آموزش نصب کارت گرافیک روی مادربرد

شاید وقت آن رسیده باشید که کارت گرافیک خود را عوض کنید. شاید شما برای سال‌های طولانی از کارت گرافیک عالی که داشتید پیش همه تعریف و تمجید کرده باشید اما با پذشت زمان کارت‌های گرافیکی جدیدتر و سریعتر به بازار آمده است که نشان می‌دهد که وقت ارتقاء و تعویض کارت گرافیکیتان فرا رسیده است. نصب فیزیکی کارت گرافیک بسیار ساده است و در واقع به چند مرحله ساده نیاز دارد. در ادامه شما نحوه نصب کارت گرافیک در کیس کامپیوتر را یا خواهید گرفت.

آموزش نصب کارت گرافیک روی مادربرد

جدا کردن کارت گرافیکی قدیمی خود از کیس کامپیوتر

اولین کاری که باید انجام دهید این است که کامپیوتر خود را خاموش کنید. منبع تغذیه خود را از برق جدا کنید و دکمه پاور خود را روی 0 بگذارید و اجازه دهید تا خازن‌ها تخلیه شوند. در تصویر زیر همانگونه که مشاهده می‌فرمایید همه کابل‌ها از کیس جدا شده است.

جدا کردن کارت گرافیکی قدیمی خود از کیس کامپیوتر

تا جایی که امکان دارد کیس خود را روی فرش نگذارید چونکه باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می‌شود و به قطعات داخل کیس شما آسیب زده می‌شود. پنل کناری کیس را باز کنید و با لمس یک تکه فلز بدون رنگ و یا شیر آب فلزی الکتریسیته ساکن بدن خود را تخلیه کنید و هر گونه گرد و غبار ناخوشایندی که در سیستم شما جمع شده است را تمیز کنید. این کار فقط چند دقیقه طول خواهد کشید اما به کامپیوتر شما کمک می‌کند تا خنک بماند.

جدا کردن GPU قدیمی از مادربرد

خب بعد از اینکه شما کابل‌های HDMI, DisplayPort یا DVI را از پشت کیس خود جدا کردید وقت ان رسیده است که اتصال کارت گرافیکی با مادربرد را نیز جدا کنید. وقتی که شما داخل کیس را نگاه می‌اندازید می‌توانید کابل پاور ( همان کابل برق) کارت گرافیک خود را در سمت راست پیدا کنید. مکانیسم قفل کوچک را فشار دهید و کارت گرافیک خود را جدا کنید.

 جدا کردن کارت گرافیکی قدیمی خود از کیس کامپیوتر

باز کردن پیچ‌های GPU از کیس

کارت گرافیک شما معمولا توسط پیچ هایی به بدنه کیس وصل می‌شود. پیچ گوشتی خود را بردارید و پیچ‌ها را باز کنید و انها را در جایی نگه دارید تا گم نشود.

باز کردن پیچ‌های GPU از کیس

باز کردن لچ کارت گرافیک از مادربرد

اگر شما به کارت گرافیک خود نگاه کنید به احتمال زیاد یک مکانیسم قفل کوچک در انتهای پایه PCI Express آن خواهید دید درست چیزی شبیه به عکس زیر این قفل یا لچ را باز کنید تا بتوانید کارت گرافیک خود را بردارید.

باز کردن لچ کارت گرافیک از مادربرد

 در تصویر زیر شما می‌توانید یک اسلات PCI Express فاقد کارت گرافیک را مشاهده کنید

نصب GPU جدید

بعد از اینکه کارت گرافیک خود را جدا کردید نوبت به نصب کارت گرافیک جدید در اسلات کیس کامپیوتر می‌رسد. برای این کار هم به مهارت کامپیوتری پیچیده ای نیاز ندارید. اول کارت گرافیک خود را از داخل بسته بندی خارج کنید. توجه کنید کارت گرافیک را از گوشه بگیرد و از لمسن بخش‌های دیگر خودداری کنید.

کارت گرافیک خود را در اسلات PCI Express همان اسلات کارت گرافیک قدیمی خود قرار دهید. فشار کمی به کارت وارد کنید تا قفل کوچک در جای خود قرار گیرد و صدای تق مانندی را بشنوید.

حالا کافیست کارت گرافیک خود را به بدنه کیس پیچ کنید. در نهایت کابل‌های پاور را دوباره نصب کنید و مجددا کابل HDMI / DisplayPort / DVI خود را دوباره وصل کنید، منبع تغذیه خود را دوباره وصل کنید و رایانه خود را روشن کنید تا کارت گرافیک جدید شما شناسایی شود.