راهنمای خرید پردازنده – نحوه خرید یک CPU مناسب

در قسمت اول راهنمای خرید پردازنده به سوالاتی همچون پردازنده AMD یا Intel؟ کدام یک را باید بخریم؟، با سی پی یو می‌خواهید چه کاری انجام دهید؟ و شما به کدام نسل از پردازنده‌ها نیاز دارید؟ پاسخ دادیم در ادامه شما نحوه خواندن نام و شماره مدل پردازنده‌ها ، اورکلاک شدن پردازنده ها، مشخصات مهم پردازنده‌ها که باید بدانها توجه داشته باشید و غیره را مطالعه خواهید کرد.

چگونه شماره‌ها و نام مدل پردازنده‌ها را بخوانیم؟ – راهنمای خرید CPU

شماره‌ها و نام مدل پردازنده هایی که توسط سازنده ایجاد می‌شود می‌تواند گیج گننده باشد. هردوی اینتل و AMD اکثر پردازنده‌های خود را در سه دسته خوب، بهتر و بهترین دسته بندی کرده اند، که با Core i3/Ryzen 3 شروع ، به Core i5/Ryzen 5 ارتقاء پیدا کرده و با Core i7/Ryzen 7 به پایان می‌رسد. اینتل پردازنده Core i9-9900K را در بالای پشته اصلی محصولاتش دارد همچنین برخی از محصولاتش مانند Core i9-9980XE در سطوح بالایی قرار دارند و دارای قیمت حدودا 2000 دلاری هستند.

اما برای اکثر قریب به اتفاق کاربران این تراشه‌ها ضروری نیستند و می‌توانند از رنج‌های قیمتی بهاری استفاده کنند. برای کاربرانی که به شدت با مشکل بودجه مواجه هستند اینتل پردازنده‌های Celeron و Pentium ( که Pentium مقداری سریعتر است) را ارائه داد و AMD خط Athlon خود را دارد و در انتها شما می‌توانید تراشه‌های Threadripper ای ام دی و پردازنده‌های سری Core X اینتل را همراه با Core X/i9 و Xeon W در اختیار داشته باشید.

چگونه شماره‌ها و نام مدل پردازنده‌ها را بخوانیم؟

حالا در مورد عددهایی که در مدل‌ها بعد از 3، 5 و یا 7 می‌آیند صحبت کنیم. اولین رقم نشاندهنده نسل محصول می‌باشد به طور مثال پردازنده Core i7-8700 اینتل نسل 8 می‌باشد و پردازنده Ryzen 5 2600 دومین نسل از پرازنده‌های Ryzen می‌باشد. بقیه اعداد فقط مدل‌های مختلف موجود در خط تولید را نشان می‌دهد. به طور کلی پردازنده هایی که دارای هسته‌های بیشتر و یا سرعت کلاک بالاتر هستند بهتر هستند و حرف K که در انتهای نام پردازنده می‌آید به این معنای که پردازنده برای اورکلاک کردن قفل نشده است. فقط تعداد انگشت شماری از پردازنده‌های اینتل دارای حرف K هستند در حالی که تمام پردازنده‌های AMD Ryzen برای اورکلاک کردن قفل نشده‌اند و به حرف K برای مشخص کردن مدل‌های انلاک شده نیازی ندارد. حرف X در شماره مدل پردازنده AMD به این معناست که سرعت کلاک بالاتری دارد.

آیا شما باید CPU را اورکلاک کنید؟

اورکلاک کردن به معنای اجرای سریعتر نسبت به سرعت کلاک بیان شده می‌باشد اما اگر شما نحوه اورکلاک کرده پردازنده را ندانید به پردازنده خود آسیب می‌زنید و اغلب کاربران معمولی بدان نیازی ندارند. به منظور بالا بردن سرعت کلاک بالاتر نسبت به چیزی که روی بسته بندی نوشته شده است شما به یک سیستم خنک کننده پیشرفته و مادربرد سازگار با اورکلاک نیاز دارید. که تقریبا تمام پردازنده‌های AMD تا حدی اورکلاک شده‌اند و در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید بدون خریدن سیستم خنک کننده پیشرفته از این پردازنده‌ها استفاده کنید اما اگر می‌خواهید از پردازنده‌های اینتل استفاده کنید باید پردازنده ای که دارای حرف K است را خریداری کنید.

آیا شما باید پردازنده را اورکلاک کنید؟

وقتی قرار است شما هزینه ای را صرف خرید پردازنده کنید بهتر از پول خود را صرف پردازنده ای که دارای سرعت کلاک بالاتر است کنید. و به خاطر داشته باشید حتی اگر شما تمام تجهیزات را داشته باشید و هنوز نمی‌توانید پردازنده هایی که قابلیت اورکلاک نشدن را دارد خریداری کنید و یا بدتر اگر اورکلاک کردن را بلد نباشید به پردازنده آسیب می‌زنید یا با اعمال ولتاژ بسیار زیاد طول عمر آن را کوتاه می‌کنید.

مشخصات مهم CPU کدام‌ها هستند و باید به کدام یک توجه داشته باشیم؟

اگر در هنگام خرید پردازنده مشخصات محصول آن را نگاه کنید تعداد زیادی مشخصات را مشاهده خواهید کرد، در اینجا چیزهایی که باید بدنبال آن باشید و بدانها توجه کنید لیست شده اند:

  • سرعت کلاک – سرعت کلاک برحسب گیگاهرتز اندازه گیری می‌شود و سرعتی است که پردازنده کار می‌کند بنابراین هر چه این مقدار بالاتر باشد پردازنده سریعتر خواهد بود. اکثر پردازنده‌های امروزی سرعت کلاکشان براساس کار و درجه حراتشان تنظیم می‌شود بنابراین شما می‌توانید (حداقل) سرعت کلاک پایه و (حداکثر) سرعت توربو را بررسی کنید.
  • هسته‌ها – پردازنده هایی در داخل پردازنده‌های دیگر. اکثر پردازنده‌های امروزی بین 2 تا 32 هسته دارند و بیشترشان حاوی 4 تا 8 هسته می‌باشد. هر هسته می‌تواند کارها را انجام دهد. اگر شما کارهای سبکی انجام می‌دهید یک پردازنده حداقل 4 هسته ای را لازم دارید.
  • نخ‌ها یا رشته‌ها – تعدادی پردازش‌های مستقل را به صورت یکباره بررسی و اداره می‌کند. بسیاری از پردازنده‌های از قابلیت چند نخی برخوردار هستند که یک هسته با دو نخ را اجازه می‌دهند. اینتل از این قابلیت به نام Hyper-Threading و AMD از این قابلیت به نام SMT یا می‌کند. نخ‌های بیشتر به معنای عملکرد مالتی تسکینگ بهتر و افزایش کارایی کاربردهایی مانند ویرایش فیلم می‌باشد.
  • TDP – حداکثر مقدار گرمایی که یک CPU تولید می‌کند و بر حسب وات اندازه گیری می‌شود. به عنوان مثال پردازنده Core i7-8700K دارای TDP 75 وات می‌باشد شما می‌توانید مطمئن شوید که خنک کننده یا کولر پردازنده می‌تواند این مقدار گرمای تلف شده را خنثی کند. اما توجه داشته باشید که پردازنده‌ها هنگامی که اورکلاک می‌شوند گرمای بسیار بیشتری را تولید می‌کنند و شما باید تجهیزات خنک کننده و برق مناسب را برای پشتیبانی از پردازنده خود داشته باشید.
  • کش – حافظه داخلی پردازنده برای افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات می‌باشد و دستورالعمل‌های مابین CPU و رم را در خود جای می‌دهد. سه نوع حافظه پنهان وجود دارد L1 یا سطح 1 که سریعتر ین است اما مقدارش کم می‌باشد L2 یا سطح دو که مقدار بزرگتر است اما کندتر است و L3 که باز هم مقداری بزرگتر است و کنتر از دو سطح دیگر می‌باشد. وقتی که اطلاعات در هیچ یک از این سه سطح وجود نداشته باشد پردازنده اطلاعات را از رم می‌خواند که بسیار کندتر اسست چونه به طور فیزیکی از کش داخل پردازنده دورتر است.
  • IPC – حتی اگر شما دو CPU داشته باشید که دارای سرعت و تعداد نخ‌های یکسان باشند اگر پردازنده را از شرکت‌های مختلف خریداری کرده باشید و یا پردازنده هایی که دارای معماری‌های مختلفی از یک شرکت هستند را خریداری کنید باز هم تعداد IPC ( دستورالعمل در سیسک ساعت) متفاوتی خواهید داشت. IPC به شدت وابسته به معماری پرازنده است بنابراین پردازنده‌های نسل جدید مانند پردازنده‌های Core i7 نسل 9 اینتل بهتر از نسل‌های قدیمی تر خود مانند پردازنده‌های Core i7 نسل 8 اینتل هستند. IPC معمولا در مشخصات درج نمی‌شود.

هنگام خرید سی پی یو کدام یک را بیشتر نیاز دارید؟ سرعت کلاک، هسته‌ها یا نخ ها؟

پاسخ به این سوال واقعا به کارهای محاسباتی منظم شما بستگی دارد. کلاک بالاتر منجر به پاسخگویی سریعتر و زمان لود برنامه‌های کوتاهتر می‌شود ( اگر چه رم و سرعت ذخیره سازی در اینجا هم مهم است). سرعت کلاک بالاتر همچنین به این معناست که کارهای تک نخی مانند ویرایش صدا می‌توانند سریعتر انجام شود. با استفاده از چنین پردازنده ای هنوز می‌توان برخی از بازی‌های سبک را به راحتی اجرا کرد.

سرعت کلاک، هسته‌ها یا نخ ها

اما بسیاری از برنامه‌های امروزی می‌توانند از هسته‌ها و نخ‌های بیشتری استفاده کنند. اگر شما مقدار زیادی از کارهای مالتی تسکسینگ را دارید و یا ویرایش فیلم هایی که دارای رزولوشن بالایی هستند را انجام می‌دهید و یا از کارهای پیچیده ای که به طور سنگین از پردازنده استفاده می‌کند را انجام می‌دهید باید به تعداد هسته‌ها اولویت دهید. اما برای اکثر قریب به اتفاق کاربران پردازنده دارای سرعت کلاک 3 تا 4 گیگاهرتز و 4 تا 8 هسته مناسب است.

مادربرد من برای این پردازشگر به چه سوکتی نیاز دارد؟

CPU‌های مختلف نیاز به انواع مختلفی سوکت دارند. اگر شما از قبل مادربرد دارید و نمی‌خواهید مادربردتان را عوض کنید باید به سمت خرید پردازنده ای بروید که می‌تواند به سوکت مادربردتان وصل شود را خریداری کنید. AMD در حال حاضر پردازنده‌های نسل حاضر Athlon و Ryzen را تنها با یک سوکت AM4 ارائه می‌دهد و تا سال 2020 پشتیبانی از این سوکت را به عهده خواهد داشت که این به معنای بروزرسانی بایوس می‌باشد.

مادربرد من برای این پردازنده به چه سوکتی نیاز دارد؟

از سوی دیگر اینتل در سال‌های اخیر سعی داشته است که پردازنده‌های جدیدی که تولید می‌کند از مادربردهای قدیمی تر پشتیبانی نکند. به عنوان مثال سوکت LGA 1150 و 1151 اینتل تنها در یک پین متفاوت هستند و نسخه 1551 مخصوص پردازنده‌های نسل 8 طراحی شده‌اند که به طور فیزیکی مانند پردازنده‌های نسل 6 و 7 ساخته شده اند. اما مادربردهای قدیمی تر سوکت 1151 با پردازنده‌های سوکت 1151 جدیدتر کار نمی‌کنند چونکه اینتل می‌گوید پردازنده‌های جدیدتر که دارای هسته‌های بیشتری می‌باشد دارای نیازهای زیرساخت متفاوتی می‌باشد.