بسته به سناریوی مورد استفاده و کیفیت مانیتور موجود؛ ممکن است به پایه و استند مانیتور نیاز نداشته باشید. بسیاری از برندها معمولا برای پایین نگه داشتن قیمت برخی از گزینه‌ها را نادیده می‌گیرند. این بدان معناست که گرچه ممکن است مانیتور خوب باشد اما پایه آن ممکن است تنظیم محدودی را داشته باشد. اکثر مانیتورهای فقط دارای شیب هستند و ممکن است مانیتور با کیفیت پایین باشد که حتی با کوچکترین ضربه صفحه آن به لرزه در میاید.

مانیتورهای رده بالا و حرفه ای و البته گیمینگ اغلب با پایه‌های با کیفیت بالا ارائه می‌شوند که می‌توانند از نظر ارتفاع و شیب قابل تنظیم باشند. با این حال؛ حتی ممکن است پایه‌های این دستگاه‌های با کیفیت بالا هم تنظیمات محدودی را به همراه داشته باشد.

به جای اینکه زیر مانیتور خود کتاب بگذارید تا ارتفاع مانیتور خود را به حد مطلوب برسانید می‌توانید از پایه و استند مانیتور استفاده کنید. این استند مانیتور می‌تواند به افزایش ارتفاع کمک کند؛ بنابراین کاربرانی که نیازی به نگه داشتن مانیتور در خط دید هستند می‌توانند با خرید استندهای مانیتور ارگونومی؛ قسمت بالای مانیتور را در سطح چشم قرار دهند.

استند مانیتور یا بازوی مانیتور یا براکت مانیتور

بازوها و پایه‌های مانیتور؛ ارگونومی بهبود یافته ای را به کاربر ارائه می‌دهند. به طور معمول بازوهای مانیتور به دلیل قابلیت تنظیم و طراحی پیچیده ای که دارند گرانتر از استندهای مانیتور هستند. ساده ترین پایه مانیتور استفاده از کتاب یا گزینه‌های مشابه در زیر مانیتور است تا ارتفاع افزایش پیدا کند. فقط مراقب باشید که این کار باعث ناپایداری مانیتور می‌شود.

برخی از پایه‌ها و استند‌های مانیتور مانند Deepcool M-Desk F1 قابلیت هایی مانند هاب USB؛ جک هدفون؛ جک 3.5 میلیمتری و ارتفاع قابل تنظیم و قابلیت‌های اضافه را ارائه می‌دهند.

استند مانیتور یا بازوی مانیتور یا براکت مانیتور

بازوهای مانیتور تنظیمات بهتری را ارائه می‌دهند و همچنین می‌توانند اجازه دهند تا مانیتور به سرعت حرکت داده شود. بازوی مانیتور بسته به مدل می‌تواند با استفاده از گیره میز یا پیچ به یک سطح متصل شود.

طراحی بازوهای مانیتور متفاوت است و بسته به مدل یک تا چند مانیتور را نگهداری می‌کند. برخی بازوهای مانیتور با فنرهای گازی ارائه می‌شوند که امکان تنظیم ساده مانیتور را فراهم می‌آورند. مانیتورها معمولا با استفاده از پایه VESA هم نصب می‌شوند.

اکثر بازوهای مانیتوری که می‌توانند چند دستگاه را ساپورت کنند دارای چند بازو برای پشتیبانی از طیف وسیعی از اندازه‌های مانیتور هستند. به خاطر داشته باشید که بازوهای مانیتور به کمی مونتاژ احتیاج دارند و شما باید پایه مانیتور نصب شده در کارخانه را بردارید.

اگر قصد ندارید مانیتور خود را روی میز قرار دهید؛ نصب براکت دیواری بسیار مفید است. طراحی پایه دیواری متفاوت است و از پایه‌های ساده گرفته تا نسخه هایی که قابلیت تنظیم بازو را بهبود می‌بخشند را شامل می‌شود.

استند مانیتور یا بازوی مانیتور یا براکت مانیتور

 اگر امکان استفاده از بازوهای دیواری یا سطحی را برای مانیتور یا تلویزیون خود ندارید می‌توانید از استندهای سقفی استفاده کنید. این موارد معمولا در کسب و کارها استفاده می‌شود؛ به لطف استند سقفی که وجود دارد شما می‌توانید مانیتور خود را 360 درجه بچرخانید. پروژکتورها؛ سینما خانگی‌های ساده و غیره می‌توانند از این بازوها استفاده کنند.

با توجه به اینکه تلویزیون‌ها از طراحی بزرگتر و سنگین تری نسبت به مانیتورها برخوردارند؛ فروشندگان استندهای مخصوص تلویزیون را تولید می‌کنند. این‌ها معمولا دارای پایه‌های VESA بسیار بزرگتری هستند و همچنین می‌توانند از سیستم‌های نصب قابل تنظیم برای متناسب کردن طیف وسیعی از تلویزیون‌ها برخوردار باشند. استندهای تلویزیون هم برای نگهداری بارهای بسیار سنگین تر از پایه‌های مانیتور استاندارد طراحی شده اند. استندهای تلویزیون به صورت دیواری و سقفی در دسترس هستند.

 مشخصات استند مانیتور

به مشخصات استندهای مانیتور توجه کنید. برخی از پایه‌های مانیتور از دستگاه‌های بزرگتر و سنگین تر پشتیبانی می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است از مانیتورهای سبک و کوچک پشتیبانی کنند. همچنین اندازی VESA را در نظر بگیرد یا ممکن است مانیتور شما دارای پایه VESA نباشد. نداشتن پایه VESA شما را به استفاده از پایه‌های مانیتور محدود می‌کند. بسیاری از مانیتورها از قابلیت نصب VESA برخوردار نیستند. اگر مانیتور به این پایه مجهز است اندازه اکثر آنها 100 میلیمتر در 100 میلیمتر است.

برخی از مانیتورهای کوچکتر ممکن است از یک پایه VESA با اندازه 75 میلیمتری در 75 میلیمتری برخوردار باشند. تلویزیون‌ها معمولا دارای VESA با فرمت بزرگتر 100 میلیمتر در 200 میلیمتر یا 400 میلیمتر در 200 میلیمتر هستند؛ گاهی اوقات از الگوی مستطیلی سفارشی استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل بسیاری از پایه‌های تلویزیون گزینه‌های سفارشی سازی شده خوبی را ارائه می‌دهند.

آیا شما استند مانیتور مناسب را برای خرید انتخاب کرده اید؟

اگر از متعادل کردن مانیتوری که بالای مجموعه ای از کتاب‌ها قرار داده‌اید خسته شده‌اید؛ یا از تنظیم زاویه دید مناسب خسته شده‌اید می‌توانید برای خرید پایه مانیتور اقدام کنید. امروزه گزینه‌های متنوعی از پایه‌های مانیتور در دسترس هستند که هر یک از آنها دارای کاربرد متفاوت و مجموعه ای از قابلیت‌های منحصر به فرد هستند.

گرچه این تعداد به ظاهر نامحدود از گزینه‌ها به این معناست که می‌توایند جایگاه دقیق و متناسب با نیاز‌های خاص خود را بدست آورید؛ اما همچنین می‌توانید با کمی سردرگمی مواجه شوید. به همین دلیل در ادامه ما تمام مواردی که قبل از خرید استند مانیتور باید در نظر داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

 سازگاری

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا پایه با مانیتوری که می‌خواهید از آن استفاده کنید سازگاری دارد یا خیر. هر پایه مانیتور دارای اندازه خاصی است و از سایز مانیتور متفاوتی پشتیبانی می‌کند. اطمینان پیدا کنید که مانیتور شما از این محدودیت‌ها فراتر نمی‌رود. پایداری و طول عمر مانیتور و استند شما به این مورد بستگی دارد.

استند مانیتور چندگانه

اگر از چند مانیتور استفاده می‌کنید می‌تواند چندین پایه مانیتور را خریداری کنید یا می‌توانید پایه‌های چندگانه ای را تهیه کنید که تعداد بیشتری از مانیتورها را رد خود جای می‌دهد. برای اکثر تنظیمات میز کار؛ نصب همه مانیتورها روی یک پایه چند منظوره مقرون به صرفه ترین راه حل خواهد بود.

به طور خلاصه با در نظر گرفتن اندازه صفحه و محدودیت وزن؛ مطمئن شوید که پایه مانیتور انتخابی شما متناسب با مانتیوری است که دارید. اطمینان حاصل کنید که پایه مانیتور انتخاب شده از تعداد دستگاه‌های مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند. همچنین مطمئن شوید که پایه مانیتور انتخابی شما الگوی VESA صحیح را دارد.

استند مانیتور یا بازوی مانیتور یا براکت مانیتور

نوع نصب پایه مانیتور

همانطور که می‌دانید مانیتور در پایه نصب می‌شود و شما می‌توانید این پایه را با فضای کار خود ادغام کنید. چند نوع مختلف نصب پایه مانیتور وجود دارد که ما به بررسی مزایا و معایب هر یک خواهیم پرداخت.

پایه مانیتور مستقل – پایه مانیتور مستقل ساده ترین گزینه ای است که فقط روی میز کار یا سطح کاری دیگر شما تنظیم می‌شود. با این نوع استند نیازی به سوراخ کاری یا مراحل نصب پیچیده نیست و همین که استند به میز کار شما متصل نیست به این معناست که مانیتور شما می‌تواند در صورت لزوم روی فضای کاری شما جابجا شود.

هر چند پایه‌های مستقل مانیتور ساده و کاربردی هستند اما از آنها که به جایی متصل نیستند, در صورت عدم دقت می‌تواند به طور تصادفی جابجا شود. بزرگ بودن و سنگین بودن پایه‌ها می‌تواند این بی ثباتی را کاهش دهد اما این به معنای کاهش فضای کاری شما هم هست.

پایه نگهدارنده استندلایک – پایه نگهدارنده استندلایک تعادل بسیار خوبی بین سادگی و پایداری را ارائه می‌دهند. مانند پایه‌های مستقل این استندها به سوراخ کاری نیازی ندارد؛ فقط روی میز کار شما می‌چسپند و آماده کار هستند.

محکم بودن به این معناست که شما نمی‌توانید مانیتور خود را به راحتی از مکانی به مکان دیگر جابجا کنید. طراحی پایه نگهدارنده استندلایک همچنین به این معناست که پایه باید در لبه سطح کار قرار گیرد که ممکن است برای برخی از سناریو‌ها مناسب نباشد. اگر از فضایی استفاده می‌کنید که نمی‌توانید به طور دائم آن را تغییر دهید (مانند فضاهای اجاره ای) گزینه‌های پایه نگهدارنده استندلایک و پایه مستقل عالی هستند.

پایه‌های Grommet – پایه‌های Grommet دارای همان مزایا و معایب پایه نگهدارنده استندلایک هستند، تنها تفاوت آنها در این است که به سوراخ کاری برای نصب نیاز دارند. ایمن سازی از طریق این حفره انجام می‌شود.

پایه‌های دیواری – پایه‌های دیوار بسیار پایدار بوده و باعث صرفه جویی در فضا می‌شوند اما نصب آنها کمی دشوارتر است. شما باید اطمینان حاصل کنید که نوع نصب برای فضای کاری شما مناسب است و گردش کار خود را در اولویت قرار دهید. انطباق پذیری ممکن است روی فضا و کارایی شما تاثیر بگذارد و بلعکس.

قابلیت تنظیم پایه نگهدارنده مانیتور

مورد بعدی که باید به خاطر بسپارید؛ نظارت بر قابلیت تنظیم است. این همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد مانیتور را بعد از نصب روی پایه؛ بیشتر تنظیم کنید.

پایه مانیتور ثابت – پایه‌های مانیتور ثابت کمی پایداری را اضافه می‌کنند؛ اگر می‌خواهید زاویه دید خود را تغییر دهید باید تمام پایه مانیتور را حرکت دهید.

پایه مانیتور با قابلیت تنظیم ارتفاع – اکثر پایه‌های مانیتور به نوعی قابلیت تنظیم ارتفاع را فراهم می‌آورند؛ بنابراین می‌توانید مانیتور خود را در ارگونومی ترین موقعیت به خود تنظیم کنید. بعضی از آنها مکانیزم اضافی دارند تا به شما امکان تنظیم ارتفاع را بدهند.

پایه مانیتور با قابلیت تنظیم سر – اکثر پایه‌های مانیتوری امروزی که می‌توانید خریداری کنید؛ تنظیم هد یا سر است که به شما امکان چرخاندن؛ تغییر شیب با درجات مختلف را می‌دهد.

پایه مانیتور با بازوی مفصلی – گاهی اوقات شما نیاز دارید مانیتور خود را در فضای کاری که تحرک بیشتری جریان دارد قرار دهید. بازوی مفصل به شما امکان جابجایی کامل افقی را می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تا در هر جایی از میز قرار گیرد. بننابراین انعطاف پذیری ساده و پایداری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

پایه مانیتور ارتجاعی – استند مانیتور ارتجاعی به شما امکان می‌دهد تا دستگاه خود را متناسب با وزن مانیتور تنظیم کنید؛ بنابراین می‌توانید آن را به راحتی جابجا کنید. در صورت تنظیم صحیح؛ بازوی ارتجاعی دارای مزایای بیشتری نسبت به بازوری استاندارد است با این تفاوت که می‌توان آن را خیلی سریعتر تنظیم کرد و حرکت افقی و عمودی را امکان پذیر می‌کند.
هنگامی که این پایه را خریداری می‌کنید به یاد داشته باشید که چگونه می‌خواهید آن را روی میز خود تنظیم کنید. فقط به این دلیل که استند قابلیت تنظیم بیشتری دارد به این معنا نیست که می‌تواند به گونه ای تنظیم شود که برای تنظیمات خاص شما مفید باشد.

پایه‌های ایستاده – یک روش ساده برای تنظیم راحت تر میز کار استفاده از استندهای ایستاده است که میز کار شما را به یک میز ایستاده تبدیل می‌کند. بعضی از پایه‌ها از از پایه‌های ارتجاعی یا مکانیک‌های دیگر استفاده می‌کنند تا به راحتی بین حالت نشسته و ایستاده جابجا شوند و به شما اجازه می‌دهند تا تمام روز فعال بمانید.

گزینه‌های بیشتر

سینی یا تری – برخی از پایه‌های مانیتور دارای سینی‌های دیگری برای نگه داشتن صفحه کلید یا لپ تاپ هستند که بسیار کاربردی است.

پورت‌های USB – وجود پورت‌های USB مستقیما در پایه مانیتور شما؛ بسیار راحت است. هر زمان که می‌خواهید چیزی را به برق متصل کنید؛ مجبور نیستید که میز کار خود را ترک کنید؛ در وقت خود صرفه جویی می‌کنید و می‌توانید صفحه کلید و ماوس را روی دسکتاپ خود وصل کنید؛ می‌توانید مدیریت کابل را داشته باشید.

پایه‌های مخصوص دیگر – شما می‌توانید یک پایه مانیتور که مخصوص نمایشگرهای اولترا واید طراحی شده است؛ یک استند شیشه ای یا حتی یک استند که به راحتی روی دیواره سوار می‌شود را تهیه کنید.

نکته اینجاست که شما می‌توانید به دنبال گزینه ای باشید که نیازهای خاص شما را برآورده کند. بنابراین نکات اصلی که باید در هنگام خرید مانیتور باید در نظر بگیرید به صورت خلاصه شامل موارد زیر می‌شود:

  • اطمینان حاصل کنید که پایه با مانیتور شما سازگار است.
  • نوع مناسب پایه را برای فضا کار خود انتخاب کنید.
  • استندی انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع و شیب مناسب را در اختیار شما قرار دهد.
  • به دنبال راه حل هایی متناسب با نیاز‌های خاص خود باشید.

هر فضای کاری منحصر به فرد است و نیازهای مختلفی دارد. حالا شما راه حل‌های مختلف را می‌شناسید و می‌توانید گزینه متناسب با خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.