keyboard ghosting یا شبح کیبورد چیست و چرا باید از آن دوری کنیم؟ keyboard ghosting ( گاستینگ کیبورد) یا شبح کیبورد از آنچه که به نظر می‌رسد ترسناک تر است چونکه نتایج نامطلوبی را در صفحه کلید شما به وجود می‌آورد. برای غلبه بر این مشکل بسیاری از صفحه کلیدها با فناوری Anti-ghosting keyboard ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. اما سوال این است که keyboard ghosting چیست و چرا باید از آن دوری کنیم؟

keyboard ghosting

keyboard ghosting به مشکلی اشاره دارد که با فشار داردن کلیدهای صفحه کلید آنها ثبت نمی‌شوند، این مشکل در مواقعی که کاربر به درستی کلیدها را فشار داده باشد هم رخ می‌دهد. به طور معمول ان مشکل در صفحه کلیدهایی یافت می‌شود که سازنده کیبورد با استفاده از قطعات ارزان و بی کیفیت سعی در کاهش هزینه‌ها دارد.keyboard ghostin

هنگامی به صورت عادی با صفحه کلید تایپ می‌کنید ممکن است هرگز با مشکل keyboard ghosting مواجه نشوید. چونکه به ندرت بیشتر از سه کلید را با هم نگه می‌دارید که اکثر صفحه کلیدهای امروزی می‌توانند از آن پشتیبانی کنند. به همین ترتیب اگر از صفحه کلید خود برای انجام کارهایی مانند ارسال یک پست در شبکه اجتماعی استفاده می‌کنید keyboard ghosting ممکن است برای شما مشکلی ایجاد نکند.

با این وجود همه چیز در دنیای بازی تغییر پیدا می‌کند. باید بگوییم که شخصی که در حال بازی آنلاین با استفاده از صفحه کلیدی است که حداقل از سه کلید به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند باید صفحه کلیدی را انتخاب کنید که از فناوری Anti-ghosting keyboard پشتیبانی کند. گیمرها زمانی که در یک میدان نبرد هستند با استفاده از کلیدهایی مانند W می‌توانند به عقب برگردند و با استفاده از کلید Shift می‌توانند سواره نظام خود را اجرا کنند.

آنها زمانی که دشمن را پیش روی خود می‌بینند برای پیکار با آنها دکمه Ctrl را استفاده می‌کنند و برای پرش از مین ممکن است به طور همزمان بیشتر از یک کلید را فشار دهند. با گرفتن همزمان کلیدهای W+Shift+Ctrl متوجه می‌شوید که کیبورد ارزان قیمت شما کار نمی‌کند.

با خرید یک کیبورد ارزان گیمرها می‌توانند این عملکرد مورد انتظارشان را از دست بدهند و در میدان بازی شکست بخوردند، بنابراین اگر در حال خرید کیبورد هستند و نمی‌خواهید با شبح صفحه کلید مواجه شوید در هنگام خرید به مشخصات صفحه کلید توجه داشته باشید و صفحه کلیدی که از فناوری Anti-ghosting keyboard استفاده می‌کند را خریداری کنید.

Anti-ghosting keyboard

به پدیده ای که پس از فشردن بیش از 6 کلید روی صفحه کلید با شکست مواجه می‌شود Ghosting Keyboard گفته می‌شود. Anti-ghosting keyboard فناوری است که برای حل این مشکل به وجود آمد. حتی اگر تمام کلیدهای صفحه کلید را با هم فشار دهید با استفاده از این قابلیت می‌توانید تمام دستورات و کاراکترهای مهم را وارد کنید. در بازی‌های تک نفره یا دو نفره، گیمرها غالبا به همزمان فشار دادن چند کلید نیاز دارند. با استفاده از صفحه کلیدهای Anti-Ghosting دیگر لازم نیست نگران ثبت نشدن کلیدها باشد و تجربه بازی شما بهبود پیدا می‌کند.keyboard ghostin

شما می‌توانید برای صفحه کلیدهای آنتی گاستینگ جستجو کنید. به طور معمول تعداد کلیدهای صفحه کلید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند در مشخصات درج می‌شود، به طور مثال شما می‌توانید در مشخصات محصول با عبارت “25-key anti-ghosting” را مشاهده کنید که به این معناست 25 کلید Anti-ghosting در آن وجود دارد. این نشان می‌دهد که کل کلیدها از قابلیت Anti-ghosting پشتیبانی نمی‌کنند اما تعداد کلیدهایی که می‌توان در کنار سایر کلیدها نگه داشت را متذکر می‌شود.

گزینه دیگری که در هنگام بررسی و خرید صفحه کلید باید بدان توجه داشته باشید تعداد کلیدهای رول اور است که با [number]-key rollover نمایش داده می‌شود، این اصطلاح بیان می‌کند که یک کیبورد قابلیت اسکن هر دکمه را به صورت جداگانه دارد. در نتیجه هر دکمه یا کلید فشرده شده حتی اگر به صورت همزمان فشار داده شوند ثبت می‌شوند. به عنوان مثال اگر صفحه کلید شما 6 Key rollover دارید می‌توانید شش کلید را به صورت همزمان با ورودی موفق فشار داد.

بهترین حالت زمانی است که صفحه کلید از n-key rollover پشتیبانی می‌کند این n به کلید N صفحه کلید ربطی ندارد بلکه بیان می‌کند در فشار دادن کلیدها n کلید را می‌توان به صورت همزمان فشار داد که این قابلیت در کیبوردهای گیمینگ بسیار کاربرد دارد.

نتیجه گیری

keyboard ghosting غالبا همه کاربران را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد اما افرادی مانند گیمرها را تحت الشعاع قرار می‌دهد که می‌تواند یک ناراحتی بزرگ را به وجود بیارود. اگر می‌خواهید یک صفحه کلید Anti-ghosting را انتخاب کنید برای از بین بردن مشکل حتما از صفحه کلیدهای n-key rollover استفاده کنید. اگر می‌خواهید شبح صفحه کلید شما را نگیرد در هنگام خرید کیبورد دقت لازم را داشته باشید.