هر کسی ممکن است با مشکلات وای فای مواجه شده باشد. شاید شما ندانید که چرا Wi-Fi شما کند شده است و در حقیقت از سرعت اینترنتی که برای آن هزینه کرده‌اید لذت نمی‌برید. حل کندی و غیر پایداری اتصال وای فای یک ترفند ساده دارد که می‌تواند اتصال وای فای شما را سریعتر کند. ما امروز در نارستان می‌خواهیم این موضوع را مطرح کنیم و نحوه تحلیل شبکه‌های وای فای و نحوه سرعت بخشیدن به آن را توضیح دهیم.

شما با تست سرعت وای فای (Wi-Fi) که به راحتی انجام می‌شود می‌توانید صحت این موضوع را که یک مشکل وجود دارد، تایید کنید. تعداد زیادی از سرویس‌های تست سرعت وای فای وجود دارد که در مرورگر وب قابل اجرا است. آنها تصور دقیقی از سرعت اتصال اینترنت را به شما نشان می‌دهند.

تست سرعت Wi-Fi

اکثر تست‌های سرعت وای فای سه عنصر را اندازه گیری می‌کند:

  • سرعت پینگ
  • سرعت دانلود
  • سرعت آپلود

 سرعت پینگ

سرعت پینگ میزان تاخیر شبکه را اندازه گیری می‌کند. این زمان شامل ارسال اطلاعات بسته‌ بندی شده از یک ماشین به ماشین دیگر و سپس زمان دریافت بسته برگشتی می‌باشد. تاخیر زمانی بالا منجر به لگ می‌شود، چیزی که قطعا مانع از لذت بردن از یک بازی چند نفره آنلاین می‌شود. سرعت پینگ بیشتر از 150 میلی ثانیه ممکن است باعث انحطاط در بازی شود، این در حالی است که تاخیرهای کمتر از 20 میلی ثانیه به عنوان تاخیر کم در نظر گرفته می‌شود.

سرعت دانلود

سرعت دانلود یکی از مهمترین معیارهای سرعت وای فای است. این معیار سرعت لود اطلاعات در کامپیوتر شما را نشان می‌دهد و برحسب مگابیت در ثانیه اندازه گیری می‌شود. این تست با دانلود چند چانک یا قطعه از اطلاعات در کامپیوتر شما، تنظیم اندازه و تعداد اتصالات برای دانلود قابل تنظیم است. این معیار سرعت اتصال شما را به حداکثر مقدار می‌رساند تا مطمئن شوید که دارای بیشترین سرعت است. برای تنظیم نتایج شما باید سرعت سرویسی که در آن ثبت نام کرده‌اید را بدانید و آنها را با هم مقایسه کنید. برای مثال Netflix برای استریم‌های 4K نیاز به 25Mbps و برای فیلم‌های 1080p HD نیاز به سرعت 5Mbps دارد.

 

سرعت دانلود - تست سرعت وای فای

سرعت آپلود

سرعت آپلود نشان می‌دهد که چقدر سریع می‌توانید اطلاعات را آپلود کنید. درست مانند وقتی که می‌خواهید فایل‌های بکاپ خود را در سرویس ابر قرار دهید. این سرعت نسبت به سرعت دانلود کندتر است و توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ارائه نمی‌شود. نتیجه تست سرعت خود را با سرعت نقل شده از ارائه دهنده خود مقایسه کنید تا ببینید چقدر خوب کار می‌کنید.تست سرعت آپلود شبیه به تست سرعت دانلود است و تنها در جهت مخالف است.

مرورگر شما اطلاعات را براساس تنظیمات انجام شده ارسال می‌کند تا اطمینان حاصل شود که از اتصال خود به طور کامل استفاده می‌کنید. در بین این سه تست، تصور کاملی از نحوه اجرای تنظیمات وای فای شما را ارائه می‌دهد و شما متوجه خواهید شد که سرعت اینترنت شما همانقدر سرعت دارد که سرویس دهنده شما وعده داده است یا نه.

7 نکته برای افزایش قدرت سیگنال روتر وایرلس شما

تست سرعت وای فای را چندین انجام دهید

برای اطلاع از اینکه سرعت وای فای شما چقدر است شما باید بیش از یکبار تست سرعت را انجام دهید. سرعت می‌تواند کاملا فرار باشد. شما می‌توانید در شرایط مشابه تست را انجام دهید و نتایج مختلفی دریافت کنید. حداقل سه بار تست را در چند روز انجام دهید تا به متوسط سرعت وای فای خود دست پیدا کنید.

در روزهای مناسب تست را انجام دهید

یکی از بزرگترین معیارهایی که بر سرعت اینترنت شما تاثیر می‌گذارد تعداد کاربرانی است که به صورت همزمان با شما وارد سیستم می‌شوند. در طول ساعت‌های پیک مانند شب‌هایی که همه Netflix تماشا می‌کنند، احتمالا سرعت کمتری نسبت به زمان‌های دیگر تجربه خواهید کرد. شما می‌توانید در ساعات پیک و غیر پیک تست را انجام دهید و نتایج را با هم مقایسه کنید و اگر می‌خواهید سرعت کلی خود را بدانید تست را به ساعات غیر پیک انتقال دهید.

تست سرعت وای فای را در یک مکان مناسب انجام دهید

اگر تست سرعت وای فای خود را در مکانی اشتباه انجام دهید نتایج تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. اما چگونه مکان مناسب را انتخاب کنید؟ زمانی که می‌خواهید سرعت وای فای را اندازه گیری کنید تست را نزدیک به لاین متصل به روتر انجام دهید. به عبارت دیگر، آن را در همان اتاق و بدون موانع فیزیکی که سد راه سیگنال‌ها شوند، انجام دهید. اگر می‌خواهید بهترین مکان را در خانه خود پیدا کنید تست سرعت را در چند جای اتاق انجام دهید و بعد نتایج را با هم مقایسه کنید. این به شما نشان می‌دهد که شما بهترین سیگنال را از کجا بدست خواهید آورد.

سایر دستگاه‌های دانلود کننده را جدا کنید

تست سرعت وای فای می‌تواند تنها سرعت دستیابی دستگاه شما را اندازه گیری کند، شما باید سعی کنید حداکثر پهنای باند قابل دسترس برای دستگاه را افزایش دهید. اکثر ما دستگاه‌های زیادی را به شبکه وایرلس خود متصل می‌کنیم و پهنای باند اینترنت بین هر کدام از این دستگاه‌ها تقسیم می‌شود و این بدیهی است که با کاهش سرعت اینترنت مواجه شوید. برای اینکه بهترین نتیجه عایدتان شود دستگاه‌های خود را خاموش و یا جدا کنید و یا حداقل مطمئن شوید که فایل‌های حجیم دانلود و یا آپلود نمی‌کنند.

ریستارت کامپیوتر خود را فراموش نکنید

شما می‌توانید سرعت وای فای خود را تقریبا با هر دستگاهی که دارای مرورگر است انجام دهید. دستگاه‌هایی که مدت زیادی است راه‌اندازی مجدد نشده‌اند، برخی از فرایندها را در بک گراند انجام می‌دهند که می‌تواند موجب کند شدن سرعت اینترنت شما شود و یا می‌توانید روی سرعت پینگ شما تاثیر بگذارد. قبل از انجام تست دستگاه خود را ریستارت کنید و برنامه‌های دیگر را اجرا نکنید و حتی برنامه آنتی ویروس خود را به طور موقت غیرفعال کنید.

 ریستارت کامپیوتر خود را فراموش نکنید

از ابزار تست سرعت وای فای اشتباه استفاده نکنید

بسیاری از ابزارهای تست آنلاین وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید برخی از این ابزارها نیاز به فلش دارند و برخی دیگر هم از HTML5 استفاده می‌کنند. فلش می‌تواند سربارهایی را به سیستم شما تحمیل کند و روی سرعت اینترنت شما تاثیر بگذارد. به جای استفاده از ابزارهای آنلاین می‌توانید از برنامه‌های دسکتاپ مانند Speed Right استفاده کنید که برای سیستم عامل‌های ویندوز و مک در دسترس است.

از ابزار تست سرعت وای فای اشتباه استفاده نکنید

 

هنگام تست از VPN استفاده نکنید

همانطور که می‌دانید وی پی ان مابین کامپیوتر و اینترنت شما قرار می‌گیرد و سرعت اتصال اینترنت شما را کاهش می‌دهد، بنابراین در حین تست، نتایج دقیقی عایدتان نخواهد شد. فقط اگر می‌خواهید یک وی پی ان را تست کنید و ببینید چقدر سریع است آن را فعال نگه دارید در غیر این صورت در حین تست سرعت وای فای آن را غیرفعال کنید.