در پاسخ به سوال پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟ باید بدانید که در اکثر قریب به اتفاق موارد، پردازنده اینتل Core i7 برای یک کامپیوتر گیمینگ مناسب تر است چون برای اکثر تنظیمات بازی مقرون به صرفه تر و از قدرت کافی برخوردار است. در همین حال، پردازنده های اینتل Core i9 به طور کلی برای ورک استیشن ها و سرورها گزینه بهتری هستند.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 ؟

اگر در حال مونتاژ یک کامپیوتر پیشرفته برای بازی هستید؛ احتمالا از خود می پرسید که باید چقدر برای خرید پردازنده کامپیوتر سرمایه گذاری کنید. بالاخره پردازنده ها گران هستند و شما چرا باید گزینه گرانتر را انتخاب کنید؟ اگر قصد خرید پردازنده اینتل را هم داشته باشید احتمالا این سوال را دارید که کدام پردازنده متناسب با نیاز شما است؟ Intel Core i7 یا Intel Core i9؟

هر دو این گزینه ها راه حل های پیشرفته عملکرد گرایی هستند ک فقط در مونتاژهای جدی پیدا خواهید کرد اما کدام یک برای نیازهای شما بهتر است؟ ادامه مطلب را بخوانید و پاسخ این سوالات را پیدا کنید.

تعداد هسته ها

یکی از اولین مواردی که در مورد پردازنده های مرکزی متوجه خواهید شد؛ تعداد هسته های آن است. مدتی است که پردازنده های اصلی کامیپوترهای دسکتاپ دارای تعداد زیادی هسته هستند؛ بنابراین تعداد هسته بالاتر به چه معناست و چقدر باید به آن اهمیت دهید؟

اگر ما به پردازنده های نسل 9 اینتل نگاه کنیم مدل های i7 دارای 8 هسته فیزیکی هستند. در همین حال مدل های مین استریم i9 نسل 9 دارای 8 هسته هستند. آنها همچین دارای قابلیت hyperthreading هستند که هر هسته دو نخ را به طور همزمان مدیریت می کند، بنابراین هر هسته فیزیکی به عنوان دو هسته منطقی یا نخ به حساب می آیند. علاوه بر این مدل های i7 و i9 سری X عملکردگرا هستند که با توجه به نیازهای ورک استیشن ها و سرورهای سطح بالا طراحی شده اند؛ همه دارای قابلیت hyperthreading هستند و حتی هسته ها و رشته های بیشتری دارند. با این حال، اگر نگرانی اصلی شما بازی است؛ یک پردازنده 16 هسته ای و 32 نخی دقیقا توجه شما را جلب نمی کند.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

بنابراین برای بازی به چند هسته / رشته نیاز دارید؟

شما نمی توانید به سادگی پاسخی برای اسن سوال پیدا کنید. یعنی در حالی که بازی های مدرن برای استفاده از پردازنده های چند هسته ای بهینه سازی شده اند؛ همه آنها به یک شکل از هسته ها و رشته ها استفاده نخواهند کرد. بنابراین؛ در حالی که برخی از بازی ها از هسته های استفاده کامل را می برند، بازی های دیگر این قدرت پردازشی را بدون استفاده رها می کنند. علاوه بر این؛ اکثر بازی های مدرن حتی با مدل های ضعیف i5 یا i3 هم کار می کنند. بنابراین نباید بیش از حد درباره تعداد هسته ها نگران باشید؛ مگر اینکه قصد اجرای برخی از نرم افزارهای حرفه ای هم داشته باشید که از این قابلیت ها به طور کامل استفاده کنند.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 – سرعت کلاک

یکی از فاکتورهایی که در صفحه مشخصات پردازنده مشاهده خواهید کرد سرعت کلاک است. با این حال، تقریبا مانند تعداد هسته ها، صرفا یک عدد ثابت روشی مطمئن برای تخمین عملکرد واقعی در بازی نیست. بنابراین سرعت کلاک چقدر مهم است؟

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

خب؛ سرعت کلاک بالاتر به این معناست که پردازنده قادر خواهد بود هر ثانیه عملیات بیشتری را انجام دهد که این معادل عملکرد بهتر است (حداقل به صورت تئوری). وقتی صحبت از عملکرد واقعی در بازی می شوند؛ نتایج به سختی قابل توجه هستند.

پردازنده های مین استریم i7 و i9 نسل 9 دارای سرعت کلاک پایه 3 تا 3.6 گیگاهرتز هستند، بنابراین سرعت کلاک نباید یک فاکتور مهم برای تصمیم گیری خرید پردازنده Core i7 یا Core i9 باشد. با این حال بدون ذکر اورکلاک نمی توان در مورد سرعت کلاک صحبت کرد.

اورکلاک کردن پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9

همانطور که احتمالا قبلا می دایند؛ بسیاری از پردازنده ها را می توان اورکلاک کرد. همانطور که از نام ان پیداست؛ اورکلاک به معنای تحمیل سرعت کلاک پردازنده به مراتب بیشتر از تنظیمات پیش فرض کارخانه است. اورکلاک یک روش عالی برای دستیابی به عملکرد اضافی پردازنده مرکزی است؛ بنابراین در اینجا چه چیزی را باید بخاطر داشته باشد و حتی در این سناریو ارزش اورکلاک چقدر است؟

اول از همه، باید توجه داشته باشیم که همه پردازنده های اینتل از اورکلاک پشتیبانی نمی کنند؛ فقط مدل هایی که در انتهای شماره مدل آنها با حرف K مشخص شده است آنلاک شده هستند و می توان آنها را با خیال راحت اورکلاک کرد. البته باید توجه داشته باشید که هنوز راه حل هایی برای اورکلاک کردن پردازنده های غیر آنلاک وجود دارد, گرچه این کار معمولا توصیه نمی شود مگر اینکه واقعا یک کاربر خیلی حرفه ای باشید.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

حالا مدل های i7 و i9 غیر آنلاک و آنلاک شده وجود دارد؛ اما مدل های i9 از این نظر برتر دارند چون به طور کلی می توانند از حداکثر سرعت کلاک بالاتری برخوردار شوند. با این حال، مانند هسته ها و رشته های بیشتر؛ مزیت این چند صد مگاهرتز اضافی هیچ تفاوت قابل توجهی در مورد بازی ایجاد نمی کند.

در هر صورت؛ اورکلاک کردن یک پردازنده i7 یا i9 به دلیل عملکرد عالی اورکلاکینگ ارزش دارد؛ ناگفته نماند که یک خنک کننده مناسب و برخی از فن های نسبت به قیمت پردازنده هزینه نسبتا جزئی را در بر می گیرند.

گرافیک مجتمع

گرافیک مجتمع یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه است که در اکثر پرازنده های دسکتاپ اینتل وحود دارد و طبیعتا ارائه های سطح بالای آنها تفاوتی ندارند. با این حال، از آنجا که جدیدترین پردازنده های i7 و i9 از تراشه های گرافیک مجتمع Intel UHD 630 استفاده می کنند, هیچ تفاوتی در عملکرد گرافیکی مشاهده نمی شود. البته به هر حال، گرافیک مجتمع دقیقا در اولویت یک سیستم شخصی نیست، اما در صورت بروز مشکل در پردازنده گرافیکی می تواند پشتیبان مناسبی را ارائه دهد.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

گلوگاه در پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9

ما قبلا به این موضع اشاره کرده ایم و باز هم تکرار خواهیم کرد که پردازنده های گرافیکی مهمترین اجزا در کامیپوترهای گیمینگ هستند. گفته می شود؛ اگر در حال مونتاژ کامپیوتر گیمینگ هستید؛ نگرانی اصلی شما در هنگام انتخاب پردازنده باید این باشد که آیا سرعت کافی برای سازگاری با پردازنده گرافیکی مورد نظر شما وجود دارد یا خیر.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

یعنی اگر پردازنده کندتر از پردازنده گرافیکی باشد؛ از پردازنده گرافیکی با حداکثر توانایی استفاده نمی شود و این همان چیزی است که ما آن را گلوگاه می نامیم. خوشبختانه؛ به راحتی می توان با یک نگاه سریع به یک ماشین حساب گلوگاه مانند این مورد؛ از هر گونه گلوگاه قابل توجه جلوگیری کرد. قابل درک است که اینها نمی توانند نتیجه ای 100 درصد دقیق را ارائه دهند؛ اما می توانند تخمین مناسبی را ارائه دهند.

حالا، جدیدترین پردازنده های i7 حتی با قدرتمندترین پردازنده های گرافیکی فعلی هم مشکل چندانی نخواهند داشت؛ بنابراین دلیل اصلی اینکه ممکن است بخواهید از پردازنده i9 برای بازی استفاده کنید این است که قصد دارید چندین پردازنده گرافیکی قدرتمند داشته باشید.

و اگر کارت گرافیکی که قصد تهیه آن را دارید راه حل متوسط تری باشد؛ شاید مدل ضعیف i5 بتواند ارزش بهتری برای پول شما ارائه دهد.

سوکت

چیزی که هنگام مقایسه پردازنده های i7 و i9 باید به آن توجه داشته باشیم سوکت پردازنده است. یعنی در حالی که تمام جدیدترین پردازنده های مرکزی کامپیوتر دسکتاپ از سوکت LGA1151 استفاده می کنند؛ هنوز مدل های i9 و حتی برخی از مدل های i7 وجود دارند که به جای آن از سوکت بزرگتر LGA2066 استفاده می کنند؛ اینها مدل های ورک استیشن و سرور هستند که قبلا به آنها اشاره کردیم.

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

بنابراین اگر گیمر هستید؛ دلیلی وجود دارد که با مادبرد LGA2066 همراه شوید؟ خوب دقیقا نه.

همانطور که قبلا اشاره شد, i7 کاملا کافی است حتی اگر با قدرتمندترین پردازنده گرافیکی مین استریم موجود در حال حاضر استفاده شود. در همین حال؛ پردازنده هایی که از سوکت LGA2066 استفاده می کنند بسیار گران هستند؛ هزینه بسیاری از آنها به اندازه کل کامپیوتر است و شما به قدرت بالای آن در دستگاه گیمینگ خود نیازی نخواهید داشت.

نتیجه گیری

پردازنده اینتل Core i7 یا Core i9 کدام یک را باید برای بازی انتخاب کنیم؟

با در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده در بالا؛ کاملا واضح است که پردازنده های i7 برای اکثر گیمرهای گزینه ای ایده آل است. مگر اینکه بخواهید چندین پردازنده گرافیکی پیشرفته را در سیستم خود استفاده کنید یا نیازی به استفاده زا برخی از نرم افزارهای حرفه ای داشته باشید که در این حالت پردازنده های i9 مجاز خواهند بود.

بعلاوه حتی پردازنده های i7 نیز در بسیاری از موارد؛ بسیار زیاد هستند چون مدل های i5 به طور کلی انتخاب مقرون به صرفه ای برای اکثر مونتاژ های میان رده و رده بالا هستند. با انتخاب درست پردازنده گیمینگ نه تنها شما عملکرد کامل پردازنده را استفاده خواهید کرد بلکه در هزینه های خرید خود صرفه جویی خواهید کرد.

اما مطمئنا اگر قصد استفاده از نرم افزارهای حرفه ای مانند Adobe Photoshop یا Adobe Premiere را دارید می توانید از داشتن پردازنده های قدرتمند بهره مند شوید. در غیر این صورت؛ پردازنده های ارزان تر می توانند انتخاب بهتری باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.