بیشتر ویروس‌ها را به راحتی می‌توان از روی سیستم حذف نمود. بسیاری از ما در این زمینه تجربه کافی داریم. برای این کار تنها نیاز به باز کردن یک آنتی ویروس و اسکن سیستم می‌باشد. پس از آن منتظر جمع آوری نتایج اسکن کامپیوتر خود بمانید. در ادامه هم هر چه ویروس پیدا شود را می‌توانید حذف کنید.

 اما با این وجود می‌توان دید که در مواردی ویروس‌ها به راحتی از بین نمی‌روند. به نظر می‌رسد که نیاز به یک راه حل اساسی در این گونه موارد برای حذف آن‌ها می‌باشد. شاید حتی در مواردی نیاز به کمک از سوی افراد دیگر داشته باشید.

 اگر تجربه ی کافی نداشته باشید، در این گونه موارد برای حذف ویروس‌ها چه می‌کنید و از چه راهی برای خلاص شدن از شر آن‌ها بهره می‌برید. در آنتی ویروس‌ها می‌توان مجموعه ای از ابزار را یافت که کارشان اسکن کامپیوتر قبل از شروع به کار آن می‌باشد. این برنامه‌ها در اکثر موارد با نام آنتی ویروس‌های بوت شناخته می‌شوند. در بیشتر موارد این برنامه‌ها در سیستم قبل از این که فایل‌ها باز شوند، با اسکن آن‌ها در هنگام بالا آمدن سیستم، ویروس‌ها را پیدا کرده و حذف می‌کنند.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

در زیر بهترین راه‌ها برای حذف ویروس‌ها برای شما بیان شده است. با این راه‌ها امکان حذف ویروس‌ها قبل از آغاز به کار سیستم را خواهید داشت. اگر شما با این فرایند آشنا نیستید، ما همه ی قدم‌های مورد نیاز برای این کار را برای شما شرح خواهیم داد. این قدم‌ها شامل نحوه ی دانلود برنامه و کارهایی که پس از آن باید انجام دهید می‌باشد. در اثر طی نمودن این مراحل می‌توانید موفق به اسکن سیستم خود قبل از آغاز به کار آن شده و از حذف ویروس‌ها مطمئن شوید.

توجه: اگر شما همواره ویروس در سیستم خود دارید، باید یاد بگیرید که چگونه سیستم خود را در برابر هکر‌ها و بد افزارها محافظت کنید. پس سعی کنید به نکاتی که در این متن گفته می‌شود هر چه بیشتر دقت کنید.

چگونه یک آنتی ویروس بوتیبل کار می‌کند؟

دو نوع نرم افزار قابل بوت آنتی ویروس وجود دارد. یکی از این نرم افزارها همه ی ابزار مورد نیاز را در خود دارد و می‌توانید آن را روی یک دیوایس USB یا دیسک نصب کرده و در زمان بوت در هنگام آغاز به کار کامپیوتر از آن استفاده کنید. آن چه در این حالت اتفاق می‌افتد این است که نرم افزار از روی دیوایس یا دیسک شما (به جای این که از روی سیستم آغاز به کار کند)، شروع به یافتن و حذف ویروس‌ها می‌کند.

نوع دیگر نرم افزارها هم به طور مستقیم بر روی سیستم شما نصب می‌شوند. این برنامه‌ها مانند یک آنتی ویروس عادی کار می‌کنند. اما در آن‌ها گزینه ای وجود دارد که امکان اجرای آن‌ها را در زمان شروع به کار سیستم عامل و هنگام بوت ممکن می‌کند. برای این نرم افزارها تنها نیاز دارید تا سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید تا ویروس‌ها توسط نرم افزار پیدا شده و از روی سیستم حذف شوند. این راه ساده تری برای بسیاری از مردم می‌باشد. اما در زمانی که ویروس آن قدر مضر است که اجازه ی استارت را به سیستم نمی‌دهد حتی این برنامه نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

اما در هر صورت باید یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید که بستگی به موقعیت شما دارد. برای همین ما در مورد نحوه ی استفاده از آن‌ها برای شما توضیح بیشتری خواهیم داد.

از یک دیسک یا فلش مموری استفاده کنید

اولین نوع از برنامه‌های آنتی ویروس که می‌توانند در هنگام راه اندازی سیستم به شما کمک کنند، برنامه هایی هستند که در قالب فایل‌های ایزو برای شما مهیا شده اند. می‌توانید این برنامه‌ها را دانلود کرده و در ابزار دیگری، برای استفاده از آن در زمان نیاز ذخیره کرده، و در صورت لزوم مورد استفاده قرار دهید. با این کار هر گاه که نیاز داشتید می‌توانید سیستم را با استفاده از آن‌ها بوت کنید.

برای این کار هم گزینه‌های بسیاری برای شما وجود دارد که شامل Trend Micro Rescue Disk, Comodo Rescue Disk, Antivi Rescue Disk, Kaspersky Rescue Disk, و windows defender oflline و تعدادی از دیگر گزینه‌های موجود دیگر  می‌باشند. تعدادی از این برنامه‌ها نیاز به دیسک و تعدادی دیگر ممکن است نیاز به فلش درایو، برای اجرای خود و در هنگام راه اندازی سیستم داشته باشند.

ما در این جا از برنامه ی adaware rescue usb استفاده می‌کنیم. این برنامه ساده بوده و با ویندوز 7 و نسخه‌های جدید تر ویندوز سازگاری دارد. این برنامه هم چنین می‌تواند قبل از اسکن سیستم، خود را به روز کرده و از اسکن سفارشی هم پشتیبانی می‌کند.

باید با استفاده از لینک دانلود برنامه، آن را دانلود کرده و نسخه ی amd64 را در صورت داشتن سیستم عامل 64 بیتی انتخاب کنید. در غیر این صورت از نسخه 32 بیتی آن استفاده کنید. این نرم افزار دارای حجمی بیش از یک گیکا بایت است. برای همین برای این که آن را دانلود کنید باید کمی صبر کنید. اگر برای دانلود این فایل زمان ندارید می‌توانید از دیگر گزینه هایی که در بالا اشاره شد یکی از برنامه‌ها را برای دانلود انتخاب کنید. دیگر برنامه‌ها دارای حجم کمتری بوده و در زمان کوتاه تری دانلود خواهند شد.

هم چنین برای استفاده از این برنامه باید rufus را که برنامه ای است که نرم افزار را روی فلش درایو قرار می‌دهد دانلود کنید. اگر نمی‌خواهید برنامه را نصب کنید می‌توانید از نسخه‌های پرتابل آن روی ویندوز خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که  این نرم افزار می‌تواند از روی دیسک هم اجرا شود. اگر شما استفاده از دیسک را ترجیح می‌دهید، می‌توانید برنامه را روی دیسکی قرار دهید. این کار را با imageburn انجام داده و در مراحل بعد به قدم‌های گفته شده پس از مرحله ی بایاس بروید.

دیوایس USB خود را در کامپیوتر خود قرار دهید. مطمئن شوید که هیچ مشکلی با پاک شدن همه ی درایو ندارید. اگر داده‌های موجود روی فلش برای شما مهم است آن‌ها را در محل مناسبی کپی کنید. پس از آن اقدام به نصب برنامه روی آن بنمایید.

Rufus را باز و دیوایس مورد نظر را از منوی موجود انتخاب کنید.

Select را انتخاب کنید و فایل ایزو را که به تازگی دانلود کرده‌اید باز کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

گزینه‌های دیگر را در صورت نیاز ویرایش کنید.

روی start کلیک کنید.

Ok را انتخاب و هشداری که در مورد فرمت شدن فلش می‌باشد را با انتخاب گزینه ok نادیده بگیرید.

منتظر بمانید تا روند کپی فایل  و نصب آن روی فلش به پایان برسد. پس از آن با پایان یافتن فرایند، از برنامه rufus خارج شوید.

سیستم خود را دوباره راه اندازی کرده و به بایاس دسترسی پیدا کنید. لینک مربوطه را برای اگاهی از نحوه ی تغییر ترتیب startup دنبال کنید. با این روش می‌توانید به جای بوت سیستم از روی سیستم عامل آن را از روی دیوایس USB بوت نمایید.

Ok را در adaware live CD prompt انتخاب کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

گزینه ی update definitions را برای اطمینان از داشتن آخرین تکنیک‌ها برای یافتن تهدیدها برای سیستم انتخاب کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

نوع اسکن را انتخاب کنید. Adaware live CD از اسکن سکتورها، اسکن سریع، اسکن کامل، و اسکن سفارشی پشتیبانی می‌کند. اگر می‌دانید که کدام پوشه را باید برای ویروس‌ها چک کنید، از گزینه‌های اسکن سفارشی استفاده کنید. در غیر این صورت از اسکن کامل توصیه می‌شود که استفاده کنید. اسکن کامل هم بدون توجه به این که ویروس در کجا نهفته است تمام سیستم را مورد بررسی قرار خواهد داد.

استفاده از آنتی ویروس‌های نرمال با گزینه بوت

اگر روندی که در بالا برای شما گفته شد، تا از آن برای ایجاد یک دیوایس بوت استفاده کنید، طولانی است و یا این که پیچیده به نظر می‌رسد، می‌توانید از انتی ویروس‌های معمول که دارای گزینه بوت هستند برای حذف ویروس‌ها در زمان بالا آمدن سیستم استفاده کنید.

 ممکن است که شما برای استفاده از روش گفته شده در بالا فلش درایو و یا دیسک مناسبی نداشته باشید، در این حالت هم می‌توانید از روشی که در این بخش گفته می‌شود برای این کار استفاده کنید.

تعدادی از آنتی ویروس‌های نرمال و قابل نصب دارای گزینه ای هستند که در زمان راه اندازی سیستم، کامپیوتر شما را اسکن کرده و ویروس‌ها را حذف می‌کنند. این نرم افزار‌ها هم به همان روشی که ابزار گفته شده در بالا ویروس‌ها را حذف می‌کنند عمل می‌کنند. اما استفاده از آن‌ها بسیار راحت تر است و همه ی اسکن‌ها و حذف ویروس را به طور خودکار انجام می‌دهند.

تعدادی از انتی ویروس‌ها با قابلیت اسکن در زمان بوت را می‌توان اواست، به عنوان یک آنتی ویروس رایگان، انتی ویروس Adaware، و انتی ویروس رایگان AVG بر شمرد. هر یک از این برنامه‌ها کمی با دیگری متفاوت عمل خواهد کرد. اواست و AVG نیاز دارند تا شما به طور خاص این مشخصه‌ها را روشن کنید. در حالی که adaware به طور خودکار اسکن سیستم را در زمان راه اندازی انجام خواهد داد.

اجازه بدهید تا نگاهی به نحوه ی کار اسکنر اواست، برای حذف ویروس ها، قبل از شروع به کار سیستم عامل بپردازیم:

گزینه ی محافظت (protection) را از پنل سمت چپ انتخاب کنید.

گزینه اسکن ویروس (virus scans) را انتخاب کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

گزینه open now را در بخش boot time scan انتخاب کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

آیکون چرخ دنده یا تنظیمات را در بالا سمت راست انتخاب کنید و تنظیمات اسکن اواست در زمان بوت را باز کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

هر یک از تنظیمات را طبق علاقه ی خود اصلاح کنید. همان طور که می‌بینید در این اسکرین شات، می‌توانید حساسیت اسکنر، اسکن برای برنامه‌های نا خواسته، باز کردن ارشیو برای اسکن داخلی آن، اسکن همه هارد درایوها در کامپیوتر یا فقط اسکن درایو سیستم را انتخاب کنید، و سیستم را برای وجود ویروس در آن چک کنید. می‌توانید به خوبی وجود ویروس در برنامه هایی که در زمان راه اندازی سیستم به طور خودکار شروع به کار می‌کنند را هم بررسی کنید. می‌توانید در مورد کاری که با تهدیدها و ویروس ها، در زمان یافتن آن ها، می‌توان انجام داد، تنظیمات مورد نظر را انتخاب کنید. اواست می‌تواند آن‌ها را بدون این که حذف کند رفع مشکل کند. می‌توانید گزینه قرنطینه فایل یا حذف آن را انتخاب کنید، یا این که همان طور که گفته شد درخواست رفع مشکل فایل بدون حذف کردن آن را بکنید.  

گزینه ی خروج (exit)  را انتخاب کنید. با این کار به صفحه اسکن در زمان راه اندازی سیستم بر خواهید گشت.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

گزینه ی run on next pc reboot را انتخاب کنید. هم چنین در این صفحه یک لینک install specialized definitions است که شما می‌توانید با کلیک روی آن definition‌های بیشتری را انتخاب کنید که فرض می‌شود می‌توانند ویروس‌ها را یافته و در فرایند راه اندازی حذف کنند.

در راه اندازی سیستم در دفعه‌های بعد، اواست ویروس‌ها را اسکن کرده و قبل از شروع کار سیستم، با آن‌ها همان طور که شما مشخص کرده‌اید رفتار خواهد کرد. توجه داشته باشید که تنها در راه اندازی سیستم در دفعه بعد این تنظیمات اعمال و ویروس‌ها اسکن می‌شوند. برای این که برای دفعات بعدی و بیش از یک بار هم بتوانید در زمان راه اندازی از این برنامه استفاده کنید باید این تنظیمات را هر مرتبه دوباره تکرار کنید.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

این همان چیزی است که در زمان بوت می‌توان از برنامه ای مانند اواست انتظار داشت. البته ممکن است این اسکن با توجه به تعداد فایلی که باید اسکن شود تا چند ساعت طول بکشد.

قبل از کار با کامپیوتر از شر ویروس‌ها خلاص شوید

به فایل‌های متنی که در خط report file قرار دارد، توجه کنید. این برای هر کامپیوتری یکسان است. در این جا است که پس از راه اندازی سیستم می‌توانید ببینید که انتی ویروس اواست چه ویروس هایی را یافته و حذف کرده است.

شما می‌توانید این اسکن را در هر زمانی متوقف کنید. این کار با فشار دادن دکمه ی esc انجام می‌شود. این می‌تواند به طور خلاصه به شما بگوید که چه تعداد فایل تا به حال اسکن شده‌اند و آیا هیچ مشکلی یافت شده است یا خیر. پس از آن سیستم شما به طور نرمال راه اندازی شده و از سیستم عامل اجرا می‌شود.