راهنمای خرید پردازنده – نحوه خرید یک CPU مناسب

اینکه شما در حال ارتقاء سیستم خود باشید و یا در حال جمع آوری و مونتاژ یک کامپیوتر دسکتاپ باشید فرقی ندارد در هر صورت داشتنن یک پردازنده (CPU) مناسب بسیار مهم است. افزایش سرعت کلاک و تعداد هسته‌ها می‌تواند تفاوت زیادی را در عملکرد کلی سیستم شما ایجاد کنید و سیستم پاسخگوتری را در اختیار داشته باشید و بازی‌ها و کارهایی مانند ویرایش ویدیو را سریعتر انجام دهید.

علاوه بر این پردازنده ای که انتخاب می‌کنید می‌تواند نوع مادربرد شما را تعریف کند چونکه هر پردازنده دارای یک سوکت و چیپست خاص می‌باشد. مانند بسیاری از قطعات کامپیوتری دیگر شما باید تصمیم بگیرید که بهترین پردازنده برای شما کدام است. برای کمک به شما، سایت نارستان راهنمای خرید پردازنده و نخوه خرید CPU مناسب را تهیه دیده است.

چند راهنمایی کوتاه

  • گیمرهایی که قصد خرید پردازنده دارند باید بدانند که پردازنده اینتل برایشان بهتر از پردازنده AMD است و کاربرانی که قصد ویرایش فیلم دارند پردازنده‌های AMD برایشان بهتر از پردازنده‌های اینتل می‌باشد.
  • سرعت کلاک بسیار مهم تر از تعداد هسته‌ها می‌باشد. سرعت کلاک بالا باعث می‌شود که عملکرد سیستم افزایش پیدا کند در حالی که تعداد هسته‌های بیشتر کمک می‌کند تا کارهای زمانبر سریعتر انجام شوند.
  • جدیدترین نسل پردازنده‌ها را خریداری کنید، شما با خرید پردازنده‌های قدیمی تر در هزینه هایتان صرفه جویی نخواهید کرد.
  • برای تمام قطعات سیستم هزینه صرف کنید و پردازنده‌های قدرتمند خود را با رم و کارت گرافیک ضعیف استفاده نکنید.
  • اورکلاک برای همه کاربران مهم نیست پس اگر شما هم از این دسته از کاربران هستید لازم نیست هزینه اضافه تری را برای پردازنده‌های اورکلاک شده صرف کنید.

پردازنده AMD یا Intel؟ کدام یک را باید بخریم؟

تا سال 2017 شرکت AMD کاملا از اینتل شکست خورده بود، اما با روی کار آمدن پردازنده‌های سری Ryzen / Threadripper 2000 این شرکت توانست با اینتل مقابله به مثل کند. اینتل هنوز توانسته است از لحاظ IPC ( تعداد دستورالعمل‌ها در هر سیکل، یا تعداد دستورالعمل هایی که پردازنده می‌تواند در یک زمان خاص اجرا کند) جلو باشد که باعث می‌شود پردازنده‌های بهتری برای کارهایی که نخ‌ها یا رشته‌های کمی را درگیر می‌کند ( مانند بازی ها، مرور وب و برخی از برنامه‌های Adobe) باشد. AMD تمایل دارد تا تعداد هسته‌ها و نخ‌ها / رشته‌های بیشتری را ارائه دهد که باعث می‌شود پردازنده هایش برای ویرایش و انیمیشن سازی‌های حرفه ای بهتر باشد.

پردازنده AMD یا Intel؟ کدام یک را باید بخریم؟ راهنمای خرید پردازنده

با سی پی یو می‌خواهید چه کاری انجام دهید؟

شما می‌توانید با خرید پردازنده بر حسب کار و نیاز‌های خود در هزینه‌های خرید صرفه جویی کنید و این هزینه‌ها را به خرید برخی قطعات دیگر سیستم تان اختصاص دهید. در ادامه نوع کار و هزینه ای که می‌توانید برای خرید پردازنده مناسب اختصاص دهید لیست شده است:

  • برای کارهای ساده هزینه 50 تا 100 دلاری – اگر از پردازنده برای تماشای ویدیو، مرور وب و کار‌های ساده ای مانند کار با ورد یا اکسل و … می‌خواهید استفاده کنید یک پردازنده 2 یا 4 هسته ممکن است نیاز شما را برآورده کند. اما اگر می‌خواهید چند تا از این کارهای ساده را با هم انجام دهید بهتر است یک یا دو مدل بالاتر را خریداری کنید. پردازنده‌های Ryzen 3 مانند AMD Ryzen 3 1300X یا AMD Ryzen 3 2200G و یا پردازنده‌های Intel Pentium در انتهای این رنج قیمت قرار دارند و پردازنده‌های Intel Celeron و یا AMD Athlon 200GE در ابتدای این رنج قیمت قرار گرفته اند.
  • برای گیمینگ هزینه 150 تا 250 دلاری – اگر شما علاقمند به بازی هستید شما حداقل نیاز به پردازنده میان رده Intel Core i5 یا AMD Ryzen 5 دارید. علاوه بر این اهمیت کارت‌های گرافیک برای شما بسیار مهم تر از پردازنده می‌باشد شما می‌توانید هزینه خود را برای خرید پردازنده‌های قدرتمند تر Core i7 یا Ryzen 7 نگه دارید و آن را به کارت گرافیک اختصاص دهید.

با سی پی یو می‌خواهید چه کاری انجام دهید؟ - راهنمای خرید پردازنده

  • برای کار روی فایل‌های چند رسانه ای و اورکلاک کردن با هزینه 250 تا 350 دلاری – اگر شما به هسته‌ها یا سرعت بیشتری برای انجام کارهایی مانند ویرایش ویدیو نیاز دارید و یا اینکه فقط می‌خواهید یک سیستم سریع داشته باشید که توانایی کار با سربارهای محاسباتی را داشته باشد می‌تواند پردازنده‌های Core i7, Core i9 یا Ryzen 7 را در نظر داشته باشید. در صورتی هم که اورکلاک را می‌خواهید پردازنده هایی وجود دارند که می‌توانید در نظر داشته باشید ( پردازنده‌های Ryzen نیز قابلیت اورکلاک شدن را دارند).
  • برای کار با ورک استیشن‌ها با هزینه‌های بیش از 400 دلار – اگر شما کار رندر کردن انیمیشن‌های سه بعدی یا ویدیوهای 4K یا پایگاه داده‌های عظیمو محاسبات پیچیده را انجام می‌دهید پردازنده Intel Core X یا AMD Threadripper را در نظر داشته باشید. این پردازنده‌ها تعداد زیادی هسته فیزیکی را برای کارهای مالتی تسکینگ شدید و یا کارهایی که وقت گیر هستند فراهم می‌آورند. کاربرانی که کارهای تجاری انجام می‌دهند می‌توانند پردازنده‌های Intel Xeon ( مانند Xeon W-3175X) یا AMD EPYC را در نظر داشته باشند اما این محصولات به اندازه کافی ارزان نیستند.

شما به کدام نسل از پردازنده‌ها نیاز دارید؟

هر ساله شرکت‌های اینتل و ای ام دی پردازنده‌های خود را ارتقاء می‌دهند و از معماری جدیدی استفاده می‌کنند. در حال حاضر اخرین نسل از پردازنده‌های اینتل نسل 9 می‌باشد مانند پردازنده‌های Intel Core i7-9700K و Intel Core i9-9900K. جدیترین نسل از پردازنده‌های ای ام دی هم پردازنده‌های Ryzen 2000 (aka Ryzen 2) می‌باشد مانند AMD Ryzen 5 2600X و AMD Ryzen 7 2700X .

وقتی که ارقامی که در مدل درج شده است نگاه می‌کنید می‌توانید نسل پردازنده را تشخیص دهید به عنوان مثال اگر به 4 رقم 8400 پردازنده Core i7-8400 نگاه کنید از عدد 8 متوجه نسل پردازنده خواهید شد و یا اگر به عدد 2700 پردازنده Ryzen 7 2700X نگاه کنید متوجه خواهید شد که اولین رقم این عدد چهار رقمی نسل پردازنده را نشان می‌دهد و در واقع این پردازنده نسل 2 می‌باشد.

توجه داشته باشید که هر دوی این شرکت‌ها تمایل دارند معماری فعلی خود را گسترش دهند تا از یکدیگر عقب نمانند. بنابراین ممکن است در حالی که شما جدیدترین پردازنده اینتل یا ای ام دی را خریداری کنید چند ماه بعد پردازنده جدیدتری به بازار عرضه شود. اما اگر پردازنده‌های قدیمی تری را در فروشگاه‌ها پیدا می‌کنید توصیه می‌کنیم آنها را انتخاب نکنید مگر اینکه مادربردتان این اجازه را به شما ندهد. تا جایی که امکان دارد از پردازنده‌های جدید استفاده کنید چونکه از لحاظ قیمت تفاوت چندانی با هم ندارند به طور مثال پردازنده نسل8 اینتل Core i7-8700K ممکن است دارای قیمت 359 دلار تا 370 دلاری باشد در حالی که پردازنده نسل 9 اینتل Core i7-9700K دارای قیمت 374 تا 385 دلاری خواهد بود.

راهنمای خرید پردازنده – نحوه خرید یک CPU مناسب قسمت دوم