چرا باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer باشیم؟ متاسفانه مشاهده می‌شود که Windows Explorer ویندوز از منابع سیستمی شما استفاده می‌کند. با استفاده از سیستم اکسپلورر فایل که قدرت پردازشی شما را به کار می‌گیرد نمی‌توان بازی‌های را به راحتی اجرا کرد، ویرایش ویدیو بیشتر طول خواهد کشید و سایر کارهای اساسی شما ممکن است با مشکل مواجه شود.

در بعضی موارد ممکن است که ویندوز اکسپلورر را مشاهده کنیم که از پردازنده به شدت استفاده می‌کند. بعضی اوقات ممکن است Windows Explorer تا 30 درصد (و حتی بیشتر) از قدرت پردازشی شما استفاده کند (حتی اگر یک پردازنده مدرن داشته باشید).

نحوه کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

خوشبختانه راه حل هایی برای کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer وجود دارد که شما می‌توانید امتحان کنید. بر اساس گزارشات کاربران در ادامه ما مراحلی که به کاهش مصرف بالای پردازنده ویندوز اکسپلورر کمک می‌کند را توضیح خواهیم داد.

کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

با حذف Intel Optane Memory Pinning

گزارش شده است که بسیاری از کاربران بعد از آپدیت ویندوز 10 خود ابزاری به نام Intel Optane Memory Pinning را روی سیستم شما نصب می‌شود. مشکل این است که بسیاری از افراد از سخت افزار مناسب برای اجرای Intel Optane Memory Pinning برخوردار نیستند بنابراین باعث می‌شود که Windows Explorer پردازنده زیادی را استفاده کنید.

نحوه کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

برای اطلاع از اینکه ابزار Intel Optane Memory Pinning را دارید یا نه، منوی Start را باز کنید و عبارت  Add or Remove Programs را کپی و پیست و در نهایت اینتر کنید. حالا مراحلی که در ادامه بیان می‌شود را دنبال کیند:

در پنجره Add or Remove Programs کادر جستجویی مانند زیر را مشاهده خواهید کرد. در این کادر عبارت Intel Optane Memory Pinning را کپی پیست کنید. اگر این ابزار را در نتایج جستجو مشاهده کردید روی آن کلیک کنید و در نهایت روی restart کلیک کنید. دستورالعمل‌های نمایش داده شده روی صفحه نمایش را دنبال کنید و بعد از حذف ابزار سیستم خود را ریستارت کنید.

بعد از اینکه سیستم راه اندازی شد؛ دکمه‌های Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید تا پنجره Task Manager باز شود. روی سربرگ Processes کلیک کنید و روی Name کلیک کنید تا فراینده‌ها برحسب الفبا مرتب شوند، حالا باید Windows Explorer را مشاهده کنید که از پردازنده بسیار کمی استفاده می‌کند. اگر ویندوز اکسپلورر هنوز از پردازنده به طور غیر طبیعی استفاده می‌کند به مرحله بعدی بروید.

نحوه کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

با حذف آیکن‌های بدون تصویر دسکتاپ

بسیاری از کاربران گزارش داده‌اند که هنگامی که آیکن یا میانبری که روی دسکتاپ دارند بدون عکس می‌شود خطای پردازنده رخ می‌دهد. برای هر آیکنی که به درستی نمایش داده نمی‌شود دسکتاپ خود را بررسی کنید، در صورتی که چنین آیکن هایی را دریافت کردید روی ان کلیک راست کنید و Delete را انتخای کنید و یا کلید Delete صفحه کلید خود را فشار دهید. اگر این آیکن به فایل مهمی ربط پیدا می‌کنید می‌توانید آن را به پوشه دیگری از سیستم شخصی خود مانند پوشه My Document درگ کنید و رها کنید.

نحوه کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

با غیر فعال کردن ذخیره سازی ابری OneDrive

بعضی اوقات ذخیره سازی ابری که می‌تواند از پردازنده زیادی استفاده کند می‌تواند مشکلاتی را برای ویندوز اکسپلورر ایجاد کند. به طور پیش فرض، ویندوز 10 شما را تشویق می‌کند که از فضای ذخیره سازی وان درایو استفاده کنید و ممکن است بدون اینکه متوجه باشید این قابلیت در سیستم شما فعال باشد.

این نه تنها می‌تواند به این معنا باشد که فایل‌های شما هر چند وقت یکبار برای بکاپ گیری از پهنای باند شما استفاده می‌کند بلکه به این معناست که باعث مصرف زیاد پردازنده می‌شود.

برای غیر فعال کردن فضای ذخیره سازی وان درایو در کادر جستجوی منوی Start عبارت Settings را تایپ و اینتر کنید. حالا Account  را کلیک کنید و Unlink this PC و در نهایت Unlink Account را انتخاب کنید.

غیر فعال کردن گزینه Show All Folders در ویندوز اکسپلورر

این راه حل فقط برای کاربرانی است که مشاهده می‌کنند هنگام باز کردن Windows Explorer مقدار زیادی از پردازنده استفاده می‌شود. برای حل این مشکل شما باید Windows Explorer را باز کنید و سپس در پنل سمت چپ کلیک راست کنید.

نحوه کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer

در صورت وجود، show all folders را کلیک کنید و تیک کنار آن را بردارید. اگر تیکی در کنار این گزینه وجود ندارد به این معناست که این قابلیت برای شما غیر فعال است. اگر این کار به کاهش مصرف بالای پردازنده توسط Windows Explorer کمکی نکرد مراحل بعدی را امتحان کنید.

فایل‌های سیستمی و پوشه‌های موقت را پاک کنید

گاهی اوقات پاک کردن پوشه موقت یا Temp به کاهش مصرف پردازنده توسط ویندوز اکسپلورر کمک می‌کند برای اینکار منوی Start را باز کنید و عبارت Disk Cleanup را تایپ کنید. درایو مورد نظر خود را برای پاک سازی انتخاب کنید. این درایو باید درایوی باشد که ویندوز روی آن نصب شده است. گزینه‌های زیر را از لیست انتخاب کنید:

 •  Downloaded Program Files
 • Temporary Internet Files
 • Temporary files

بعد در پایین پنجره روی OK کلیک کنید؛ کادر تایید ظاهر می‌شود روی Delete files کلیک کنید. اگر هنوز با مصرف زیاد پردازنده روبرو هستید دو پیشنهاد دیگر داریم.

فایل‌های سیستمی و پوشه‌های موقت را پاک کنید

یک اکانت جدید در ویندوز بسازید

بعضی اوقات اکانت‌های ویندوز 10 به دلایلی خراب می‌شوند. راه حل ایجاد یک اکانت جدید است و ممکن است مشکلی که با ویندوز اکسپلورر پیدا کرده‌اید را حل کند.

 • برای ایجاد یک اکانت جدید، منوی Start را باز کنید و Account را تایپ کنید.
 • Add, edit or remove other users را انتخاب کنید.

یک اکانت جدید در ویندوز بسازید

 • در صفحه بعد روی Add someone else to this PC کلیک کنید.
 • I don’t have this person’s sign-in information را انتخاب کنید.
 • add a user without a Microsoft account را کلیک کنیدو
 • نام کاربری جدید و رمز عبور جدید خود را وارد کنید و روی Next کلیک کنید.
 • بعد از ایجاد اکانت یکبار آن را کلیک کنید و Change account type را انتخاب کنید.

یک اکانت جدید در ویندوز بسازید

 • روی کادر کرکره ای که ظاهر می‌شود کلیک کنید و Administrator را انتخاب کنید.
 • روی آیکن ویندوز در سمت راست پایین صفحه نمایش کلیک کنید.

روی Shutdown or sign out کلیک کنید و sing out را انتخاب کنید.با انجام این کار از سیستم خارج می‌شوید و می‌توانید با اکانت جدید خود وارد شوید. امیدوارم این اکانت هیچ مشکلی با پردازنده نداشته باشد. هنوز هم می‌توانید از اکانت دیگر خود برای دسترسی به فولدرها استفاده کنید.

یک اکانت جدید در ویندوز بسازید

استفاده از آنتی ویروس

مرحله آخر اجرای یک نرم افزار آنتی ویروس است. این امکان وجود دارد که ویروس یا بد افزار موجود در سیستم شما منجر به مصرف پردازنده شود.