ما در این مقاله به آموزش 5 روش تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 10، 8 ، 7 و غیره می‌پردازیم. چگونه بدون ماوس با کامپیوتر کار کنیم؟ سیستم عامل ویندوز مایکروسافت دارای قابلیتی به نام Mouse Keys است که به شما اجازه می‌دهد اشاره گر ماوس را با فشار داده دکمه‌های جهت نمای کیبورد خود به صورت پیکسل پیکسل حرکت دهید.

Mouse Keys جزو قابلیت‌های Ease of Use است و به کاربرانی که ماوسشان از کار افتاده است کمک می‌کند. اگر باتری ماوس شما تمام شده است و یا به دلیل مشکلات جسمی حرکتی قادر به گرداندن ماوس نیستید می‌توانید خیلی راحت آموزش تبدیل کیبورد به ماوس را امروز در فروشگاه نارستان مطالعه بفرمایید و از صفحه کلید خود به جای ماوس استفاده کنید.

 فعال کردن قابلیت Mouse Keys از طریق کلیدهای میانبر

شما می‌توانید با استفاده از کلیدهای میانبر اقدام به فعال کردن Mouse Keys کنید. در همه نسخه‌های ویندوز شما می‌توانید از طریق دکمه‌های میانبر قابلیت Mouse Keys را فعال و یا غیر فعال کنید. برای انجام این کار شما باید دکمه‌های ALT سمت چپ + Shift سمت چپ + دکمه Num Lock را به صورت همزمان فشار دهید تا صفحه ای مانند زیر به شما نمایش داده شود.

 فعال کردن قابلیت Mouse Keys از طریق کلیدهای میانبر

وقتی این پنجره را مشاهده کردید دکمه Yes را انتخاب کنید و یا دکمه‌های Spacebar یا Enter را برای انتخاب دکمه Yes فشار دهید. برای غیرفعال کردن قابلیت Mouse Keys همین فرآیند را تکرار کنید.

تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 10

در ویندوز 10 شما می‌توانید در صفحه تنظیمات Ease of Access قابلیت Mouse Keys را فعال یا غیرفعال کنید. اگر ماوس شما کار نمی‌کند می‌توانید از کلید Tab و Spacebar استفاده کنید. خب برای این کار دکمه ویندوز صفحه کلید خود را فشار دهید.

حالا عبارت Ease of Access mouse settings را تایپ و اینتر کنید. در بخش Mouse Keys سوئیچ Use numeric pad to move mouse around the screen را فعال کنید. برای خارج شدن از این منو دکمه Alt+F4 را فشار دهید.

تبدیل keyboard به mouse

نحوه تبدیل کیبورد به ماوس با Run ویندوز 10

به جای روش بالا می‌توانید دکمه‌های ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره RUN برای شما باز شود. حالا عبارت ms-settings: را تایپ و اینتر کنید ( حتما علامت : را وارد کنید).

آموزش 5 روش تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 10، 8 ، 7 و غیره

در Windows Settings و در کادر جستجو عبارت mouse keys را تایپ کنید و دکمه پیکان رو به پایین صفحه کلید را برای انتخاب گزینه Control the mouse pointer with the keyboard فشار دهید.

آموزش 5 روش تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 10، 8 ، 7 و غیره

حالا کلید اینتر را فشار دهید تا صفحه Ease of Use settings برای شما باز شود.

آموزش 5 روش تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 10، 8 ، 7 و غیره

در اینجا دکمه Space را برای فعال کردن گزینه Turn on Mouse Keys to use the numeric keypad to move the mouse pointer فشار دهید.

گزینه Turn on Mouse Keys to use the numeric keypad to move the mouse pointer

حالا قابلیت Mouse Keys فعال شده است اما به صورت پیش فرض این قابلیت تنها در صورتی که دکمه Num Lock فعال باشد کار می‌کند پس این دکمه را فشار دهید تا مرحله پایانی تبدیل کیبورد به ماوس را به اتمام برسانید.

آموزش 5 روش تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 10، 8 ، 7 و غیره

حالا از دکمه 8 برای حرکت موس به بالا، دکمه 4 برای حرکت به پایین، دکمه 6 برای حرکت به سمت راست و دکمه 2 برای حرکت به سمت پایین استفاده کنید. هر وقت خواستید قابلیت Mouse Keys را غیر فعال کنید کافیست دکمه Num Lock را فشار دهید تا غیر فعال شود.

 • حرکت به بالا و سمت چپ = دکمه 7
 • حرکت به بالا = دکمه 8
 • حرکت به بالا و سمت راست = دکمه 9
 • حرکت به چپ = دکمه 4
 • حرکت به راست = دکمه 6
 • حرکت به پایین و سمت چپ = دکمه 1
 • حرکت به پایین = دکمه 2
 • حرکت به پایین و سمت راست = دکمه 3
 • انتخاب دکمه چپ ماوس = دکمه /
 • انتخاب هر دو دکمه ماوس = دکمه *
 • انتخاب دکمه راست ماوس = دکمه –
 • کلیک = انتخاب دکمه / و 5
 • راست کلیک = انتخاب – و 5
 • دابل کلیک = انتخاب / و +

تبدیل کیبورد به ماوس در ویندوز 8

اگر کلیدهای میانبری که در ابتدا ذکر شد برای فعال کردن قابلیت Mouse Keys برای شما کار نمی‌کند از مراحل زیر استفاده کنید. شما می‌توانید از کلید Tab و Scpacebar برای حرکت بین گزینه‌های منو استفاده کنید.

در منوی استارت عبارت Mouse را تایپ کنید با استفاده از کلیدهای جهت نما Ease of Access mouse settings را انتخاب کنید و کلید اینتر را فشار دهید. گزینه Mouse Keys را به حالت ON تغییر وضعیت دهید و در نهایت با استفاده از کلیدهای Alt+F4 پنجره را ببندید.

تبدیل keyboard به ماوس در ویندوز 7، XP و ویستا

اگر از نسخه‌های قدیمی ویندوز استفاده می‌کنید و از طریق کلیدهای میانبری که در ابتدای مقاله بدان اشاره کردیم نمی‌توانید قابلیت Mouse Keys را فعال کنید می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

هنگامی که در صفحه دسکتاپ خود هستید دکمه ویندوز را فشار دهید یا دکمه ویندوز سمت چپ صفحه کلید خود را فشار دهید. از لیست نمایش داده شده کنترل پنل را انتخاب کنید. در کنترل پنل به قسمت Ease of Access وارد شوید. در زیر Ease of Access Center گزینه Change how your mouse works را انتخاب کنید

گزینه Change how your mouse works

و چک باکس کنار Turn on Mouse Keys را انتخاب کنید. در نهایت دکمه Apply و OK را انتخاب کنید.

گرینه Turn on Mouse Keys