به احتمال زیاد شما اصطلاح پهنای باند را در دنیای اینترنت شنیده‌اید اما ممکن است با معنای آن آشنایی نداشته باشید. امروز ما قصد داریم در مورد اینکه پهنای باند چیست و چه تاثیری در سرعت اینترنت دارد صحبت کنیم.

پهنای باند چیست؟

در اصل پهنای باند سرعتی است که یک کابل می‌تواند داده‌ها را منتقل کند. همه کابل‌ها دارای پهنای باند هستند اما احتمالا شما می‌توانید این اصطلاح را راجع به خدمات اینترنتی هم بشنوید. این پهنا واحد اندازه گیری سرعت نیست اما حداکثر سرعت قابل دسترس را نشان می‌دهد. به طور مثال کل فضای بار کامپیون، مقدار بار موجود را نشان نمی‌دهد بلکه نمایانگر حداکثر ظرفیت حمل آن است.

چند عنصر وجود دارد که تعریف می‌کند پهنای باند اینترنت شما چقدر است. اول اینکه؛ این پهنا توسط اتصال خانگی شما تعریف می‌شود. هر چه اتصال شما سریعتر بتواند داده‌ها را انتقال دهد، پهنای باند بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال افرادی که از اتصال فیبری استفاده می‌کنند سرعت بیشتری نسبت به کسی که از کابل مسی استفاده می‌کند دارد، چونکه فیبر به طور ذاتی داده‌ها را سریعتر انتقال می‌دهد.

پهنای باند همچنین به ارائه دهنده خدمات اینترنت (IPS) بستگی دارد. دو شرکت می‌توانند اتصالات فیبری را به دو خانه که کنار یکدیگر قرار دارند ارائه دهند اما یکی از خانه‌ها می‌تواند سرعت بیشتری نسبت به خانه دیگر داشته باشد.

در نهایت پهنای باند به دستگاه مورد استفاده شما هم بستگی دارد و اینکه چه کسی از شبکه شما استفاده می‌کند. اگر سرعت دانلود 50 مگابایت در ثانیه ای دارید، این کل پهنای باندی است که به روتر شما تحویل داده می‌شود. وقتی کسی به شبکه شما ملحق می‌شود، هنگام مرور و استفاده از اینترنت، بخشی از پهنای باند شما را اشغال می‌کند. هر چه تعداد بیشتری از افراد به شبکه شما ملحق شوند سرعت پایین تری را تجربه خواهید کرد چونکه سایر کاربران فایل‌ها را دانلود می‌کنند یا بازی‌های آنلاین انجام می‌دهد و …

پهنای باند

سیر تکامل Bandwidth

وقتی که اینترنت به صورت گسترده در دسترس عموم افراد قرار گرفت از اینترنت dial-up استفاده می‌شد. این نامگذاری به این علت بود که از خط تلفن برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌شد. اگر شخصی از اینترنت استفاده می‌کرد نمی‌توانست از تلفن استفاده کند. اینترنت خیلی سریع نبود و فایل‌ها در حدود 56 کیلو بیت در ثانیه دانلود می‌شد. بله این سرعت کیلوبیت است و نه مگابیتی که در سرعت اینترنت امروز یافت می‌شود!

سرانجام ارائه دهندگان اینترنت به سمت پهن باند شتافتند. در پهن باند خط جداگانه ای برای اینترنت در نظر گرفته شد و از خط تلفن اشغال نمی‌شد. پهن باند همچنین سرعت بالاتری داشت. سرعت پهن باند اولیه می‌توانست تا 500 کیلوبیت در ثانیه برسد. این سرعت اجازه می‌داد تا وب سایت هایی مانند یوتیوب به سرعت بارگیری شوند چونکه پهنای باند برای پخش حجم زیادی از ویدیو وجود داشت.

بعدها فناوری فیبروپتیک ظهور یافت. به دلیل استفاده از روش جدید انتقال داده این نامگذاری انجام شد، پرتورهای نور خیلی سریعتر پیش می‌رفتند و همین باعث شد که اتصالات پهن باند برای کاربران خانگی به سرعت 50 مگابیت در ثانیه فزایش پیدا کند. این همان چیزی است که پهن باند فوق العاده سریع در حال حاضر از ان استفاده می‌کند و سریعترین سرعتی است که در زمان نوشتن این مقاله وجود دارد.پهنای باند

به چه مقدار پهنای باند نیاز دارم؟

مقدار پهنای مورد نیاز شما به مقدار استفاده شما هنگام کار با اینترنت بستگی دارد، البته به غیر از این مورد هزینه ای که صرف می‌کنید هم نقش تعیین کننده ای در تعیین مقدار پهنا دارد. به طور کلی اکر با شبکه‌های اجتماعی و تماشای گاه به گاه استریم‌های ویدیویی سر و کار دارید پهنای باند پایین می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند. اما اگر به طور همزمان چند دستگاه هوشمند مانند تلویزیون، گوشی، تبلت و یا حتی کامپیوتر را به اینترنت متصل می‌کنید باید پهنای باند بالایی را خریداری کنید.

یک مثال جالب که در اینجا می‌توان بدان اشاره کرد، لوله کشی آب می‌باشد. آب نقش داده و لوله نقش پهنای باند را ایفا می‌کند. هر چه قدر قطر لوله بیشتر باشد آب بیشتری از آن عبور می‌کند، بنابراین هر چقدر پهنا بیشتر باشد داده‌های بیشتری انتقال داده می‌شوند.

کاهش سرعت Bandwidth

اگر تا به حال کاهش پهنای باند را تجربه کرده باشید متوجه خواهید شد که چقدر می‌تواند آزار دهنده باشد. در برخی مواقع ISP به طور عمدی سرعت اتصال به روتر شما را کاهش می‌دهد. به طور معمول این کار بعد از رسیدن به حجم مشخصی (که در قرارداد خود تعیین کرده اید) انجام می‌شود. این کار منجر به کاهش سرعت دانلود می‌شود. شما در این شرایط باید برای شارژ مجدد اینترنت خود اقدام کنید، اما ممکن است تا زمانی که به ISP خود دسترسی پیدا می‌کنید و اینترنت خود را شارژ کنید نیاز داشته باشید از دیتای 4G گوشی خود استفاده کنید.

پهنای باند

فرمول محاسبه سرعت دانلود بر اساس پهنای باند

شما در هنگام خرید سرویس، میزان پهنا را مشاهده می‌کنید و نسبت به نیاز خود آن را خریداری می‌کنید. اگر شما هنگام خرید پهنای 2Mb را انتخاب کرده‌اید با توجه به فرمول زیر می‌توانید به سرعت دانلود 256KB دست پیدا کنید:

تبدیل پهنای باند مگابیت در ثانیه به پهنای براساس کیلوبیت / 8 = سرعت دانلود براساس کیلوبایت

جدول حداکثر سرعت بر اساس پهنای باند سرویس و همچنین میزان مصرف کاربر

پهنای باند بر اساس مگابیت پهنای باند بر اساس کیلوبیت سرعت دانلود بر اساس کیلوبایت
256 Kb 32 KB/sec
512 Kb 64 KB/sec
1 Mb 1024 Kb 128 KB/sec
2 Mb 2048 Kb 256 KB/sec
4 Mb 4096 Kb 512 KB/sec
8 Mb 8192 Kb 1024 KB/sec
16 Mb 16384 Kb 2048 KB/sec