راهنمای خرید کارت گرافیک – نحوه انتخاب درست مدل کارت گرافیک: تشخیص اینکه بهترین کارت گرافیک متناسب با بودجه شما چیست کار ساده ای نیست. فرقی نمی‌کند که شما به دنبال کارت گرافیک AMD هستید یا Nvidia، در هنگام خرید کارت گرافیک متوجه خواهید شد که با تعداد گسترده ای از کارت‌های گرافیک روبرو خواهید شد.

مدل کارت گرافیک تولیدکنندگان از نظر قیمت، قابلیت ها، سرعت کلاک، مقدار حافظه، گارانتی و بسیاری موارد دیگر با هم متفاوت هستند. بنابراین چگونه تعیین می‌کنید کدام کارت گرافیک برای شما بهترین گزینه می‌باشد؟ در بسیاری از موارد پاسخ به این سوال به اولیت‌های شخصی بستگی پیدا می‌کند.

به عنوان مثال کاربری ممکن است برای فردی ارزانترین کارت گرافیک مناسب باشد . در ادامه مهمترین عواملی را که هنگام خرید یک کارت گرافیک باید بدانها توجه کنید را لیست خواهیم کرد. این موارد بر اساس اهمیتی که دارند لیست شده‌اند هر چند که باز هم اولویت شخصی در ترتیب این لیست نقش خواهد داشت.

اندازه و اتصالات

ممکن است برخی از افراد بگویند که گزینه بزرگتر بهتر است اما همیشه این حرف درست نیست. در حالی که اغلب کارت‌های گرافیک بزرگتر هنگام کار خنک تر باقی می‌مانند و از کارت‌های کوچکتر آرامتر و بدون سر و صدا کار می‌کنند، کیس‌های کامپیوتر زیادی وجود دارند که به راحتی نمی‌توانند بزرگترین کارت‌های گرافیک را در خود جای دهند.

به طور مثال کارت‌های کرافیک Amp Extreme Zotac کاملا بزرگ هستند و دارای 3 فن 90 میلی متری و یک هیت سینک ضخیم می‌باشند. این کارت گرافیک‌ها 3 اسلات توسعه را اشغال می‌کنند (یکی برای اتصال به PCIe و دو اسلات مجاور هم که مسدود می‌شوند).

اگر فقط یک کارت گرافیک واحد را بکار می‌گیرید و یک کیس بزرگتر ATX دارید انتخاب یک کارت گرافیک بزرگتر احتمالا مشکل ساز نباشد اما برای کیس‌های Micro-ATX یا mini-ITX باید با دقت بیشتری کارت گرافیک را انتخاب کنید.

کارت‌های گرافیک بزرگ فقط به اندازه و ابعادی که دارند محدود نمی‌شوند بلکه وزن یکی از عوامل دیگری است که در انتخاب این کارت‌های گرافیک باید در نظر داشته باشید. کارت‌های گرافیک غالبا دارای خنک کننده سنگینی هستند.

دلیل این امر این است در اغلب موارد هنگام کار کردن سیستم کارت گرافیک داغ می‌شود و خنک کننده باعث تهویه هوای گرم می‌شود. به طور مثال هیت سینک‌های مسی نسبت به آلومنیومی بهتر هستند اما مس وزن بیشتری دارد.

نکته ای که وجود دارد این است که یک کارت کرافیک سنگین اغلب فشار زیادی به اسلات PCIe وارد نی کند و در موارد شدیدتر حتی می‌تواند باعث خم شدن فلز موجود در اسلات توسعه کیس شما شود. در صورت خرید کارت‌های گرافیک سنگین شما نیاز به کیسی دارید که کارت گرافیک به صورت عمودی در آن قرار گیرد و یا باید یک کارت گرافیک بکاپ را خریداری کنید.

اندازه و اتصالات

در هنگام خرید کارت گرافیک شما باید خروجی‌های ویدیو را بررسی کنید (مخصوصا اگر از دو مانیتور استفاده می‌کنید). تقریبا هر کارت گرافیک حداقل یک پورت اتصال DisplayPort و HDMI دارد اما چیزهای دیگری هم هست که باید در نظر بگیرید به طور مثال اگر مانیتور قدیمی دارید ممکن است به پورت اتصال DVI-D نیاز داشته باشید. مطمئن شوید که کارت کرافیک تمام پورت‌های اتصال مورد نیاز شما را دارد. همچنین توجه داشته باشید که هر پورت از چه نسخه ای پشتیبانی می‌کند.

اگر شما به دو پورت اتصال 8 پین PEG نیاز دارید و PSU شما فقط یکی دارد به یک PSU جدید احتیاج دارید. این مسئله معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند چونکه منبع تغذیه‌های متوسط 500 واتی معمولا دو کانکتور 8 پین دارد که تقریبا برای هر کارت گرافیک مدرنی کافی است اما در صورت ارتقاء کامپیوتر قدیمی و داشتن منبه تغذیه دارای کانکتور 6 پین، این موضوع می‌تواند عامل محدود کننده ای باشد.

به شما توصیه زیادی می‌کنم که از آداپتورهای Mokex به 6 پین خودداری کنید و از کابل‌های های مبدل 6 پین به 8 پین هم اجتناب کنید.نتیجه گیری : شما باید مطمئن شوید که کارت گرافیک شما در کیس جا می‌شود و از اتصالات ویدیوی دلخواه شما پشتیباتی می‌کند و منبع تغذیه شما برق مورد نیاز را ارائه می‌دهد.

اگر شما در حال مونتاژ سیستم جدید هستید باید اطمینان حاصل کنید که کیس شما می‌تواند کارت گرافیک را در خود جای دهد و یک منبع تغذیه 500 واتی یا بیشتر را خریداری کنید.

بودجه

برای اکثر افراد قیمت یکی از مهمترین عامل هایی است که در خرید کارت گرافیک نقش دارد. دلیل این امر هم این است که اکثر کارت‌های گرافیکی که دارای گردازنده گرافیکی یکسانی هستند عملکرد مشابهی را ارائه می‌دهند. بنابراین یک مدل ultra-uberclocked تنها ممکن است 10 درصد سریعتر از کارت‌های دارای کلاک رفرنس باشند.

اگر این عامل باعث افزایش قیمت جزئی شده است خوب است اما اگر افزایش قیمت هم خیلی زیاد باشد شما می‌توانید یک کارت گرافیک با پردازنده بهتر را خریداری کنید. سرعت کلاک تنها عاملی نیست که شما باید به آن توجه داشته باشید. فاصله بین سریعترین و کندترین مدل‌های کارت گرافیکی برای یک پردازنده گرافیکی خاص معمولا چند درصد است.

راهنمای خرید کارت گرافیک – نحوه انتخاب درست مدل کارت گرافیک

سرعت کلاک، خنک سازی، سر و صدا

بسیاری از افراد تاکید زیادی روی سرعت کلاک دارند. شما یک کارت گرافیک اورکلاک شده توسط کارخانه خریداری می‌کنید و این خوب است و این خوب است اما شما می‌توانید کمی بیشتر هزینه کنید و از پردازنده گرافیکی سریعتری استفاده کنید. به عنوان مثال کارت‌های گرافیک GTX 1660 Ti اورکلاک شده است و دارای همان قیمت RTX 2060 می‌باشد.

مشکلی که وجود دارد این است که یک 2060 حتی با کلاک مرجع تقریبا بسیار سریعتر از کارت‌های گرافیک 1660 Ti حتی با بالاترین کلاک می‌باشد. دلیل این امر این است که 2060 دارای 25 درصد هسته و 17 درصد پهنای باند حافظه بیشتر است و اکثر کارت‌های گرافیک اورکلاک شده اسن نسبت را ارائه نمی‌دهند.

  • بیشتر بخوانید: گلوگاه چیست؟ گلوگاه پردازنده و کارت گرافیک به زبان ساده

نکته ای که وجود دارد این است که کارت‌های گرافیک اورکلاک شده توسط کارخانه غالبا دارای کولینگ بهتری هستند، بنابراین هنوز هم باید در این مورد فکر کنید. از نظر کولینگ باید بدانید که کارت‌های گرافیک با خنک کننده مایع با رادیاتور اکسترنال وجود دارد. این کارت‌های گرافیکی در مقایسه با راه حل‌های سنتی تر دما را پایین نگه می‌دارند و وزن کمتر یک عامل دیگر است چونکه رادیاتور و فن به طور مستقیم روی کیس کامپیوتر شما نصب می‌شود.

با این حال، این کارت‌ها به فضای بیشتری احتیاح دارد و هزینه برای چنین طراحی می‌تواند افزایش پیدا کند. به طور کلی اگر کارت‌های گرافیکی مانند RTX 2080 یا 2080 Ti را استفاده می‌کنید من طراحی کولینگ هیبریدی را توصیه می‌کنم.

سرعت کلاک، خنک سازی، سر و صدا

علاوه بر سرعت کلاک و کولینگ شما باید سطح سر و صدا را در نظر داشته باشید. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران خنک کننده‌های 3 فنه را دوست دارند چونکه بزرگ هستند و بر خلاف خنک کننده تک و یا دو فته سطح سر و صدای بسیار کمی را ارائه می‌دهند. Blower‌ها غالبا بلندترین کارت‌های موجود در بازار هستند که گرما را از بین می‌برد و برای مونتاژ‌های ITX کاملا مناسب هستند.

نتیجه گیری: سرعت کلاک اهمیت دارد اما غالبا اختلاف عملکرد بین مدل‌ها تنها چند درصد است. من به اندازه فن و کولینگ بیشتر از سرعت کلاک اهمیت می‌دهم.

خرید کارت گرافیک از لحاظ گارانتی و پشتیبانی

بعضی از افراد می‌گویند گارانتی اهمیت زیادی دارد اما فقط در چند سال اول استفاده از کارت گرافیک این موضوع می‌تواند صحت داشته باشد. امروزه کارت‌های گرافیکی کمی را مشاهده می‌کنید که گارانتی کوتاهی را ارائه دهند و معمولا کارت‌های گرافیک سطح بالا و با کیفیت گارانتی‌های چند ساله را ارائه می‌دهند. خدمات و پشتیبانی موضوع دیگری است که سنجش آن بسیار دشوار است.

نتیجه: گارانتی طولانی مدت خوب است اما در حالت ایده آل هرگز به آن احتیاج ندارید. خرید یک مدل کارت گرافیک بالاتر و با کیفیت تر همراه با یک خنک کننده خوب معمولا بهتر از تمرکز روی گارانتی است.

راهنمای خرید کارت گرافیک – نحوه انتخاب درست مدل کارت گرافیک

خرید کارت گرافیک از لحاظ زیباشناسی

در آخر موضوع دیگری که باید بررسی کنید ظاهر کارت گرافیک می‌باشد که برای خود من کمترین اولویت را دارد اما ممکن است برخی دیگر از کاربران به این موضوع توجه زیادی نشان دهند. برخی از کارت‌های گرافیک روشنایی و نور RGB را ارائه می‌دهند که می‌تواند برای شما جالب توجه باشد.

به طور کلی زیباشناسی موارد زیادی را پوشش می‌دهد از نور پردازی با رنگ گرفته تا استایل گرفته همه جزو زیباشناسی محسوب می‌شوند. اگر در حال مونتاژ سیستم خود هستید احتمالا این موارد را بررسی می‌کنید. غالبا تولیدکنندگان کارت گرافیک همراه با محصول خود نرم افزاری ارائه می‌دهد که برای تنظیم روشنایی RGB بکار می‌رود. برخی از کارت‌های گرافیک دارای نور تک رنگ هستند در حالی که برخی دیگر دارای نور چند رنگ می‌باشند.

راهنمای خرید کارت گرافیک – نحوه انتخاب درست مدل کارت گرافیک