چگونه سطح سر و صدای فن لپ تاپ خود را کاهش دهیم؟ لپ تاپ‌های امروزی دارای کنترل دمای هوشمند هستند و این بدان معناست که فن بر اساس دمای کامپیوتر سرعت خود را تنظیم می‌کند. هنگامی که بازی یا نرم افزارهای سنگین را اجرا می‌کنید می‌توانید انتظار داشته باشید که گاهی اوقات صدای بلندتری از طرف فن خود بشنوید. با این وجود اگر لپ تاپ شما دائما صدای بلندی را از خود نشان می‌دهد مواردی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش فاشر روی دستگاه و کاهش فن پر سر و صدای لپ تاپ خود بکار گیرید.

از استند لپ تاپ استفاده کنید و دستگاه خود را از سطح فرش یا میز بلند نگه دارید

اکثر لپ تاپ ها در قسمت پاینن خود فن دارند. این فن‌ها فضای بسیار کمی را برای انتشار هوای گرم داخل دستگاه اشغال می‌کنند. در صورتی که شما فن را روی فرش یا میز می‌گذارید از تهویه هوای گرم داخل لپ تاپ جلوگیری می‌کنید. ایده خوب این است که سطح پایین دستگاه را از سطح میز یا فرش بالا نگه دارید تا فاصله ای برای تهویه هوا ایجاد شود. استند‌های لپ تاپ متفاوتی را می‌توانید در بازار پیدا کنید و از آن برای بالا نگهداشتن لپ تاپ استفاده کنید.

از پایه نگهدارنده لپ تاپ استفاده کنید و دستگاه خود را از سطح فرش یا میز بلند نگه دارید

با تمیز کردن لپ تاپ خود سطح سر و صدای فن لپ تاپ خود را کاهش دهید

کاربران اغلب تمایل دارند که لپ تاپ خود را نادیده بگیرند و همیشه آن را تمیز نمی‌کنند. کثیفی می‌تواند باعث ایجاد سر و صدای فن شود. گرد و غبار غالبا روی تیغه‌های فن می‌نشیند و مانع از چرخش درست آن می‌شود. می‌توانید از هوای فشرده استفاده کنید و پنل پشت سیستم هود را باز کنید و هر گونه گرد و غباری که وجود دارد را تمیز کنید.

با تمیز کردن لپ تاپ خود سطح سر و صدای فن لپ تاپ خود را کاهش دهید

ممکن است نیاز باز تا در هنگام باز کردن لپ تاپ سایر قطعات را تمیز کنید. برای از بین بردن گرد و غبار و سایر رات موجود در سیستم (به خصوص در اطراف فن و هیت سینک) از هوای فشرده استفاده کنید. هنگامی که به اندازه کافی گرد و غبار را پاک کردید می‌توانید اجزای لپ تاپ را اسمبل کنید و بررسی کنید که آیا فن هنوز پر سر و صدا است یا خیر. از بین بردن گرد و غبار و هر گونه الودگی ممکن است باعث شود کامپیوتر شما کمی سریعتر و حتی خنک تر شود. حتی اگر فن لپ تاپ شما سر و صدا ایجاد نمی‌کند ایده خوب این است که سالانه یکبار داخل لپ تاپ خود را تمیز کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

با تمیز کردن لپ تاپ خود سطح سر و صدای فن لپ تاپ خود را کاهش دهید

حل مشکل سر و صدای فن با یک کولر لپ تاپ

دستگاه‌های خنک کننده لپ تاپ تهویه هوای اضافی را فراهم می‌کنند، در صورت استفاده از سیستم خود روی میز یا یک مکان ایستا استفاده از دستگاه‌های خنک کننده لپ تاپ ایده خوبی است. شما گزینه هایی مانند پایه‌های خنک کننده یا کولرهای فن دار را دارید که هوای گرم را مستقیما از لپ تاپ شما خارج می‌کنند. دما باعث افزایش فشار روی فن شما می‌شود و با استفاده از کولر لپ تاپ می‌توانید این سطح فشار را کاهش دهید.

کولرهای لپ تاپ برای افرادی که برنامه‌های سنگین اجرا می‌کنند مناسب است و به آنها کمک می‌کند تا دما و سطح سر و صدا را کاهش دهند. با این وجود اگر فن کامپیوتر شما دائما سر و صدا ایجاد می‌کند استفاده از کولر اکسترنال یک راه حل طولانی مدت نخواهد بود.

برای کاهش سطح سر و صدای فن برنامه‌های غیر ضروری را ببندید

اکثر افرادی که از سیستم خود استفاده می‌کنند حداقل دو یا سه برنامه را به صورت همزمان اجرا می‌کنند. اما اگر به طور همزمان از برنامه‌های بیشتری استفاده می‌کنید ( به طور مثال در هنگام مرور اینترنت از برنامه ورد یا نرم افزار ویرایش عکس استفاده می‌کنید یا در حال پخش موسیقی هستید) فشار بیشتری را به دستگاه خود وارد می‌کنید و اغلب همین مورد باعی می‌شود فن سر و صدای زیادی را ایجاد کند.

برنامه‌های غیر ضروری را ببندید

بعضی اوقات، سیستم شما ممکن است برنامه‌های دیگری را در پس زمینه اجرا کند و غیر فعال کردن برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می‌شود باعث کاهش بار و کاهش سطح سر و صدا می‌شود. برای بستن این برنامه‌ها Task Manager را باز کنید ( می‌توانید با کلیک راست کردی روی تسکبار  Task Manager را پیدا کنید). بعد از باز شدن پنجره Task Manager، برنامه هایی که رم و پردازنده زیادی را استفاده می‌کنند را پیدا کنید و روی آنها کلیک راست کنید و گزینه End Task را انتخاب کنید.

بد افزارها و ویروس‌ها باعث پر سر و صدا شدن فن لپ تاپ می‌شود

اگر راه کارهای بالا در کاهش سطح سر و صدای فن لپ تاپ به شما کمکی نکرد، این مشکل می‌تواند به علت وجود بد افزارها ایجاد شده باشد. بد افزارها سرعت سیستم شما را کاهش می‌دهد و دمای سیستم را بالا می‌برند چون سیستم شما دستورات آنها را دنبال و اجرا می‌کند. سعی بیشتر سیستم لپ تاپ شما برای اجرای دستوراتی که بد افزارها ارسال می‌کنند به معنای فشار بیشتر به دستگاه و افزایش نویز است.

یک راه ساده برای بررسی بد افزارها رفتن به Task Manager و پیدا کردن پروسس هایی است که با نام‌های عجیب و غریب نامگذاری شده اند. شما می‌توانید در گوگل در مورد این بد افزارها سرچ کنید و اطلاعاتی بدست بیاورید. اما به خاطر داشته باشید که اگر در Task Manager چیزی پیدا نمی‌کنید به این معنا نیست که بد افزاری در سیستمی شما وجود ندارد. اگر برنامه آنتی ویروس ندارید یکی از آنها را دانلود کنید و سیستم خود را اسکن کنید تا از عدم وجود بد افزارها اطمینان حاصل کنید.

اگر هیچ کدام از این نکات عیب یابی سطح سر و صدای فن لپ تاپ شما را کاهش نمی‌دهد وقت آن رسیده که با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید ممکن است شما نیاز به تعویض فن یا تعمیر سیستم خود داشته باشید.