اگر هارددیسک شما خراب شده است و یا به استفاده از هاردهای SSD علاقمند هستید باید در مورد نحوه نصب هارد SSD اطلاعاتی بدست بیاورید تا یک ارتقای موفقیت آمیز را تجربه کنید. در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی نارستان ما می‌خواهیم در مورد اینکه SSD چیست و چگونه می‌توان هارددیسک را به هارد اس اس دی ارتقاء داد صحبت کنیم.

SSD چیست؟

به صورت خلاصه، اس اس دی از برخی تراشه‌های حافظه که روی برد تعبیه شده‌اند تشکیل شده است. این نوع هاردها یک رابط In/Out دارند که داده‌ها را انتقال داده و از پاور کامپیوتر تغذیه می‌کند.  با این وجود، آنچه که SSD را برای بسیاری از کاربران جذاب تر می‌کند عدم وجود بازوی محرک است که در سراسر دیسک حرکت می‌کند و داده‌ها خوانده و نوشته می‌شوند. در این نوع هارد به هیچ وجه قطعه متحرکی وجود ندارد و این موجب می‌شود که سرعت هارد اس اس دی تقریبا صد برابر هارددیسک‌ها شود و جای تعجبی نیست که بسیاری از کاربران تصمیم به ارتقای هارددیسک خود به اس اس دی دارند.

به طور کلی دو نوع هارد SSD وجود دارد، SATA و NVMe. هاردهای درایو حالت جامد ساتا از آنجا که دارای محفظه هستند بسیار شبیه به هارددیسک‌ها به نظر می‌رسند.

SSD چیست؟

اما هاردهای SSD NVMe شبیه به رم به نظر می‌رسند.

SSD چیست؟

یک هارد SSD SATA از پورت ساتا استفاده می‌کند در حالی که SSD NVMe از پورت M.2 استفاده می‌کند که در سیستم‌های قدیمی موجود نیست.

رابط هارد خود را چک کنید!

قبل از ارتقاء هارد خود به SSD از System Information ویندوز 10 استفاده کنید و ببینید که کامپیوتر شما از رابط ساتا پشتیبانی می‌کند یا خیر. برای انجام این کار کافیست دکمه ویندوز و R صفحه کلید خود را فشار دهید تا پنجره Run برای شما باز شود حالا دستور msinfo32 را تایپ و اینتر کنید.

وقتی پنجره System Information باز شد در قسمت چپ پنجره لیستی از دسته بندی‌های سخت افزاری را مشاهده خواهید کرد. روی Components و بعد Storage کلیک کنید و بعد IDE را انتخاب کنید حالا به دنبال نوع هارد خود در لیست مشخصات باشید.

رابط هارد خود را چک کنید!

شما می‌توانید روی Disks  کلیک کنید و شماره مدل را به صورت آنلاین سرچ کنید تا نوع هارد ذخیره سازی که دارید را مشخص کنید.

آنچه که شما برای نصب هارد SSD جدید با اتصال ساتا نیاز دارید:

  • یک هارد SSD مناسب برای سیستم – هاردهای 2.5 اینچ و 3.5 ایتنچ وجود دارند و شما باید سیستم خود را بررسی کنید و ببینید کدام از این دو نوع هارد برای شما مناسب است.
  • آداپتور SATA به USB

رابط هارد خود را چک کنید!

اما اگر اتصال NVMe دارید به موارد زیر نیاز دارید:

NVMe SSD که در دستگاه شما جا بگیرد. در حالی که اکثر هاردهای M.2 دارای عرض 22 میلیمتر و طول 80 میلیمتر هستند برخی از آنها کوتاه تر یا بلندتر هستند. می‌توانید با نگاه کردن به اعداد چهار یا پنچ رقمی موجود در نام آنها اندازه هارد را تعیین کنید. به عنوان مثال هاردهای 22 میلیمتر در 80 میلی متر دارای شماره M.2 2280 خواهند بود.

رابط هارد خود را چک کنید!

برای هر دو اتصال، شما نیاز به پیچ گوشتی با کیفیت بالا برای جدا کردن هارد از سیستم هستید.

نحوه ارتقاء هارد SSD

اولین قدم برای نصب هارد SSD این است که تمام اطلاعات موجود در هارددیسک خود را به هارد جدیدی که دارید انتقال دهید. با کلون کردن اطلاعات سیستم عامل ویندوز روی هارد شما مپی شده و دیگر نیازی به نصب مجدد سیستم عامل و نرم افزارها نخواهید داشت.

هارد SSD جدید خود را با استفاده از آداپتور SATA to USB یا M.2 to USB به سیستم خود وصل کنید. ما قصد داریم برای کلون کردن هارددیسک فعلی از برنامه MiniTool Partition Wizard استفاده کنیم. اما شما می‌توانید از سایر برنامه‌های رایگان و متن باز هم استفاده کنید.

MiniTool Partition Wizard را دانلود کنید و آن را روی سیستم خود نصب کنید. اگر رابط برنامه به طور خودکار ظاهر نمی‌شود برنامه را باز کنید.

نحوه ارتقاء هارد SSD

Disk Clone را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید و سپس هارد را برای کلون کردن انتخاب کنید.

نحوه ارتقاء هارد SSD

دوباره دکمه Next را کلیک کنید. جایی که می‌خواهید هارددیسک خود را کلون کنید را انتخاب کنید و بعد Next را کلیک کنید. گزینه Copy  را انتخاب کنید. اگر هارد اس اس دی شما کوچکتر از هارددیسک قدیمی شما است گزینه Fit partitions to entire disk را انتخاب کنید در غیر این صورت بهتر است از گزینه Copy partitions without resizing استفاده کنید. در صفحه پاپ آپ نمایش داده شده روی Finish کلیک کنید و در نهایت برای کامل شدن مراحل روی Apply کلیک کنید.

نحوه نصب هارد SATA SSD

اگر مطمئن نیستید که می‌توانید کامپیوتر خود را باز کنید و مجددا ببندید بهتر است این کار ار به یک تکنسین بسپارید. برای ایمنی بیشتر شما باید به دنبال نحوه برداشتن هارددیسک مطابق با مدل دستگاه خود باشید.

هنگام جدا کردن سیستم قطعات را از هم باز نکنید. ممکن است پیچ هایی وجود داشته باشد که نتوانید دوباره آنها را ببندید و در نهایت به دستگاه هتان آسیب وارد کنید. همچنین برای کمک به نصب مجدد، می‌توانید قبل از باز کردن سیستم از مراحل عکس بگیرید تا متوجه شوید که پیچ‌ها کجا قرار داشتند، پیچ‌ها را در جایی قرار دهید که گم نشوند و یا فراموش نکنید که کجا گذاشته اید.

سیستم خود را روی یک سطح صاف و بدون فرش قرار دهید.

دکمه پاور سیستم را برای چند ثانیه فشار و نگه دارید.

محل قرارگیری هارددیسک را پیدا منید، اگر نمی‌دانید که هارددیسک کجا واقع شده است می‌توانید کتابچه راهنمای دستگاه خود را بررسی کنید. در اکثر لپ تاپ‌ها هارددیسک زیر پنل زیرین قرار دارد. اگر هارددیسک شما زیر صفحه کلید یا مادربرد پنهان است مراحل اضافی برای انجام وجود دارد.

نحوه نصب هارد SATA SSD

از پیچ گوشتی خود استفاده کنید و پیچ‌های پنل سیستم خود را باز کنید. پنل را بردارید، پیچ هایی که هارددیسک را به سیستم وصل کرده‌اند را باز کنید، کابل‌ها یا گیره هایی که به هارددیسک وصل هستند را باز کنید و هارد را بردارید. در صورتی که هارد شما دارای کاور است، هارد را از کاور جدا کنید. حالا کافیست که هارد جدید خود را در کاور هارد قرار دهید و مراحل گفته شده را از آخر به اول طی کنید.

نحوه نصب هارد NVMe SSD

این هارد در اسلات M.2 PCIe قرار دارد و بسیار کوچک است. با باز کردن پیچی که هارد را به مادربرد وصل کرده شروع کنید، هارد را بردارید و بعد به آرامی هارد جدید را در داخل اسلات M.2 قرار دهید و آن را با زاویه 30 درجه فشار دهید. بعد از نصب هارد در حالت ایستاده قرار می‌گیرد و این طبیعی است. با پیچ هارد را به مادربرد وصل کنید از سفت کردن بیش از حد خودداری کنید. بعد از نصب هارد اس اس دی سعی کنید سیستم را روشن کنید. از آنجا که سیستم عامل و اطلاعات خود را کپی کرده‌اید باید سیستم به راحتی بوت شود.

نحوه نصب هارد NVMe SSD

بیشتر بخوانید: