امروز قصد داریم به مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX بپردازیم و بررسی کنیم که تفاوت این سری از کارت های گرافیک انویدیا در چیست؟

اگر از وقایع اخیر دنیای سخت افزار کامپیوتر بی خبر مانده اید و یا به تازگی به مونتاژ کامپیوتر علاقمند شده اید و به فکر خرید کارت گرافیک انویدیا افتاده اید؛ بدون شک متوجه شده این که شرکت NVIDIA دو سری از کارت های گرافیکی فوق الذکر را ارائه می دهد و این سوال برای شما پیش آمده باشد که تفاوت کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX در چیست و کدام یک را باید خریداری کنید؟ ما در این مقاله سعی می کنیم با توضیحاتی ساده به این سوال پاسخ دهیم؛ بنابراین ادامه مطلب امروز فروشگاه نارستان را مطالعه کنید.

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX – اصول اولیه

تمام پردازنده های گیمینگ انویدیا به برند GeForce GPU این شرکت تعلق دارد که با GeForce 256 شروع و به سال 1999 میلادی بر می گردد. از آن زمان به بعد؛ این شرکت ده ها و ده ها پردازنده گرافیکی مختلف را در طول سال های متمادی به بازار عرضه کرده است که در نهایت به دو سری جدید پردازنده گرافیکی تبدیل شده است: سری GeForce 20 که در سال 2018 عرضه شد و سری GeForce 16 که در سال 2019 عرضه شد.

در حال حاضر سری GeForce 20 منحصرا از پردازنده های گرافیکی RTX و سری GeForce 16 منحصرا از پردازنده های گرافیکی GTX استفاده می کنند؛ اما این حروف چه معنایی دارند؟

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX – تفاوت در چیست؟

خب نه RTX و نه GTX مخفف یا اختصار چیزی نیستند و هیچ کدام به خودی خود معنای خاصی ندارند؛ در عوض؛ آنها به خاطر راحتی تشخیص برندهای کارت گرافیک استفاده شده اند.

انویدیا از چندین مشخصه مشابه دو حرفی و سه حرفی استفاده کرده است تا نشانه ای کلی از عملکرد پردازنده گرافیکی خود را ارائه دهد. به عنوان مثال؛ این شرکت از اسامی مانند GT؛ GTS، GTX و بسیاری موارد دیگر در طول سال های متمادی استفاده کرده است؛ گرچه فقط نام های GTX و RTX حداقل تا به امروز زنده مانده اند.

همانطور که در بالا ذکر شد؛ تمام آخرین پردازنده های گرافیکی سری 20 و سری 16 به ترتیب با مشخصات RTX و GTX ارائه می شوند، اما چرا به جای این حروف از شماره سریال استفاده نشده است؟ علاوه بر این؛ آیا این بدان معناست که پردازنده های گرافیکی GTX به خوبی RTX ها نیستند؟

مقایسه GeForce 20  و  GeForce 16

اولین و مهمترین موضوعی که باید توجه داشته باشیم این است که سری 20 و سری 16 یعنی آخرین پردازنده های گرافیکی RTX و GTX هر دو بر اساس ریز معماری Turing GPU ساخته شده اند که انویدیا در ابتدا در سال 2018 معرفی کرده بود.

با این وجود؛ علی رغم اینکه هر دو سری بر اساس معماری مشابهی ساخته شده اند؛ سری 20 در دجه اول قرار گرفت. و هنگام راه اندازی آن در سال 2018 انویدیا می خواست روی قابلیت های پیشرفته ای که معماری جدید می تواند ارائه دهد تمرکز کند. این خط تولید شامل پردازنده های گرافیکی میان رده و رده بالا بود که می توانند قابلیت های گفته شده را نشان دهند و این اولین پردازنده های گرافیکی بودند که با معرفی RTX تازه معرفی شده ارائه شده اند.

در همین حال، سری 16 یک سال بعد عرضه شد؛ چونکه انویدیا نیاز به ارائه راه حل های مناسب تر برای افرادی که توانایی هزینه های بالا برای خرید کارت گرافیک را ندارند؛ داشت. این پردازنده های گرافیکی بدون قابلیت های پیشرفته فوق الذکر ارائه شدند و بنابراین مشخصات قبلی GTX ها را حفظ کردند.

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX – تفاوت در چیست؟

در حال حاضر پردازنده های گرافیکی GTX در واقع از پردازنده های گرافیکی RTX ضعیف تر هستند؛ اما این از نظر طراحی است. نام جدید RTX عمدتا به منظور بازاریابی معرفی شده است تا بتوان پردازنده های گرافیک جدید را مهم جلوه دهند و نام RTX نیز از بازارپسندترین ویژگی جدید معرفی شده با GeForce 20 الهام گرفته شده است (Real-Time Ray Tracing).

Real-Time Ray Tracing / رهگیری پرتو لحظه ای یا بلادرنگ در حال حاضر توسط هسته های RT که فقط در سری 20 یافت می شوند و در سری 16 وجود ندارند؛ امکان پذیر می شوند. علاوه بر این هسته های Tensor هم وجود دارند که شتاب هوش مصنوعی را ارائه می دهند و وقتی صحبت از بازی می شوند؛ اینها عملکرد رهگیری پرتو را افزایش می دهند و Deep Learning Super Sampling را امکان پذیر می کنند.

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX – تفاوت در چیست؟

اگر این دو ویژگی اصلی را در نظر نگیریم؛ پردازنده های گرافیکی GTX  سری 16 و پردازنده های RTX سری 20 واقعا تفاوت چندانی با هم ندارند. بدیهی است که پردازنده های گرافیکی گران قیمت RTX با ترانزیستورهای بیشتر؛ هسته های بیشتر، حافظه بهتر و موارد دیگر همراه است که همه اینها به این پردازنده های گرافیکی امکان می دهند عملکرد کلی بهتری نسبت به نسخه های ارزانتر GTX ارائه دهند. با این حال، لزوما آنها ارزش بهتری را نسبت به هزینه ای که می کنید ارائه نمی دهند.

با کنار گذاشتن این موارد؛ این ویژگی های جدیدی چیستند و آیا خرید کارت های گرافیکی دارای پردازنده گرافیکی RTX ارزشش را دارد؟

RT Cores چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد؛ RT Cores ( خلاصه شده Ray Tracing Cores) هسته های پردازنده گرافیکی هستند که فقط به رهگیری پرتو لحظه ای اختصاص داده شده اند.

آنچه رهگیری پرتو لحظه ای برای گرافیک بازی های ویدیویی انجام می دهد این است که نور و بازتاب بسیار واقعی تری را امکان پذیر می کند. همانطور که از نامش پیداست؛ این امر با ردیابی مسیرهای پرتورهای مجازی نور حاصل می شود؛ که به پردازنده های گرافیکی امکان می دهد شبیه سازی بسیار واقعی تری از نحوه تعامل نور با محیط انجام دهد.

ردیابی اشعه یا پرتو حتی در پردازنده های گرافیکی فاقد RT Cores امکان پذیر است. اما در این حالت؛ عملکرد حتی در پردازنده های گرافیکی قدیمی مانند GTX 1080 Ti نیز چیزی فوق العاده نیست.

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX – تفاوت در چیست؟

و هنگام صحبت از عملکرد باید گفت که رهگیری پرتو لحظه ای حتی در صورت استفاده با پردازنده های گرافیکی RTX هم عیب عملکردی بزرگی به همراه دارند که این سوال را ایجاد می کنید که رهگیری پرتو لحظه ای آیا ارزش در نظر گرفته شدن را دارید؟

از آوریل 2020؛ بیش از 20 عنوان بازی وجود دارد که با قابلیت رهگیری پرتو لحظه ای عرضه می وشند و فقط تعداد کمی از آنها بازی های جدید AAA هستند. قابلیت رهگیری پرتو لحظه ای باعث کاهش سرعت به نصف می شود و این  با پردازنده های گرافیکی با کیفیت RTX 2070 Super GPU همراه است.

گرچه افت فریم در ثانیه یا سرعت در هر بازی چندان جدی نیست؛ موارد بالا به طور کلی صحیح است؛ قابلیت رهگیری پرتو لحظه ای در حال حاضر پیشرفت های بصری بسیار محدودی را ارائه می دهد در حالی که عملکرد خوبی را به همراه دارد.

حالا منظور ما این نیست که بگوییم قابلیت رهگیری پرتو لحظه ای یک ترفند یا حقه است؛ حتی اگر در حال حاضر اینطور به نظر برسد. برعکس؛ این قابلیت یک پیشرفت مهم است که گرافیک بازی های ویدیویی را در سال های آینده به طور قابل توجهی افزایش می دهد. هنوز هم؛ در حال حاضر، سخت افزار به اندازه کافی قدرتمند نیست و توسعه دهندگان هنوز هم از این قابلیت به طور کامل استفاده نمی کنند.

Tensor Cores چیست؟ مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX

با وجود قابلیت رهگیری پرتو لحظه ای که بیشترین بازاریابی در پردازنده های گرافیکی RTX سری 20 است؛ معماری Tensor همچنین قابلیت جدید مهم دیگری را برای خط اصلی GeForce معرفی کرد؛ قابلیت های یادگیری عمیق پیشرفته که با کمک Tensor Cores تخصصی امکان پذیر است.

این هسته ها در ابتدا در سال 2017 در پردازنده های گرافیکی Volta انویدی معرفی شدند؛ اما هیچ پردازنده گرافیکی مخصوص بازی بر اساس این معماری نبود. Tensor Cores موجود در پردازنده های گرافیکی تورینگ در واقع Tensor cores نسل دوم هستند.

در حال حاضر، وقتی نوبت به بازی می رسد؛ یادگیری عمیق در حال حاضر یک کاربرد اصلی دارد: Deep Learning Super Sampling یا به طور خلاصه DLSS که یک روش کاملا جدید آنتی‌-الیاسینگ یا Anti-Aliasing یا AA است.

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX – تفاوت در چیست؟

بنابراین DLSS دقیقا چگونه کار می کند و آیا این روش بهتر از روش های معمول آنتی‌-الیاسینگ است؟

آنچه DLSS انجام می دهد؛ استفاده از مدل های یادگیری عمیق برای تولید جزئیات و ارتقاء سطح تصویر با وضوح بالاتر است؛ بنابراین باعث واضح تر شدن و کاهش الیاسینگ در فرآیند کار می شود. مدل های یادگیری عمیق فوق الذکر بر روی ابر کامپیوترهای انویدیا ساخته شده است و بعد توسط Tensor cores پردازنده گرافیکی شما اجرا می شوند.

همانطور که گفته شد؛ DLSS تصویری واضح تر ایجاد می کند؛ اما در مقایسه با اکثر روش های دیگر anti-aliasing کمتر به سخت افزار متکی است. علاوه بر این؛ همچنین می تواند در هنگام فعال بودن ردیابی پرتو، عملکرد را به طرز محسوسی بهبود بخشد؛ که با توجه به این که ردیابی پرتو می تواند عملکرد مناسبی را ارائه دهد؛ یک قابلیت خوب در نظر گرفته می شود.

با این حال، دقیقا مانند ردیابی پرتو؛ تعداد بازی هایی که در حال حاضر از DLSS پشتیبانی می کنند، با کمال تاسف کم است و حتی تعداد بازی هایی که از DLSS پشتیبانی می کنند کمتر از بازی هایی هستند که از ردیابی پرتو لحظه ای پشتیبانی می کنند.

نتیجه گیری

مقایسه کارت گرافیک NVIDIA RTX و NVIDIA GTX تفاوت در چیست؟  به طور خلاصه؛ نام RTX عمدتا به خاطر بازاریابی توسط انویدیا معرفی شد و باعث شد پردازنده های گرافیکی Turing سری 20 به عنوان یک نسخه جدیدتر از آنچه که در حال حاضر هستند, به نظر برسند. مسلما آنها دو عنصر مهم جدید را معرفی می کنند که در سال های آینده ضروری خواهد بود؛ اما تا آنجا که به عملکرد خام مربوط می شود؛ آنها خیلی جلوتر از پردازنده های قدیمی GTX مبتنی بر پاسکال نیستند که دارای برچسب قیمت مشابه هستند.

با در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده در بالا؛ نمی گوییم که پردازنده های گرافیکی RTX فقط برای ردیابی پرتو و  DSLSS ارزش دارند و عملکرد در ازای هزینه باید همیشه در درجه اول باشد؛ خصوصا اگر می خواهید به بهترین ارزش دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.