چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ آیا این موضوع شده‌اید که سرعت وای فای (Wi-Fi) شما کندتر از حد معمول شده است؟ قبل از بررسی نحوه تقویت سیگنال و بهبود عملکرد وای فای شما باید بدانید که چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند. بسیاری از دستگاه‌های خانه شما می‌توانند به شبکه Wi-Fi که دارید وصل شوند به طور مثال می‌توان از دستگاه هایی مانند لپ تاپ، گوشی هوشمند، تبلت، لامپ‌های هوشمند و غیره نام برد. با این حال، سیستم‌ها و دستگاه‌های ناآشنایی که وارد شبکه وای فای شما می‌شوند می‌توانند سرعت سیگنال Wi-Fi شما را کاهش دهند.

دلایل مختلفی وجود دارد که بخواهید بدانید چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند. خوشبختانه برای فهمیدن این موضوع به یک بررسی ساده نیاز دارید. دو روش برای بررسی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید یکی از طریق رابط کاربری مبتنی بر وب روتر است و دیگری استفاده از نرم افزار اسکن شبکه. دست یافتن به نتیجه بهتر، هر دو روش را امتحان کنید و ببینید که آیا دستگاه‌های متصل یکسانی را در لیست پیدا خواهید کرد یا خیر.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از روتر برای ردیابی سایت‌های بازدید شده

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟

بهترین گزینه برای پاسخ به سوال چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ این است که از روتر خود شروع کنید. این کار فقط چند ثانیه طول می‌کشد و نیازی به دانلود برنامه‌های جانبی ندارد. یک مورد وجود دارد که قبل از ادامه کار به آن نیاز خواهید داشت و آن هم آدرس IP روتر بی سیم شما است.

 چگونه آدرس IP روتر خود را پیدا کنیم؟

برای ورد به رابط کاربری مبتنی بر وب روتر خود، باید روی هر دستگاهی که به روتر شما وصل است، مرورگر خود را باز کنید. سپس یک سربرگ جدید را باز کنید و آدرس IP روتر خود را در نوار آدرس تایپ کنید.

اکثر روتر‌ها دارای آدرس IP پیش فرض 192.168.0.1  یا  192.168.1.1 هستند. اگر هر دوی این آدرس‌ها را در مرورگر خود وارد کردید و هیچ یک برای شما کار نکرد می‌توانید آدرس IP را در پشت دستگاه روتر بی سیم خود پیدا کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که آدرس IP روتر شما چیست، چند روش دیگر برای پیدا کردن آن وحود دارد. برخی از این روش‌ها پیچیده تر از روش‌های دیگر هستند. ساده ترین روش برای انجام این کار در ویندوز استفاده از ابزار Command Prompt است. بعد از باز کردن برنامه دستور ipconfig را تایپ و اینتر کنید.

حالا کافیست به قسمت Default Gateway نگاه کنید تا آدرس IP خود را پیدا کنید.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

اما برای کاربران مک، روی آیکن وای فای در نوار ابزار کلیک کنید و گزینه Open Network Preferences را انتخاب کنید. در تنظیمات شبکه، Wi-Fi را از لیست سمت چپ خود انتخاب کنید و د گوشه سمت راست پایین پنجره روی Advanced کلیک کنید. در پنجره بعدی سربرگ TCP/IP را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید آدرس IP خود را در زیر Router پیدا کنید.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

مشاهده افراد متصل به وای فای

خب حالا که آدرس IP خود را بدیت آوردید، سربرگ جدیدی را در مرورگر خود باز کنید و آدرس IP را در آن تایپ و اینتر کنید. با این کار شما به صفحه لاگین روتر وارد خواهید شد. دی اینجا شما باید نام کاربری و پسورد را وارد کنید. این اطلاعات را می‌توانید در قسمت پشت روتر خود پیدا کنید.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

اگر قبلا کاربری و رمز خود را تغییر داده‌اید، برای وارد شدن به صفحه تنظیمات روتر خود باید نام کاربری و رمز عبور جدید را وارد کنید. اگر نام کاربری و رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید می‌توانید روتر خود را ریست کنید و یا از راهکارهایی که ما قبلا در مقالات زیر بیان کرده ایم استفاده کنید.

آموزش ۵ روش پیدا کردن رمز وای فای مودم TP-Link و D-Link

آموزش ۳ روش پیدا کردن رمز وای فای (Wi-Fi) گوشی اندروید ، بدون/با روت کردن

آموزش ۳ روش پیدا کردن رمز وای فای فراموش شده در سیستم

۴ روش پیدا کردن رمز عبور وای فای فراموش شده گوشی iPhone

بعد از لاگین شدن، مانند تصویر زیر لیست دستگاه‌های متصل به شما نمایش داده می‌شود. بسته به روتر شما، این اطلاعات می‌توانند در مکان‌های مختلفی قرار بگیرند. برخی از روترها لیست دستگاه‌های متصل شده به وای فای شما را در صفحه اصلی و در زیر WiFi درجه خواهند کرد.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

در روتر D-Link برای اینکه بفهمید چند نفر به شبکه وای فای شما متصل هستند باید به سربرگ Statues بروید و Wireless Clients را کلیک کنید تا لیست دستگاه‌های متصل را مشاهده کنید.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

در روترهای Verizon شما باید به بخش My Network بروید در حالی که در روتر Netgear شما باید به قسمت Attached Devices بروید.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

مهم نیست که از چه روتری استفاده می‌کنید، لیست دستگاه‌های متصل معمولا همان اطلاعات را ارائه می‌دهد. شما جدولی را مشاهده می‌کنید که شامل نام هاست و آدرس MAC است. وقتی که دستگاهی را شناسایی می‌کنید که آن را نمی‌شناسید، اولین هدف شما این است که آن را از شبکه خود بیرون کنید. با این حال، قبل از انجام این کار مطمئن شوید که این سیستم متعلق به یک فرد غریبه هست و نه یکی از دستگاه‌های شما که به راحتی آن را تشخیص نداده اید. یک راه حل خوب برای این کار مقایسه آدرس مک دستگاه از لیست با آدرس‌های مک دستگاه هایی است که شما می‌توانید به شبکه بی سیم خود متصل کنید.

نرم افزار مشاهده افراد متصل به وای فای برای کامپیوتر

استفاده از رابط کاربری مبتنی بر وب یک روش ایده آل برای  پی بردن به این است که چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ با این وجود روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. اگر روتر شما گزینه ای برای دیدن لیست دستگاه‌های متصل ندارد می‌توانید نرم افزار مشاهده افراد متصل به وای فای برای کامپیوتر را دانلود کنید تا شبکه وای فای شما را اسکن کند و دستگاه‌های متصل را لیست کند. برنامه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. چند نرم افزار که ارزش امتحان کردن دارند عبارتند از برنامه LanScan برای مک، SoftPerfect برای ویندوز و مک، Angry IP Scanner برای ویندوز، مک و لینوکس.

چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ 2 روش کاربردی برای کاربران کامپیوتر

تنها عیبی که این برنامه‌ها دارند این است که فقط دستگاه‌های فعال را نشان می‌دهند. این بدان معناست که دستگاه هایی که توانسته‌اند به شبکه وای فای شما دسترسی پیدا کنند اما در حال حاضر آفلاین هستند را در لیست مشاهده نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید: آیا روتر شما هک شده است؟ نحوه چک کردن روترها برای بد افزارها

شبکه Wi-Fi خود را ایمن کنید

اگر نگران هستید که کسی از وای فای شما استفاده می‌کند، زمان آن رسیده که شبکه وای فای خود را ایمن کنید. انجام این کار باعث می‌شود که راه را روی هر کسی که از اتصال اینترنتی شما برای اقدامات مخرب استفاده می‌کند ببندید و به آرامش خاطر برسید.

بیشتر بخوانید: ۷ راه کار ساده برای بهبود امنیت شبکه خانگی و اداری و جلوگیری از هک شدن

آیا تا کنون بررسی کرده‌اید که چه کسانی از وای فای (Wi-Fi) شما استفاده می‌کنند؟ برایانجام این کار از چه برنامه ای استفاده کرده اید؟ تجربه خود را در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.