SMR یا CMR ؟بسیاری از افراد هنگام پیداکردن هاردیسک مناسب برای استفاده‌های روزمره خود این سوال را می‌پرسند. چون روش‌های مختلف ضبط ؛ رفتار متفاوتی را ارائه می‌دهند و بنابراین گاهی برای هدف مورد نظر بهتر و گاهی بدتر هستند.

در این راهنما ما توضیح خواهیم داد که کدام روش ضبط در دسترس است؛ چگونه کار می‌کند و کدام یک برای اهداف شما مناسب تر هستند. همچنین در ادامه بحث خود به دو نوع هارددیسک خاص با فناوری ضبط CRM سری WD Red Plus و سری Seagate Ironwolf نگاهی خواهیم داشت.

SMR  و CMR روش‌های رایج ضبط برای هارددیسک ها

ضبط اولیه هارددیسک به گونه ای انجام می‌شود که هد نوشتن اطلاعات روی پلاتر قرار می‌گیرد و شروع به نوشتن و ذخیره اطلاعات می‌کند. دو روش ضبط رایج به نام‌های SMR (Shingled Magnetic Recording) و CMR (Conventional Magnetic Recording) وجود دارد که در اینجا بین آنها تمایز خاصی قائل می‌شویم. به طور کلی وقتی که هارددیسک با فناوری pure PMR استفاده شود از CRM صحبت می‌شود  که همان ضبط مغناطیسی رایج و معمولی است. SMR دومین روش ضبط است. PMR در این روش هم استفاده می‌شود در ادامه در مورد تفاوت و شباهت‌های این دو روش ضبط بحث خواهیم کرد.

هارددیسک WD Red Plus NAS

CMR

PMR یا Perpendicular Magnetic Recording روشی است که در آن مغناطیس به صورت افقی و عمودی روی پلاترها قرار می گیرد. PMR جانشینی برای LMR یا Longitudinal Magnetic Recording است و چگالی داده سه برابر بیشتر از LMR را ارائه می‌دهد, هد خواندن / نوشتن برای این امر بهینه شده است و موقعیت عمودی هم به این امر کمک می‌کند. این روش برای اینکه بتوان بیش از 750 گیگابایت اطلاعات را در هارددیسک‌های معمولی 3.5 اینچی نوشت توسعه داده شده است. با PMR می‌توان مستقیما در مکان ذخیره سازی نهایی داده‌ها را روی دیسک سخت نوشتن؛ بدون اینکه داده‌ها ابتدا روی دیسک سخت بازنویسی شوند.

SMR

SMR داده‌ها را با استفاده از همپوشانی می‌نویسد. بنابراین هد نوشتن بسیار نزدیک به وب قبلی می‌نویسد، به طوری که قابل خواندن باقی می‌ماند. با این حال داده‌های لاین پایینی بازنویسی می‌شوند، به این معنا که ممکن است بعد از یک فرآیند ضبط موفق؛ لاین بعدی دوباره نوشته شود. اگر همه چیز به طور مطلوب پیش نرود؛ این بازنویسی ادامه پیدا می‌کند که باعث می‌شوند فرآیند نوشتن به شدت کند شود. با این حال، مزیت این فناوری این است که تراکم ذخیره سازی در مقایسه با PMR افزایش پیدا کرده است.

علاوه بر حافظه کش کنترلر استاندارد، هارددیسک‌های SMR همچنین دارای یک حافظه کش روی دیسک و در تراک‌های خارجی هستند. اینجاست که فناوری PMR وارد عمل می‌شود. بعد از ضبط، داده‌ها در اسرع وقت از کنترلر به ناحیه SMR منتقل می‌شوند. از یک طرف؛ این فرآیند در نهایت باعث صرفه جویی در فضا می‌شود؛ اما تفاوت بزرگی را با فناوری CMR نشان می‌دهد:

اگر حافظه کش روی دیسک سریع تر پر شود؛ قبل از اینکه کنترلر بتواند داده‌ها را به ناحیه SMR منتقل کند، قبل از ذخیره مجدد داده‌های جدید، ابتدا باید حافظه کش را خالی یا بازنویسی کرد. به همین دلیل؛ با وجود فایل‌های بزرگ، ممکن است سرعت انتقال بعد از مقدار مشخصی از داده؛ کاهش پیدا کند؛ چون حافظه کش پر شده است و باید دوباره پاک شود.

چه زمانی استفاده از SMR یا CMR منطقی است؟

هارددیسک‌های SMR اگر در درجه اول به عنوان روش ذخیره سازی داده خالص استفاده شوند یا قرار باشد از یک هارددیسک بزرگ برای کامپیوتری که اطلاعات در آن ذخیره شده است استفاده کنید، ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را نسبت به CMR‌ها که از مصرف انرژی بالاتری برخوردارند را ارائه می‌دهند و به همین دلیل از این نوع هاردها برای آرشیو و بایگانی استفاده می‌شود. اساسا اگر قرار باشد هارددیسک به طور مداوم و دائمی عملیاات نوشتن را انجام دهد، هارددیسک‌های SMR چندان مناسب نیستند؛ زیرا این امر می‌تواند منجر به سرریز حافظه کش شود. در این حالت قطعا باید از یک هارددیسک با روش ضبط CMR استفاده شود.

هنگامی داده‌ها باید با سرعت بالا انتقال داده شوند و یا مقدار زیادی از اطلاعات ذخیره شوند، هارددیسک‌های CMR انتخاب خوبی هستند. این گزینه انتخاب خوبی برای استریم‌های موسیقی و پردازش تصویر برای استفاده در سرورهای NAS هستند.

هارددیسک WD Red Plus NAS

در ادامه می‌خواهیم به بررسی هارددسی 6 ترابایتی WD60EFRX-CMR WD Red Plus NAS سری WD Red Plus بپردازیم. این هارددیسک از روش CMR پشتیبانی می‌کند. هاردهای سری Red وسترن دیجیتال مخصوص سیستم‌های NAS ساخته شده‌اند و دارای یک تا 8 بی در اندازه‌های 2.5 اینچی و 3.5 اینچی هستند. سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه است. روش نوشتن CMR است. به عنوان مثال، با استفاده از سیستم NAD هارددیسک قرمز؛ می‌توانید استریم‌های رسانه ای را پخش کنید؛ داده‌ها را ذخیره و یا تبادل کنید و محتواهای دیجیتال را خیلی سریع و ساده مدیریت کنید. همچنین داده‌ها با سرعت بسیار بالایی با دستگاه‌های موبایل با تلویزیون مبادله می‌شوند.

هارددیسک WD Red Plus NAS

هارددیسک Seagate IronWolf NAS HDD 4TB

دومین مدل هارد CMR که می‌خواهیم بدان اشاره کنیم؛ هارددیسک 4 ترابایتی Seagate IronWolf NAS HDD  است که از رابط SATA 6 GB/s پشتیبانی می‌کند. مقاومت و مقیاس پذیری هاردهای Inron-Wolf شناخته شده است. به خصوص برای سیستم‌های NAS که دارای 1تا 8 بی هارد، RAID دسکتاپ و سرور؛ فضای ذخیره سازی سرور چند رسانه و ابر خصوصی مناسب هستند.

به ویژه در محیط‌های شرکتی و تجاری؛ آنها کیفیت خود را با توان بالای داده و میزان 180 ترابایت در سال نشان می‌دهند. این اجازه می‌دهد تا چند کاربری و انتقال داده‌های بزرگ به راحتی مدیریت شوند.

هارددیسک WD Red Plus NAS

نتیجه گیری : SMR برای ذخیره داده و CMR برای فرآیندهای نوشتن مکرر

هر دو فناوری SMR و CMR توجیه و حوزه کاربردی خاص خود را دارند. مهمتر از همه؛ اگر می‌خواهید هارددیسک‌های بزرگ با هزینه کمتری و معمولا با مصرف برق کمتری داشته باشید؛ به هاردهای SMR اعتماد کنید. برای فعالیت‌های دائمی نوشتن و انتقال مقدار زیادی از داده‌ها با سرعت بالا (یعنی وقتی که سرعت انتقال داده‌های حجیم مهم است) هارددیسک‌های CMR گزینه بهتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.