آیا کاهش تاخیر شبکه امکان پذیر است؟ اصطلاح Latency در ساده ترین شکل خود به تاخیر در ارسال و دریافت پیام اشاره دارد. ما تاخیر بسته‌های اینترنتی را در هزار ثانیه یا میلی ثانیه اندازه گیری می‌کنیم. اجتناب از برخی تاخیرها غیر ممکن است. اگر هیچ چیزی زمان تاخیر را محدود نکند، سرعت نور نشان دهنده یک سرعت نهایی است. در حالی که ما هرگز نمی‌توانیم به طور کامل تاخیر را از بین ببریم، با روش هایی که در ادامه توضیح داده خواهد شد غالبا می‌توانیم تاخیر شبکه را بهبود ببخشیم.

زمان تاخیر از طریق سخت افزار مورد استفاده برای انتقال بسته ها، و از طریق نرم افزاری که برای هدایت این بسته‌ها به مقصد ایجاد می‌شود. مشکلات شبکه مانند از بین رفتن بسته ها، مشکلات سخت افزاری یا نبود پهنای باند کافی هم باعث افزایش تاخیر می‌شوند.

چگونه می‌توان تاخیر شبکه را کاهش داد؟

اولین و بهترین روش برای جلوگیری از تاخیر، انتخاب یک ارائه دهنده سرویس اینترنتی معتبر است. ISP شما حداقل تاخیری که می‌توانید بدست آورید را تعیین می‌کند. حتی اگر هر میکرو ثانیه زمان تاخیر را از شبکه خانگی خود حذف کنید، دیگر نمی‌توانید سریعتر از اتصال سخت افزاری ISP خود با سرورهای خارجی ارتباط برقرار کنید.

بنابراین؛ اگر باید کمترین پینگ و سریعترین زمان ارتباط را داشته باشید ISP را انتخاب کنید که سرعت اتصال شما را در اولویت قرار می‌دهد. با این حال در بسیاری از کشورهای جهان که ایالات متحده هم در میان آنها قرار می‌گیرد شما با توجه به زیرساخت‌های ارتباطی شهر خود و صرف نظر از هزینه ای که پرداخت کرده‌اید، می‌توانید به اینترنت دسترسی پیدا کنید. اما اگر مشکل تاخیر دارید، برای کاهش تاخیر در شبکه خانگی خود روش‌های مختلفی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید.

برای کاهش تاخیر شبکه از اترنت استفاده کنید

درست مانند اینترنت کابلی که سریعتر از اینترنت ماهواره ای است، اترنت هم سریعتر از وای فای است. استاندارد بهینه فعلی Cat-6e است. برای کاهش تاخیر، اولین انتخاب شما همیشه باید اتصالات کابلی باشد. اگر استفاده از اتصال کابلی واقعا غیر ممکن است به روتر نزدیک شوید. هر گونه موانع موجود بین سیستم و آنتن‌های روتر را بردارید. شما می‌توانید از آنتن‌های اکسترنال وای فای برای انتقال بهتر استفاده کنید.

چگونه می‌توان تاخیر شبکه را برای بازی بهبود بخشید؟

برای کاهش تاخیر شبکه از تداخل جلوگیری کنید

اشیایی که بین سیستم و روتر شما قرار دارند می‌توانند سیگنال را به طور قابل ملاحظه ای تخریب کنند، به همین دلیل شما باید این اشیاء را بردارید. اما تداخل الکرونیکی نامرئی هم نقش مهمی را در این تاخیر ایفا می‌کند (مخصوصا در باند شلوغ 2.4 گیگاهرتزی). به شرط اینکه موقعیت خوبی داشته باشید بهتر است از باند کمتر از 5 گیگاهرتز کمتر استفاده کنید. همچنین می‌توانید خلوت ترین کانال وای فای را در تنظیمات پیکربندی روتر خود پیدا و انتخاب کنید.

چگونه می‌توان تاخیر شبکه را برای بازی بهبود بخشید؟

رهایی از تاخیر شبکه با محدود کردن ترافیک شبکه

تصور کنید که در یک مهمانی شلوغ هستید، همه صحبت می‌کنند، می‌خندند و اوقات خوبی را سپری می‌کنند. محیط عالی است اما بحث‌های طولانی سرسام آور است. چرا؟ تمام مکالمات همپوشانی می‌شود و شنیدن مکالمات سخت تر می‌شود. همین قیاس در مورد شبکه‌های خانگی هم صدق می‌کند.

چگونه می‌توان تاخیر شبکه را برای بازی بهبود بخشید؟

هر چه دستگاه‌های بیشتری به طور همزمان با هم ارتباط برقرار کنند دریافت پیام صحیح دشوارتر می‌شود. ارتباط دستگاه‌های دیگر را تا حد ممکن کاهش دهید. اگر می‌توانید دستگاه هایی را از شبکه خود حذف کنید.

اکثر روترهای ابزارهای مدریت کیفیت خدمات یا QoS را ارئه می‌دهند که می‌توانید برای محدود کردن همپوشانی ارتباطات بر اساس دستگاه‌ها و برنامه‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال شما ممکن است یک قانون QoS را تعریف کنید که همیشه حداکثر سرعت در اختیار سیستم دسکتاپی که با آن بازی می‌کنید باشدف در صورت لزوم سرعت اختصاص داده شده به سایر دستگاه‌ها را کاهش دهید.

کاهش تاخیر شبکه با استفاده از پهنای باند و سخت افزار مناسب

یک شبکه با تاخیر کم نیاز به سخت افزار با کیفیت بالا دارد. اکثر روترهای مصرف کننده بیشترین میزان تاخیر را برای شما به ارمغان نمی‌آورند اما مدل‌های گرانتر عملکرد خوبی را ارائه می‌دهند. اگر می‌خواهید کمترین تاخیر شبکه خانگی خود را تجربه کنید باید از سخت افزار تجاری و روتر تجاری استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سخت افزاری را تهیه کرده‌اید که از جدیدترین استاندارد اتصال پشتیبانی می‌کند.

سخت افزار مناسب

همچنین روتر و اتصال اینترنتی شما باید پهنای باند مناسبی را برای شما فراهم آورد. اگر شما سه فرزند داردی که به طور همزمان فیلم‌های یوتیوب را تماشا می‌کنند در حالی که سعی می‌کنید که گیم خود را با اتصال 25 مگابیت بر ثانیه بازی کنید شرایط شما مساعد نیست. بیشترین سرعتی که منطقا می‌توانید داشته باشید را فراهم کنید. هنگامی که بسته‌های دیگری در انتظار پهنای باند نیستند و شبکه را ترک کرده‌اند تاخیر شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

بهبود تاخیر در شبکه با غیر فعال کردن پروکسی‌ها و VPN ها

طولانی ترین مرحله در هر فرآیند ارتباطی، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا سیگنال از طریق کابل‌ها (بین گره ها) عبور کنند. هر چه گره بیشتری به شما پیام ارسال کند، این مدت زمان طولانی تر خواهد شد. این موضوع حتی در مورد گره هایی که در یک اتاق هستند صادق استو برای رفع این مشکل باید گره‌های مداخله گر را حذف کنید. هر گونه پراکسی یا VPN را از زنجیره ارتباطی خود حذف کنید.

پروکسی

نکات فوق باید به شما در بهبود تاخیر شبکه و بهبود تجربه بازی کمک کنند. به نظر شما چه نکته دیگری وجود دارد که در این مقاله بدان پرداخته نشده است؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.