Garbage Collection یا GC یا پروسه جمع آوری زباله در حافظه SSD برای بهینه سازی فضا، بهبود کارایی و کارکرد دستگاه شما تا حد امکان استفاده می شود. این پروسه همچنین یک منبع سردرگم کننده برای کاربران کامپیوتر است. برای درک پروسه جمع آوری زباله در ادامه توضیحاتی را به شما ارائه خواهیم داد.

پروسه جمع آوری زباله در حافظه SSD

برای درک پروسه جمع آوری زباله در SSD باید کمی در مورد نحوه عملکرد حافظه های اس اس دی (و اینکه چه اتفاقی می افتد وقتی عملکرد آنها مطابق با انتظارات نیست) بدانید. ما این توضیحات را به ساده ترین شکل ممکن توضیح خواهیم داد.

فرق بزرگ هارددیسک ها و درایوهای حالت جامد

هارددیسک ها و درایوهای حالت جامد هر دو داده ها را به صورت باینری ذخیره می کنند؛ اما در اینجا پایان شباهت ها وجود دارد. برای ذخیره اطلاعات در هارددیسک ها از پلاترهای پوشیده شده با لایه نازکی از مواد مغناطیسی استفاده می شود. هدهای خواندن / نوشتن از طریق صفحات پلاترها به داده های ذخیره شده دسترسی پیدا می کنند.

درایوهای حالت جامد قطعات متحرک ندارند. آنها داده های را با ترانزیستورها گیت شناور ذخیره می کنند. اگر گیت شناور شارژ شود به صورت 0 خوانده می شود و اگر شارژ نشود به عنوان 1 خوانده می شود. از آنجا که درایو برای دسترسی به داده ها مجوبر نیست هدهای خواندن و نوشتن فیزیکی را جابجا کند، SSD بسیار بسیار سریع تر از یک هارد استاندارد است.

البته یک نکته منفی وجود دارد. اس اس ی ها داده ها را به صورت صفحه ای می خوانند و می نویسند؛ اما داده ها را در سطح بلوک های بسیار بزرگتری پاک می کنند. بلوک ها معمولا از صدها صفحه تشکیل شده است.

بنابراین؛ چرا در سطح صفحه پاک نمی شود؟ در SSD ها پاک کردن داده ها به ولتاژ نسبتا زیادی نیاز دارد. در حالی که اس اس دی ها می توانند به سرعت داده های جدید را بنویسند؛ بازنویسی داده ها بسیار بیشتر طول می کشد چون آنها باید کل بلوک را در مکان دیگری کپی کنند؛ بلوک اصلی را پاک کنند و بعد محتویات بلوک قدیمی را به همراه صفحات جدی بنویسند.

یک توضیح ساده در مورد پروسه جمع آوری زباله در حافظه SSD

این ترانزیستورهای کوچک گیت شناور هم به مرور فرسوده می شود. در نهایت؛ نمی توان به آنها اطمینان داد که شارژ دارند؛ بنابراین در حالت ایده آل؛ اس اس دی شما باید حافظه خود را به گونه ای سازمان دهی کند که مانع از استفاده سریع بعضی بلوک ها نسبت به بلوک های دیگر شود.

اما این چه ربطی به پروسه جمع آوری زباله در SSD دارد؟ به این موضوع خواهیم پرداخت.

جمع آوری زباله به اس اس دی کمک می کند تا سرعت خواندن / نوشتن سریع خود را حفظ کنند. هدف از جمع آوری زباله, نگه داشتن هر چه بیشتر بلوک های خالی است؛ به طوری که در زمان نیاز SSD به نوشتن داده ها؛ این کار را بدون انتظار برای پاک شدن یک بلوک انجام دهد.

کنترلر SSD به دنبال صفحه است که دیگر مفید نباشد؛ صفحاتی که سیستم عامل آنها را به عنوان غیر ضروری علامت گذاری کرده است. بعد صفحات مفید را به بلوک های جدید انتقال می دهد؛ صفحات قدیمی و غیر ضروری را پشت سر می گذارد. بعد کنترلر بلوک را پاک می کند تا آماده استفاده شود.

این فرآیند در پس زمینه  و توسط کنترلر اس اس دی و سیستم عامل انجام می شود. اکثر اس اس دی های جدید دارای TRIM هم هستند این همان دستور ATA است که فریم ویر را کنترل می کند. ما توضیحات مفصلی در مورد TRIM را در مقاله دیگری ارائه خواهیم داد. نتیجه این است که اس اس دی های با کیفیت بالا اقدامات لازم را برای جلوگیری از کاهش سرعت؛ حتی بعد از استفاده های مداوم و طولانی مدت انجام می دهند. الگوریتم های جمع آوری زباله نسبتا پیچیده هستند و کامل نیستند؛ زیرا گاهی اوقات داده های بد را با داده های خوب اشتباه می گیرند؛ اما برای اطمینان از عملکرد لازم هستند.

در مقابل، وقتی فایلی را از روی هارددیسک پاک می کنید؛ هارددیسک معمولا فقط فضای اشغال شده توسط فایل را به عنوان available علامت گذاری می کند. هارددیسک بعد از رسیدن به این بخش ها؛ داده های آن را بازنویسی می کند؛ اما از آنجا که بازنویسی داده ها کاری سخت تر از نوشتن داده ها نیست؛ هارددیسک نیازی به نگرانی در مورد جمع آوری زباله ندارد.

آیا جمع آوری زباله منجر به از دست رفتن داده ها می شود؟

جمع آوری زباله در واقع به اطمینان بیشتر درایوهای حالت جامد کمک می کند. با این حال، این یک فرایند فشرده است و با استفاه از SSD با از دست دادن توانایی شارژ گیت های شناور بیشتر قابلیت اطمینام کاهش پیدا می کند. این شایعه وجود دارد که SSD ها به طور ذاتی برای همه کارها بهتر از هارددیسک ها هستند و کمتر در معرض خرابی هستند. در حالی که SSD ها ممکن است در برابر برخی از آسیب های فیزیکی بهتر از هارددیسک ها مقاومت کنند (به هر حال هارددیسک ها دارای قطعات متحرک هستند)؛ آنها هنوز هم می توانند داده ها را از دست بدهند و هیچ فناوری تا به حالا کامل کامل نبوده است. بدون توجه به هر موردی همیشه از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید. اگر هارد شما مرده است و نیاز به خرید هارددیسک یا خرید SSD جدید دارید می توانید از محصولات فروشگاه آنلاین نارستان بازدید کنید و بهترین گزینه را با توجه به نیاز و بودجه خود خریداری کنید.

منبع: datarecovery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.