به غیر از پوشش گسترده وای فای، ویژگی های بسیاری وجود دارد که یک روتر خاص را متمایز می کند. در این مقاله ما برندها TP-Link و D-Link را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم تا متوجه شوید که کدام یک از این دو گزینه مناسب تری برای پاسخگویی به تمام نیازهای اتصال شما است.

TP-Link و D-Link دو برند مطرح در بازار روترهای Wi-Fi هستند. هر دوی این برندها دستگاه هایی که دارای عملکرد بالایی هستند را ارائه می دهد و از جدیدترین تکنولوژی ها در محصولات خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، TP-Link به تازگی از فناوی Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) استفاده کرده است. همچنین می تواند با استریم های 4K در دستگاه های هوشمند و یاسر کارهای فشرده همگام شود. از طرف دیگر D-Link به دلیل اتصال پایدار خود در مناطق وسیع مورد ستایش قرار گرفته است. این راهنما با دقت طراحی شده است تا به شما در انتخاب بین این دو برند کمک کند. این یک بررسی اجمالی از ویژگی هایی است که این دو برند استفاده کرده اند. در نهایت این نیاز و بدوجه شما است که تعیین می کند محصول کدام برند را خریداری کنید.

تفاوت تی پی لینک و دی لینک در چیست؟

مدل TP-Link (AC1750) (برنده) D-Link DIR-842
سازگاری سازگار با IEEE 802.11ac و قدیمی تر؛ دارای 1 پورت USB سازگار با IEEE 802.11 a/b/g/n/ac؛ دارای 4 پورت اترنت؛ فناوری MU-MIMO
پوشش حداکثر 2500 فوت مربع خانه متوسط تا بزرگ
سرعت سرعت ترکیبی 1750 مگابیت در ثانیه (450 مگابیت در ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز و 1300 مگابیت در ثانیه در باند 5 گیگاهرتز) سرعت ترکیبی 1367 مگابیت در ثانیه (500 مگابیت در ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز و 867 مگابیت در ثانیه در باند 5 گیگاهرتز)
آنتن 3 آنتن اکسترنال برای محدوده طولانی تر 4 آنتن توان بالا
پلت فرم ها

اندروید؛ ویندوز، آیفون؛ مک؛ دستگاه های مبتنی بر لینوکس

 

اندروید؛ ویندوز، آیفون؛ مک؛ دستگاه های مبتنی بر لینوکس

نحوه مقایسه برندهای TP-Link و D-Link

طی این سال ها؛ تی پی لینک محصولات بسیار با کیفیتی را عرضه کرده است که یکی از نمونه های آن TP-Link X90 است که از سرعت ترکیبی حداکثر 6000 مگابیت در ثانیه (4804+1201+574) در فرکانس های سه بانده خود پشتیبانی می کند. N450 همچنین محصول با کیفیت دیگری است که با قیمت مناسبی ارائه می شود.

برای دی لینک؛ دستگاه های دارای امتیاز خوب عرضه شده است. برخی از آنها شامل DL 3900 و AC1200 هستند. DL 3900 فرکانسد دوبانده همزمان را با پوشش گسترده 6000 فوت مربع را ارائه می دهد. از طرف دیگر AC1200 معتبر و بررسی شده است. این راهنما به دو محصول TP-Link AC1750 و D-Link AC1200 محدود می شود.

سرعت

TP-Link یک روتر با سرعت بالا است که از نظر قدرت و قابلیت اطمینان سیگنال بی رقیب است. به عنوان مثال TP-Link AC1750 از سرعت حداکثر 1750 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند. فرکانس اول 2.4  گیگاهرتز می تواند حداکثر 450 مگابیت در ثانیه و باند 5 گیگاهرتز دوم حداکثر 1300 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد. این حداقل زمان تاخیر و بافر حتی برای کارهای فشرده مانند استریم 4K و بازی های آنلاین را تضمین می کند.

از طرف دیگر، D-Link دارای سرعت سریع HD/3D است. باند 2.4 گیگاهرتز که یک باند دوتایی است می تواند تا 500 مگابیت در ثانیه و باند 5 گیگاهتری 867 مگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کند و سرعت کلی آن حداکثر 1367 مگابیت در ثانیه است. این برای اطمینان از استریم همزمان وای فای برای چندین دستگاه متصل همزمان کافی است. به عنوان مثال، AC1200 قادر است به راحتی یکی از کاربران را که در حال گشت و گذار در وب است؛ از طریق رسانه های HD استریم کند.

عملکرد در تست های سرعت

TP Link AC1750 وقت یکه در آزمایش عملی قرار می گیرد؛ سرعت باند 92.6 مگابیت در ثانیه را در باند 2.4 گیگاهرتز و 500 مگابیت در ثانیه را در باند 5 گیگاهرتز ارائه می دهد. این زمانی است که در مجاورت آزمایش می شود. برای D-Link AC1200 سرعت تئوری 300 مگابیت در ثانیه خواهد بود.

پوشش

TP-Link و به طور خاص؛ Archer A7 (AC1750) پوشش استثنایی را ارائه می دهد. این روز تنها با 3 آنتن حداکثر پوشش 2500 فوت مربع را ارائه می دهد. بسته به اندازه خانه شما؛ این روتر قادر است اتصال پایداری را در تمام طبقات از زیر شیروانی تا زیرزمین ارائه دهد. تقویت کننده های اضافه شده همچنین اطمینان حاصل می کنند که هر دستگاه متصل هر چقدر از روتر فاصله داشته باشد؛ اتصال را دریافت می کند. عملا؛ تی پی لینک می تواند از خانه شما سیگنال های وای فای را تا اتاق نشیمن شما ارسال کند.

دی لینک همچنین به دلیل پوشش گسترده آن؛ مورد تمجید و ستایش قرار گرفته است. تولیدکنندگان آن به طور گسترده اظهار می دارند که روترها می توانند به راحتی خانه های متوسط تا بزرگ را تحت پوشش قرار دهند. همچنین به دلیل فناوری MU-MIMO قادر است با کمترین از دست رفتن سیگنال این کار را انجام دهد.

لوازم جانبی اضافی

برای TP-Link؛ بسیاری از پردازش ها از طریق برنامه Tether تسهیل می شود. به عنوان مثال، شما می توانید از راه دور شبکه وای فای خود را به راحتی در گوشی هوشمند یا تبلت خود مدیریت کنید. این برنامه همچنین روند نصب و راه اندازه را ساده می کند. آنها همچنین ویژگی های کنترل والدین و گزینه های دسترسی مهمان را ارائه می دهند. از طریق این برنامه تی پی لینک می توانید فعالیت های فرزندان خود را کنترل کرده و همچنین محدودیت های زمانی آنلاین بودن را تعریف کنید. در صورتی که بخواهید خانواده شما در زمان صرف غذا حاضر باشند و هیچ کدام در اینترنت حضور نداشته باشند این تنظیمات به درد شما می خورد. به راحتی می توانید وای فای را موقتا متوقف کنید و تنظیمات اولویت دار خود را راه اندازی کنید.

علاوه بر این؛ تی پی لینک محصولات خود را با دو سال گارانتی ارائه می دهد. مشخصات گارانتی این برند در اغلب موارد در این صنعت متمایز است. همچنین در صورت بروز هر گونه اتفاق ناخوشایند؛ می توانید به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته پشتیبانی فنی دریافت کنید. این خدمات مشتری بر خلاف سایر شرکت های روتر Wi-Fi هزینه ای برای شما به همراه ندارد.

دی لینک هم محصولات خود را با برنامه ای ارائه می دهد که طیف گسترده ای از تنظیمات سفارشی سازی شده را به شما ارائه می دهد. با استفاده از این برنامه؛ می توانید به راحتی به صورت از راه دور مدیریت ابر را بررسی کرده و کل مراحل نصب را انجام دهید. دی لینک همچنین گزینه های کنترل والدین را دارد. به عنوان مثال می توانید برخی از محتواهای ناخواسته را مسدود کنید. با این کار می توانید فرزندان خود را مهار کرده و از آنها در برابر محتواهای نامناسب رده سنشان در اینترنت محافظت کنید.

ظرفیت

TP-Link همچنین به دلیل ظرفیت بالای خود مشهور است. به عنوان مثال؛ Archer A7 می تواند بیش از 50 دستگاه متصل به سیستم وای فای را به راحتی مدیریت کند. این امر توسط پردازنده 4 هسته ای قدرتمند آن امکان پذیر است که می تواند وظایف بسیار سنگین را دنبال کند. TP-Link از ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری خود برای اطمینان از سرعت بالا بدون توجه به دستگاه های متصل استفاده می کند. همچنین به دلیل اولویت بندی پهنای باند و سایر فناوری های پیشرفته؛ می تواند نیاز همه دستگاه ها را برطرف کند.

از طرف دیگر D-Link همچنین به خوبی قادر به پاسخگویی به بسیاری از نیازها است. سرعت 1367 مگابیت در ثانیه آن به اندازه کافی سریع است و توسط پورت های اترنت تعریف می شود که عملکرد پایدار وای فای را در دستگاه های با سیم نیز تضمین می کنند. بنابراین می توانید تلویزیون های هوشمند؛ کنسول های بازی و سایر دستگاه های ذخیره سازی تحت شبکه خود را بدون تاخیر بی مورد متصل کنید.

امنیت

برای ایمن نگه داشتن سیستک و کاربران متصل؛ این روترها اقدامات خاص خود را دارند. برای دستگاه های تی پی لینک؛ اتصال ایمن در اولویت است. با رعایت استانداردهای پیشرفته رمزگذاری بی سیم WPA / WPA2 می توانید اطمینان حاصل کنید که کل خانواده شما در امنیت هستند.

برای دی لینک؛ امن کردن روتر از طریق برنامه ساده می شود. به عنوان مثال، می توانید یک شبکه مهمان ایجاد کنید تا دسترسی به اینترنت را به طور خاص برای بازدیدکنندگان امکان پذیر کنید. این امر در طولانی مدت شما را از بسیاری از تهدیدات سایبری محافظت می کند.

سازگاری الکسا و IFTTT

یکی دیگر از ویژگی های روتر های Wi-Fi مدرن؛ سازگاری آنها با الکسا و IFTTT است. با تنظیم ساده از طریق برنامه؛ می توانید روتر را با استفاده از کنترل صوتی الکسا فعال کنید. از طرف دیگر؛ می توانید با استفاده از IFTTT روتر خود را وادار کنید هر بار که دستگاهی به شبکه شما متصل می شود و یا از شبکه جدا می شودکار کند. این روش با دستگاه های TP-Link و D-Link نیز کار می کند.

مقایسه TP-Link و D-Link – نمای کلی و ویژگی های اصلی

TP-Link AC1750

TP-Link مدتی است که در صنعت فناوری فعالیت می کند. همچنین در بازار از امتیاز خوبی برخوردار است. در حقیقت, این برند در سال 2017 و 2019 به دلیل داشتن بیشترین رضایت مشتری جایزه JD Power را از آن خود کرد. برای به نمایش گذاشتن ویژگی های برجسته این مارک روتر؛ این مقاله به TP-Link AC1750 محدود شده است چون به طور کلی ویژگی های سایر مدل های TP-Link را به اشتراک می گذارد. اول از همه اینکه این روتر یک دستگاه دوبانده است که قادر است سرعت کم را برای حداقل زمان تاخیر و بافر ارائه دهد. به طور خاص، این دستگاه سرعت ترکیبی 1750 مگابیت در ثانیه (450 مگابیت در ثانیه برای باند 2.4 گیگاهرتز و 1300 مگابیت در ثانیه برای باند 5 گیگاهرتز) را ارائه می دهد. دوما برای پوشش و برد بیشتر؛ تی پی لینک از 4 پورت LAN گیگابیتی و 3 آنتن خارجی استفاده می کند.

بهترین روتر Wi-Fi کدام است؟ TP-Link یا D-Link

علاوه بر این؛ TP Link AC1750 با الکسا کار می کند. بنابراین می توانید از راه دور روتر وای فای خود را مدیریت کنید. همچنین با تمام دستگاه های وای فای با هر استاندارد شبکه از 802.11ac به بالاتر سازگار است. به دلیل این پروتکل شبکه سریع و 4 پورت گیگابیتی LAN و باندهای سرعت بالا؛ TP-Link حتی به عنوان یک روتر بازی مناسب ظاهر می شود. همچنین می تواند با بازی های آنلاین فوق العاده HD همگام شود. در نهایت روتر TP-Link با وزن سبک و اندازه جمع و جوری که دارد می تواند رد هر اتاقی قرار گیرد.

مزایا

  • با حداقل وقفه از بسیاری از دستگاه های متصل پشتیبانی می کند.
  • به اندازه کافی سریع است که بتوان بازی های آنلاین را اجرا کرد و استریم های 4K را پخش کرد.
  • تنظیمات ساده از طریق برنامه
  • با دستگاه های وای فای جدود و فعلی بسیار سازگار است.

معایب

  • فاقد فناوری Zigbee است.

D-Link AC1200

برای ساده تر کردن این راهنما؛ D-Link AC1200 به عنوان یکی از دستگاه های دی لینک استفاده می شود. این دستگاه دارای قابلیت های با کیفیت برتر است که در تمام محصولات D-Link به اشتراک گذاشته می شود. به عنوان مثال؛ انها دارای یک طراحی زیبا هستند. همچنین دارای اندازه کوچک و جمع و جور هستند تا بتوانید آن را در هر جایی قرار دهید.

در مرحله دوم از DIR-842 پشتیبانی می کند که پوشش وای فای را با این روتر افزایش می دهد. با موقعیت یابی استراتژیک این واحد؛ می توانید سیگنال های قوی را در سراسر اتاق خود تجربه کنید. ویژگی های دیگری که پوشش آن را افزایش می دهد؛ آنتن هایی است از آنها استفاده می شود. با استفاده از این 4 آنتن, D-Link AC1200 تضمین می کند که پوشش گسترده و قابل اعتماد و سریعی را ارائه می دهد. همچنین این دستگاه دارای 4 پورت اترنت LAN و 1 پورت اترنت WAN است. این دستگاه سرعت بالایی را برای دستگاه های با سیم ارائه می دهد.

بهترین روتر Wi-Fi کدام است؟ TP-Link یا D-Link

مورد بعدی اینکه، D-Link AC1200 با رابط کاربری بصری طراحی شده است که به شما امکان کنترل پیشرفته را می دهد. به عنوان مثال، شما می توانید به راحتی از راه دور شبکه خود را مدیریت کنید.

این روتر همچنین دوبانده است. در حالی که باند سه جدیترین باند فرکانسی است؛ AC1200 قادر است با سرعت پایدار و در عین حال سریعی که با باند سه گانه در بازار ارائه می شود همگام شود. به طور خاص، باند 2.4 گیگاهرتز اول سرعت 300 مگابیت در ثانیه و باند 5 گیگاهرتز دوم سرعت 867 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد و به طور ترکیبی سرعت 1100 مگابیت در ثانیه را برای استریم فیلم ها و بازی های آنلاین ارائه می دهد. همانطور که قبلا اشاره شد؛ DIR-842 انتقال سریع فایل، چت های تصویری و پوشش قابل اعتماد وای فای را تضمین می کند.

منبع: techprojournal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.