کابل HDMI (مخفف  High Definition Multimedia Interface به معنای  رابط چند رسانه ای اچ دی یا رابط چند رسانه ای با کیفیت بالا) امروزه آنقدر رایج شده‌اند که می‌توان فراموش کرد که این کابل در مقایسه با کابلی که اولین بار عرضه شد چقدر استانداردسازی شده است. یک کابل تمام دیجیتالی که دارای اطلاعات ویدیویی HD و اطلاعات صوتی چند کاناله است یک پیشرفت‌های بزرگی را نسبت به راه حل‌های کابل آنالوگ ارائه می‌دهد. از قابلیت‌های مهم کابل اچ دی ام ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت انتقال فایل به صورت غیر فشرده
  • قابلیت انتقال فایل تصویری و صوتی دیجیتال به صورت هم زمان
  • انتقال تصاویر با کیفیت بالا
  •  استفاده از یک پورت و کاهش تعداد کابل‌های انتقال
  • سرعت انتقال بسیار بالای اطلاعات

احتمالا شما زیاد به کابل‌های HDMI (اچ دی ام ای) فکر نکردید، کنسول بازی یا پخش کننده بلوری خود را از جمعبه بیرون آورده‌اید و کابل اچ دی ام ای آن را وصل کردید و دیگر هیچ نگرانی نداشته اید. با این وجود آنچه ممکن است بسیاری از کاربران آن را بدانند این است که شما می‌توانید از کابل‌های HDMI بلند در مسافت‌های طولانی تر از کابل‌های یک متری که اکثر کاربران به کار می‌برند استفاده کنید.

6 روش عالی برای استفاده از کابل HDMI بلند

انواع کابل‌های اچ دی ام ای

کابل 1.0 HDMI در سال 2002 به بازار عرضه شد و شامل مشخصاتی مانند انتقال بيش از ۱۶۵ ميليون پيکسل در ثانيه برای فایل‌های تصويری،  انتقال ۷ کانال صوتی با دقت ۲۴ بيت و ۱۹۲ کيلوهرتز، دارای یک کابل برای انتقال صدا و تصوير با حداکثر نرخ انتقال اطلاعات ۴۹۰ مگابايت در ثانيه است.

کابل 1.1 HDMI در سال 2004 به بازار عرضه شد و شامل مشخصاتی مانند استفاده از تکنولوژی محافظتی در فرمت DVD Audio  است و از قابلیت‌های سری قبل پشتیبانی می‌کند.

 کابل 1.2 HDMI در سال 2005 به بازار عرضه شد و قابلیت هایی مانند امکانات ارتباط به منابع مختلف مانند کامپيوترهای خانگی،  پشتيبانی از منابع تصویری و صوتی با ولتاژ پايين تر،  قابليت پشتيبانی از ديسک‌های نوری Super Audioرا به نسخه‌های قبلی اضافه می‌کند.

کابل 1.3 HDMI در سال 2006 به بازار عرضه شد و تغییراتی مانند تجهیز به کابل تکی برای انتقال تصاویر و صداها با حداکثر پهناي باند ۱/۰۲ گيگابايت در ثانيه،  افزايش عمق رنگ (پشتيبانی از دقت ۳۶، ۳۰ و ۴۸ بيت برای عمق رنگ)، پشتيبانی از قابليت هماهنگی صوتی،  پشتيبانی از فایل‌های صوتی با فرمت Dolby True HD و DTS-HD برای اتصال به تقويت کننده‌های خارجی،  پشتيبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC در آن ایجاد شد.

 کابل 1.4 HDMIدر سال 2009 به بازار عرضه شد و از قابلیت هایی مانند ساپورت D3 و شبکه پشتیبانی می‌کند.

کابل‌های HDMI چقدر می‌توانند بلند باشند؟

کابل‌های استاندارد HDMI را می‌توان با طول 20 متر خریداری کرد که کمی بیشتر از 65 فوت است. این چنین طول کابلی به اندازه کافی برای هر سناریویی بلند است اما می‌توانید با تجهیزات مناسب حتی از کابل طولانی تری استفاده کنید. با استفاده از یک تکرارکننده HDMI می‌توانید طول‌های بیشتر از این را تجربه کنید.

راه حل‌های سطح بالا حتی می‌توانند سیگنال‌های HDMI را از طریق کابل‌های اترنت انتقال دهند. فقط به خاطر داشته باشید که در بعضی موارد استفاده از تکرارکننده‌های HDMI یا کابل‌های HDMI واقعا طولانی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه ای روی زمان تاخیر داشته باشند، چیزی که برای کاربردهایی مانند بازی‌های ویدیویی بسیار مهم است اما برای سینمای خانگی مهم نیست.

کابل‌های HDMI چقدر می‌توانند بلند باشند؟

بازی و کار بدون سر و صدا

کامپیوترهای شخصی بازی، لپ تاپ و کنسول‌ها می‌توانند از کابل‌های بسیار بلند استفاده کنند، بنابراین در صورت لزوم می‌توانید از کابل HDMI بلند در اتاق دیگر استفاده کنید. همراه با کنترلر بیسیم، صفحه کلید و ماوس شما باید دلیل کمی برای دسترسی فیزیکی به دستگاه داشته باشید. این چیزی است که کابل‌های تاندربولت اپتیکال ممکن است در آینده بهتر از این باشند اما در حال حاضر یک راه حل بسیار نادر و گران قیمت می‌باشد.

بازی و کار بدون سر و صدا

 کنسول بازی خود را نزدیک نگه دارید

شما همچنین می‌توانید برعکس عمل کنید و کنسول بازی یا هر دستگاه دیگر خود را در نزدیکی جایی که در آن نشسته‌اید قرار دهید و بعد یک کابل HDMI بلند را به یک مانیتور که در فاصله دورتری قرار گرفته است وصل کنید. این بدان معناست که شما به راحتی می‌توانید دیسک ها، پورت‌های دسترسی را تغییر دهید و به طور کلی با دستگاه کار کنید. این سناریو در مواقعی که مانیتوری دارید که به علت کمبود جا در مکان دیگری قرار داده‌اید بسیار کاربرد دارد.

 کنسول بازی خود را نزدیک نگه دارید

اتصال پروژکتور با استفاده از کابل HDMI بلند

پروژکتورهای سینمای خانگی به لطف تلویزیون‌های با صفحه نمایش بزرگتر که نسبتا گران قیمت هستند مجبوب شده‌اند اما اگر می‌خواهید تجربه سینمایی داشته باشید هنوز جایگزینی وجود ندارد. نکته مهم این است که در حالی که صفحه نمایش پروژکتور ممکن است در جلو قرار گرفته باشدف خود پروژکتور باید در انتهای دیگر اتاق قرار بگیرد. برای استفاده ریموت باید تجهیزات AV شما دم دستتان باشد. بنابراین کابل‌های HDMI طولانی هنگام استفاده از پروژکتور و سایر تجهیزات در نقاط مناسب سینمای خانگی بسیار ارزشمند می‌باشد.

اتصال پروژکتور با استفاده از کابل HDMI بلند

برای کنترل ریموت تجهیزات از HDMI-CEC استفاده کنید

با استفاده از HDMI-CEC می‌توانید دستگاه‌های متصل به تلویزیون را از طریق HDMI کنترل کنید. به عنوان مثال تلویزیون شما به یک کنسول بازی روشن وصل شده است از ریموت آن استفاده کنید تا متوهای پلیر بلو ری یا سایر دستگاه‌های متصل پشتیبانی شوند. کابل HDMI بلند به این معناست که می‌توانید از اتاق دیگر این وسایل را به صورت ریموت کنترل کنید و دیگر لازم نیست نگران عبور سیگنال‌های وایرلس از دیوارها باشید تا همه کار خود را انجام دهید.

برای کنترل ریموت تجهیزات از HDMI-CEC استفاده کنید

آینه سازی دو تلویزیون با استفاده از یک اسپلیتر

در اینجا کاربرد بسیار جالبی از کابل‌های HDMI طولانی ارائه شده است. می‌توانید یک اسپلیتر HDMI بخرید و به صورت همزمان از چند نمایشگر استفاده کنید. شما می‌توانید دو تلویزیون با جهت‌های مختلف داشته باشید و یا مجموعه ای از تلویزیون‌ها را در اتاق‌های مختلف داشته باشید و حتی بهتر از این ها، اکثر اسپلیتر‌های HDMI تقویت کننده سیگنال هستند، بنابراین می‌توانید یک کابل HDMI طولانی داشته باشید که دو کابل بلند دیگر از آن تغذیه می‌کنند. گرچه در دنیای تلویزیون‌های هوشمند و سرویس‌های پخش لزوما این استفاده احساس نمی‌شود اما اکثر افرادی که هنوز ار باکس‌های ماهواره ای یا کابلی با خروجی HDMI استفاده می‌کنند این نیاز را هنوز دارند.

آینه سازی دو تلویزیون با استفاده از یک اسپلیتر

اتصال گوشی به تلویزیون با کابل HDMI بلند

اگر تلویزیون هوشمند یا باکس استریمینگ دارید می‌توانید گوشی خود را به صورت وایرلس به تلویزیون وصل کنید. اما اگر همه چیز بهینه نشده باشد می‌تواند منجر به افت کیفیت تصویر شود. بنابراین چرا از کابل HDMI بلند برای اتصال گوشی خود به تلویزیون استفاده نمی‌کنید. ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما برخی از برنامه‌های پلیر وجود دارند که فقط برنامه‌های تلویزیون هوشمند را ندارند و این یک روش بسیار مطمئن تر برای گرفتن تصوصیر روی صفحه نمایش بزرگ است. فقط به یاد داشته باشید که برای گوشی خود نیاز به آداپتور HDMI خواهید داشت.

اتصال گوشی به تلویزیون با کابل HDMI بلند

جایگزینی برای کابل‌های HDMI بلند

اتصال مستقیم کابل به معنی دردسر کمتر، قابلیت اطمینان بالا است و مهمتر از همه اغلب ارزانترین راه حل در اطراف ما است. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید گزینه‌های دیگر را امتحان کنید. اگر تمام کاری که می‌خواهید انجام دهید تماشای محتوای ویدیویی است، پس پخش فیلم به صورت وایرلس در تلویزیون تمام چیزی است که شما نیاز دارید، در این موارد تاخیر مهم نیست چونکه تماشای یک فیلم یک تجربه تعاملی را ارائه نمی‌دهد.

اگر می‌خواهید یک صفحه را به صورت وایرلس پخش کنید، گزینه‌های زیادی وجود دارند. اگر دستگاه Apple TV متصل به تلویزیون دارید می‌توانید از AirPlayبرای آینه سازی دستگاه مک یا آیفون خود استفاده کنید. سپس MiraCast وجود دارد که می‌توانید برای آن دانگل خریداری کنید. این در واقع HDMI بی سیم است. دستگاه‌های Chromecast نیز گزینه دیگری است که می‌توانید در نظر بگیرید.

بسته به فناوری بی سیم خاص، سطح تاخیر ممکن است برای شما قابل قبول نباشد، در حال حاضر یک اتصال سیمی HDMI همچنان به پادشاهی خود ادامه خواهد داد. فناوری هایی مانند WiGig وجود دارد که انتقال ویدیوی بی سیم با تاخیر کم را برای کاربردی‌های رده بالا مانند VR را فراهم می‌کنند.

به محض تبدیل شدن فناوری هایی مانند WiGig به مین استریم؛ نیاز به HDMI یا هر کابل دیگر می‌تواند قدیمی شده باشد اما در حال حاضر استفاده از این کابل نه تنها قابل اعتماد است بلکه مقرون به صرفه می‌باشد. در حال حاضر کابل HDMI هنوز بهترین راه حل برای انتقال تصویر از راه دور می‌باشد.