اگر صاحب کنسول پلی استیشن 4 سونی هستید ممکن است در هنگام پازی متوجه شوید که کنترلر PS4 شما کار نمی‌کند. گرچه کنترلر‌های دوال شوک 4 (DualShock 4) به دلیل عملکرد, دوام و کیفیت بالا بسیار مورد علاقه گیمرها هستند, اما همیشه همانطور که انتظار دارید پیش نمی‌رود.

ممکن است در شرایطی گرفتار شده باشد که کنترلر یا دسته بازی پلی استیشن شما پاسخ نمی‌دهند؛ یک یا چند دکمه آن را فشار می‌دهد اما واکنشی را دریافت نمی‌کنید. در این مواقع؛ یک راه حل خوب که می‌توانید امتحان کنید ریست کنترلر PS4 است.

به طور کلی دو روش برای بازنشانی دسته بازی PS4 وجود دارد و این روش‌ها به این بستگی دارد که آیا از کنترلر دوم استفاده می‌کنید یا هر؛ انجام هر دوی این روش‌ها بسیار ساده است.

ریست کنترلر پلی استیشن 4

این روش برای تنظیم مجدد کنترلر PS4 است که به طور کلی قطع و وصل می‌شود. در بسیاری از موارد این روش می‌تواند مشکلات کنترلر DualShock 4 را برطرف کند. تنها شرط این است که شما برای کنترل کنسول نیازی به کنترل دیگری دارید. اگر کنترلر دیگری ندارید؛ روش بعدی به شما امکان می‌دهد تا کنترلر بازی خود را ریست کنید.

در منوی اصلی PlayStation 4 خود به مسیر Settings > Devices > Bluetooth Devices بروید.

نحوه ریست کنترلر پلی استیشن 4 (PS4)

در اینجا تمام کنترلرهایی که به پلی استیشن 4 وصل شده‌اند را مشاهده خواهید کرد. باید کنار کنترلر مورد استفاده خود یک نقطه سبز و برای کنترلر که کار نمی‌کند یک نقطه خاکستری مشاهده کنید.

کنترلر غیر فعال را انتخاب کرده و دکمه Options را در کنترلر مورد استفاده فشار دهید. بعد Forget Device را انتخاب کنید.

با پایین نگه داشتن دکمه PS4 نسول بازی خود را خاموش کنید تا Quick Menu ظاهر شود.

نحوه ریست کنترلر پلی استیشن 4 (PS4)

وقتی پلی استیشن 4 خاموش است؛ آن را از طریق کابل USB به پلی استیشن 4 متصل کنید؛ بعد کنسول خود را دوباره روشن کنید.

دکمه PlayStation را روی کنترلر متصل به USB فشار دهید, حالا باید دسته بازی به کنسول وصل شده باشد.

ریست کنترلر PS4 با استفاده از دکمه Hard Reset

علاوه بر اتصال مجدد کنترلر؛ یک دکمه Reset مخفی هم روی آن وجود دارد که می‌توانید برای هارد ریست کنترلر خود از ان استفاده کنید. هارد ریست کنترلر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه باز می‌گرداند دست مانند زمانی که آن را از جعبه خارج کرده اید. برای این کار فقط به یک ابزار کوچک مانند گیره کاغذ یا پیچ گوشتی کوچک نیاز دارید.

قبل از شروع؛ پلی استیشن 4 خود را خاموش و از برق جدا کنید؛ سپس این مراحل را دنبال کنید:

می توانید دکمه Reset را در پشت کنترلر خود پیدا کنید.

نحوه ریست کنترلر پلی استیشن 4 (PS4)

گیره کاغذ یا هر وسیله مشابه دیگر را در این سوراخ فشار دهید و برای 3 تا 5 ثانیه آن را فشار دهید.

کنترلر را از طریق کابل USB به پلی استیشن 4 وصل کنید. بعد دوباره کنسول را وصل کنید و آن را روشن کنید.

دکمه PlayStation را روی کنترلر خود فشار دهید. نوار باید آبی رنگ شود تا نشان دهد که دسته به پلی استیشن متصل شده است.

اگر اتصال برقرار شده است باید بتوانید کابل USB را جدا کنید و به طور معمول از دسته استفاده کنید؛ در غیر این صورت گزینه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید برای رفع مشکل کنترلر خود استفاده کنید.

روش‌های دیگر برای عیب یابی کنترلر PS4

اگر ریست یا راه اندازی مجدد کنترلر برای شما جواب نمی‌دهد, هنوز چند گزینه دیگر برای عیب یابی مشکلات PS4 وجود دارد.

کابل‌های USB

کابل و پورت USB خود را بررسی کنید. کنترلر را با کابل USB متصل کنید یا پورت USB دیگر روی کنسول را امتحان کنید. برای اطمینان از اینکه کنسول PlayStation خود مسئله ساز نیست باید سعی کنید آن را به کنسول دیگری متصل کنید و یا کنترلر PS4 را به کامپیوتر متصل کنید.

اطمینان از شارژ دسته بازی

شارژ کنترلر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به اندازی کافی شارژ شده است. برای این کار دکمه PlayStation را روی دسته بازی نگه دارید تا Quick Menu ظاهر شود. در پایین؛ باید یک آیکن کنترلر را ببینید که در کنار آن سطح باتری قرار دارد. اگر سطح باتری کم باشد؛ این امر می‌تواند باعث مشکلات اتصال شود. کنترلر خود را از طریق USB به PS4 متصل کنید تا شارژ شود. هنگام شارژ شدن باید نوار دارای نور نارنجی باشد.

نحوه ریست کنترلر پلی استیشن 4 (PS4)

مشکل می‌توانید از Wi-Fi شما باشد

گاهی اوقات، Wi-Fi می‌تواند باعث مشکلات اتصال کنترلر شود. برای بررسی اینکه آیا این مشکل وجود دارد؛ قبل از انجام ریست کنترلر با دکمه Reset؛ روتر وای فای خود را از برق جدا کنید.

بعد از ریست کنترلر PS4 خود؛ وای فای را روشن نکنید؛ بلکه رنگ چراغ‌های کنترلر خود را بررسی کنید. اگر در زمان خاموش بودن روتر، چراغ کنترلر آبی رنگ شد؛ باید با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید. می‌توانید یک کانال برودکست متفاوت را درخواست کنید و بعد از تغییر می‌توانید از کنترلر خود با وای فای روشن استفاده کنید. اگر نوار چراغ کنترلر هنوز سفید است؛ پس مشکل از پلی استیشن 4 یا دسته بازی است.

آیا کنترلر PS4 شما حالا کار می‌کند؟

اگر روش‌های یاد شده در بالا را امتحان کردید و کنترلر هنوز وصل نمی‌شود؛ بهترین کار این است که در صورت داشتن گارانتی محصول را به فروشگاه عودت دهید. اگر دسته بازی شما گارانتی ندارد می‌توانید یک مورد جدید را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.