اگر سیستم لپ تاپ یا دسکتاپ جدیدی خریداری کرده‌اید؛ برخی از کارها وجود دارد که قبل از شروع از استفاده از آن باید انجام دهید. با 11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید شما می‌توانید در وقت و تلاش خود صرفه جویی کنید. در طولانی مدت، این باعث می‌شود؛ دستگاه شما ایمن تر؛ سریع تر و آمادگی برای بهتری برای آینده داشته باشد.

کارهایی که قبل از استفاده از سیستم جدید خود باید انجام دهید

قبل از استفاده از سیستم جدید خود؛ این تنظیمات را انجام دهید.

#1 تنظیمات بروزرسانی را بررسی کنید

مایکروسافت بروزرسانی‌های ویندوز 10 را به صورت دوره ای منتشر می‌کند. بروزرسانی‌ها شامل رفع اشکالات و مشکلات امنیتی است. این آپدیت‌های ویندوز حداقل یک بار در ماه و هر بار در هفته تحویل داده می‌شوند.

برای جلوگیری از اختلال، مایکروسافت برنامه انتشار خود را به گونه ای تنظیم کرده است که شما با طی مسیر Update & Security> Windows Update می‌توانید بروزرسانی‌های سیستم خود را انجام دهید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

برای جلوگیری از ریستارت خودکار ویندوز روی Change active hours کلیک کنید. برای نصب بروزرسانی‌ها در سیستم خود دسته View update history را انتخاب کنید, اگر بروزرسانی مشکلی ایجاد کرد روی Uninstall updates کایک کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

در نسخه‌های قدیمی؛ بروزرسانی ویژگی (حداکثر 1 سال) و کیفیت ( تا 30 روز) را می‌توانید به تعویق بیندازید. مایکروسافت در ویندوز 10 نسخه 2004 در صفحه Advanced Options گزینه گزینه Choose when updates are install را حذف کرد. صرف نظر از نسخه محصول، می‌توانید بروزرسانی‌ها را تا 35 روز به تعویق بیندازید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

می توانید از  Local Group Policy استفاده کنید و سیاست‌ها را تنظیم کنید. شما می‌توانید این تنظیمات سیاست را در پوشه Windows Update for Business پیدا کنید. روی سیاست مورد نظر خود دابل کلیک کنید و برنامه را مطابق با نیاز خود پیکربندی کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

می توانید از طریق View optional updates بروزرسانی‌های اختیاری را دریافت کنید. این بدان معناست که دیگری نیازی به استفاده از Device Manager برای جستجوی بروزرسانی درایورها ندارید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

#2 Power Plan را بررسی کنید

شما هنگام تنظیم یک کار محاسباتی فشرده؛ به تنظیمات مدیریت انرژی توجه بسیاری داشته باشید تا عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهید و میزان استفاده از منابع را متعادل کنید. Settings را باز کنید و به مسیر System > Power & sleep بروید. زمان بیکاری را قبل از تاریک شدن صفحه و زمان خواب را تنظیم کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

روی لینک Additional power settings کلیک کنید تا صفحه Power Options در کنترل پنل یاز شود. با توجه به نیاز خود می‌توانید یک پاور پلن (Power Plan) ایجاد کنید.

اگر می‌خواهید که بیشتر دقیق شوید؛ روی Change Advanced power settings کلیک کنید. گزینه‌های موجود در این کادر محاوره ای کنترل زیادی روی رویدادهای مرتبط با انرژی دارند؛ می‌توانید آنها را متناسب با نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری خود تنظیم کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

#3 سلامت باتری و کالیبراسیون

ما در مورد سلامت باتری لپ تاپ غالبا آگاهی کمی داریم. هنگام خرید لپ تاپ جدید؛ لازم است که از ابتدا سلامت باتری را کنترل کنید. با گذشت زمان؛ ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کند.

باتری جلوی شارژ خود را می‌گیرد و نوسانات را نشان می‌دهد. با نظارت دوره ای بر سلامت باتری؛ شما می‌دانید که چه موقع باتری را کالیبره کنید و اقدامات اصلاحی را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش کالیبراسیون به وب سایت سازنده لپ تاپ خود مراجعه کنید.

#4 سیستم خود را تغییر نام دهید

نام پیش فرض سیستم شما چیز جالبی نیست، شما می‌توانید برای تغییر این نام کلیدهای ویندوز و X را فشار دهید و System را انتخاب کنید. از صفحه About روی Rename this PC کلیک کنید و نام مورد نظر خود را تایپ کنید. سیستم خود را ریستارت کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

#5 یک درایو ریکاوری ایجاد کنید

هنگامی که سیستم شما با مشکلی روبرو می‌شود و شروع به کار نمی‌کنید؛ یک داریو بازیابی USB می‌تواند به شما در عیب یابی و رفع این مشکلات کمک کند. درایو ریکاوری سیستم شما را درحالت Windows Recovery Environment بوت می‌کند. برای ایجاد یک درایو بازیابی در باکس جستجوی عبارت recovery را تایپ کنید و از قسمت نتایج Recovery Drive را انتخاب کنید. حتما بکاپ گیری از فایل‌های سیتم را در درایو بازیابی بررسی کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

بعد از بررسی می‌توانید از Reset this PC استفاده کنید و به ابزار Windows Recovery Environment دسترسی پیدا کنید. برای دریافت بهترین نتیجه؛ یک فلش مموری 16 گیگابایتی را انتخاب کنید.

#6 برنامه‌های Bloatware را حذف کنید و Annoyances را غیرفعال کنید

Bloatware برنامه هایی هستند که از قبل روی سیستم شما نصب شده‌اند و مقداری از حافظه دستگاه شما را مصرف می‌کنند. این برنامه‌ها ممکن است شامل نسخه‌های آزمایشی آنتی ویروس؛ بازی‌ها یا حتی مایکروسافت آفیس باشند. برنامه‌های از پیش نصب شده فضای دیسک را مصرف می‌کنند و منوی Start را شلوغ می‌کنند. برای غیرفعال کردن تبلیغات در منوی Start به مسیر Settings > Personalization > Start بروید و گزینه Show suggestions occasionally in Start را غیرفعال کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

گاهی ممکن است تبلیغات محصولات مایکروسافت را از طریق Windows Spotlight مشاهده کنید. به مسیر Settings > Personalization > Lock screen بروید و گزینه background را به Picture یا Slideshow تغییر دهید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

شما همچنین ممکن است اعلان هایی را درباره پیشنهاد محصولات دریافت کنید؛ به مسیر Settings > System > Notifications & actions بروید و Get tips, tricks, and suggestions as you use Windows را غیرفعال کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

همچنین گزینه Show me the Windows welcome experience after updates and when I sign in را غیرفعال کنید.

اگر شما از پلن رایگان One Drive استفاده می‌کنید؛ ممکن است در File Explorer تبلیغات را مشاهده کنید. به مسیر View > Options > Change folder and search options بروید. در پنجره Folder Options به سربرگ View بروید و Show sync provider notifications را غیرفعال کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

#7 یک حساب کاربری استاندارد با رمز عبور ایجاد کنید

وقتی که برای اولین بار ویندوز 10 را پیکربندی می‌کنید؛ برنامه راه انداز یک پروفایل برای اکانت ادمین ایجاد می‌کند. با استفاده از آن می‌توانید تنظیمات کل سیستم را تغییر دهید؛ همه برنامه‌های نصب شده را اجرا کنید؛ سخت افزار جدید نصب کنید و تقریبا هر کاری در سیستم انجام دهید.

چه کاربر آماتور باشید چه یک کابر حرفه ای، ما همیشه توصیه می‌کنیم با یک اکانت استاندارد شروع کنید. این اکانت‌های محدود می‌توانند برنامه‌ها را اجرا کنند و تنظیماتی را تغییر دهند که کاربران دیگر را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. ادمین توانایی اضافه کردن اکانت را دارد. به مسیر Settings > Accounts > Family & other users بروید و Add someone else to this PC را انتخاب کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

مراحل را دنبال کنید و روی Add a User Without a Microsoft Account کلیک کنید. نام کاربری و رمز عبور را مشخص کنید. همچنین شما باید سه سوال امنیتی را انتخاب و به آنها پاسخ دهید. در آخر, وقتی نوع اکانت از شما خواسته شد؛ Standard User را انتخاب کنید.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

#8 یک نقطه برای سیستم ریستور ایجاد کنید

قابلیت سیستم ریستور به شما امکان می‌دهد؛ هر گونه تغییر اخیر در سخت افزار یا نرم افزار را لغو کنید. وقتی یک درایور که اخیرا به روز شده است؛ یک دستگاه معیوب یا برنامه ها؛ مشکلی ایجاد می‌کنند مفید است. به مسیر Settings > System > About بروید؛ روی System Protection کلیک کنید و اطمینان حاصل کنید که در پنجره ظاهر شده اطمینان حاصل کنید که نقطه بازیابی درایو C:/ فعال است.

11 کاری که باید قبل از استفاده از سیستم جدید خود انجام دهید

#9 تنظیم قابلیت Windows Security

بسیاری از افراد قبل از استفاده از سیستم جدید خود؛ از تنظیم گزینه Windows Security چشم پوشی می‌کنند. از ویندوز 10 نسخه 1809؛ همه گزینه‌ها به برنامه Windows Security انتقال داده شده اند. برای راه اندازی به مسیر Update & Security > Windows Security بروید.

محافظت در برابر ویروس و تهدیدات

در بخش Virus & Threat Protection گزینه Manage settings را انتخاب کنید. در اینجا؛ می‌توانید تنظیمات Windows Security مانند محافظت از طریق cloud یا ارسال خودکار نمونه بلوک ویروس و بدافزار در زمان واقعی را پیکربندی کنید.

محافظت دربرابر باج افزار

برای جلوگیری از ایجاد تغییر در فایل هایی که برنامه‌های مشکوک ایجاد می‌کنند؛ Manage ransomware protection را کلیک کنید. Controlled Folder Access را فعال کنید و Protected folders را انتخاب کنید تا دسترسی برنامه‌های غیرمجاز را به پوشه‌ها را محدود کنید.

کنترل برنامه و مرورگر

شما می‌توانید هنگام دانلود برنامه‌های بالقوه ناامن از وب؛ مواجه شدن با وب سایت‌های مخرب یا نحوه عملکرد مرورگر اج (Edge) در شرایط محافظت نشده؛ رفتار ویندوز را مدیریت کنید. تنظیمات داخلی شامل SmartScreen for Edge؛ برنامه‌های نصب شده و فایل‌ها است.

امنیت دستگاه

ویندوز 10 با امنیت داخلی با امنیت داخلی مجازی سازی برای جلوگیری از حملات ناشی از کدهای مخرب همراه است.

#10 تنظیم زمانبندی برای بکاپ گیری

هیچ چیز خراب نشدن هارددیسک را تضمین نمی‌کند. هر فاجعه احتمالی می‌توانید کامپیوتر و داده‌های شما را به خطر بیندارد. برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خود؛ به طور مرتب بکاپ بگیرید. در ادامه راهنمایی ما در زمینه تهیه نسخه بکاپ و بهترین روش‌های سخت افزاری و نرم افزاری آورده شده است:

یک یا دو هارد اکسترنال (حداقل 1 ترابایت) را به سیستم رید (RAID) و یا از طریق شبکه NAS متصل کنید. می‌توانید هارد را پارتیشن بندی کنید و از یکی برای بکاپ سیستم و از دیگری برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید.

برنامه ای را انتخاب کنید تا از داده‌های شما به صورت خودکار بر اساس یک زمانبندی ثابت بکاپ تهیه کنید. سرویس ذخیره سازی ابری برای همگام سازی فایل هیا شما بهترین کار را انجام دهد (اما با مشکل امنیتی مواجه است). برای تهیه نسخه بکاپ می‌توانید Backblaze, Backblaze B2, Amazon S3, Glacier را در نظر بگیرید.

#11 برای نصب چندین برنامه از Ninite استفاده کنید

لازم است برنامه‌های خود را دانلود؛ نصب و به روز نگه دارید و این کار وقت گیر و آزار دهنده است. Ninite به شما امکان می‌دهد چندین برنامه را به صورت خودکار و به صورت همزمان نصب کنید و در وقت خود صرفه جویی کنید. برنامه‌های مورد نظر خود را بررسی کنید و روی دکمه Get Your Ninite کلیک کنید.

اینستالر سفارشی را اجرا کنید. برنامه‌ها با تنظیمات پیش فرث در پست زمینه نصب می‌شوند.

با استفاده از Ninite Pro می‌توانید برنامه‌ها را مستقیما از مرورگر خود پچ و نصب کنید. ایجنت Ninite سبک را روی دستگاه‌های خود نصب کنید و برنامه‌های خود را به صورت ساده و در زمان واقعی مدیریت کنید.

جمع بندی

تهیه یک سیستم کامپیوتری جدید هیجان انگیز است. گرچه در نگاه اول این نکات بسیار زیاد به نظر می‌رسند؛ اما انجام آنها کار سختی نیست. سیستم شما ایمن تر؛ سریعتر و مجهزتر خواهد بود تا کارهای شما را انجام دهد. خرید یک کامپیوتر جدید ممکن است هزینه بر باشد؛ بنابراین منطقی است که به خوبی از دستگاه خود محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.