نحوه چک کردن اطلاعات کارت گرافیک (GPU) در ویندوز 10، 8 و 7

چرا اطلاعات کارت گرافیک (GPU) خود را باید چک کنیم؟ همه کامپیوترها دارای سخت افزار کارت گرافیک هستند که همه چیز را از طراحی دسکتاپتان گرفته تا رمزگشایی فیلم‌ها و رندرکردن بازی‌های کامپیوتری گرفته همه به عهده کارت گرافیکتان می‌باشد. اکثر واحد‌های پردازش گرافیکی (GPU) کامپیوترهای امروزی توسط اینتل، انویدیا و AMD ساخته می‌شوند. درست است که پردازنده و رم قطعات مهمی هستند که در سیستم شما وجود دارند اما کارت گرافیک هم به اندازه کافی حائز اهمیت است و این جایی است که پشتیبانی از بازی‌های کامپیوتری هم وارد ماجرا می‌شود.

اگر کارت گرافیک شما به اندازه کافی برای پردازش گرافیک بازی‌ها قدرتمند نباشد شما نمی‌توانید بازی‌های جدید را بازی کنید و یا مجبور هستید که بازی‌ها را با تنظیمات گرافیکی پایین تری اجرا کنید. برخی از کامپیوترها دارای کات گرافیک آنبرد یا ادغام شده هستند که قدرت کمی دارند در حالی که برخی دیگر از سیستم‌ها دارای کارت‌های گرافیک قدرتمند، اختصاصی و جداگانه می‌باشند. در ویندوز 10 شما می‌توانید اطلاعات مربوط به کارت گرافیک خود را از طریق Task Manager انجام دهید، در ادامه ما نحوه انجام این کار را به شما یاد خواهیم داد.

نحوه چک کردن اطلاعات کارت گرافیک (GPU) در ویندوز 10، 8 و 7

چک کردن اطلاعات GPU از طریق Task Manager ویندوز 10

برای چک کردن اطلاعات گارت گرافیک خود روی نوار ابزار یا Tskbar ویندوز 10 کلیک راست کنید و Task Manager را انتخاب کنید و یا دکمه‌های ویندوز و Esc صفحه کلید خود را به صورت همزمان فشار دهید تا Task Manager باز شود.

چک کردن اطلاعات GPU از طریق Task Manager ویندوز 10

حالا از پنجره باز شده سربرگ Performance را کلیک کنید ( اگر شما این سربرگ را مشاهده نمی‌کنید More Info را کلیک کنید). از قسمت سمت چپ گزینه GPU 0 را انتخاب کنید. سازنده و مدل کارت گرافیک شمل در گوشه سمت راست و در بالای پنجره نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات دیگری مانند میزان حافظه اختصاص داده شده به کارت گرافیک را در این پنجره مشاهده بفرمایید. Task Manager ویندوز 10 کارت گرافیک به کار رفته در سیستم شما را نشان می‌دهد اما شما می‌توانید از طریق برنامه‌های بخصوص نیز به این اطلاعات دست پیدا کنید.

اگر سیستم شما چند کارت گرافیک داشته باشد شما می‌توانید علاوه بر GPU 0 عبارات GPU 1 و غیره را مشاهده کنید. هر کدام از این بخش‌ها اطلاعات کارت گرافیکی فیزیکی شما را به صورت مجزا نمایش می‌دهد.

نحوه چک کردن اطلاعات GPU در ویندوز 8، 7 و …

در نسخه‌های قدیمی تر ویندوز مانند ویندوز 8 یا 7 شما می‌توانید این اطلاعات را از طریق ابزار DirectX Diagnostic مشاهده کنید. برای باز کردن این ابزار دکمه‌های ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره Run برای شما باز شود حالا عبارت dxdiag را در این پنحره وارد کنید و اینتر صفحه کلید را فشار دهید و یا OK را کلیک کنید.

نحوه چک کردن اطلاعات GPU در ویندوز 8، 7 و ...

حالا سربرگ Display را کلیک کنید و به فیلد Name که در بخش Device است نگاه کنید این همان نام کارت گرافیک شما می‌باشد. آمارهای دیگری مانند میزان حافظه ویدیویی (VRAM) موجود در کارت گرافیکتان نیز در اینجا قابل مشاهده است.