نحوه نصب کارت PCI

اسلات‌های PCI روی کامپیوتر شما به شما اجازه می‌دهند تا انواع مختلفی از کارتهای توسعه را اعمال کنید از پورت‌های اضافه USB تا کارت‌های شبکه وایرلس تا کارت‌های صدای اختصاصی همه در این اسلات‌ها قابل نصب هستند. نصب کارت PCI یکی از ساده ترین ارتقاهایی است که شما می‌توانید برای کامپیوترتان انجام دهید و شما می‌توانید کل فرآیند نصب را در عرض چند دقیقه به پایان برسانید.

مراحل نصب Cart PCI

کامپیوتر خود را خاموش کنید و کابل برق و تمام کابل‌های دیگر را از پشت کیس جدا کنید. یکبار دکمه پاور را برای چند ثانیه فشار دهید تا برق باقیمانده تخلیه شوید. اگر به تازگی از سیستم خود استفاده کرده‌اید چند دقیقه صبر کنید تا سیستم شما خنک شود. توجه داشته باشید که برخی از کارت‌های PCI ممکن است نیاز به نصب درایورهای مختص به خود را داشته باشند پس بهتر است همیشه قبل از نصب راهنمای کارت را مطالعه کنید.

نحوه نصب کارت PCI

 کارت‌های PCI روی مادربرد سیستم شما نصب می‌شوند پس برای انجام این کار شما نیاز به باز کردن کیس کامپیوتر خود دارید تا به قطعات داخلی دسترسی پیدا کنید. کیس را روی میز کار خود قرار دهید و پیچ هایی که پنل کناری کیس را نگه داشته‌اند را باز کنید و پنل کناری را بردارید تا به مادربرد دسترسی پیدا کنید. در اکثر مواقع این پیچ‌ها می‌توانند با دست باز شوند اما در برخی موارد ممکن است به پیچ گوشتی نیاز پیدا کنید. از گذاشتن کیس روی فرش اجتناب کنید چونکه احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن بیشتر می‌شود و این الکتریسیته می‌تواند به قطعات داخلی سیستم شما آسیب برساند.

نحوه نصب کارت PCI

اگر به مادربرد خود دقت کنید شما اسلات‌های مستطیل شکلی را مشاهده خواهید کرد. معمولا یک یا دو اسلات PCIe نزدیک پردازنده برای نصب کارت‌های گرافیک استفاده می‌شوند. شما ممکن است اسلات هایی که قبلا با کارت‌های توسعه خاص پر شده‌اند را مشاهده کنید و یا اینکه اسلات‌های خالی داشته باشید. اگر در نحوه شناسایی اسلات‌ها با مشکل مواجه هستید باید به دفترچه مادربرد خود مراجعه کنید.

نحوه نصب کارت PCI

هر اسلات PCI دارای یک بی (Bay) متناظر در پشت کامپیوتر است. وقتی که چیزی نصب نشده باشد برای جلوگیری از ورد گرد و غبار به داخل کیس این نواحی با یک پوشش فلزی که Bay نامیده می‌شود پوشانده می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از پیچ گوشتی این پوشش‌های فلزی را بردارید. توجه داشته باشید که فقط پوشش فلزی متناظر با کارتی که می‌خواهید روی مادربرد نصب کنید را بردارید و مابقی را دست نخورده باقی بگذارید تا گرد و غبار وارد سیستم نشود.

نحوه نصب کارت PCI

قبل از اینکه به قطعات داخلی سیستم دست بزنید باید الکتریسیته ساکن بدن خود را تخلیه کنید که برای این کار می‌توانید از مچ بند‌های مخصوص استفاده کنید و یا اینکه فلز بدون رنگی را لمس کنید و یا به شیر آب فلزی دست بزنید.

نحوه نصب کارت PCI

کارت خود را از بسته بندی خرج کنید. کارت جدید شما در کیسه‌های آنتی استاتیک قرار گرفته‌اند آنه را بیرون بیاورید و مراقب باشید که کارت را از گوشه بگیرید و تراشه‌ها و چیپ‌های موجود روی کارت را لمس نکنید. تا حد ممکن از لکس هر گونه مداری خودداری کنید.

قسمت پایین کارت PCI را با اسلات PCI مادربرد مچ کنید وفشار کمی به کارت وارد کنید تا داخل اسلات وارد شود. اطمینان حاصل کنید که کارت به طور کامل در داخل اسلات قرار گرفته است و از فشار بیش از حد اجتناب کنید چونکه باعث آسیب دیدن مادربرد می‌شود. اگر فضای کافی دارید اسلات‌های را در کنار هم نصب نکنید و بین کارت‌های نصب شده خود فضا باقی بگذارید این کار باعث خنک ماندن کارت و قطعات دیگر می‌شود.

نحوه نصب کارت PCI

با استفاده از پیچ و پیچ گوشتی کارت را به کیس وصل کنید.

پنل کناری کیس را که برداشته‌اید را در جای خود قرار دهید و آن را ببنید. کابل برق و سایر کابل‌ها را دوباره وصل کنید.

کامپیوتر خود را روشن کنید و منظر بمانید تا سیستم عامل بالا بیاید. بسته به سیستم عاملی که دارید ممکن است کارتی که نصب کرده‌اید به طور خودکار شناسایی و درایورها نصب شوند. اگر این اتفاق نیافتاد CD مربوط به کارت خود را وارد کنید و درایورها را نصب کنید.

نحوه نصب کارت PCI

حالا باید کارت PCI نصب شده خود را تست کنید برای مثال اگر کارت صدا را نصب کرده‌اید یک فایل صوتی پخش کنید و یا اگر پورت USB اضافه وصل کرده‌اید فلش مموری را به سیستم خود وصل کنید…