نرم افزار ایمیج گیری از ویندوز مناسب نه تنها از تمام اطلاعات شما، بلکه از تمام فایل‌های سیستمی و سیستم عامل ویندوز بکاپ می‌گیرد. وقتی که هارددیسک با خرابی مواجه می‌شود و یا سیستم عامل ویندوز شما با مشکل مواجه می‌شود می‌توانید به سرعت ایمیج هایی که تهیه کرده‌اید را استفاده کنید و از دست رفتن اطلاعات خود جلوگیری کنید.

با ایمیج گیری از ویندوز شما می‌توانید کل سیستم خود را مجددا بارگیری کنید. ایمیج گیری از ویندوز بهترین راه برای محافظت از اطلاعات شما می‌باشد اما لزوما ساده ترین راه حل نیست چونکه اکر برنامه‌های ایمیج گیری در هنگام اجرا به کمی آزمایش و خطا نیاز دارند. در این مقاله فروشگاه نارستان ما 5 5 نرم افزار فوق العاده ایمیج گیری از ویندوز را به شما معرفی می‌کنیم، برنامه‌های پولی زیادی هم مانند برنامه Acronis را می‌توانید پیدا کنید که فرآیند ساده تری دارند اما خوب می‌توانند هزینه‌های متغییری را برای شما به همراه داشته باشند.

دانلود نرم افزار ایمیج گیری Paragon Backup & Recovery

Paragon Backup & Recovery یکی از بهترین ابزارهای مورد علاقه اکثر کاربران برای تهیه بکاپ و بازیابی هارددیسک است. این برنامه دارای قابلیت‌های زیادی است و بسیار قابل اعتماد است. شما می‌توانید این برنامه ایمیچ گیری را روی ویندوز 2000 تا 8.1 ( در نسخه‌های 32 یا 64 بیتی) نصب کنید. در اینجا لیستی از قابلیت هایی که برنامه Paragon Backup & Recovery را به یکی از بهترین برنامه‌های رایگان ایمیج گیری تبدیل کرده لیست شده است:

دانلود نرم افزار ایمیج گیری Paragon Backup & Recovery

 •  بکاپ کامل هارد از جمله هاردهای GPT
 • قابلیت بک آپ گیری درایو با 10 تکنولوژی پیشرفته
 • سیستم انجام خودکار بکاپ  Out-of-box
 • قابلیت کاربری آسان
 • انتقال آسان سیستم به محیط‌های فیزیکی یا مجازی مشابه و مختلف
 • پردازش‌های آنلاین برای هارد دیسک در حال استفاده
 • پشتیبانی از تمام ماشین‌های مجازی مشهور
 • قابلیت بازیابی سریع
 • بازیابی انتخابی از داده‌های مورد نیاز
 • تنظیم کننده ی نحوه ی راه انداز سیستم

این برنامه تمام قابلیت‌های نسخه تجاری را هم شامل می‌شود و هنگامی که سعی می‌کنید از آنها استفاده کنید، برنامه سعی می‌کند که خود را ارتقاء دهد که می‌تواند آزاردهنده باشد. نسخه رایگان این برنامه می‌توانید بسیاری از گزینه‌ها مانند ایجادف حذف و فرمت بندی پارتیشن ها، مفخی کردن پارتیشن‌ها و غیره را انجام دهد.

DriveImage XML

DriveImage XML یک برنامه ریکاوری اطلاعات کاملا رایگان است که می‌توانید برای ایجاد ایمیج و پشتیبان گیری از درایوهای منطقی و پارتیشن‌های ویندوز از آن استفاده کنید. در اینجا چند قابلیت اسلی این برنامه آورده شده است:

 • به سرعت از درایوهای منطقی و پارتیشن‌های ویندوز در قالبت فایل ایمیج بکاپ می‌گیرد بدون اینکه نیاز به رستارت سیستم داشته باشد.
 • به راحتی می‌توانید فایل‌های موجود در ایمیج را مرور، مشاهده و یا استخراج کنید.
 • تصاویر را در همان درایو یا درایو دیگر ریکاوری کنید.
 • کپی کردن اطلاعات به طور مستقیم از یک درایو به درایو دیگر
 • تهیه نسخه بکاپ خودکار و ایجاد ایمیج با Task Scheduler

نکته جالب توجه DriveImage XML این است که از Volume Shadow Service (VSS) مایکروسافت استفاده می‌کند؛ این بدان معناست که می‌توانید از هارددیسک مورد استفاده ایمیج بگیرید. این نرم افزار از ویندوز XP، ویستا، سرور 2003، 7 و 8 پشتیبانی می‌کند.

تنها نکته ای که باید در هنگام ریکاوری ایمیج به یاد داشته باشید این است که پارتیشن شما برای ریکاوری مجدد باید به همان اندازه یا بزرگتر باشد. شما نمی‌توانید در یک پارتیشن کوچکتر نسخه اصلی اطلاعات را ریکاوری کنید. همچنین DriveImage XML پشتیبان گیری افزایشی را بعد از اولین ایمیج گیری انجام نمی‌دهد، بنابراین شما باید فضای زیادی را در اختیار داشته باشید وگرنه مجبور به حذف بکاپ‌های قدیمی خواهید شد.

DriveImage XML

بیشتر بخوانید: 8 تا از بهترین وب سایت‌های دانلود زیرنویس فیلم

برنامه ایمیج گیری Macrium Reflect Free

Macrium Reflect Free یکی دیگر از برنامه‌های رایج و رایگان برای ایمیج گریری از هارد یا کلونینگ هارد است. از نظر طراحی، رابط گرافیکی برنامه Macrium Reflect Free بسیار بهتر، مدرن تر و تمیزتر  از Drive Image XML به نظر می‌رسد. چیدمان و ناوبری هم ساده تر است. شما می‌توانید یک دیسک را کلون کنید و یا از آن ایمیج بگیرید. اگر می‌خواهید همه چیز روی یک هارد را به هارد دیگری انتقال دهید کلونینگ بهتر است. ایمیج گیری از هارد را می‌توان برنامه ریزی کرد در حالی که کلونینگ به صورت دستی انجام می‌شود. بعد می‌توانید ایمیج را در همان هارددیسک یا هارد جایگزین و یا حتی یک کامپیوتر جدید ریکاوری کنید. گرچه آخرین گزینه برای ریکاوری به سخت افزار جدید به نسخه پولی برنامه نیاز دارد.

تهیه نسخه بکاپ خودکار و ایجاد ایمیج با Task Scheduler

Drive Image XML همچنین دارای دیسک نجات لینوکس و ویندوز است که می‌تواند برای بازیابی ایمیج به یک هارد جدید استفاده شود. فرآیند بازیابی بسیار ساده است و اگر در هر جایی دچار سردرگمی شدید، آموزش هایی در زمینه ایمیج گیری، بازیابی ایمیج، عیب یابی ایمیج و غیره در پایگاه دانش برنامه وجود دارد. این برنامه ایمیج گیری بسیار خوب برای کاربران آماتور است.

EaseUS Todo Backup Free

EaseUS محصولات مختلف و زیادی را ساخته است و یکی از بهترین آنها نرم افزار ایمیج گیری EaseUS Todo Backup Free است. باز هم مانند برنامه Paragon، این برنامه دارای نسخه پپولی است، اما نسخه رایگان هم برای تهیه بکاپ و ریکاوری به درستی کار می‌کند. این برنامه یک رابط کاربری تمیز و ساده و کمی بهتر از Paragon را دارد. با استفاده از نسخه رایگان، فقط می‌توانید در همان هارد دستگاه بازیابی را انجام دهید. اگر می‌خواهید از سخت افزار جدید استفاده کنید باید نسخه پولی برنامه را تهیه کنید.

EaseUS Todo Backup Free

برنامه ایمیج گیری CloneZilla

اگر شما یک کاربر حرفه ای هستید ممکن است برنامه ایمیج گیری CloneZilla انتخاب مناسبی برای شما باشد. CloneZilla یک CD Live است که از آن بوت می‌شوید و بعد با آن کار می‌کنید. برخلاف سایر برنامه ها، ایم برنامه فایل اجرایی ندارد که بتوانید در ویندوز اجرا کنید. با این حال، اگر با محیط DOS آشنایی دارید و واقعا گزینه‌های سفارشی سازی را برای ایجاد نسخه بکاپ می‌خواهید، CloneZilla نیازهای شما را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. در ادامه مختصری از قابلیت‌های این برنامه لیست شده است:

 • استفاده بسیار ساده و بی دردسر با گزینه‌های محدود و کافی
 • جلوگیری در برابر از دست اطلاعات مهم و ضروری شما با قابلیت‌های پشتیبان گیری
 • امکان پشتیبان گیری از فایل‌های مهم و ضروری شما در قالب فایل‌های Disk Image
 • امکان بازگردانی اطلاعات پشتیبان گیری شده شما در هر زمان که مورد نیازتان باشد
 • پشتیبانی از بیشتر انواع فایل‌های سیستم
 • امکان پشتیبان‌گیری از تمامی اطلاعات کاربر در انواع فایل‌ سیستم‌های Btrfs, EXT2, EXT3, EXT4, ReiserFS, Reiser4, XFS, JFS, FAT12/16/32, NTFS, HFS+, UFS, Minix, VMFS3, VMFS5
 • پشتیبانی کامل از فرمت‌های پارتیشن GPT و MBR
 •  امکان بوت در BIOS و UEFI
 •  قابلیت بک‌آپ‌گیری در قالب فرمت‌های ایمیج به صورت رمزگذاری شده

EaseUS Todo Backup Free

این 5 برنامه محبوب برای کلونینگ یا ایمیج گیری از هارد در ویندوز است. اگر برنامه پیشنهادی دارید که در مقاله امروز ذکر نشده است در صورت تمایل می‌توانید در بخش نظرات این پست درج کنید تا به کامل شدن مقاله کمک کنید.