مدیا کانورتر فیبر نوری تجهیزات شبکه ای هستند که قادر به اتصال دو نوع رسانه مختلف هستند. در اکثر مواقع، از آنها برای اتصال کابل زوج به هم تابیده یا کابل کواکسیال به یک کابل فیبر نوری استفاده می شود که امکان اتصال شبکه های فیبر نوری جدیدتر و سیستم های کابلی و سیستم های کابل قدیمی مبتنی بر مس را فراهم می کند. این مبدل ها امکان ارتقای جزئی زیر ساخت شبکه به فناوری فیبر نوری را فراهم می کنند و توانایی اتصال به مس و انواع دیگر شبکه های سمی را حفظ می کند و سرعت فست اترنت را افزایش می دهد.

فیبر در مقابل مس

کابل های مسی سنتی در مسافت های طولانی تلفات قابل توجهی را متحمل می شوند. برای تقویت سیگنال باید ریپیترها یا تکرارکننده ها نصب شوند. اتصال کابل های مسی به کابل فیبر نوری با استفاده از مدیا کانورتر فیبر نوری می تواند کیفیت انتقال را افزایش دهد، زیرا فیبر محدودیت های برد کوتاهی که مس به همراه داشت را ندارد. مدیا کانورتر فیبر نوری می تواند شبکه های محلی را گسترش ددهد و به هم متصل کند و یک شبکه بزرگتر را ایجاد کند.

حل مشکل سازگاری با مدیا کانورتر فیبر نوری

مبدل های فیبر نوری از انواع کابل های متعدد از جمله کواکسیال، کابل زوج به هم تابیده و فیبر نوری سینگل مد و مالتی مد پشتیبانی می کند و این امکان را به شما می دهد که به اکثر پروتکل های ارتباطی داده متصل شوید و از آنها استفاده کنید که از این بین می توان به اترنت  فست اترنت، اترنت گیگابیت، E3/DS3، T1/J1/E1 اشاره کرد. مدیا کانورتر فیبر نوری دستگاه های مستقل با اندازه کوچک هستند که از آنها می توان در قفسه ها استفاده کرد این در حالی است که گزینه هایی که دارای شاسی هایی با تراکم پورت بالا  هستند و ویژگی های مدیریت شبکه پیشرفته را ارائه می دهند هم وجود دارد.

انواع کانکتورهای مدیا فیبر

مبدل های مس به فیبر به شما امکان می دهند سیستم های با کابل مسی را به سیستم های فیبر نوری متصل کنید که معمولا سرعت انتقال را افزایش می دهد. همچنین می توانید برای مواقعی که می خواهید دو شبکه را به هم متصل کنید، اتصال فیبر به فیبر داشته باشید یا فیبر را به سریال متصل کنید.

می توانید از چند کانکتور مدیا فیبر برای ترکیب چندین LAN در شبکه استفاده کنید. کانکتورهای مدیریت نشده صرفا Plug & Play هستند در حالی که کانکتورهای مدیریت شده به شما امکان می دهند مواردی مانند اولویت بندی ترافیک و تخصیص پهنای باند را کنترل کنید.

مدیا کانورتر PoE یا Power-Over-Ethernet یک اکستنشن فاصله فیبر را برای دستگاه های مجهز به ویژگی PoE ارائه می دهند و برق را از همان کابل مسی داخلی که برای داده ها استفاده می شوند انتقال می دهند. دستگاه هایی که می توانند توسط PoE تغذیه شوند عبارتند از:

  • آی پی فون ها و دوربین ها
  • تجهیزات ویدیو کنفرانس
  • دستگاه های وای فای

PoE همچنین می تواند دوربین های امنیتی و اکسس پوینت های بی سیم واقع در مناطق غیرقابل دسترس را به بک بون گیگابیت متصل کند.

مدیا کانورتر فیبر نوری مستقل دارای اندازه کوچکی هستند و تقریبا درهر مکانی مانند کمد یا کابینت اتاق های IT جای می گیرند. مدیا کانورترهای مبتنی بر شاسی صنعتی در فضاهای با تراکم بالا ماند دیتاسنترها یا اتاق های کامپیوتر سازمانی استفاده می شود. پس به طور کلی می توان انواع مدیا کانورتر فیبر نوری را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

مبدل های فیبر به مس یا مس به فیبر

مبدل های فیبر به مس اتصال تجهیزات اترنت مبتنی بر مس را از طریق اتصال فیبر نوری امکان پذیر می کنند. این مبدل ها اتصالات را در فواصل دورتر با کابل فیبر نوری گسترش می‌دهد، از داده‌ها در برابر نویز و تداخل محافظت می‌کند و شبکه‌ای با ظرفیت پهنای باند بالا را فراهم می کند.

مدیا کانورتر مس به فیبر شامل اترنت هایی است که برای دستگاه های اترنت، فست اترنت، گیگابیت و اترنت 10 گیگابیتی اتصال برقرار می کنند. TDM (مخفف Time Division Multiplexing) که امکان گسترش اتصالات مسی پروتکل های مخابراتی سنتی TDM را فراهم می کند. سری به فیبر برای اتصالات مسی پروتکل سریال است. این مبدل ها برای اتصالات نقطه به نقطه مناسب هستند.

مبدل های فیبر به مس یا مس به فیبر

مدیا کانورتر  PoE در مقابل بدون PoE

مدیا کانورتر PoE یا Power-Over-Ethernet افزایش فاصله فیبر قابل اعتماد و مقرون به صرفه را به دستگاه های مجهز به PoE امکان پذیر می کند. این مبدل ها می توانند دستگاه هایی مانند ویپ، تجهیزات ویدیو کنفرانس و دوربین های IP و دستگاه های وای فای را از طریق کابل USP مسی تغذیه کنند. بنابراین به طور گسترده ای برای اتصال دوربین های امنیتی و اکسس پوینت بی سیم در برخی از مناطق غیرقابل دسترس به عنوان بک بون گیگابیت استفاده می شود. یک نمونه از مدیا کانورتر PoE در تصویر زیر نشان داده شده است.

مدیا کانورتر  PoE در مقابل بدون PoE

مدیا کانورتر فیبر به فیبر

مدیا کانورتر فیبر به فیبرشبکه های فیبر نوری مختلف را به هم متصل می کنند و از تبدیل یک طول موج به طول موج دیگر پشتیبانی می کنند. آنها اتصال بین فیبر سینگل مد یا تک حالته و مالتی مد یا چند حالته را فراهم می کنند. مبدل‌های چند حالته به تک حالته معمولاً زمانی مورد نیاز هستند که تجهیزات قدیمی از پورت‌های MM استفاده می‌کنند اما اتصال به تجهیزات SM مورد نیاز است.

مدیا کانورتر چند حالته می تواند به فاصله انتقال 2 کیلومتر دست یابد، که اغلب در انتقال فاصله کوتاه برای گسترش شبکه های LAN روی کابل فیبر مستقر می شود. در حالی که مدیا کانورتر تک حالته می تواند به فاصله نسبتاً طولانی تری از 2 کیلومتر تا 100 کیلومتر برسد که برای اتصال شبکه های سازمانی یا بک بون دانشگاه با برنامه های کاربردی پهنا باند محور مناسب است. در تصویر زیر، مدیا کانورتر فیبر چند حالته و تک حالته برای پل زدن بین دو ساختمان و دیتاسنتر مرکزی مستقر شده‌اند که 2 کیلومتر روی فیبر چند حالته و 10 کیلومتر روی فیبر تک حالته را پوشش می‌دهند.

مدیا کانورتر فیبر به فیبر

مدیا کانورتر صنعتی در مقابل تجاری

مدیا کانورترهای صنعتی به طور ویژه برای محیط های خشن طراحی شده اند و تبدیل رسانه ای بسیار کارآمد را در دماهای شدید از منفی 40 درجه سانتیگراد تا 85 درجه سانتیگراد، شوک و لرزش زیاد را ارائه می دهند. آنها معمولا در اتوماسیون ساختمان؛ حفاری و استخراج نفت و گاز، مدیریت ترافیک و سایر کاربردهای صنعتی و فضای باز استفاده می شوند. در حالی که مدیا کانورتر تجاری در محیط هایی با دمای منفی 10 تا 55 درجه سانتیگراد و برای محیط های اداری معمولی و دیتاسنتر که دمای محیط کنترل می شوند، طراحی شده اند.

مدیا کانورتر مستقل و شاسی

مدیا کانورتر مستقل جمع و جور هستند و به راحتی قابل استقرار هستند و در هزینه ها و فضا صرفه جویی می کنند. برای استفاده در محیط های با فضای محدود مانند کابینت های مخابراتی یا جعبه توزیع مناسب هستند. مدیا کانورترهای مبتنی بر شاسی شامل تعدادی مدیا کانورتر مستقل و یک شاسی می باشد که می تواند ده ها مبدل را در خود جای دهد. هنگامی که مبدل های زیادی در یک شبکه بزرگ مورد نیاز است برای مدیریت راحت است. بنابراین از آنها در فضاهای با تراکم بالا مانند دیتاسنتر یا اتاق های کامپیوتر استفاده می شود.

مدیا کانورتر مستقل و شاسی

مدیا کانورتر مدیریت شده در مقابل مدیریت نشده

مدیا کانورتر مدیریت نشده Plug & Play هستند و نصب و عیب یابی آن را برای تازه کارها را ساده می کند. این امکان ارتباط ساده با سایر دستگاه ها را فراهم می کند اما عملکرد نظارت و مدیریت را ندارد. مدیا کانورتر مدیریت نشده برای یک شرکت کوچک یا محوطه دانشگاه زمانی که به استفاده و مدیریت ساده نیاز است به اندازه کافی مناسب هستند. مدیا کانورترهای مدیریت شده دارای عملکردهای نظارت بر شبکه، تشخیص خطا و مدیریت از راه دور است که به مدیران شبکه امکان می دهد تا داده ها، پهنای باند و ترافیک را به طور کامل کنترل کنند، اما دارای هزینه بیشتری هستند. برای محیط های پیچیدهمانند دیتاسنتر بزرگ و شبکه های سازمانی، مدیا کانورتر مدیریت شده برای مدیریت، امنیت و قابلیت اطمینان بهتر گزینه های بهتری هستند.

مزایای مدیا کانورتر فیبر نوری

این دسته از تجهیزات شبکه برای غلبه اتصال مس به فیر مناسب و مقرون به صرفه هستند. آنها در صنایع و بخش های مختلف از جمله شبکه های محلی دانشگاه، شرکت ها، دیتاسنترها؛ نظارت امنیتی و غیره برای ایجاد ارتباط بین مس و فیبر استفاده می شوند.

بازنگری کامل کابل های شبکه از مس به فیبر از نظر فنی دشوار است و یم تواند باعث هزینه های سرسام آور شود. اکثر تاسسیات دارای حجم زیادی از کابل های مسی هستند و از پورت های مسی استفاده می کنند که تغییر به فیبر را عملا غیر ممکن و هزینه بر می کند. استفاده از مبدل های فیبر نوری این مشکل را تا حدی حل می کند و می تواند به طور قابل توجهی کیفیت انتقال را بهبود بخشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.