ما در این مقاله قصد داریم نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. هنگام خرید لپ تاپ، صفحه نمایش یکی از مهمترین مواردی است که به بررسی دقیق نیاز دارد. افرادی که کارهای زیادی برای انجام دادن ندارند، ممکن است متوجه تفاوت بین پردازنده‌های Core i5 و Core i7 نباشند؛ اما حتی افراد آماتور و نیمه حرفه‌ای هم از داشتن بهترین صفحه نمایش لپ تاپ قدردانی خواهند کرد.

بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

بنابراین در بین مدل‌ها و پیکربندی‌هایی که انتخاب می‌کنید، باید بهترین صفحه نمایش لپ تاپ که برایتان ممکن است را انتخاب کنید. در ادامه 5 فاکتوری که باید هنگام خرید لپ‌تاپ و بررسی بهترین صفحه نمایش لپ تاپ در نظر داشته باشید را لیست کرده‌ایم. اگر هنوز نمی‌دانید چه لپ‌تاپی را بخرید، به مقاله‌ی راهنمای خرید لپ‌تاپ مراجعه کنید و تمامی نکات لازم را بررسی کنید.

 بهترین صفحه نمایش لپ تاپ با رزولوشن 1920×1080 یا بالاتر

هر پنل صفحه نمایش از یک سری نقاط به نام پیکسل ساخته شده است و هر چه شما پیکسل بیشتری را در اختیار داشته باشید، جزئیات بیشتری را می‌توانید در صفحه نمایش مشاهده کنید. اکثر لپ‌تاپ‌ها دارای صفحه نمایش با وضوح پایین 1366×768 پیکسل هستند که محتوای کمتری را نسبت به پنل‌های با وضوح بالا و حداقل 1920×1080 پیکسل نشان می‌دهند.

در واقع، یک صفحه نمایش 1920×1080 که 1080p هم نامیده می‌شود، می‌تواند 10 خط متن اضافه را در یک صفحه وب یا ایمیل یا اسنادی که در حال ویرایش آن هستید، نشان دهد. شما می‌توانید دو پنجره در اندازه کامل را در کنار یکدیگر با 1920 پیکسل افقی جای دهید، اما واقعا نمی‌توانید این کار را تنها با 1366 نقطه انجام دهید.

فیلم‌ها و عکس‌ها همچنین در وضوح 1080p بسیار واضح‌تر به نظر می‌رسند، چونکه نقاط کوچکتر هستند و به شما این امکان را می‌دهد، جزئیات را روی یک صفحه نمایش کم مصرف مشاهده کنید.

 

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپاگر واقعا می‌خواهید کیفیت صفحه نمایش خود را بالا ببرید و بهترین صفحه نمایش لپ تاپ را داشته باشید، می‌توانید از صفحه نمایش‌های با رزولوشن بالاتر از 1080p استفاده کنید. برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای پنل هایی هستند که وضوح تصویر 2560×1440 یا 3200×1800 یا 3840×2160 (aka 4K) را ارائه می‌دهند.

رزولوشن‌های بالاتر از 1080p واضح‌تر هستند، اما از انرژی بیشتری استفاده می‌کنند و به عمر باتری آسیب می‌زنند. زمانی که می‌خواهید لپ‌تاپ‌های مختلف را بررسی کنید، شما وضوح صفحه نمایش را با نام‌های مختلفی مشاهده خواهید کرد.

به عنوان مثال، یک صفحه نمایش 1440×2560 می‌تواند به عنوان صفحه نمایش 2K یا WQHD نمایش داده شود، در حالی که همه‌ی این اسامی یکسان هستند. در اینجا برای کمک به شما رزولوشن‌های رایج را لیست کرده‌ایم. شما باید همیشه لپ‌تاپی با حداقل رزولوشن 1920×1080 را خریداری کنید، مگر اینکه قصد خرید یک لپ‌تاپ ارزان را داشته باشید.

در صنعت کامپیوتر در صنعت تلویزیون
1366x 768 HD (not Full HD)
1600x 900 HD+
1920x 1080 Full HD 1080p
2304×1440 Retina (Apple only)
2560x 1440 QHD / WQHD 2K
2560×1600 Retina (Apple only)
2880×1800 Retina (Apple only)
3000x 2000 PixelSense (MS Only)
3200x 1800 QHD+ 3K
3840x 2160 UHD 4K

 بهترین صفحه نمایش لپ تاپ – صفحه نمایش لمسی یا غیر لمسی

اگر شما در حال خرید یک سیستم 2 در 1 هستید، شکی نیست که به یک صفحه نمایش لمسی نیاز دارید. با این حال اگر شما در حال خرید لپ‌تاپ استاندارد هستید، باید مزایای صفحه نمایش لمسی را با قابلیت‌های دیگر آن مقایسه کنید. از لحاظ تئوری بسیار جالب است که بتوانید به کیبورد خود دسترسی پیدا کنید و روی پنال ضربه بزنید، اما باید توجه داشته باشید که صفحه نمایش لمسی 3 ایراد قابل توجه دارد:

  • مصرف برق بیشتر – صفحه نمایش‌های لمسی برق بیشتری را مصرف می‌کنند و باعث کاهش عمر باتری لپ‌تاپ می‌شوند.
  • قیمت بالاتر – اگر پیکربندی‌های مختلف لپ‌تاپ را با هم مقایسه کنید، متوجه خواهید شد، لپ‌تاپی که دارای صفحه نمایش لمسی است قیمت بالاتری دارد.
  • براق بودن صفحه – تقریبا تمام صفحه نمایش‌های لمسی دارای سطح براق هستند که نور بیشتری را به سمت شما بازتاب می‌دهد و زوایه دید مناسبی ندارند.

بنابراین اگر واقعا به صفحه نمایش لمسی نیاز ندارید، لپ‌تاپی انتخاب کنید که صفحه نمایش آن لمسی نباشد.

 

 بهترین صفحه نمایش لپ تاپ - صفحه نمایش لمسی یا غیر لمسی

روشنایی 250 نیت یا بیشتر و انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

گرچه وضوح تصویر و کیفیت رنگ از اهمیت زیادی برخوردار هستند، اما داشتن یک صفحه نمایش روشن‌تر تجربه بهتری را ارائه می‌دهد. پنل‌های روشن‌تر معمولا رنگ‌ها را بهتر نشان می‌دهند و زاویه دید گسترده‌تری را ارائه می‌دهند. اگر قصد دارید در بیرون از منزل و یا در نزدیکی یک پنجره کار کنید، به یک پنل نسبتا روشن نیاز دارید تا محتواها را در زیر نور مستقیم خورشید مشاهده کنید.

کیفیت رنگ بهترین صفحه نمایش لپ تاپ (IPS، OLED و Wide Gamut)

هرچه پنل شما رنگ‌های خروجی بیشتری داشته باشد، تصاویر را زنده‌تر و طبیعی‌تر خواهید دید. قابلیت تولید رنگ هر صفحه نمایش لپ‌تاپ را با sRGB اندازه می‌گیریم که یک مجموعه محدود از رنگ‌ها است.

بهترین لپ‌تاپ‌ها می‌توانند 95 درصد از پوشش رنگی sRGB را تولید کنند و بسیاری از آنها از مقدار 100 درصد هم  بالا تر می‌روند. 72 درصد گامت NTSC معادل 100 درصد پوشش رنگی sRGB است. اگر از پوشش رنگی صفحه نمایش لپ‌تاپ اطلاع ندارید، می‌توانید بررسی کنید که آیا صفحه نمایش پنل IPS دارد یا OLED. صفحه نمایش با کیفیت بهتر از فناوری IPS استفاده می‌کند که زاویه دید بهتری را نسبت به پنل‌های TN ارائه می‌دهند. بهترین نوع صفحه نمایش OLED است، این بدان معناست که رنگ‌ها دقیق‌تر نمایش داده می‌شوند.

کیفیت رنگ بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

رفرش ریت بالا، G-Sync برای بازی

اگر در حال خرید یک لپ‌تاپ گیمینگ هستید، شما باید دو فاکتور دیگر را نیز در نظر داشته باشید: رفرش ریت و زمان پاسخگویی. رفرش ریت تعداد دفعاتی در ثانیه است که صفحه نمایش خود را بروز می‌کند.

اکثر صفحه نمایش‌های لپ‌تاپ دارای رفرش ریت 60 هرتز هستند اما برخی از مدل‌های پر مصرف مانند MSI GS63VR دارای پنل‌های 120 هرتزی هستند که بهتر می‌باشند. زمان پاسخگویی برحسب میلی ثانیه است و به مدت زمانی که برای تغییر یک پیکسل نیاز است، اشاره دارد.

رفرش ریت بالا، G-Sync برای بازی

زمان پاسخگویی مناسب برای بازی 5 میلی ثانیه یا کمتر است. با رفرش ریت یا زمان پاسخگویی زیاد، صفحه نمایش شما ممکن است، نتواند بازی‌ها را به صورت سریع اجرا کند و این به معنای ایجاد مشکلاتی مانند تاخیر است. اگر یک بازی با سرعت 90 فریم در ثانیه داشته باشید و صفحه نمایش شما فقط 60 هرتز باشد، ممکن است متوجه این مشکل شوید.

برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای فناوری G-Sync Nvidia هستند که با هماهنگ کردن صفحه نمایش با کارت ویدیو تاخیر را محدود می‌کند. صفحه نمایش می‌داند که بازی با سرعت به طور مثال 60 فریم در ثانیه در حال اجرا است و بر این اساس تنظیم می‌شود. AMD از فناوری خاص خود به نام FreeSync استفاده می‌کند.

نتیجه گیری

شما باید در هنگام خرید لپ‌تاپ، سعی کنید، حداقل از رزولوشن 1920×1080 پیکسل استفاده کنید. شما باید فکر کنید که آیا به صفحه نمایش لمسی نیاز دارید یا خیر؟ و بعد کیفیت رنگ و روشنایی را در نظر بگیرید. رفرش ریت و زمان پاسخگویی تنها در صورتی که گیمر باشید، حائز اهمیت است.