اولین موردی که برای امن کردن وای فای باید به سراغ آن رفت این است که، چه تعداد سیگنال وای فای در نزدیکی شما وجود دارد؟ اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که تعدادی همسایه دارید شاید بیش از 10 شناسه SSID را مشاهده کنید. اگر شما در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کنید، سیگنال‌های وای فای (Wi-Fi) تمام مجتمع (از بالا گرفته تا پایین) را مشاهده کنید.

در اینجا مسئله‌ای که وجود دارد این است که سرعت اینترنت شما از طریق این سیگنال‌های وایرلس تحت تاثیر قرار می‌گیرند. مسئله دیگری که وجود دارد این است که SSID وای فای شما به اطراف برودکست می‌شود و این امنیت شما را تضعیف می‌کند و احتمال اینکه اینترنت شما به سرقت برده شود وجود دارد.

بررسی روتر برای مهمان‌های مشکوک – امن کردن وای فای

اگر یکی از همسایگان شما اینترنت شما را به سرقت برده باشد، فعالیتش در روتر شما ظاهر می‌شود. متاسفانه همه روترها شامل این اطلاعات دسترسی نیست. با تایپ ادرس IP در مرورگر خود وارد صفحه تنظیمات روتر شوید. اکثر روترها با تایپ ادرس آی پی 192.168.0.1, 192.168.1.1 یا 192.168.1.254 وارد صفحه کانفیگ می‌شوند.

گاهی اوقات شما برای ورود به صفحه کانفیگ به نام کاربری و کلمه عبور نیاز دارید. بعد از ورود به سیستم به دنبال بخشی به نام Attached Devices یا Device List باشید. در یک روتر فلش شده با DD-WRT این بخش در بخش Status > Wireless ظاهر می‌شود. هنگامی که صفحه را پیدا کردید، دستگاه‌های متصل شده را بررسی کنید. در اینجا اگر شما مورد مشکوکی را مشاهده می‌کنید باید آن را حذف و یا مسدود کنید.

بررسی روتر برای مهمان‌های مشکوک

تغییر رمز ادمین پیش فرض

به طور پیش فرض روتر شما دارای نام کاربری و کلمه عبور Admin است و این اولین چیزی است که باید تغییر دهید. وب سایت‌های متعددی وجود دارند که به شما امکان می‌دهد تا با مدل روتر اطلاعات لاگین پیش فرض را پیدا کنید و این به طور واضح خطرناک است. بنابراین رمز عبور خود را از طریق صفحه کانفیگ روتر تغییر دهید.

تنظیمات امنیتی خود را بررسی کنید

فرد سارق از طریق تنظیمات امنیتی شما، از اینترنتتان سوء استفاده می‌کنند. شاید برخی از روترها به اندازه‌ای امنیت داشته باشند که بتوانند فرد سارق را برانند، اما بعضی از روتر‌ها به طور خودکار یک اتصال را برای شما ایجاد می‌کنند که ممکن است قویترین تنظیمات امنیتی را استفاده نکنند.

از WPA2 استفاده کنید

شما باید از استاندارد رمزگذاری WPA2 برای محافظت از کلمه عبور خود استفاده کنید. اگر در حال حاضر از WEP استفاده می‌کنید دست نگه دارید، چون WER از قدیمی‌ترین راه‌های محافظت از امنیت وای فای است و دارای نقاط ضعفی است. اگر روتر شما از استاندارد رمزگذاری قوی‌تر WPA2 پشتیبانی می‌کند سعی کنید آن را فعال کنید.

SSID خود را مخفی کنید

این کار می‌تواند در اتصالات متراکم سیگنال‌های شبکه کمک کننده باشد. SSID شما (نام شبکه وای فای شما) به مناطق اطراف برودکست نمی‌شود. با این حال بعضی از ابزار‌های هک رایگان وجود دارد که به راحتی می‌توانند SSID شما را پیدا کنند.

غیرفعال کردن WPS

Wi-Fi Protected Setup (WPS) یکی دیگر از نقاط آسیب پذیر دیگری است که می‌توان از طریق آن به اینترنت شما دسترسی پیدا کرد. WPS وقتی که از یک پین برای تایید اتصال جدید استفاده می‌کند مورد حمله تحمیلی قرار می‌گیرد و این مسئله ناشی از نحوه پردازش پین است. شما باید WPS را غیرفعال کنید. اکثر وای فای‌های امن شده از طریق WPS هک شده‌اند.

پین یک عدد هشت رقمی است وقتی که یک کامپیوتر جدید سعی می‌کند با استفاده از پین به اتصال اینترنتی دسترسی پیدا کند، این پین در دو قسمت جداگانه بررسی می‌شود. نیمه دوم پین تنها دارای سه رقم فعال است و تعداد ترکیبات را به 1000 کاهش می‌دهد، در نتیجه چهار رقم اول دارای 10000 ترکیب هستند و در نتیجه 11000 ترکیب وجود دارد. ابزاری که برای هک از طریق این روش طراحی شده با قیمت 1.5 میلیون دلار فروخته شد.

عبارت عبور در برابر کلمه عبور برای امن کردن وای فای

حافظه شما چطور است؟ یک پشته قوی از کلمات عبور قوی و منحصر به فرد نسبت به یک کلمه عبور ساده و کوتاه سخت‌تر شکسته می‌شود و درست است که شاید شما نتوانید آن را به خاطر بسپارید اما خوشبختانه دستگاه شما کلمه عبور شما را به خاطر می‌سپارد. شما باید رمزهای ساده خود را به یک رمز قوی تر و طولانی تر تغییر دهید با اضافه کردن هر کاراکتر منحصر به فرد رمز شما قوی تر خواهد شد.

عبارت عبور در برابر کلمه عبور - امنیت وای فای

فیلتر کردن آدرس مک برای امن کردن وای فای

لپ تاپ، گوشی، تبلت شما و حتی روتر شما دارای یک آدرس مک منحصر به فرد است. این آدرس مک را می‌توان برای شناسایی دستگاه‌هایی که در خانه شما وجود دارد استفاده کرد. شما می‌توانید آدرس‌های مک ناآشنا را برای امن کردن مودم وای فای خود به راحتی فیلتر کنید. متاسفانه تغییر یک آدرس مک به راحتی امکان‌پذیر است، شما می‌توانید آدرس مک همسایه خود را شناسایی و مسدود کنید و آن را به سیستم فیلترینگ خود اضافه کنید. اما اگر کاربر اندروید یا آیفون هستید می‌توانید با نصب اپلیکیشن Fing تمام دستگاه‌هایی که در حال حاضر به شبکه وای فای شما متصل شده‌اند را پیدا کنید و طیف وسیعی از اطلاعات را به شما نمایش می‌دهد.

فیلتر کردن آدرس مک برای امنیت وای فای