حافظه های PCIe SSD سریعتر از SATA SSD ها هستند. اما شاید نیازی به آن نداشته باشید. این مقاله توضیح می دهد که تفاوت PCIe SSD و SATA SSD چیست.

ممکن است PCIe SSD از نظر فنی نسبت به SATA SSD ها از برتری برخوردار باشند، اما این بدان معنا نیست که همیشه باید آن را ترجیح دهید. با مقایسه PCIe SSD و SATA SSD شما می توانید تصمیات آگاهانه ای هنگام خرید SSD داشته باشید.

حافظه PCIe SSD چیست؟

چه چیزی در مورد حافظه های PCIe SSD وجود دارد که آنها را بسیار مطلوب تر و گران تر از حافظه های SATA SSD می کند؟ آیا این به عملکرد بر می گردد؟ بله خلی زیاد. شما می توانید PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) را به عنوان یک اتصال داده مستقیم تر به مادربرد در نظر بگیرید. PCIe به طور معمول در دستگاه هایی مانند کارت گرافیک استفاده می شود که همچنین به اتصالات داده بسیار سریع نیاز دارند اما PCIe برای درایوهای ذخیره سازی داده هم مفید بوده اند.

PCIe 3.0 دارای سرعت انتقال موثر 985 مگابایت در ثانیه در هر لاین است و از آنجا که دستگاه های PCIe می توانند از لاین های x1, x4, x8 یا x16 پشتیبانی کنند، سرعت انتقال بالقوه تا 1576 گیگابایت در ثانیه را مشاهده می کنید. این چیزی است که حافظه های SATA SSD ها از عهده آن بر نمی آیند.

اما این بدان معنا است که سرعت SSD PCIe با لاین های x16 حدود 25 برابر سریعتر از SATA SSD ها هستند؟ از لحاظ تئوری؛ مطمئنا؛ اما SSD با این همه لاین داده پیدا نخواهید کرد.

معمولا باید بین x2 و x4 تصمیم خواهید گرفت، این بدان معنا است که حداکثر سرعت انتقال نزدیک به 394 گیگابایت در ثانیه است. و حتی در این صورت، شما فقط در هنگام انتقال فایل های HUGE که مدتی طول می کشد تفاوت PCIe و SATA را درک خواهید کرد.

به عنوان مثال، اگر در حال انجام یک بازی ویدیویی هستید و فقط هنگام شروع بازی می خواهید سرعت بارگذاری بالاتر داشته باشید؛ هم حافظه های اس اس دی PCIe و هم حافظه های اس اس دی SATA سرعت بالا را ارائه می دهند.

ماندگاری باتری در PCIe SSD بیشتر است. اگر فقط در حال مرور وب هستید؛ در گوگل داک کار می کنید؛ ایمیل ارسال می کنید یا کاری CPU یا RAM محور را انجام می دهید تفاوت زیادی بین حافظه های اس اس دی SATA و PCIe احساس نخواهید کرد.

اما اگر دائما در حال خواندن و انتقال اطلاعات هستید؛ حافظه های PCIe SSD از انرژی بیشتری استفاده می کنند و عمر باتری را سریعتر تخلیه می کنند.

آخرین مورد به تفاوت AHCI  و  NVMeبرمی گردد. اگر مجبور شدید که یکی از این دو استاندارد را انتخاب کنید؛ NVMe انتخاب شما خواهد بود. AHCI قدیمی تر است و برای هارددیسک و SATA طراحی شده است؛ به این معنا که PCIe SSD با استفاده از AHCI ممکن است حداکثر توانایی خود را نداشته باشد. NVMe به طور خاص برای استفاده با PCIe طراحی شده است، بنابراین عملکرد بهتری دارد.

حافظه SATA SSD چیست؟

SATA (Serial ATA) نوعی رابط اتصال است که توسط اس اس دی ها برای برقراری ارتباط داده ها با سیستم شما استفاده می شود. این رابط در سال 2003 ایجاد شده است، این بدان معناست که زمان زیادی از آن می گذرد و به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع اتصال نقش آفرینی کرده است.

حافظه های SATA SSD سازگاری سخت افزاری بهتری دارند. اگر حافظه اس اس دی SATA دارید؛ تقریبا با هر سیستم دسکتاپ یا لپ تاپی کار می کنید؛ کار تقریبا تضمینی است.

اس اس دی های SATA عملکرد بدتری دارند. SATA 3.0 رایج ترین شکل SSD است که سرعت انتقال تئوری 750 مگابایت در ثانیه یا 6 گیگابیت در ثانیه را ارائه می دهد اما به دلیل برخی از سربارهای فیزیکی که هنگام رمزگذاری داده ها برای انتقال رخ می دهد؛ در واقع سرعت انتقال عملی آنها 600 مگابایت در ثانیه یا 4.8 گیگابیت در ثانیه است.

در حالی که 600 مگابایت در ثانیه بسیار سریع است؛ اما به هیچ وجه به سرعت انتقال ارائه شده در حافظه های PCIe SSD نزدیک نمی شود.

گفته شد که SATA SSD برای کاربران خانگی بیش از حد اندازه سریع و کافی است و برای کمک به نشان دادن سرعت آن، SATA SSD می تواند داده های یک CD را در یک ثانیه انتقال دهد.

SATA SSD ها ارزان تر هستند. این احتمالا مهمترین نکته برای اکثر کاربران خانگی است. واقعیت این است که تفاوت قیمت بین اس اس دی های SATA و PCIe قابل توجه است (تقریبا به اندازه تفاوت قیمت بین هارددیسک ها و SSD ها).

Samsung 860 EVO 500GB SATA SSD را در نظر بگیرید و آن را با Samsung 970 EVO 500GB PCIe SSD مقایسه کنید. در حالی که هر دو حافظه SSD هستند و ظرفیت یکسانی دارند، SATA SSD تقریبا نصف PCIe SSD قیمت دارد. این امر در کل موارد صحیح است. اس اس دی های ساتا مقرون به صرفه تر از اس اس دی های PCIe هستند.

M.2 و U.2 چیست؟

M.2 (“M dot two”)  و  U.2 (“U dot two”)استاندارهای فرم فاکتور هستند که شکل، ابعاد و طرح دستگاه فیزیکی را مشخص می کنند. هر دو استاندارد M.2 و U.2 همراه با هر دو درایور SATA و PCIe استفاده می شوند.

M.2 بیشتر دیده می شود؛ بنابراین اگر مجبور به انتخاب بین این دو گزینه شدید و مطمئن نیستید که کدام یک را باید انتخاب کنید؛ M.2 گزینه امن تری خواهد بود. U.2 عمدتا برای اس اس دی های سری 750 اینتل مورد استفاده قرار می گرد و بسیاری از گزینه های دیگر را پشتیبانی نمی کند.

هنگام استفاده از M.2 برای SATA SSD، عملکرد دقیقا مشابه با استفاده از فرم فاکتور ساتای معمولی است. هنگام استفاده از M.2 برای PCIe SSD در لاین های x4 قرار می گیرید که این برای یک کاربر معمولی خانگی کافی است.

مقایسه PCIe SSD و SATA SSD – کدام حافظه ذخیره سازی بهتر است؟

به علاوه اس اس دی های x4 معمول تر از اس اس دی های x2 هستند و قیمت آنها خیلی گران نیست؛ بنابراین ممکن است شما هم با آن کنار بیایید.

توجه داشته باشید که شما می توانید یک آداپتور خریداری کنید که کانکتور M.2 را به یک کانکتور U.2 تبدیل می کند یا بالعکس. اما این آداپتورها ممکن است در محدودیت های فیزیکی کاری که شما می خواهید انجام دهید مناسب نیستند.

PCIe SSD یا SATA SSD؟ کدام نوع حافظه اس اس دی برای شما مناسب است؟

حالا که اطلاعات مناسبی دریافت کرده اید زمان مناسبی برای خرید حافظه SSD است. اگر بودجه کمی دارید با SATA همراه شوید. اگر برای انتقال مکرر فایل ها به حداکثر عملکرد نیاز دارید با PCIe همراه شوید.

استفاده از هر دو در فرم فاکتور M.2 راحت تر است. اس اس دی ها (چه ساتا و چه PCIe) از نظر سرعت به طور واضحی بهتر از هارددیسک ها هستند. توجه داشته باشید که در هنگام خرید SSD ممکن است با اصطلاحات دیگری هم برخورد کنید.

منبع: makeuseof

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.