روتر Linksys LRT224 Dual WAN Business Gigabit VPN نسخه بهبود یافته از روتر LRT214 لست که از همان ویژگی استفاده می‌کند و قابلیت هایی برای توازن بار به آن اضافه شده است. پورت  DMZ باید فدا شود تا پورت WAN دوم در اخیار شما قرار بگیرد، به جز این مورد همه موارد برای تنظیمات اولیه توازن بار موجود است.

مزایا

  • مدیریت ساده تونل‌های VPN
  • رابط کاربری تمیز و ساده برای استفاده
  • مدیریت فایروال و شبکه
  • توان عملیاتی عالی
  • سرور DNS داخلی
  • توازن بار ساده

معایب

  • برای استفاده از WAN دوم پورت DMZ فدا شده است.
  • فایل‌های لاگ قابل جستجو نیستند.
  • عدم وجود پشتیبان آفلاین

روتر لینکسیس Linksys LRT224 چیست؟

روتر Linksys LRT224 Dual WAN Business Gigabit VPN نسخه بهبود یافته روتر Linksys LRT214 Business Gigabit VPN  است که اکثر قابلیت‌های مشابه را ارائه می‌دهد و چیزی که این دو در آن اختلاف دارند این است که LRT224 توازن بار را اضافه کرده است، به غیر از این هر دو روتر تقریبا مشابه هستند. هر دو به راحتی نصب می‌شوند و هر دو گزینه‌های عالی برای شبکه‌های بیزنسی کوچک و بزرگ را دارند.

یکی دیگر از مواردی که این دو روتر را از هم متمایز می‌کند این است که در روتر LRT214 یک پورت اختصاصی DMZ وجود داشت و حالا لینکسیس برای جا دادن پورت دوم WAN در LRT224 این پورت را برداشته است. LRT224 هنوز هم یک روتر عالی با قابلیت‌های مفید و زیاد است که هنوز هم آن را با سایر روترهای WAN متمرکز بر کسب و کارهای کوچک تا متوسط رقابتی نگه می‌دارد.

نقد و بررسی روتر Linksys LRT224 Dual WAN Business Gigabit VPN

طراحی و نصب روتر Linksys LRT224

Linksys LRT224 جمع و جور است و ساختار محکمی دارد. در قسمت بالا، چراغ‌های LED برای پاور، پورت‌های LAN؛ WAN و WAN2 وجود دارد. در قسمت پشت این دستگاه 4 پورت LAN، یک پورت WAN و یک پورت مشتکرک برای WAN2 و DMZ وجود دارد. اینکه کاربران برای استفاده از قابلیت‌های توازن بار باید از پورت اختصاصی  صرف نظر کنند کمی نامید کننده است.

در داخل جعبه سی دی راه اندازی و دفترچه راهنما وجود دارد، که دفترچه راهنمای به صورت خارق العاده ای مراحل نصب را در چند مرحله ساده نشان می‌دهد. گرچه ظاهر روتر حس خوبی را ایجاد می‌کنند اما Linksys LRT224 درست شبیه به LRT214 به نظر می‌رسد.

پس از تغذیه؛ با فرض در دسترس بودن DHCP در شبکه WAN، روتر بلافاصله آماده استفاده است. دسترسی به صفحه مدیریت به صورت بسیار سریع اتفاق می‌افتد. آدرس IP پیکربندی شده به صورت پیش فرض 192.168.1.1 است و از پورت استاندارد HTTP استفاده می‌کند. بعد از ورود به کنسول وب، یک ویزارد راه اندازی به راحتی قابل پیگیری است که از طریق پیکربندی اتصال WAN، ساب نت LAN، DNS و تنظیمات محلی DHCP شما را راهنمایی می‌کند. از ابتدا تا انتها، تنظیمات حدود 5 دقیقیه طول می‌کشد.

رابط کاربری بهبود چشمگیری داشته است. صفحه مدیریت به یک سربرگ وضعیت سیستم مجهز شده است و طیف وسیعی از اطلاعات مفید (از وضعیت پورت تا تونل‌های VPN فعال) را بلافاصله در اختیار شما قرار می‌دهد. بقیه رابط کاربری به سربرگ‌های پیکربندی، نگهداری و پشتیبانی تقسیم می‌شود. اکثر تنظیمات در سربرگ پیکربندی انجام می‌شود و از سربرگ نگهداری فقط برای یک سری از عملیات عیب یابی استفاده می‌شود. سربرگ پشتیبانی شاید کمی نامیده کننده به نظر برسد چون فقط لینک هایی به پشتیبانی وب سایت Linksys دارد. عدم پشتیبانی آفلاین در برخی موارد می‌تواند دردسرساز باشد، اما به طور کلی پشتیبانی وب سایت Linksys اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

طراحی و نصب روتر Linksys LRT224

ویژگی‌های پیکربندی شبکه

از نظر پیکربندی شبکه؛ روتر Linksys LRT224 همان قابلیت‌های اصلی LRT214 را ارائه می‌دهد. انواع اتصال WAN شامل تمام گزینه‌های استاندارد از جمله DHCP, L2TP, PPPoE, PPTP, Static IP و حالت Transparent Bridge می‌باشد. اینها برای شرکت هایی مهم هستند که ممکن است نتوانند خدمان اینترنتی استاندارد کلاس بیزنسی را از یک ارائه دهنده معروف با استفاده از DHCP دریافت کنند، اما در عوض ممکن است خطوط اختصاصی یا آدرس‌های IP ثابت را انتخاب کنند.

این روتر همچنین گزینه‌های پیکربندی شبکه قدرتمند و پیشرفته تری مانند NAT، VLAN و پیکربندی‌های لازم برای IPv4 و IPv6 را ارائه می‌دهد، این بدان معناست که می‌توانید هر دو نسخه TCP/IP را به صورت همزمان اجرا کند، که می‌تواند مزیت بزرگی برای شرکت‌ها باشد. هر صفحه پیکربندی به روشی معقول طراحی شده است تا کاربران آماتور و تازه کار هم بتوانند از آنها استفاده کنند.

لینکسیس در LRT224 چندین گزینه پیکربندی را برای پورت WAN دوم ارائه می‌دهد. راه اندازی failover ساده ترین این پیکربندی‌ها است، اما گزینه‌های توازن بار و پورت استیکی هم وجود دارند. در طول تست‌های انجام شده، توازن بار همانطور که لینکسیس وعده داده بود انجام شد، اما فقط به توازن برابر محدود می‌شود. این مسئله ممکن است برای اکثر کاربران مسئله ای نباشد، اما یافتن گزینه هایی در روتر‌های دیگر به شما امکان می‌دهد بین الگوریتم زمان بندی نوبت گردشی و الگوریتم‌های دیگر انتخاب داشته باشید.

نقد و بررسی روتر Linksys LRT224 Dual WAN Business Gigabit VPN

فایروال و پیکربندی VPN

بخش فایروال شامل یک ویرایشگر مجوز دسترسی قدرمند است که انتظار می‌رود در یک روتر درجه متوسط وجود داشته باشد. قوانین دسترسی ورودی و خروجی را می‌توان به راحتی تعریف کرد. در حالی که روتر توانایی تعریف آبجکت‌های پیش فرض شبکه سفارشی شده مانند محدوده‌های IP مشخص شده را ندارد، اما قابلیت تعریف خدمات را دارد. اکثر کاربران می‌توانند در اینجا انعطاف پذیری زیادی را برای ایجاد کنترل دقیق شبکه پیدا کنند.

از نظر پشتیبانی VPN، روتر LRT224 اصول پایه را پوشش می‌دهد. پیکربندی‌های IKE, PPTP و  OpenVPN به طور کامل پشتیبانی می‌شوند. این سیستم تا 45 تونل استاندارد VPN را پشتیبانی می‌کند. هیچ مشکلی مخصوصا روی صفحه نصب وجود ندارد. همه چیز صفحه که به خوبی قابل دسترس و برچسب گذاری شده است. آشنایی با پیکربندی VPN یک امر ضروری است اما یافتن گزینه‌های مورد نظر شما ساده است.

این نسخه از روتر کاربران را به 45 تونل VPN با کاربرد عمومی محدود می‌کند. گرچه این موضوع تا حدودی بی اهمیت به نظر می‌رسد، اما دستیابی به این عدد برای کسی که از روتر SOHO استفاده می‌کند دشوار به نظر می‌رسد. مانند سایر روترهای LRT، لینکسیس حداکثر 5 تونل “EasyLink” VPN را ارائه می‌دهد. این می‌تواند پیکربندی VPN را بسیار ساده کند اما به خط روترهای LRT آن محدود می‌شود.

نقد و بررسی روتر Linksys LRT224 Dual WAN Business Gigabit VPN

یک تونل استاندارد IPSec که با رمزگذاری SHA1 و AES-256 پیکربندی شده است؛ در طول تست انتقال فایل از طریق SFTP را با سرعت 62 تا 67 مگابیت در ثانیه انجام می‌دهد. در حالی که در صفحه مشخصات محصول لینکسیس سرعت 110 مگابیت در ثانیه نوشته شده است. انتخاب سطح پایین تری از رمزگذاری مانند MD5 و حذف پروتکل انتقال ایمن می‌تواند به راحتی سرعت ادعا شده را در اختیار شما قرار دهد. به طور کلی، LRT در سطوح قابل مقایسه یا بهتر از سایر روترهای کلاس خود عمل می‌کند.

امنیت و فیلتر کردن محتوا در روتر لینکسیس مدل LRT224

همچنین یک مجموعه اساسی از قابلیت‌های امنیتی SPI، DoS، قابلیت مسدود کردن جاوا، کوکی ها، اکیتوایکس و کدهای مشابه وجود دارد. با این حال، فاقد قابلیت‌های تشخیص نفوذ است که در برخی از روترهای گران قیمت یافت می‌شود. فیلتر محتوای موجود امکان مسدود کردن دامنه‌ها و صفحات را با کلمات کلیدی خاص را در اختیار شما قرار می‌دهد. مسدود کردن محتوا بر اساس کلمات کلیدی بسیار محدود است چونکه بیشتر ترافیک موتورهای جستجو رمزگذاری شده است و این قابلیت تنها به ترافیک رمزگذاری نشده کمک می‌کند.

  • نقد و بررسی مودم روتر بی سیم دو بانده ایسوس مدل DSL-AC55U

یکی دیگر از قابلیت‌های قابل توجه، اجرای حداقل پیچیدگی برای کلیدهای رمز عبور و VPN است. در حالی که می‌توان آن را غیرفعال کرد، اما یک راه عادلانه برای افزودن امنیت اضافی وجود دارد. LRT از قابلیت‌های ورود به سیستم خوب (و نه عالی) برخوردار است. مهمترین عیبی که در اینجا وجود دارد عدم قابلیت جستجو در انواع پیام‌ها و رویدادهاست. برای یک روتر VPN، این قابلیت ضروری است چونکه هر کسی که تا به حال با پیکربندی VPN سر و کار داشته باشد، پیدا کردن پیام‌های خطا حائز اهمیت خواهد بود. اگر چه می‌توان با ارسال لاگ‌های مربوط به ایمیل بر این مشکل فائق آمد، اما خوب بود اگر می‌توانستیم این فیلترها را روی روتر خود تنظیم کنیم

نتیجه گیری

Linksys LRT224 یک گزینه رقابتی برای هر کاربری است که نیاز به یک روتر متعادل کننده بار نیاز دارد. این واقعیت که پورت DMZ باید نادیده گرفته شود تا پورت WAN2 قایبل استفاده باشد نامیدکننده است، اما همه موارد لازم برای تنظیم اولیه توازن بار موجود است. همراه با یک رابط کاربری ساده و قابلیت هایی که اغلب در روترهای سطح بالاتر یافت می‌شود؛ روترهای کلاس LRT یک انتخاب مناسب برای یک شبکه کلاس تجاری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.