تسترهای کابل شبکه امروزی، تسترهای کابل اترنتی هستند که از طراحی ساده ای برخوردار هستند. تستر کابل شبکه  با دوام و ماندگاری خوب، قابلیت حمل مناسب و طراحی کاربر پسند تهیه شده اند.

معمولا از تستر کابل شبکه برای تست کابل های اترنتی که خودتان ساخته اید؛ در پیکربندی شبکه استفاده کرده اید و حالا ظاهرا با مشکل مواجه شده اند می توانید استفاده کنید. این تسترها نه تنها رسانایی کابل را آزمایش می کنند بلکه پیکربندی های پین و DTR را در هر پایه ارزیابی می کنند.

تستر کابل شبکه چیست؟

اکثر خطاهایی که در یک شبکه رخ می دهد به کابل کشی معیوب بر می گردد. به هیمن دلیل خطوط باید از نظر اتصالات معیوب، عایق های آسیب دیده؛ اتصالات؛ مشکلات مربوط به انتقال داده و غیره مورد آزمایش قرار گیرند و این دقیقا همان چیزی است که تستر کابل شبکه انجام می دهد.

دستگاه های تستر کابل شبکه وسیله ای برای تست قدرت و اتصال در یک خط یا اندازه گیری عملکرد یک کابل پرسرعت هستند. تکنسین های شبکه از این دستگاه ها معمولا برای شناسایی کابل های خراب یا آسیب دیده استفاده می کنند و تقریبا هر کسی که دارای شبکه اینترنت متشکل از بیش از یک کابل است به این دستگاه نیاز پیدا خواهد کرد.

انواع تستر کابل شبکه

به طور کلی سه نوع تستر کابل شبکه وجود دارد

  • Verification
  • Qualification
  • certification

هر کدام از اینها برای اهداف خاصی ساخته شده اند. بنابراین شما باید یک تستر کابل شبکه متناسب با پیچیدگی شبکه یا وظیفه شبکه خود انتخاب کنید.

به طور کلی تسترهای کابل شبکه Qualification برای تکنسین ها توصیه می شود در حالی که یک تستر کابل شبکه certification برای متخصصان شبکه توصیه می شود. نوع خاصی از تستر کابل شبکه Qualification وجود دارد که از بوق برای اعلان های صوتی استفاده می کنند و به این ها تسترهای کابل شبکه صوتی گفته می شوند.

ابتدایی ترین نوع تسترهای کابل شبکه (Verification) چیزی بیشتر از یک تایید کلی در مورد وضعیت فیزیکی کابل را ارائه نمی دهند. آنها در صورت اتصال صحیح هر کابل به شما اطلاع می دهند اما در مورد مشکلات احتمالی اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار نمی دهند و مطمئنا هیچ نوع اطلاعاتی در مورد ارتباط داده های روی کابل را به شما نمی دهند. آنها تست کننده های تاییدی هستند که فقط برای تست های ساده کاربرد دارند.

حتما بخوانید
مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 در بازی

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

اما متوجه خواهید شد که برخی از تسترهای کابل شبکه (Qualification) کار بیشتری انجام می دهند. آنها ممکن است بتوانند اطلاعاتی در مورد اینکه کابل به درستی تنظیم شده است یا نه را در اختیار شما قرار دهند؛ به شما کمک می کنند که مشکلات را به راحتی شناسایی کنید. آنها ممکن است بتوانند اطلاعات بهتری در مورد انتقال داده در داخل کابل به شما ارائه دهند. و آنها ممکن است بتوانند ایده بهتری از دقیقا مشکلاتی که در خطوط کابلی وجود دارد را به شما ارائه دهند. اما اینکه آیا شما به همیه این توابع نیاز دارید یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد (مانند انواع کابلی که تست می کنید).

گران ترین تسترهای کابل شبکه (certification) آنهایی هستند که به عنوات تسترهای صلاحیت شناخته می شوند. اینها برای تکنسینی که حجم زیادی از کابل ها را نگهداری می کنند طراحی شده اند. آنها دارای تمام ویژگی هایی هستند که در تستر های Verification پیدا خواهید کرد. اما جزئیات بیشتری را ارائه می دهد و ویژگی های پیشرفته مورد نیاز متخصصان شبکه را به همراه دارد.

راحتی استفاده از تستر

هر زمان که شما تستر کابل شبکه را انتخاب می کنید ممکن است سهولت استفاده یکی از دغدغه های شما باشد. شما یک تستر کابل شبکه دارای صفحه نمایش وضوح بالا را می خواهید که به شما اجازه می دهد همه چیز را مشاهده کنید. حتی وزن و ساخت دستگاه تستر کابل شبکه می تواند در سهولت استفاه نقش داشته باشید؛ به خصوص هنگامی که شما برای مدت طولانی آن را در دست می گیرید.

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

مهارت تکنسین چیز دیگری است که باید به آن فکر کنید. بعضی از دستگاه های تستر کابل شبکه برای افراد مبتدی ساخته شده اند به طوری که بتوانند نتایج را درک کنند؛ برخی دیگر داده های خام مورد نیاز شما را برای تجزیه و تحلیل هم می کنند.

حتما بخوانید
نحوه انتخاب کولر پردازنده به همراه 4 تا از بهترین خنک کننده‌های CPU

طراحی و ساخت تستر کابل اترنت

از نظر طراحی و ساخت، تسترهای کابل شبکه به دو فرم اصلی وجود دارند. یکی دستگاه های دستی قابل حمل که در واقع یک واحده هستند و دارای یک باتری داخلی هستند و دیگری یک واحد مدولار قابل شدن است که حداقل یک مولفه دارد که می تواند از تستر اصلی جدا شود.

اکثر مدل های پر قدرت تسترهای کابل اترنت به صورت واحدهای جداگانه ارائه می شوند. شما باید طراحی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد و کار با آن برای شما ساده باشد. با توجه به اینکه مدل های دستی قابل حمل از واحدهای مدولار کار ساده تری دارند؛ این واحدهای مدولار دارای قابلیت های بیشتری هستند.

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

همچنین باید بررسی کنید که ایا تستر کابل شبکه دارای بند است، ضد آب است یا خیر. اگر قصد دارید برخی آزمایشات کابل را در فضای باز یا در یک محیط مرطوب انجام دهید؛ این قابلیت بسیار مهم است. به همین ترتیب وجود بند به شما اطمینان می دهد که می توانید تستر کابل شبکه را به دست یا شانه خود آویزان کنید و حمل و نقل ساده تری برای شما خواهد داشت.

طول کابل شبکه

هر کابل دارای یک مقاومت ذاتی است و همانطور که انتظار می رود هر چه کابل طولانی تر باشد؛ سیگنال ضعیف تر خواهد شد و این بدان معناست که DTR تحت تاثیر طول کابل قرار می گیرد. به همین ترتیب؛ ولتاژ تحویل داده شده توسط تستر کابل شبکه فقط در یک طول محدود از کابل به صورت بهینه قابل انجام است و به همین دلیل تسترهای کابل شبکه جزئیاتی را در مورد حداکثر طول کابلی که قادر به اندازه گیری ولتاژ آن هستند ارائه می دهند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که حداکثر طول کابل شما توسط تستر کابل شبکه پشتیبانی می شود.

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

سازگاری اتصال در تستر کابل اترنت

همانطور که می دانید کابل اترنت از دو طرف به کانکتورهایی ختم می شوند که به شما امکان می دهند آن را به یک دستگاه محاسباتی با سخت افزار شبکه متصل کنید.

حتما بخوانید
نحوه خرید بهترین دوربین امنیتی بی سیم

این همچنین نشان می دهد که تستر کابل شبکه باید یک پورت سازگار برای این کانکتور داشته باشد که به شما اجازه می دهد تا اتصال را به صورت امن به تستر کابل شبکه متصل کنید تا پارامترهای کابل آزمایش شوند. این پورت باید از یک یا چند کانکتور استاندارد از جمله RJ45/8P8C, Coax (coaxial)  , SC/SFP برای کابل های فیبر نوری پشتیبانی کند. هنوز هم می توانید آداپتورهایی را خریداری کنید که سازگاری بیشتری را با کانکتورها ارائه می دهند.

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

شما همچنین باید قابلیت کاربردی بودن را هم در نظر داشته باشید و این شما را ملزم می کند تا به سراغ مدلی بروید که بتواند با دو یا چند کانکتور کابل اترنت به خصوص RJ45 کار کند.

معمولا داشتن مدلی که دارای پورت اترنت برای RJ45 و SC / SFP برای کابل های فیبر نوری باشد؛ برای مدیریت بیشتر شبکه های مدرن کافی است.

پشتیبانی از تست Wi-Fi

برخی از سخت افزارهای شبکه؛ در شبکه های مدرن شامل مودم Wi-Fi و روترهایی هستند. Wi-Fi از شبکه های تلفن همراه برای انتقال داده ها به صورت بی سیم استفاده می کند، برخی از تسترهای کابل شبکه با کیفیت بالا گزینه ای برای تست شبکه های Wi-Fi دارند. توصیه می شوند چنین مدلی خریداری کنید چون ممکن است در اینده نیاز به تست شبکه وای فای داشته باشید.

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

گارانتی

تسترهای کابل شبکه درجه یک گران هستند و گارانتی این تضمین را ایجاد می کند تا در صورت نقص کارخانه یا هر گونه مواردی که شامل گارانتی می شود؛ تستر کابل شبکه خود را عودت دهید و با یک دستگاه سالم تعویض کنید. در حالت ایده آل شما باید گزینه هایی که دارای گارانتی هستند را برای خرید انتخاب کنید.

قیمت تستر کابل شبکه

یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت تستر کابل شبکه است چون در نهایت شما باید محصولی خریداری کنید که متناسب با بودجه شما می باشد. شما می توانید گزینه هایی که از بازه قیمتی متفاوتی برخوردار هستند را در بازار پیدا کنید. همیشه عاقلانه ترین کار تخمین نسبت قیمت به عملکرد است.

راهنمای خرید تستر کابل شبکه

منابع: outdoorchief و nerdtechy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.