ما در این مقاله قصد داریم نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. هنگام خرید لپ تاپ، صفحه نمایش یکی از مهمترین بخش هایی است که به بررسی دقیق نیاز دارد. افرادی که کارهای زیادی برای انجام دادن ندارند ممکن است متوجه تفاوت بین پردازنده‌های Core i5 و Core i7 نداشته باشند اما حتی افراد آماتور و حرفه ای از یک صفحه نمایش عالی قدردانی خواهند کرد.

بنابراین در بین مدل‌ها و پیکربندی هایی که انتخاب می‌کنید باید بهترین صفحه نمایش ممکن را انتخاب کنید. در ادامه 5 فاکتوری که باید هنگام خرید لپ تاپ و بررسی صفحه نمایش آن باید در نظر داشته باشید را لیست خواهیم کرد:

راهنمای خرید لپ تاپ – در هنگام خرید لپ تاپ به چه مواردی باید توجه کنیم؟ – قسمت اول

راهنمای خرید لپ تاپ – در هنگام خرید لپ تاپ به چه مواردی باید توجه کنیم؟ – قسمت دوم

 بهترین صفحه نمایش لپ تاپ با رزولوشن 1920×1080 یا بالاتر

هر پنل صفحه نمایش از یک سری نقاط به نام پیکسل ساخته شده ایست و هر چه شما پیکسل بیشتری را در اختیار داشته باشید جزئیات بیشتری را می‌توانید در صفحه نمایش مشاهده کنید. اکثر لپ تاپ‌ها دارای صفحه نمایش با وضوح پایین 1366×768 پیکسل هشتند که محتوای کمتری را نسبت به پنل‌های با وضوح بالا و حداقل 1920×1080 پیکسل نشان می‌دهند.

در واقع، یک صفحه نمایش 1920×1080 که 1080p هم نامیده می‌شود می‌تواند 10 خط متن اضافه را در یک صفحه وب یا ایمیل یا اسنادی که در حال ویرایش آن هستید را نشان می‌دهد. شما می‌توانید دو پنجره در اندازه کامل را در کنار یکدیگر با 1920 پیکسل افقی جای دهید اما واقعا نمی‌توانید این کار را تنها با 1366 نقطه انجام دهید.

فیلم‌ها و عکس‌ها همچنین در وضوح 1080p بسیار واضح تر به نطر می‌رسند چونکه نقاط کوچکتر هستند و به شما این امکان را می‌دهد تا جزئیات را روی یک صفحه نمایش کم مصرف مشاهده کنید.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

اگر واقعا می‌خواهید کیفیت صفحه نمایش خود را بالا ببرید می‌توانید از صفحه نمایش‌های با رزولوشن بالاتر از 1080p استفاده کنید. برخی از لپ تاپ‌ها دارای پنل هایی هستند که وضوح تصویر 2560 x 1440, 3200 x 1800 یا 3840 x 2160 (aka 4K) را ارائه می‌دهند.

رزولوشن‌های بالاتر از 1080p واضح تر هستند اما از انرژی بیشتری استفاده می‌کنند و به عمر باتری آسیب می‌زنند.  هنگامی که می‌خواهید لپ تاپ‌های مختلف را بررسی کنید شما می‌توانید وضوح صفحه نمایش را با نام‌های مختلفی مشاهده کنید.

به عنوان مثال یک صفحه نمایش 2560 x 1440 می‌تواند به عنوان صفحه نمایش 2K یا WQHD نمایش داده شود در حالی که همه این اسامی یکسان هستند. در اینجا برای کمک به شما رزولوشن‌های رایج را لیست کرده ایم. شما باید همیشه لپ تاپی با حداقل رزولوشن 1920 x 1080 را خریداری کنید مگر اینکه قصد خرید یک لپ تاپ ارزان را داشته باشید.

در صنعت کامپیوتر در صنعت تلویزیون
1366x 768 HD (not Full HD)
1600x 900 HD+
1920x 1080 Full HD 1080p
2304×1440 Retina (Apple only)
2560x 1440 QHD / WQHD 2K
2560×1600 Retina (Apple only)
2880×1800 Retina (Apple only)
3000x 2000 PixelSense (MS Only)
3200x 1800 QHD+ 3K
3840x 2160 UHD 4K

 بهترین صفحه نمایش لپ تاپ لمسی یا غیر لمسی

اگر شما در حال خرید یک سیستم 2 در 1 هستید شکی نیست که به یک صفحه نمایش لمسی نیاز دارید. با این حال اگر شما در حال خرید لپ تاپ استاندارد هستید باید مزایای صفحه نمایش لمسی را با قابلیت‌های دیگر آن مقایسه کنید. از لحاظ تئوری بسیار حالب است که بتوانید به کیبورد خود دسترسی پیدا منید و روی پنال ضربه بزنید، اما باید توجه داشته باشید که صفحه نمایش لمسی 3 عیب متمایز دارد:

  • مصرف برق – صفحه نمایش‌های لمسی برق بیشتری را مصرف می‌کنند و باعث کاهش عمر باتری لپ تاپ می‌شوند.
  • قیمت – اگر پیکربندی‌های مختلف لپ تاپ را با هم مقایسه کنید متوجه خواهید شد که لپ تاپی که دارای صفحه نمایش لمسی است قیمت بالاتری دارد.
  • براقی – تقریبا تمام صفحه نمایش‌های لمسی دارای سطح براق هستند که نور بیشتری را به سمت شما بازتاب می‌دهد و زوایه دید مناسبی ندارند.

بنابراین اگر واقعا به صفحه نمایش لمسی نیاز ندارید لپ تاپی که دارای صفحه نمایش لمسی است را خریداری نکنید.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

روشنایی 250 نیت یا بیشتر

 گرچه وضوح تص.یر و کیفیت رنگ از اهمیت زیادی برخوردار هستند اما داشتن یک صفحه نمایش روشن تر تجربه بهتری را ارائه می‌دهد. پنل‌های روشن تر مهمولا رنگ‌ها را بهتر نشان می‌دهند و زاویه دید گسترده تری را ارائه می‌دهند. اگر قصد دارید در بیرون منزل و یا در نزدیکی یک پنجره کار می‌کنید به یک پنل نسبتا روشن نیاز دارید تا محتواها را در زیر نور مستقیم خورشید مشاهده کنید.

کیفیت رنگ  بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

 IPS، OLED و Wide Gamut

هرچه پنل شما رنگ‌های خروجی بیشتری داشته باشد تصاویر را زنده تر و طبیعی تر خواهید دید. در لپ تاپ ما قابلیت تولید رنگ هر صفحه نمایش لپ تاگ را با sRGB اندازه می‌گیریم که یک مجموعه محدود از رنگ‌ها است.

بهترین لپ تاپ‌ها می‌توانند 95 درصد از پوشش رنگی sRGB را تولید کنند و بسیاری از آنها از مقدار 100 درصد تجاوز می‌کنند. 72 درصد گامت NTSC معادل 100 درصد پوشش رنگی sRGB است. اگر از پوشش رنگی صفحه نمایش لپ تاپ اطلاع ندارید حداقل می‌توانید بررسی کنید که آیا صفحه نمایش پنل IPS دارد یا OLED.

صفحه نمایش با کیفیت بهتر از فناوری IPS استفاده می‌کند که زاویه دید بهتری را نسبت به پنل‌های TN ارائه می‌دهند. بهترین نوع صفحه نمایش OLED است این بدان معناست که رنگ‌ها دقیقتر نمایش داده می‌شوند.

راهنمای خرید لپ تاپ - نحوه انتخاب بهترین صفحه نمایش لپ تاپ

رفرش ریت بالا، G-Sync برای بازی

اگر در حال خرید یک لپ تاپ گیمینگ هستید شما باید دو فاکتور دیگر را در نظر داشته باشید: رفرش ریت و زمان پاسخگویی. رفرش ریت تعداد دفعات در ثانیه است که صفحه نمایش خود را بروز می‌کند.

اکثر صفحه نمایش‌های لپ تاپ دارای رفرش ریت 60 هرتز هستند اما برخی از مدل‌های پر مصرف مانند MSI GS63VR دارای پنل‌های 120 هرتزی هستند که بهتر می‌باشند.  زمان پاسخگویی برحسب میلی ثانیه است و به مدت زمانی که برای تغییر یک پسکل نیاز است اشاره دارد.

رفرش ریت بالا، G-Sync برای بازی

زمان پاسخگویی مناسب برای بازی 5 میلی ثانیه یا کمتر است. با رفرش ریت کم یا زمان پاسخگویی زیاد، صفحه نمایش شما ممکن است نتواند بازی‌ها را به صورت سریع اجرا کند و این به معنای ایجاد مشکلاتی مانند تاخیر است. اگر یک بازی با سرعت 90 فریم در ثانیه داشته باشید و صفحه نمایش شما فقط 60 هرتز باشد ممکن است متوجه این مشکل شوید.

برخی از لپ تاپ‌ها دارای فناوری G-Sync Nvidia هستند که با هماهنگ کردن صفحه نمایش با کارت ویدیو تاخیر را محدود می‌کند. صفحه نمایش می‌داند که بازی با سرعت به طور مثال 60 فریم در ثانیه در حال اجرا است و بر این اساس تنظیم می‌شود. AMD از فناوری خاص خود به نام FreeSync استفاده می‌کند.

نتیجه گیری

شما باید در هنگام خرید لپ تاپ، سعی کنید کنید از حداقل رزولوشن 1920×1080 پیکسل استفاده کنید. شما باید فکر کنید که آیا به صفحه نمایش لمسی نیاز دارید یا نه، و بعد کیفیت رنگ و روشنایی ا در نظر بگیرید. رفرش ریت و زمان پاسخگویی تنها در صورتی که گیمر هستید می‌تواند حائز اهمیت باشد.