال

اگر شما قصد خرید هارد وسترن دیجیتال را داشته باشید با انواع مختلف هاردهای SSD و HDD که با نام هایی مانند WD Blue, Black, Red و Purple عرضه می شوند برخورد کرده اید و شاید برایتان سوال پیش آمده باشید که کدام هارد را خریداری کنید و یا اینکه کدام هارد به کار شما می آید. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی مشخصات و تفاوت هارد دیسک بنفش ، مشکی، قرمز و آبی وسترن دیجیتال بپردازیم.

در سال های اخیر محصولات وسترن دیجیتال که به اختصار WD نوشته می شوند تغییر قابل توجهی کرده است و به طور کلی بازار هارد را تکان داده است ، این در حالی است که برخی از فروشندگان هارد های HDD نام هایی همچون BarraCuda, IronWolf, SkyHawk و غیره را ترجیح می دهند. همانطور که در بالا ذکر شد وسترن دیجیتال (Western Digita) به طور جدی تغییر پیدا کرده اند به طوری که هاردهای وسترن دیجیتال سبز به رنگ آبی تغییر کرده اند.

علاوه بر رنگ این هارد ها، وسترن دیجیتال هارد دیسک های آبی خود را در در دو فرم فکتور ۲.۵ اینچ و M.2 ارائه کرده است و سعی کرده است برند WD Blue را گسترش دهد تا جامع ترین محصولات را ارائه دهد. سایر تغییرات مانند گسترش هاردهای سری مشکی وسترن دیجیتال . ارائه فضای ذخیره سازی مبتنی بر NVMe/PCIe و بعدا گسترش هاردهایی ۶ ترابایتی از توسعه های بعدی برند وسترن دیجیتال بود و مسلما این تغییرات باز هم اعمال می شود.

در این مقاله ما تنها در مورد چندتا از هاردهای HDD وسترن دیجیتال زیر صحبت خواهیم کرد:

  • هارددیسک آبی ۲ ترابایتی و هارد دیسک آبی ۶ ترابایتی
  • هارددیسک مشکی ۶ ترابایتی و هارد دیسک مشکی ۲ ترابایتی
  • هارددیسک قرمز ۸ ترابایتی
  • هارددیسک بنفش ۳ ترابایتی

بازار هاردهای HDD به سمت هاردهای SSD تغییر پیدا کرد و این تقاضا در بخش مصرف کنندگان ادامه دارد. کاربران کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ ها، OEM ها نیاز به هاردهای SSD دارند چونکه این نوع هاردها دارای خرابی کمتر و البته قیمت بالاتری نسبت به هاردهای HDD است. در این مقاله ما در مورد هاردهای SSD زیر صحبت خواهیم کرد:

  • هارد دیسک سبز وسترن دیجیتال ۲۴۰ گیگابایتی
  • هارد دیسک آبی ۵۰۰ گیگابایتی
  • هارد دیسک مشکی ۵۱۲ گیگابایت

در جدول زیر شما می توانید تفاوت هارد دیسک بنفش ، مشکی، قرمز و آبی وسترن دیجیتال را از لحاظ مشخصات مطالعه بفرمایید.

مشخصاتWD BlueWD BlackWD RedWD Purple
رابطSATA IIISATA IIISATA IIISATA III
ظرفیت۵۰۰GB – ۶TB۵۰۰GB – ۶TB۷۵۰GB – ۸TB۵۰۰GB – ۸TB
فرم فکتور۳.۵”۳.۵”۳.۵”/۲.۵”۳.۵”
سرعت انتقالUp to 175 MB/s (6TB model)Up to 218 MB/s (6TB model)Up to 178 MB/s (8TB model)Up to 178 MB/s (8TB model)
کش۳۲/۶۴MB۶۴/۱۲۸MB۱۶/۶۴/۱۲۸MB۶۴/۱۲۸MB
دور در دقیقه۵۴۰۰-۷۲۰۰۷۲۰۰۵۴۰۰۵۴۰۰
سیکل بارگذاری۳۰۰,۰۰۰۳۰۰,۰۰۰۶۰۰,۰۰۰۳۰۰,۰۰۰
گارانتی۲-year۵-year۳-year۳-year
برق مصرفی ( در حالت های خواندن/ نوشتن/ بیکاری)۵.۳/۳.۴ (۶TB, 5TB, 4TB), 4.1/3.0 (3TB, 2TB), 3.3/2.5 (1TB @5400RPM), 6.8/6.1 (1TB@7200RPM), 6.8/6.1 (500GB)۱۰.۶/۷.۶ (۶TB,5TB), 9.1/5.8 (4TB), 9.5/8.1 (3TB, 2TB), 6.8/6.1 (1TB, 500GB)۶.۴/۵.۲ (۸TB), 5.3/3.4 (6TB, 5TB), 4.5/3.3 (4TB), 4.1/2.7 (3TB, 2TB), 3.3/2.3 (1TB), 1.4/0.6 (1TB 2.5”, ۷۵۰GB 2.5”)۶.۴/۵.۷ (۸TB), 5.3/4.9 (6TB, 5TB), 5.1/4.5 (4TB), 4.4/4.1 (3TB, 2TB), 3.3/2.9 (1TB, 500GB)

 هارد دیسک آبی وسترن دیجیتال ( محاسبات روزمره، مین استریم)

هارد دیسک آبی وسترن دیجیتال ترکیبی از ظرفیت بالا، سرعت نوشت و خواندن سریع و قیمت مقرون به صرفه را ارائه می دهد. این هاردها عمدتا در محاسبات روزمره و کاربردهای رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرد و نقط عطفی برای مشتریان میان رده می باشند. به طور خلاصه هاردهای آبی وستردن دیجیتال دو سرعت اسپیندل ۵۴۰۰ و ۷۲۰۰ دور در دقیقه را ارائه می دهند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم هاردهای آبی و سبز با هم ترکیب شده اند بنابراین اگر شما در انتهای شماره مدل حرف z را مشاهده می کنید به این معناست که این هارد سبز است و سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه را اجرا می کند. هارد مدل ۱ ترابایتی (S50) با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه کار می کند و دارای ۶۴ مگابایت حافظه کش می باشد.

قبلا شرکت وسترن دیجیتال از کنترلر Marvell و تراشه های سامسونگ برای کش موجود در این مدل استفاده می کرد. هارد دیسک آبی وسترن دیجیتال فاقد ویژگی های پیشرفته مانند محافظت در مقابل لرزش یا TLER هستند و دارای کمترین مدت گارانتی هستند (۲ سال). به طور کلی ما پیشنهاد می کنیم که هاردهای آبی وسترن دیجیتال (WD Blue ) را به عنوان هارد اولیه بکار گیرید و یا از آن برای ذخیره بازی ها استفاده کنید چونکه نسبت به ظرفیت و سرعت عملکرد خوبی را ارائه می دهد.

هارددیسک مشکی وسترن دیجیتال ( بازی، ایجاد محتوای حرفه ای، کاربران قدرتمند)

سری هارد دیسک های مشکی وسترن دیجیتال ترکیبی از ظرفیت و عملکرد بالا هستند. هدف هاردهای مشکی وسترن دیجیتال ارائه بالاترین ظرفیت با سریعترین توان عملیاتی می باشد. برخی از هاردهای آبی و سبز را می توان یافت که کمی سریعتر از هاردهای مشکی هستند و این به علت تراکم پلاترها می باشد. هارد ۶ ترابایتی وسترن دیجیتال از ۵ پلاتر ۱.۲ ترابایتی و همچنین ۱۰ هد خواندن و نوشتن تشکیل شده است و حداکثر تراکم اطلاعات را در هر پلاتر ارائه می دهد و سعی در به حداقل رساندن حرکت هدها دارد.

کش DRAM این هاردها نسبت به نسخه قبلی (هارد ۴ ترابایتی) دو برابر شده است و دارای ۱۲۸ مگابایت حافظه است. علاوه بر این فناوری Dynamic Cache بکار رفته در این دسته هاز هاردهای WD باعث افزایش عملکرد شده است. کش توسط NANYA ارائه شده است کنترلر دو هسته ای از LSI می آید. علاوه بر این فریم ویر به صورت بهینه شده ای تنظیم شده است تا عملکرد خواندن و نوشتن متوالی بهبود پیدا کند. هاردهای WD Black مانند هاردهای WD Blue دارای کمی سر و صدا و انرژی مصرفی بیشتر هستند اما مزایایی مانند محافظت در مقابل ارتعاشات و گارانتی ۵ ساله را ارائه می دهند.

هارد دیسک قرمز وسترن دیجیتال ( ذخیره سازی متصل شده به شبکه)

این نوع هارد دیسک قرمز برای ذخیره سازی ابری، تجهیزات SOHO، RAID ها و سرورها استفاده می شود. GN از سه هارد قرمز ۲ ترابایتی در راه اندازی RAID5 خود در مایشن های رندرش استفاده می کند و این موضوع به خاطر مقرون به صرفه بودن، تراکم و قابلیت اطمینان در RAID ها بود. هاردهای قرمز ویترن دیجیتال برای استفاده در محیط های NAS ایجاد شدند. هاردهای NAS به منظور تحمل ارتعاشات ثابت و پوشش حرارتی سیستم های چند منظوره ساخته شدند.

قبلا ظرفیت این هاردها به ۶ ترابایت محدود شده بود اما بعدها نسخه ۸ ترابایتی نیز منتشر شد. وسترن دیجیتال از فناوری HelioSeal و هلیوم به ساخت این دسته از هاردهای خود پرداخت. هلیوم سبکتر از هوا است و اجازه می دهد تا شاسی بتواند یک پلاتر ۱.۲ ترابایتی بیشتر (کلا ۷ عدد) را ساپورت کند و در مقابل گرما مقاومت بیشتری پیدا کند.

با توجه به جدول بالا، کاربران می توانند سرعت سیکل بارگذاری دو برابر سریعتر را نسبت به هاردهای دیگر داشته باشند که به معنای عمر مفید طولانی تر این دسته از هاردها می باشد. هارد قرمز ۸ ترابایتی از ۱۴ هد خواندن نوشتن و یک کنترلر مبتنی بر LSI همراه با ۱۲۸ مگابایت کش، کنترل های ریکاوری خطای RAID، NASware 3.0 و سه سال گارانتی بهره می برد.

هارد دیسک بنفش وسترن دیجیتال ( نظارت، DVR و NVR)

هارد دیسک بنفش کلا در کلاس ذخیره سازی نظارتی وسترن دیجتال قرار می گیرد. این دسته از هاردهای برای استفاده های ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته مناسب است و فریم ویر و الگوریتم های کش برای برنامه هایی که متکی بر سرعت نوشتن هستند بهینه شده اند. هارد دیسک بنفش ۴ ترابایتی وسترن دیجیتال نسبت به ظرفیتی که دارد دارای قیمت مناسبی می باشد.

هارد دیسک های بنفش وسترن دیجیتال از فناوری AllFrame استفاده می کند که موجب کاهش خطاها، پیکسل پیکسل شدن و قطع ویدیوها می شود چونکه فناوری AllFrame سعی در کتهش از بین رفتن فریم های ویدیویی دارد. هارد دیسک بنفش همچنین از قابلیت TLER پشتیبانی می کند و می توند ۸ سینی هارد و ۶۴ دوربین HD را پشتیبانی کند و با گارانتی ۳ ساله همراه است.

مشخصاتWD GreenWD BlueWD Black
رابطSATA IIISATA IIIPCIe x4
ظرفیت۱۲۰GB – ۲۴۰GB۲۵۰GB – ۱TB۲۵۶GB – ۵۱۲GB
فرم فکتور۲.۵”/M.2 2280۲.۵”/M.2 2280M.2 2280
سرعت خواندن نوشتن متوالی۵۴۰/۴۳۰ (۱۲۰GB), 540/465 (240GB)۵۴۰/۵۰۰ (۲۵۰GB), 545/525 (500GB, 1TB)۲,۰۵۰/۷۰۰ (۲۵۶GB), 2,050/800 (512GB)
سرعت خواندن نوشتن تصادفی۳۷/۶۳K (120GB), 37/68K (240GB)۹۷/۷۹K (250GB), 100/80K (500GB, 1TB)۱۷۰/۱۳۰K (256GB), 170/134K (512GB)
میانگین برق مصرفی (mW)۵۰۷۰۱۳۵
MTTF۱.۷۵M hours۱.۷۵M hours۱.۷۵M hours
تحمل پذیری (TBW)۸۰ (۲۴۰GB), 40 (120GB)۱۰۰ (۲۵۰GB), 200 (500GB), 400 (1TB)۸۰ (۲۵۶GB), 160 (512GB)
گارانتی۳-year۳-year۵-year

 هارد SSD سبز وسترن دیجیتال (رده پایین)

جالب است بدانید که برچسب سبز وسترن دیجیتال در بخش هاردهای SSD احیا شده است. این نوع هاردها عملکرد پایه ای که هارد دیسک های مکانیکی ارائه می دهند را پشتیبانی می کند. ظرفیت این نوع هاردها محدود است و از فلش TLC NAND پانزه نانومتری و کنترلرهای سیلیکونی متحرک استفاده می کنند. هارد دیسک سبز وسترن دیجیتال بازاربی مشابه به EVO 750 سامسونگ دارد.

هارد SSD آبی وسترن دیجیتال (مین استریم)

هاردهای SSD آبی وسترن دیجیتال از فریم ویرهای مختلفی استفاده می کنند و دارای ظرفیت های متنوعی می باشد. سری WD Blue از حافظه فلش SanDisk 15nm TLC NAND، کنترلر Marvell، پکیج های Micron DRAM استفاده می کتتد و دارای رتبه مقاومت بیشتر از میانگین می باشد. این نوع هاردها عملکرد عالی دارند و طول عمر طولانی تر دارند و برای کارهایی که مبتنی بر ذخیره سازی سنگین هستند مناسب می باشد.

هارد SSD مشکی وسترن دیجیتال ( عملکرد بالا)

در حالی که هارد دیسک های آبی و سبز وسترن دیجیتال مبتنی بر محصولات SanDisk بودند ظاهرا هاردهای مشکی وسترن دیجیتال محصول جدیدی هستند. این هارد وسترن دیجیتال یک هارد SSD مبتنی بر PCIe است و از رابط و پروتکل PCIe 3.0 x4 NVMe استفاده می کنند. هاردهای مشکی وسترن دیجیتال با ترکیب حرارتی و ذخیره سازی مبتنی بر NVMe / PCIe می تواند بر مشکلات کارههای مبتنی بر ذخیره سازی غلبه کند. وسترن دیجیتال ادعا می کند که در این نوع از هاردهای خود از الگوریتم های پیشرفته ای برای کنترل برق و گرما استفاده می کند. وسترن دیجیتا برای این دسته از هاردهای خود کارانتی ۵ ساله را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.