آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟ روتر شما در برابر ویروس‌ها آسیب پذیر است؛ بنابراین از یک روز عبور قوی برای روتر خود استفاده کنید. روتر به اندازه کامپیوتر در برابر ویروسی شدن آسیب پذیر است. یک دلیل رایج برای ویروسی شدن روتر شما وجود دارد و آن هم این است که کاربران فراموش می‌کنند رمز ورود پیش فرض روتر خود را تغییر دهند.

ویروسی شدن روتر چگونه امکان پذیر می‌شود؟

اگر هکرها از صفحه کانفیگ روتر شما عبور کنند و تنظیمات روتر را تغییر دهند؛ یک روتر می‌توانید ویروسی شود. در بعضی موارد؛ ویروس‌ها می‌توانند فریم ویر تعبیه شده را کنترل کنند.

چگونه فایروال داخلی روتر بی سیم خود را فعال کنیم؟

نیازی نیست که روتر ویروسی شده خود را بیرون بیاندازید؛ شما می‌توانید ویروس‌های موجود را از بین ببرید و از دستگاه خود محافظت کنید. دو ویروسی که هزاران روتر را آلوده کرده‌اند Switcher Trojan و VPNFilter نام دارند.

چگونه Switcher Trojan روترها را آلوده می‌کند؟

Switcher Trojan یک گوشی هوشمند اندرویدی را از طریق برنامه و یا کلیک روی ایمیل فیشینگ آلوده می‌کند. بعد از آن گوشی به هر شبکه وای فای متصل شود:

  • تروجان با یک سرور مرکزی ارتباط برقرا می‌کند تا شناسه شبکه را گزارش دهد.
  • سپس سعی می‌شود با استفاده از رمز عبور پیش فرض برند روتر و همچنین تست رمزهای عبور دیگر به روتر وارد شود.
  • بعد از ورود؛ تروجان آدرس‌های پیش فرض DNS سرور را به یک سرور DNS تحت کنترل سازنده ویروس تغییر می‌دهد.
  • سرور DNS جایگزین تمام ترافیک اینترنت را از طریق این شبکه وای فای به سرورهای جدید هدایت می‌کند که تلاش می‌شود اطلاعات حساس مانند حساب بانکی و کارت بانکی؛ رمز ورود به سیستم و غیره را از بین ببرد.
  • گاهی سرورهای فیک DBS اطلاعات شما را دریافت می‌کنند و جزئیات ورود به سیستم شما را بدست می‌آورند.

یک سرور DNS معمولی، URL که تایپ می‌کنید را به آدرس IP تبدیل می‌کند. Switcher Trojan تنظیمات DNS صحیح روتر (برای سرورهی DNS ارائه دهنده اینترنت شما) را به سرورهای DNS هکر تغییر می‌دهد. سرورهای DNS که در معرض خطر هستند؛ آدرس‌های IP نادرستی را برای مرورگرهایی که از آنها برای بازدید وب سایت استفاده می‌کنید را ارائه می‌دهند.

چگونه VPNFilter روترها را آلوده می‌کند؟

VPNFilter روترهای وای فای خانگی را به همان روش Switcher Trojan آلوده می‌کند. معمولا دستگاهی که به شبکه Wi-Fi متصل است آلوده می‌شود و این تروجان به روتر خانگی نفوذ می‌کند. این آلودگی در سه مرحله زیر اتفاق می‌افتد:

مرحله 1 – یک لودر بدافزار فریم ویر روتر را آلوده می‌کند. در این مرحله بدافزار کدی را روی روتر نصب می‌کند.

مرحله 2 – کد مرحله 1 در روتر نصب می‌شود و اقداماتی مانند جمع آوری فایل‌ها و داده‌ها از دستگاه‌های متصل به شبکه را انجام می‌دهد. همچنین تلاش می‌شود تا دستورات به صورت از راه دور روی این دستگاه‌ها اجرا شوند.

مرحله 3 – بدافزار مرحله 2 افزونه‌های مخربی را نصب می‌کند که مواردی مانند نظارت بر ترافیک شبکه برای دستیابی به اطلاعات حساس کاربر را انجام می‌دهد. یک افزونه دیگر Ssler نام دارد که ترافیک وب HTTPS امن (مانند زمانی که وارد حساب بانکی خود می‌شوید) را به ترافیک HTTP ناامن تبدیل می‌کند تا هنکرها بتوانند اطلاعات ورود به سیستم یا اطلاعات حساب شما را استخراج کنند.

برخلاف اکثر ویروس‌های روتر که هنگام راه اندازی مجدد روتر پاک می‌شوند، کد VPNfilter بعد از راه اندازی مجدد در فریم ویر تعبیه می‌شود. تنها راه پاک کردن ویروس از روتر انجام ریست کامل به کارخانه با استفاده از دستورالعمل‌های سازنده روتر می‌باشد.

ویروس‌های روتر دیگری هم در اینترنت وجود دارند که همه از این روش پیروی می‌کنند؛ این ویروس‌ها ابتدا دستگاهی را آلوده می‌کنند. هنگامی که آن دستگاه به شبکه Wi-Fi متصل می‌شود؛ ویروس سعی می‌کند با استفاده از رمز عبور پیش فرض و یا با بررسی رمز عبور ضعیف به روتر وارد شود.

آیا روتر من ویروسی شده است؟

اگر رفتارهای زیر در شبکه شما اتفاق می‌افتد احتمال ویروسی شدن روتر وجود دارد:

وقتی که از وب سایتی بازدید می‌کنید که باید ایمن باشند (مانند سایت بانک ها)؛ اما آیکن قفل را در قسمت URL مشاهده نمی‌کنید؛ ممکن است آلوده شوید. هر موسسه مالی از پروتکل امن HTTPS استفاده می‌کند. اگر آیکن قبل را نمی‌بینید؛ حرکات شما در این وب سایت رمزگذاری نشده توسط هکرها قابل مشاهده است.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

با گذشت زمان بدافزار می‌تواند پردازنده کامپیوتر را مصرف کند و عملکرد دستگاه را آهسته کند. بدافزار مورد در سیستم یا روتر می‌تواند باعث این کندی شود.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

اگر بعد از اسکن و پاکسازی سیتم کامپیوتری خود از بدافزار و ویروس؛ باز هم مشاهده کردید که پنجره‌های پاپ آپ باج افزار از شما درخواست پول می‌کنند یا فایل‌های شما از بین رفته است این نشانه واضحی از آلوده شدن روتر است.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

هنگامی که از وب سایت‌های عادی بازدید می‌کند اما به وب سایت‌های عجیبی هدایت می‌شوید که آنها را نمی‌شناسید؛ این می‌تواند نشانه ویروسی شدن روتر شما باشد. بعضی اوقات ممکن است این سایت‌ها فیک باشند و مشابه سایت‌های واقعی ساخته شده باشند.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

اگر به وب سایتی هدایت شدید که ظاهر مناسبی ندارد؛ هیچ وقت روی لینک‌های آن کلیک نکنید و اطلاعات حساب خود را وارد نکنید.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

اگر روی لینک‌های صفحه جستجوی گوگل کلیک می‌کنید و در آخر یک صفحه وب غیر منتظره برای شما باز می‌شود که درست به نظر نمی‌رسد؛ این می‌تواند یکی دیگر از علائم ویروسی شدن روتر باشد.

چگونه مشکل ویروسی شدن روتر خود را حل کنیم؟

برای بررسی اینکه آیا روتر شما آلوده است؛ با استفاده از ابزارهای آنلاین موجود؛ اسکن را انجام دهید. سایت‌های زیادی وجود دارند اما شما باید از یک منبع شناخته شده و قابل اعتماد استفاده کنید. یک نمونه F-Secure است که روتر را اسکن می‌کند و مشخص می‌کنید ویروسی تنظیمات DNS روتر را هک کرده یا نه.

اگر روتر شما آلوده نشده باشد؛ پیامی با پس زمینه سبز مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده تمیز بودن آن است.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

یک نمونه دیگر Symantec scan است که به طور خاص VPNFilter Trojan را بررسی می‌کند. برای اجرای اسکن؛ چک باکس‌های موافقت با توافقنامه را انتخاب کنید و Run VPNFilter Check را انتخاب کنید.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

توجه: همیشه شرایط توافقنامه را بخوانید؛ در برخی موارد سعی می‌شود به طور زیرکانه ای اطلاعات شخص جمع آوری و از داده‌های شخصی استفاده شود.

اگر اسکن‌ها نشان داد که روتر شما آلوده است مراحل زیر را انجام دهید:

ریست روتر – در بسیاری از موارد راه اندازی مجدد روتر باعث پاک شدن کامل ویروس نمی‌شود. در عوض یک ریست کامل را انجام دهید. این فرایند معمولا نیاز به شی نوک تیز برای قرار دادن در حفره کوچک دستگاه برای چند ثانیه دارد. وب سایت سازنده روتر را برای پیدا کردن دستورالعمل ریست روتر بررسی کنید.

با ریست روتر؛ تمام تنظیمات از دستگاه پاک می‌شود. تمام تنظیمات را دوباره پیکربندی کنید. بنابراین فقط در صورت اطمینان به ویروسی شدن روتر ریست کارخانه را انجام دهید.

فریم ویر را آپدیت کنید – برای جستجو و دانلود آخرین بروزرسانی‌های فریم ویر روتر خود به وب سایت سازنده مراجعه کنید. این فرآیند تضمین می‌کند که آخرین پچ‌ها از دستگاه شما در برابر ویروس و تروجان‌ها محافظت می‌کند.

رمز ورود به صفحه کانفیگ روتر را تغییر دهید – برای جلوگیری از آلودگی روتر از طریق ویروس یا تروجان, بلافاصله رمز عبور admin را به یک رمز عبور پیچیده تر تغییر دهید. رمز خوب بهترین دفاع شما در برابر روتر ویروسی است.

آیا روتر ویروسی می‌شود؟ علائم و راه حل ویروسی شدن روتر چیست؟

بعد از انجام موارد بالا و پاک کردن ویروس؛ یک اسکن کامل را روی همه دستگاه هایی که به روتر آلوده متصل شده‌اند را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.