در این مقاله قصد داریم در مورد دو فناوری SSD (NVMe و SATA) صحبت کنیم. درایوهای NVMe در حال حاضر فضای ذخیره سازی خوبی را ارائه می دهند و نه تنها حافظه های SSD قدیمی را به راحتی پشت سر می گذارد؛ بلکه در مقایسه با درایوهای استاندارد 3.5 اینچی و 2.5 اینچی بسیار سریع هستند.

مقایسه NVMe و SATA III

در اینجا به عنوان مثال در مورد حافظه 1 ترابایتی Samsung 860 Pro صحبت خواهیم کرد. این حافظه یک SSD دو و نیم اینچی با حداکثر سرعت خواندن متوالی 560 مگابایت در ثانیه است. حافظه Samsung 960 Pro مبتنی بر NVMe که جایگزینی برای این حافظه است؛ 6 برابر سرعت بیشتر را ارائه می دهد و حداکثر سرعت خواندن متوالی 3500 مگابایت در ثانیه را ارائه می دهد.

این افزایش سرعت بدان خاطر است که درایوهایی که از طریق SATA III به کامپیوتر متصل می شوند سومین ویرایش رابط باس کامپیوتر Serial ATA هستند. در همین حال، NVMe رابط کنترلر جدیدتر و پیشرفته تر است.

SATA III و NVMe اصطلاحاتی هستند که معمولا برای تمایز بین درایوهای قدیمی و جدید استفاده می شوند؛ با این وجود NVMe همان فناوری SATA III نیست.

SATA III چیست؟

در سال 2000 بود که SATA جایگزین استاندارد قبلی Parallel ATA شد. ساتا اتصالات را با سرعت بالاتر ارائه می داد؛ که به معنای عملکرد بسیار بهتر در مقایسه با مدل قبلی خود بود. SATA III هشت سال بعد با حداکثر سرعت انتقال 600 مگابایت در ثانیه به بازار عرضه شد.

کامپوننت های SATA III از یک نوع کانکتور خاص برای اسلات داخل لپ تاپ و یک نوع کابل خاص برای اتصال به مادربرد کامیپوترهای دسکتاپ استفاده می کنند.

NVMe یا SATA ؟ کدام فناوری SSD سریعتر است؟

هنگامی که یک درایو از طریق SATA III به سیستم کامپیوتر متصل شد؛ تنها نیمی از کار انجام شده است. برای اینکه درایو در واقع با سیستم در ارتباط باشد به یک رابط کنترلر هاست نیاز دارد. این مسئولیت به عهده AHCI است که متداول ترین روش درایوهای SATA III برای ارتباط با یک سیستم کامپیوتری است.

برای سال های زیادی؛ SATA III و AHCI عملکرد فوق العاده ای داشتند. AHCI برای رسانه ای چرخان با تاخیر بالا بهینه سازی شدند اما مانند حافظه های غیر فرار مانند اس اس دی ها تاخیر کمی را به همراه نداشتند و در نهایت درایو حالت جامد که بسیار سریع بودند اتصال SATA III را اشباع کردند. SATA III و AHCI به راحتی نمی توانند پهنای باند کافی را فراهم بیاورند.

PCIe چیست؟

PCIe یکی دیگر از رابط های سخت افزاری است و بیشتر به عنوان راهی برای استفاده از کارت گرافیک در کامپیوتر دسکتاپ شناخته می شود؛ اما برای کارت های صدا، کارت های توسعه تاندربولت و درایوهای M.2 هم مورد استفاده قرار می گیرند.

NVMe یا SATA ؟ کدام فناوری SSD سریعتر است؟

اگر به تصویر مادربرد بالا نگاهی بیندازید به راحتی می توانید اسلات های PCIe را مشاهده کنید. اینها بیشتر در انواع X1, X4, X8 و X16 وجود دارند. این اعداد نشان می دهند که یک اسلات چند خط انتقال داده دارد. هر چه تعداد لاین های یا خطوط بیشتر باشد؛ داده های بیشتری را می توانید در یک زمان با هم جابجا کنید؛ به همین دلیل است که کارت های گرافیک از اسلات X16 استفاده می کنند.

در تصویر بالا یک اسلات M.2  هم وجود دارد؛ درست در زیر اسلات X16 بالایی وجود دارد. اسلات های M.2 می توانند تا 4 لاین را استفاده کنند بنابراین x4 هستند.

اسلات های اصلی PCIe در هر سیستم دارای خطوط متصل به پردازنده است تا بهترین عملکرد را به شما ارائه دهند. بقیه اسلات های PCIe به چیپست متصل می شوند و از اتصال نسبتا سریع به پردازنده پشتیبانی می کنند اما مانند اتصالات مستقیم سریع نیستند.

در حال حاضر؛ دو نسل PCIe استفاده می شود: PCIe 3.0 که رایجترین نوع است و PCIe 4.0. از اواسط سال 2019، PCIe 4.0 کاملا جدید بود و فقط در پردازنده های AMD Ryzen 3000 و مادربردهای X570 پشتیبانی می شد و همانطور که انتظار می رود نسخه 4 سریعتر است.

با این حال، اکثر قطعات هنوز حداکثر پهنای باند PCIe 3.0 را اشباع نمی کنند. بنابراین گرچه PCIe 4.0 چشمگیر است؛ اما هنوز برای کامپیوترهای مدرن ضرورتی وجود ندارد.

NVMe و PCIe

بنابراین PCIe مانند SATA III است. هر دو برای اتصال قطعات جداگانه به سیستم کامپیوتری استفاده می شوند. درست مانند SATA III قبل از اینکه هارددیسک یا درایو حالت جامد بتواند با یک سیستم کامپیوتری ارتباط برقرار کند, به AHCI احتیاج دارد؛ درایوهای مبتنی بر PCIe هم به یک کنترلر میزبان متکی هستند که به آن حافظه غیر فرار NVMe می گویند.

اما چرا ما در مورد SATA III در مقابل درایوهای PCIe یا AHCI در مقابل NVMe صحبت نمی کنیم؟

دلیل آن کاملا ساده است؛ ما همیشه از درایوها به عنوان SATA مبتنی بر SATA؛ SATA II و SATA III یاد کرده ایم و جای تعجبی هم ندارد. وقتی که تولیدکنندگان درایو شروع به ساخت درایوهای PCIe کردند؛ مدت کوتاهی بود که ما در مورد SSD های PCIe صحبت کردیم.

با این حال، هیچ استاندارد صنعتی برای ساخت (مانند درایوهای ساتا) وجود نداشت. در عوض، همانطور که وسترن دیجیتال توضیح داد؛ شرکت ها از AHCI استفاده کرده و درایورهای و فریم ور خود را برای اجرای این درایوها ساخته اند.

این یک آشفتگی ایجاد کرد و AHCI هنوز به اندازه کافی خوب نبود. همانطور که کینگستون توضیح داد؛ استفاده از درایوهایی باسرعت بالاتر از SATA هم برای کاربران دشوارتر بود چون آنها به جای تجربه Plaug & Play مجبور بودند درایورهای خاصی را هم نصب کنند.

در نهایت؛ صنعت پیرامون استانداردی که به NVMe تبدیل شد و جایگزین AHCI شد؛ با هم متحد شدند. استاندارد جدید بسیار بهتر بود؛ و شروع به صحبت در مورد NVMe منطقی بود.

NVMe با در نظر گرفتن اس اس دی های مدرن و مبتنی بر PCIe ساخته شده است. درایوهای NVMe قادر به پذیرش همزمان دستورات بسیار بیشتری نسبت به هارد مکانیکی SATA III یا SSD هستند. این امر؛ همراه با تاخیر کمتر؛ باعث می شود که NVME ها درایوهایی سریعتر و پاسخگوتر باشند.

درایوهای NVMe چه شکلی هستند؟

اگر امروز به سمت درایو مبتنی بر NVMe می روید؛ آنچه می خواهید یک M.2 ریز نقش (gumstick) است. M.2 فرم فاکتور درایو را توصیف می کند؛ یا نوع درایو را به ما گوشزد می کند. درایوهای M.2 معمولا حدود 1 ترابایت ظرفیت ذخیره سازی دارند؛ اما به اندازه کافی کوچک هستند که می توانند بین انگشت شست و انگشت اشاره شما نگه داشته شوند.

NVMe یا SATA ؟ کدام فناوری SSD سریعتر است؟

درایوهای M.2 به اسلات مخصوص M.2 PCIe متصل می شوند که حداکثر 4 خط انتقال داده را پشتیبانی می کنند. این درایوها معمولا مبتنی بر NVMe هستند؛ اما همچنین می توانید درایوهای M.2 که از SATA III استفاده می کنند را پیدا کنید؛ فقط باید بسته بندی را با دقت بخوانید.

M.2 های مبتنی بر SATA III این روزها رایج نیستند اما وجود دارند. برخی از نمونه های معروف WD Blue 3D NAND و Samsung 860 Evo هستند.

آیا باید درایوهای SATA III را خریداری نکنید؟

در حالی که NVMe ها خارق العاده هستند؛ اما هنوز هیچ دلیلی برای کنار گذاشتن درایوهای SATA III وجود ندارد. با وجود محدودیت های SATA III؛ هنوز هم گزینه خوبی برای ذخیره سازی ثانویه هستند.

به عنوان مثال هر کسی که در حال مونتاژ کامپیوتر جدید خود است، بهتر است از درایو M.2 NVMe برای درایو بوت و ذخیره سازی اصلی خود استفاده کند. بعد می تواند یک هارددیسک ارزان تر یا SSD دو و نیم اینچی با ظرفیت بیشتر را به عنوان ذخیره سازی ثانویه اضافه کند.

ممکن است ایده خوبی باشد که تمام فضای ذخیره سازی خود را روی PCIe اجرا کنید. با این حال، در حال حاضر؛ درایوهای NVMe به حدود 2 ترابایت محدود شده اند. ظرفیت های بالاتر هم بسیار گران هستند.

البته قیمت ها ممکن است تغییر کنند؛ چون درایوهای M.2 با ظرفیت بالاتر را هم می توان بدست آورد. کینگستون بیان کرده است که در حدود اوایل سال 2021 درایوهای M.2 را می توانیم با ظرفیت های 4 و 8 ترابایت شاهد باشیم.

تا آن زمان ترکیب M.2 با اس اس دی هاس ثانویه و هارددیسک ها بهترین گزینه هستند. همین ایده در مورد لپ تاپ ها هم صدق می کند. اگر دستگاه جدیدی خریداری می کنید به دنبال دستگاهی با حافظه فلش NVMe و یک بی 2.5 اینچی اضافی برای هارددیسک SATAT III یا اس اس دی باشید. با این وجود همه درایوهای NVMe شبیه به هم نیستند و لازم است که قبل از خرید بررسی ها، نظرات کاربران را مطالعه بفرمایید.

اگر کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ جدیدی دارید؛ احتمالا اسلات M.2 دارید که از NVMe پشتیبانی می کند. در غیر این صورت ارتقاء سیستم شما کاملا ارزشش را دارد.

منبع: howtogeek

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.