CanoScan LiDE 300 یک اسکنر تخت است که برای دیجیتالی کردن عکس‌ها و برای اسکن اسناد سبک در خانه و دفاتر کاری کوچک طراحی شده است. با وجود اختلاف قیمت بین این اسکنر و اسکنر CanoScan LiDE 400 قسمتی از رزولوشن کاهش پیدا کرده است و سرعت اسکن کمی کاهش پیدا کرده است، اما در کل اسکنر CanoScan LiDE 300 کانن یک دستگاه سبک و کاملا توانمند است.

اسکنر CanoScan LiDE 300 با طراحی باریک و سهولت استفاده

این اسکنر دارای ابعاد 43.18 × 251.46 × 368.3 میلیمتر بوده و از وزن 1.7 کیلوگرم برخورداراست، بنابراین CanoScan LiDE 300 یک اسکنر کوچک و سبک است و تقریبا به همان اندازه اسکنرهای LiDe 400 است به جز اینکه مدل 400 دارای یک استند است که می‌توان به صورت عمودی اسکنر را در آن قرار داد.

دو مدل اسکنر وجود دارند که رقیب این اسکنر محسوب می‌شوند یکی اسکنر اپسون مدل Epson Perfection V19 و دیگری اسکنر Perfection V39 است. این اسکنرها اندازه، وزن و قیمت مشابه با مدل‌های CanoScan ارائه می‌دهند و مانند LiDE 400 هر دو دارای استند هستند که می‌تواند اسکنر را در حالت عمودی نگه دارد. ت

فاوت بین این چهار اسکنر تخت بسیار کم است. اسکنر CanoScan LiDE 300 از رزولوشن 2400x2400dpi پشتیبانی می‌کند که تنها نصفی از رزولوشن 4800x4800dpi سه مدل دیگر را ارائه می‌دهد.برای اکثر کاربردهای حتی رزولوشن 2400dpi بیش از حد مجاز است. اکثر مانیتورهای کامپیوترهای شخصی 72dpi و در برخی از نمایشگرهای وضوح بالا 96dpi نمایش داده می‌شود.

فایده اسکن با وضوح بالا (بخصوص 4800dpi) این است که می‌توانید بخش‌های بزرگی را برش دهید و به اندازه کافی پیکسل باقی می‌ماند تا اندازه را افزایش دهید و این یعنی تغییر اندازه عمس بدون افت کیفیت. اتصال CanoScan LiDE 300 شامل اتصال USB 2.0 است که برای انتقال اطلاعات و تامین انرژی استفاده می‌شود.

هیچ پورت شبکه ای وجود ندارد و از قابلیت اتصال به موبایل پشتیبانی نمی‌شود. گرچه می‌توانید با داشتن اسکنر CanoScan LiDE 300 اسکن‌های خود را در پوشه ای از کامپیوتر ذخیره کنید و به سرویس‌های ابر انتقال دهید.

نقد و بررسی اسکنر کانن مدل CanoScan LiDE 300

مانند هر اسکنری دیگر، این اسکنر دارای یک پنل است که از چهار دکمه تشکیل شده است:

PDF – اسکن بر اساس پارامترهای تنظیم شده در نرم افزار انجام می‌شود و در نهایت در قالب یک فایل PDF ذخیره می‌شود.

Auto Scan – نوع ایتمی که روی شیشه اسکنر قرار گرفته را شناسایی می‌کند و در قالب یک فایل مناسب اسکن را انجام و ذخیره می‌کند. به عنوان مثال اسناد متنی بر اساس تنظیمات موجود در Scan Utility به PDF یا یکی دیگر از فرمت‌های متنی تبدیل می‌شود و عکس‌ها به صورت JPEG یا فرمت گرافیکی دیپر ذخیره می‌شود.

Copy – اسکن را به پرینتر مشخص شده در ابزار Scan Utility ارسال می‌کند تا عملیات چاپ را انجام دهد.

Send – اسکن را به آدرس یا ایمیل مشخص شده در برنامه ارسال می‌کند. ممکن اسن شما بخواهید که عکس‌های اسکن شده را برای ویرایش به یک برنامه ویرایشگر عکس ارسال کنید در اینجا این دکمه می‌تواند برای شما کاربردی باشد.

نقد و بررسی اسکنر کانن مدل CanoScan LiDE 300

در نهایت شما می‌توانید علاوه بر اسکن رسانه‌های نازک کاغذی، درب اسکنر CanoScan LiDE 300 را تنظیم کنید تا از موارد ضخیم تر مانند کتاب و مجله اسکن بگیرد.

نقد و بررسی اسکنر کانن مدل CanoScan LiDE 300

نرم افزارهای مورد نیاز اسکنر

 سی دی همراه این اسکنر شامل برنامه‌های زیر می‌باشد:

CanoScan LiDE 300 Color Image Scanner Driver – درایورهای مورد نیاز که اسکنر را به سیستم وصل می‌کند.

IJ Scan Utility – رابط کاربری که به شما این امکان را می‌دهد تا رزولوشن، نوع فایل، محل ذخیره سازی فایل، ایمیل و غیره را تعریف کنید.

ScanGear MP Driver – رابط دیگر اسکنر که شبیه به Scan Utility است اما طیف گسترده تری از گزینه‌ها را به ویژه برای اسکن عکس‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

 همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ابزار IJ Scan Utility چندین قابلیت مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد که از این بین می‌توان به اسکن خودکار، اسکن اسناد، اسکن عکس، اسکن سفارشی سزی شده، OCT برای تبدیل متن اسکن شده به یک متن قابل ویرایش و غیره اشاره کرد.

نرم افزارهای مورد نیاز اسکنر

با کلیک روی دکمه تنظیمات یک صفحه باز می‌شود که پیکربندی‌های قدرتمندی را برای هر تابع ارائه می‌دهد.

نرم افزارهای مورد نیاز اسکنر

ScanGear به شما این امکان را می‌دهد که از بین دو رابط کاربری ساده و پیشرفته یکی را انتخاب کنید. به عنوان مثال در تصویر زیر من می‌خواهم به طور همزمان چند عکس را اسکن کنم، ScanGear مستقل بودن هر عکس را تشخیص می‌دهد و به من این اجازه را می‌دهد که هر عکس را به صورت جداگانه ذخیره کنم.

نرم افزارهای مورد نیاز اسکنر

نرم افزار ScanGear به طور قابل توجهی عملکرد اسکنر CanoScan LiDE 300 را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال این نرم افزار با TWAIN سازگار است و امکان کار با برنامه‌های جانبی مانند Microsoft Word , PowerPoint, Adobe Acrobat, Adobe Photoshop و بسیاری از برنامه‌های ویرایشگر عکس را فراهم می‌سازد.

نرم افزارهای مورد نیاز اسکنر