نحوه کانفیگ روتر Linksys WRT160N برای کاربرانی مناسب است که برای اتصال به روتر خود مشکل دارند. در ادامه در چند مرحله ساده ما نحوه کانفیک روتر لینکسیس Linksys WRT160N را به شما یاد خواهیم داد.

چگونگی کانفیگ روتر Linksys WRT160N

مرحله اول این است که  به روتر متصل شوید. از کابل اترنت استفاده کنید و کامپیوتر خود را به روتر وصل کنید. بعد روتر را روشن کنید و با استفاده از یک مروگر وب مانند فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر به آن وصل شوید. این کار با تایپ آدرس IP روتر انجام می‌شود. لینکسیس از آدرس آی پی روتر پیش فرض 192.168.1.1 استفاده می‌کند.

مرحله بعدی لاگین شدن است. اگر برای اولین بار است که Router خود را کانفیگ می‌کنید؛ زمانی که از شما نام کاربری و رمز عبور خواسته می‌شود؛ نام کاربری را خالی بگذارید و برای رمز عبور admin را وارد کنید.

چگونگی کانفیگ روتر Linksys WRT160N

در این مرحله می‌خواهید تنظیمات ساده و پایه را انجام دهیم. به بخش Basic Setup روتر خود وارد شوید. شما ممکن است بخواهید آدرس IP خود را مشاهده کنید و یا ممکن است مناطق زمانی مختص به خود را تنظیم کنید. در صورت استفاده از کابل پهن باند؛ همچنین ممکن است بخواهید آدرس مک را کلون کنید. برای این کار به Clone address Mac بروید و بعد Enable و در نهایت Clone my computer Mac را انتخاب کنید.

چگونگی کانفیگ روتر Linksys WRT160N

حالا می‌توانید به سربرگ Wireless بروید. توجه داشته باشید که در اینجا دو گزینه Manual یا Wi-Fi Protected Setup را در اختیار دارید. در اینجا شما به شبکه خود یک نام یا SSID می‌دهید. این نامی است که کاربران هنگام اتصال به روتر شما مشاهده می‌کنند. حتما از نامی استفاده کنید که اطلاعات شخصی شما را در بر نداشته باشد چون به راحتی قابل هک است.

چگونگی کانفیگ روتر Linksys WRT160N

Channel Width را به 20 مگاهرتز تنظیم کنید و برودکست SSID خود را غیر فعال کنید؛ مگر اینکه نیاز به تبلیغ شبکه بی سیم خود داشته باشد. برای ذخیره تنظیمات انجام شده روی Save Settings کلیک کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کانفیگ روتر برای استفاده از پروتکل DHCP

روی لینک Wireless Security کلیک کنید. اینجا جایی است که می‌توانید امنیت شبکه بی سیم خود را تنظیم کنید. توصیه می‌شود که از قوی ترین روش رمزگذاری که دستگاه تان پشتیبانی می‌کند استفاده کنید. WPA2 بهترین گزینه است. با استفاده از این رمزگذاری؛ یک عبارت عبور را انتخاب کی کنید که برای همه دستگاه‌های بی سیمی که اجازه دسترسی به شبکه بی سیم شما را دارند استفاده می‌شود.

چگونگی کانفیگ روتر Linksys WRT160N

کانفیگ روتر لینکسیس Linksys WRT160N

این اطلاعاتی نیست که بخواهید به اشتراک بگذارید. یک عبارت عبور 22 کاراکتر (که شامل فاصله هم می‌شود) توصیه می‌شود.

لینک امنیتی پیشرفته را نمی‌توان نادیده گرفت؛ مگر اینکه با مشکلات دامنه؛ سیگنال یا انتقال مواجه شده باشید. در این صفحه قابلیت Help روتر وجود دارد. اکیدا توصیه می‌شود قبل از هر گونه تغییر در تنظیمات پیش فرض؛ کلیه اطلاعات را بخوانید و درک کنید.

Access Restrictions را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید امنیت بیشتری برای کودکان و یا سایر کاربرانی که از شبکه شما استفاده می‌کنند را فراهم آورید؛ این کار را انجام دهید. در این صفحه؛ گزینه‌های بسیار زیادی را پیدا خواهید کرد که به شما امکان دسترسی روزانه، ساعتی را می‌دهد. شما باید روی Edit List کلیک کنید و آدرس آی پی کامپیوترهایی که می‌خواهید محدود شوند را اضافه کنید و بعد با کلیک روی باکس‌های قابل انتخاب روز و ساعتی که می‌توانند به شبکه دسترسی داشته باشند را تعیین کنید. بشما حتی می‌توانید برنامه‌های خاص مانند Telnet و POP3 ایمیل را مسدود کنید.

نحوه کانفیگ روتر Linksys WRT160N

حالا نوبت به استفاده از سربرگ Applications and Gaming رسیده است. در صورتی که از اینترنت برای کاربردهایی چون بازی‌های ویدیویی یا نرم افزار دانلود تورنت استفاده می‌کنید این مرحله را انجام دهید. برای فوروارد کردن یک پورت خاص، باید آن را در External Port  و  Internal Port وارد کنید و بعد آدرس آی پی کامپیوتر خاصی که به پورت نیاز دارد را وارد کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از سربرگ Port Range Forwarding می‌توانید طیف وسیعی از پورت‌ها را فورارد کنید.

نحوه کانفیگ روتر Linksys WRT160N

کانفیگ روتر لینکسیس WRT160N

در این مرحله می‌خواهیم رمز عبور روتر را در سربرگ Administration تنظیم کنید. این کلمه عبور برای انجام تغییرات کانفیگ روتر وارد خواهد شد. رمز عبور را در هر دو فیلد پسورد وارد کنید. حتما از طریق دکمه wireless feature دسترسی به Web Utility Access را غیرفعال کنید چون نمی‌خواهید روتر بی سیم را راه اندازی کنید.

نحوه کانفیگ روتر Linksys WRT160N

برای Remote Management گزینه Disable را انتخاب کنید چون نمی‌خواهید روتر خود را از طریق اینترنت عمومی پیکربندی کنید. UPnP را غیر فعال کنید چون آسیب پذیری هایی را فراهم می‌آورد. روی Save Settings کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

نحوه کانفیگ روتر Linksys WRT160N

برای مطمئن شدن از اتصال و وضعیت روتر؛ روی سربرگ Status کلیک کنید. این صفحه شامل اطلاعات داده شده توسط ISP شما است (مانند آدرس DSN و نام دامنه). همچنین برای تایید جدول کلاینت DHCP که شامل اطلاعات تمام کاربران متصل شده با کابل یا به صورت بی سیم به روتر شما است؛ می‌توانید روی سربرگ Local Network کلیک کنید. از این تنظیمات می‌توانید برای بررسی اینکه کسی به روتر شما متصل نیست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.