چگونه می‌توان مشکل داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ را حل کرد؟ لپ تاپ‌های گیمینگ امروزی بسیار راحت و قابل حمل شده‌اند اما یک مشکل دارند و آن هم داغ شدن بیش از حد قطعات داخلی آن می‌باشد. زمانی که از لپ تاپ گیمینگ خود برای بازی استفاده می‌کنید به دلیل مصرف زیاد انرژی لپ تاپ شروع به داغ شدن می‌کند. به دلیل اینکه در این لپ تاپ‌ها فضای کمی وجود دارد قطعات داخلی بسیار نزدیک به هم اسمبل شده‌اند که همین امر باعث ایجاد گرمای بیش از حد قطعات داخلی لپ تاپ می‌شود که در هنگام انقضای گارانتی خرید لپ تاپ می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای کاربران شود.

در حالی که راه حل‌های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد، که شامل کاهش ولتاژ ریز پردازنده تا تغییر روش اجرای سیستم عامل می‌باشد (مانند نصب دوباره ی ویندوز یا روشن و خاموش کردن سیستم)، هیچ یک از این روش‌ها به نظر می‌رسد که به خوبی و به طور دائم باعث حل مشکل داغ شدن بیش از حد لپتاپ نخواهند شد.

علت داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

یک لپ تاپ گیمینگ با یک پردازنده یا پردازنده کارت گرافیک کنترل شده، نیاز به روش هایی بهتر برای مدیریت دمای سیستم دارد. دو دلیل اصلی برای به وجود آمدن مشکل‌های مرتبط با تولید گرمای زیاد در سیستم در دو سال اول تولید آن‌ها وجود دارد.

انسداد مسیر رسانش گرمایی

سیستم خنک کنندگی لپ تاپ ممکن است که خیلی کوچک باشد و دارای ابعاد کوچکی باشد. اما فناوری مورد استفاده در سیستم خنک کننده لپ تاپ با دیگر خنک کننده‌های پردازنده‌های گرافیکی یکسان است. این سیستم شامل دو صفحه ی خنک کننده است که گرما را از سی پی یو و یا پردازنده گرافیکی به سمت بیرون هدایت می‌کند. این انتقال با استفاده از دو یا تعداد بیشتری کانال انتقال گرمایی مسی انجام می‌شود که گرما را به یک جفت رادیاتور یا خنک کننده ی کوچک منتقل می‌کند.

این رادیاتور‌ها یا خنک کننده‌ها هم در پایانه هایی قرار گرفته در خروجی سیستم خنک کننده ی لپ تاپ قرار دارند. رادیاتورها اقدام به انتقال و پخش کردن گرمای به وجود آمده توسط سیستم می‌کنند. این کار با استفاده از چند فن کوچک و حداکثر کردن میزان رسانش گرمایی در داخل سیستم به وجود می‌آید. دو یا تعداد بیشتری فن، گرما را از سیستم به سمت بیرون هدایت می‌کنند. این کار برای دست یابی به تبادل گرمایی بهینه صورت می‌پذیرد.

نحوه حل مشکل داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

این یک سیستم خنک کننده ی بهینه خواهد بود که کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. این کار تا زمانی به خوبی انجام می‌شود که فن‌های رادیاتور با ذرات گرد و غبار به طور کامل مسدود نشده باشد. یک لایه ی ضخیم از گرد و غبار می‌تواند نه تنها از جریان هوا جلوگیری کند که مانند یک عایق از تبادل گرمایی هم ممانعت به عمل آورد. این امر می‌تواند سیستم خنک کننده ی لپ تاپ را تقریبا از انجام وظیفه ی خود به طور کامل باز دارد و انتقال گرمایی را به صفر برساند. برای همین هم دیگر نمی‌توان دمای سیستم را به خوبی کاهش داد. در این جاست که سیستم و سی پی یو یا پردازنده گرافیکی شروع به داغ شدن می‌کنند و سیستم را دچار مشکل می‌کنند. در این میان با اجرای برنامه‌ها و بازی هایی که نیاز به عملکرد بالای پردازنده‌ها دارند می‌توان شاهد داغ شدن سیتم لپ تاپ بود.

خرابی خمیر حرارتی

صفحه‌های خنک کننده ای که در بالا بدان‌ها اشاره شد، بر روی پردازنده‌ها و GPU‌ها نصب می‌شوند. این صفحه‌ها با یک لایه نازک از ترکیب هادی گرما یا خمیر حرارتی با یکدیگر به خوبی تماس دارند که می‌تواند انتقال گرمایی بین صفحه‌ها و پردازنده را به خوبی بر قرار کند. این ترکیب از لحاظ دمایی بسیار رسانا می‌باشد و به خوبی گرمای پردازنده و GPU را به صفحه‌های هادی منتقل می‌نماید. این ترکیب و خمیر حرارتی دارای ذرات میکروسکوپی هادی گرما است که برای پر کردن هر گونه شکاف هوای بین صفحه‌ها و پردازنده‌ها طراحی شده اند. برای همین هم به خوبی بین صفحه‌های مسی خنک کننده و لایه ی بیرونی پردازنده‌ها حداکثر تماس را به وجود می‌آورند. این امر بازده انتقال گرمایی را از سی پی یو به صفحه‌های مسی بیشینه می‌کند.

نحوه حل مشکل داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

اما باید بدانید که این ترکیب که به عنوان خمیر حرارتی یا خمیر سیلیکون شناخته می‌شود، توسط سازنده‌ها مورد استفاده قرا می‌گیرد، می‌تواند پس از مدتی خشک شود. هم چنین در طول زمان می‌توان دچار ترک شود. دلیل آن هم تعدد سیکل‌های گرم و خنک شدن در سیستم می‌باشد. ترکیبات و خمیرهای حرارتی خشک و ترک خورده در طول زمان می‌توانند مانند یک عایق عمل کنند. برای همین به جای انتقال گرمایی باعث عایق شدن و بلوکه کردن گرما می‌شوند. به همین دلیل می‌توانند به طور معکوس بازده انتقال گرما را تحت تاثیر قرار دهند.

زمان برای استفاده از پیچ گوشتی فرا رسیده است

یکی از مهم ترین نکته‌ها در این جا این است که بدون باز کردن پشت لپ تاپ نمی‌توانید این مشکل‌ها را بر طرف نمایید. برای همین باید از پیچ گوشتی خود برای این کار استفاده کنید. استفاده از جارو برقی و یا مکنده هوا نمی‌تواند به تهویه لپ تاپ کمکی بکند و تنها ممکن است که به فن‌ها آسیب بزند. گرد و غباری که بر روی صفحه‌های رسانای داخل سیستم قرار گرفته اند، بیش از آن لجوج هستند که بتوان آن‌ها را با جارو برقی جدا نمود. استفاده از خنک کننده‌های بیرونی هم برای لپ تاپ تلاش بیهوده ای به نظر می‌رسد. در حالی که سیستم داخلی لپ تاپ نمی‌تواند گرما را به بیرون لپ تاپ هدایت کند، هیچ عاقلانه نیست که تصور شود در بیرون لپ تاپ خنک کننده‌ها می‌توانند کاری برای کم شدن دمای داخلی انجام دهند.

نکته: باز کردن یک لپ تاپ گیمینگ خیلی به دانش و مهارت بالایی نیاز ندارد، اما شما هنوز هم ممکن است که در زمان باز کردن سیستم خود به آن آسیب‌های جدی وارد کنید، برای همین باید مراقب باشید. این راهنما سعی دارد تا به شما نحوه ی استفاده از پیچ گوشتی را برای حل این مشکل توضیح دهد. مطمئن باشید که از یک مچ بند ضد الکتریسیته استفاده کنید که به زمین وصل است و از هر گونه آسیبی ناشی از الکتریسیته ساکن ممانعت می‌کند. روی فرش نایستید و با پای برهنه کار کنید، این کار برای جلوگیری از به وجود آمدن الکتریسیته ی ساکن می‌باشد.

نحوه حل مشکل داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

لپ تاپی که در این متن برای باز کردن مورد استفاده قرار گرفته است، یک لپ تاپ گیمینگ اچ پی می‌باشد. اما باید بدانید که به دلیل این که اکثر لپ تاپ‌های گیمینگ در ساخت خود از ابزار یکسانی بهره برده اند، می‌توانید در بسیاری از آن‌ها از روش گفته شده برای باز کردن و حل مشکل بهره ببرید. لپ تاپ شما می‌تواند متفاوت باشد، اما اصول کار و مراحلی که باید طی شود تا شاسی را باز کنید، کم و بیش مشابه است.

نکته ی مهم: باید توجه داشته باشید که با باز کردن لپ تاپ، گارانتی آن از بین می‌رود. برای همین جای بحث نیست که شما می‌توانید به سادگی آن را برای سازنده یا فروشنده بفرستید تا برای شما مشکل به وجود آمده را رفع کند.

برای حل مشکل داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ به چه چیزی نیاز دارید؟

پیچ گوشتی مناسب

سرویس لپ تاپ در زمان نیاز به ابزار برای حل مشکل آن پیچیده نیست. بسیاری از لپ تاپ‌ها با پیچ گوشتی‌های فیلیپس در اندازه‌های PH0 و PH00 باز می‌شوند. اگر لپ تاپ شما از پیچ گوشتی‌های ماشینی و یا Torx استفاده می‌کند، باید یک ست پیچ گوشتی خوب بخرید تا بتوانید آن را باز کنید.

پیچ گوشتی مناسب

اهرم پلاستیکی

بیشتر لپ تاپ‌ها دارای شاسی هستند که با یک نوار پلاستیکی نگه داشته شده است. این نوار باید با یک ابزار نرم تر مانند کارت اعتباری یا اهرم خاص پلاستیکی اهرم شده و جدا شود. البته به راحتی می‌توان از یک کارت اعتباری که همه آن را در دسترس دارند برای این کار استفاده کرد و نیازی به اهرم پلاستیکی شاید وجود نداشته باشد. فقط توجه داشته باشید که از سر پیچ گوشتی یا هر ماده ی فلزی دیگری به این منظور استفاده نکنید.

اهرم پلاستیکی

ابزار پاک کننده ESD

همین که لپ تاپ را باز کردید، امکان تمیز کردن خنک کننده‌ها و فن هایی که پر از گرد و غبار هستند برای شما وجود خواهد داشت. استفاده از جارو برقی که در خانه از آن استفاده می‌کنید می‌تواند لپ تاپ شما را از بین ببرد. اما می‌تونید به خوبی فن‌ها و صفحه‌های خنک کننده را به طور فیزیکی از سیستم جدا کنید. با جدا کردن آن‌ها از مادربرد می‌توانید آن‌ها را به خوبی تمیز کنید.

ابزار ایمن تمیز سازی ESD

اما اجزای حساس PCB لپ تاپ را تنها با کمک ابزار ایمن ESD می‌توان تمیز نمود. اما اگر نمی‌توانید برای این کار از گزینه‌های دارای قیمت بالا استفاده کنید، هنوز هم ابزاری هستند که می‌توانید با پرداخت هزینه  کمتر از بین ESD‌ها انتخاب کنید.

خمیر حرارتی (خمیر سیلیکون) یا ترکیب خنک کننده

جدای از گرد و غبار، کیفیت پایین ماده ی مورد استفاده در بین صفحه‌های هادی مسی و ریزپردازنده هم می‌تواند از دلایل کاهش انتقال گرمایی و بازده سیستم باشد.  برای این کار میتوانید از جایگزین‌های متعددی استفاده کنید. اما باید از مواد تولید شده با فلزات مایع اجتناب کنید. گالیوم به نظر می‌رسد که آلومینیوم را از بین ببرد.

در حالی که با مس هم واکنش نشان می‌دهد. این دو ماده هم از مواد اولیه ی مورد استفاده در صفحه‌های هادی گرمایی در لپ تاپ شما می‌باشند. به طور کلی همه ی انواع لپ تاپ‌های گیمینگ که من تا به حال دیده ام از مس برای خنک کردن سیستم استفاده کرده‌اند و در موارد نادری هم از آلومینیوم برای صفحه‌های رسانش گرمایی بهره برده اند. استفاده از فلزات مایع تنها برای صفحه‌های مسی که با نیکل پوشانده شده‌اند مناسب می‌باشد.

خمیر حرارتی (خمیر سیلیکون) یا ترکیب خنک کننده

نمی توان تولید کننده‌های زیادی را یافت که اقدام به تخمین زمان دوام توکیب‌های تولیدی خود برای استفاده بر روی پلیت‌ها بپردازند. اما خمیر‌ها یا ترکیب‌های گرمایی NT-H2 و NOCUTA NT-H1 گفته می‌شود که تا 5 سال دوام می‌آورند. Arctic colling MX-4 هم با توجه به تبلیغات صورت گرفته تا 8 سال دوام خواهد آورد. من از این برندها برای سال‌ها استفاده کرده ام. شما هم می‌توانید از یک برند مناسب که به خوبی بین پلیت‌ها و ریزپردازنده دوام آورده و هدایت گرمایی را به خوبی انجام می‌دهد استفاده کنید.

استفاده از ترکیب الکلی

شما نیاز خواهید داشت تا از یک ترکیب الکلی مناسب برای تمیز کردن کامل صفحه‌های از خمیر سیلیکون هادی گرمایی استفاده کنید. IPA‌ها می‌توانند برای پاک کردن ترکیبات و خمیرهای قبلی و تمیز کردن صفحه‌های هادی مسی مورد استفاده قرار گیرند. بهتر است که از IPA‌های دارای خلوص 90 تا 99 درصد به جای خلوص 70 درصد استفاده کنید. اما امکان استفاده از هر کدام از آن‌ها وجود دارد.  استفاده از پارچه‌های فیبری و یا پارچه مناسب دیگری برای پاک کردن صفحه‌ها هم لازم است.

استفاده از ترکیب الکلی

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

محل خاص و مناسبی را برای تمیز کردن لپ تاپ انتخاب کنید و محل مورد نظر را به خوبی تمیز نمایید. این محل باید دارای فضای کافی برای نگه داشتن قطعات باز شده باشد.

بسیار مهم است که از هر مرحله از باز کردن قطعات عکس بگیرید. زیار که ممکن است فراموش کنید چگونه دوباره لپ تاپ را با استفاده از قطعات آن ببندید. در این زمان عکس‌ها می‌تواند کمک خوبی در به یاد آوردن مراحل باز کردن بکند. هم چنین در مورد مسیرهای کابل‌ها و یا هر گونه جزییات دیگری شاید نیاز به برداشتن یادداشت باشد. می‌توان از عکس گرفتن و یادداشت برداری به طور هم زمان بهره برد.

پیچ گوشتی‌ها را جدا بگذارید و هر کدام از آن‌ها را با لیبل مشخص کنید. برای مثال می‌توانید پیچ گوشتی‌های بلند را که برای باز کردن شاسی نیاز دارید با در ظرفی جدا گذاشته و آن را با یک لیبل مشخص نمایید. پیچ گوشتی‌های کتاه تر هم برای استفاده در محل دیگر را جدا بگذارید. ممکن است که در زمان باز کردن بخش هایی مثل فن‌ها ممکن است که از پیچ گوشتی هایی استفاده کنید که بلند یا کوتاه باشند. در هر حالت بهتر است از روند کار عکس بگیرید تا بدانید از کدام ابزار برای باز کردن هر بخش استفاده نموده اید.

فرش را کنار بزنید. پاهای خود را از کفش در آورید  و یک مچ بند ضد الکتریسیته ی ساکن ببندید. به خوبی آن را به زمین وصل کنید.

1. لپ تاپ خود را خاموش کنید و آداپتور را جدا کنید. باتری را هم باید باز کنید. اگر لپ تاپ شما دارای باتری داخلی است، آن را هم در مرحله ی بعد باز نمایید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

2. لپ تاپ را بر گردانید تا پشت آن را ببنید.قبل از این که داخل آن را ببینید، باید همه ی پیچ هایی که دو بخش شاسی را به هم وصل نموده‌اند باز کنید. در بیشتر لپ تاپ‌ها می‌توان هر 8 پیچ موجود در زیر آن‌ها را مشاهده و باز نمود. اما تعدادی از تولید کننده ها، تمایل دارند تا کار شما را کمی سخت تر نموده و تعدادی از پیچ‌ها را در زیر لیبل‌ها یا پوشش‌های پلاستیکی پنهان کنند. می‌توان این پیچ‌ها را هم با بررسی محل هایی که دارای پوشش است با استفاده از نوک پیچ گوشتی پیدا نمود. می‌تواند در لیبل یا پلاستیک موجود سوراخی ایجاد کنید و یا این که کل بر چسب موجود در محل پیچ را باز کنید. برای پیچ هایی که زیر پوشش‌های پلاستیکی ضخیم تر هستند هم می‌توانید همین کار را بکنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

3. باز کردن همه پیچ‌ها شاید برای باز کردن پوشش زیرین لپ تاپ کافی نباشد. اگر در کناره ی لبه ی این پوشش‌ها نگاهی بیندازید، می‌توانید ببینید که دو بخش با استفاده از زائده هایی پلاستیکی به هم وصل هستند. برای باز کردن این زائده‌ها نیاز به کمی اهرم کردن آن‌ها می‌باشد. بخش‌های مختلف لبه ی بین دو بخش زیرین و بالایی لپ تاپ را با یک اهرم به خوبی بررسی کنید تا بتوانید فضایی را برای استفاده از اهرم به منظور جدا کردن پوشش لپ تاپ پیدا کنید. در بیشتر لپ تاپ‌ها امکانیافتن این فضا در سمت عقب آن وجود دارد. در لپ تاپ اچ پی به خوبی می‌توان از این محل با استفاده از اهرم پوشش را جدا نمود.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

در محل مورد نظر از یک کارت اعتباری یا اهرم پلاستیکی استفاده کنید. همین که اهرم در داخل لبه قرار گرفت، باید آن را یا کارت اعتباری را به آرامی به سمت بالا بگردانید تا صدای کلیک و باز شدن زائده ی مورد نظر را بشنوید. حال باید در امتداد درزها اهرم را حرکت دهید تا بتوانید این زائده‌های پلاستیکی را یکی پس از دیگری باز کنید. اولین زائده به طور معمول سخت ترین زائده برای باز کردن درز بین دو لبه ی لپ تاپ می‌باشد. بقیه ی آن‌ها به راحتی باز می‌شوند.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

4. حال زمان آن رسیده است که شما به توپولوژی داخلی لپ تاپ نگاهی بیندازید و در مورد آن کمی فکر کنید. هدف ما در این زمان دست یافتن به پردازنده و GPU برای جایگزین کردن خمیر یا ترکیب مورد استفاده بر روی صفحه‌های هادی گرمایی و آن‌ها با یک خمیر حرارتی یا سیلیکونی هادی گرمایی جدید می‌باشد. اما این کار را تنها پس از باز کردن چند جز دیگر لپ تاپ می‌توان انجام داد. این اجزا شامل صفحه‌های خنک کننده، کانال‌های گرمایی و رابط ها، در کنار رادیاتورها یا خنک کننده‌ها می‌باشد.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

فن‌های خنک کننده، SSD، دریچه‌های هوا هم از دیگر بخش هایی هستند که باید آن‌ها را برای دترسی به پردازنده‌ها باز نمود. البته این بخش‌ها در لپ تاپ مورد نظر ما به ترتیب باید جدا می‌شدند. برای همین است که شما باید ابتدا به توپولوژِ لپ تاپ خود توچه کنید تا ببینید کدام اجزا را باید ابتدا جدا کنید. در این بخش ما باید قسمت‌های سبز رنگ را که براکت‌های خروجی هستند را جدا کنیم. براکت‌های فن‌ها هم که سفید هستند را جدا کرده و در پی آن SSD (بخش زرد رنگ)، فن‌ها (آبی رنگ)، و در نهایت هم خنک کننده‌ها (قرمز رنگ) که شامل رادیاتور و صفحه‌های خنک کننده اند، باید جدا شوند. حال می‌توانید ترکیب هادی گرمایی یا خمیر حرارتی را جدا کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

اما در این جا خبر خوش این است که تقریبا همه ی لپ تاپ‌ها دارای ساختار پایه ی مشابهی هستند. اما در هر حال نیاز است تا به داخل لپ تاپ به خوبی نگاه کرده و با این اجزا بیشتر آشنا شوید تا بهتر بتوانید آن‌ها را جدا نمایید. برای مثال تعدادی از لپ تاپ‌ها اقدام به جا دادن ماژول‌های خروجی هوا در داخل شاسی کرده اند. برای همین نیازی به جدا کردن آن‌ها نیست. تعدادی از لپ تاپ‌ها هم SSD را به نحوی جا گذاری کرده‌اند که برای دست یافتن به سیستم خنک کننده نیازی به جدا کردن آن نمی‌باشد. شاید نیاز به جدا کردن هیچ یک از دو بخش فن‌ها و دریاوهای ذخیره داده نباشد.

به طور خلاصه نگاه کردن به ساختار داخلی لپ تاپ به شما امکان باز کردن راحت تر اجزا را با ترتیب درست خواهد داد. با این کار می‌توانید به سی پی یو و یا GPU دست یافته و خمیر آن‌ها را عوض کنید. این کار نیاز به یک بررسی سریع دارد تا بدانید که کدام یک از اجزا بر روی دیگری قرار گرفته است و باید زودتر جدا شود. باز کردن با پی بردن به این ترتیب بسیار راحت انجام خواهد شد.

5.  قلاب‌های دریچه‌های هوا را باز کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنیدخود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

6. پس از آن هم باید قلاب‌های فن‌های خنک کننده را باز نمایید. مواظب باشید تا سیم‌ها و کابل‌ها را نادیده نگیرید. برای مثال قلاب سمت چپ فن  لپ تاپ مورد استفاده ی ما بدون جدا کردن کانکتور شش پین JST XH ممکن نیست. این کانکتور کابل تغذیه را به مادربرد لپ تاپ وصل می‌کند. ( به شکل زیر نگاه کنید).

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

شاید با کشیدن کابل به راحتی توان باز کردن آن را از مادربرد داشته باشید. کابل تغذیه داخلی را جدا و قلاب‌های فن‌ها را با پیچ گوشتی باز کنید. مطمئن شوید که از مسیر کابل تغذیه و نحوه ی عبور آن‌ها از کنار فن‌ها و نقطه ای که آن‌ها به مادربرد وصل می‌شوند به میزان کافی عکس بگیرید. همین روند را برای جدا کردن سمت راست قلاب فن طی کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنیدخود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

7.  نباید قبل از باز کردن کابل تغذیه از مادربرد، فن‌ها را با پیچ گوشتی باز کنید. این کانکتورها به طور معمول از نوع 4 پین و JST PH 2.0 power-cum-PWM هستند. به آرامی آن‌ها را با کمی تلاش جدا کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

8.  بخش چپ فن خنک کننده به راحتی بیرون می‌آید، اما سمت دیگر ان نیاز به کمی تلاش بیشتری دارد. فن خنک کننده در این جا هم چنین دارای قلاب‌های m.2 SSD می‌باشد. این کار نیاز به جدا کردن درایو را غیر قابل اجتناب می‌کند. برای این کار هم باید پیچ نگه دارنده درایو را جدا کنید تا بتوانید SSD  را از مادربرد با زاویه ای تقریبا برابر با 30 درجه بالا کشیده و جدا نمایید. با ایجاد این زاویه می‌توان به طور معمول بدون هیچ تلاشی درایو را به سمت بیرون کشید. کابل تغذیه ی فن را جدا کنید، اما هنوز وقت جدا کردن پیچ‌های فن از مادر برد نرسیده است.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

9. اگر شما به تصویر دقت کنید،  می‌توانید یک کابل FFC را ببینید که به فن از کانال مدیریت کابل‌ها متصل است.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

کانکتور FCC نمی‌تواند با زور بدون رها کردن محرک، آزاد شود که یک زائده ی کوچک سیاه است که باید بالا کشیده و گردانده شود تا بتوان کابل را رها نمود. می‌توانید با ناخن آن را اهرم کرده و آزاد کنید و با این کار می‌توانید سوکت FCC را به راحتی باز کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

FCC را از کانال آزاد و حالا دیگر می‌توانید پیچ‌های دیگر را از فن باقی مانده جدا کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

10.  تنها مانع باقی مانده بین پردازنده و شما صفحه‌های خنک کننده می‌باشند.  این‌ها هم به طور معمول با 4 پیچ که صفحه‌ها را محکم کرده و ثابت نگه می‌دارند، جدا می‌شوند. با جدا کردن این پیچ‌ها می‌توانید آن‌ها را از مادربرد جدا نمایید. 4 پیچ نگه دارنده را باز کنید و همه ی بخش هادی گرما و خنک کننده را با صفحه‌های هادی گرمایی، کانال‌های هدایت گرما و رادیاتورها یا خنک کننده‌ها در آورید. به راحتی امکان این کار وجود خواهد داشت.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

البته در جدا کردن آن‌ها در شرایطی نمی‌توان به راحتی موفق به این کار شد. نباید در این زمان از زور برای جدا کردن آن‌ها استفاده کنید. از یک شوار در دمای حداکثر 80 درجه ی سانتی گراد برای این کار استفاده کنید. این دما می‌تواند خمیر حرارتی را گرم کند. هوای گرم را روی صفحه‌های هادی متمرکز کنید. تا این که راحت تر بتوانید خمیر حرارتی را در زیر این صفحه‌ها گرم و آماده جدا نمودن کنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

با گرم کردن خمیر می‌توانید صفحه‌ها را با کمی بر گرداندن و تلاش جدا کنید، اما مواظب باشید که به دستان خود در اثر گرم بودن این صفحه‌ها صدمه ای نزنید.

11. حال زمان مناسبی برای استفاده از یک گردگیر برقی ایمن ESD برای تمیز کردن لپ تاپ و بخش‌های داخلی آن می‌باشد. لطف کنید و از جارو برقی‌های معمولی استفاده نکنید. زیرا که می‌تواند منجر به از بین رفتن قطعات الکترونیکی حساس در داخل لپ تاپ شود. هم چنین می‌تواند طول عمر آن‌ها را کاهش دهد. می‌توانید از یک مسواک نایلونی تمیز هم برای این کار استفاده کنید. اگر هم ابزار مناسبی باری این کار ندارید می‌توانید مادربرد را به حال خود رها کنید و کاری به تمیز کردن آن نداشته باشید.

12. پس از جدا کردن بخش هایی مانند فن ها، قلاب‌ها و صفحه‌های هادی گرمایی، به دلیل این که این قسمت‌ها دارای هیچ گونه قطعه ی الکترونیکی حساسی نیستند، می‌توانید آن‌ها را با هر وسیله ای که صلاح می‌دانید تمیز کنید.

اما با این وجود عاقلانه است که از پد‌های حرارتی مراقبت بیشتری در زمان تمیز کردن بنمایید. زیرا که آن‌ها می‌توانند به راحتی در هوا پرواز کنندو به جای دیگری پرت شوند. حتی ممکن است که در بین دیگر بخش‌ها مانند ماژول‌ها و ماسفت‌ها روی مادربرد گیر کنند. یا این که به طور مستقیم روی صفحه‌های هادی بیفتند. استفاده از یک پوشش پلاستیکی برای پدها می‌تواند آن‌ها را از قرار گرفتن در معرض گرد و خاک و یا خمیرهای حرارتی و دیگر آلاینده‌ها حفظ کند.

با قرار دادن پدها در مکانی مناسب و دور از دیگر اجزا، با استفاده از یک جاروبرقی یا گردگیر، باله‌های خنک کننده‌ها و رادیاتورها را به خوبی گردگیری کنید. فن‌ها را هم می‌توان با این ابزار تمیز نمود. فقط مواظب پروانه‌های فن‌ها باشید تا به راحتی در اثر وزش باد نچرخند. زیرا که ممکن است دور ان‌ها زیاد شود و بیش از دور نامی آن‌ها شود. این امر می‌تواند به فن‌ها آسیب بزند.

حتما پس از تمیز کردن هم هی بخش ها، پلاتسک روی پدها را بردارید. زیرا که وجود پلاستیک می‌تواند منجر به داغ شدن اجزا شود.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

13. خمیر حرارتی قبلی را با استفاده از یک ترکیب الکلی یا الکل ایزوپروپیل پاک کنید. استفاده از یک پارچه ی مناسب می‌تواند در این مرحله لازم باشد. این روند را برای هر دوی ریزپردازنده و GPU و هم چنین صفحه‌های هادی حرارتی انجام دهید. مطمئن شویدکه سطح مورد نظر به خوبی تمیز شده است. هر گونه آلودگی را رفع کنید. قبل از این که از یک خمیر جدید استفاده کنید، باید به الکل باقی مانده بر روی سطوح اجازه ی خشک شدن بدهید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

14. یک قطره از خمیر حرارتی به اندازه ی یک دانه برنج را روی پردازنده و GPU بریزید. حداکثر میزان مجاز خمیر مورد نیاز در شکل نشان داده شده است. هر میزان که از خمیر بیشتر استفاده کنید، می‌تواند از اطراف سطوح بیرون زده و داخل لپ تاپ شود. این امر می‌تواند در صورت استفاده از اجزای هادی در بخش‌های دیگر خطر داشته باشد.

خمیر حرارتی را روی صفحه‌های هادی استفاده نکنید.

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

داغ شدن قطعات داخلی لپ تاپ

15.  صفحه‌های هادی را روی پردازنده‌ها قرار دهید. پیچ‌ها را به طور کامل محکم نکنید.پیچ‌ها را در جای خود قرار دهید و یکی از پس از دیگری به تدریج آن‌ها را محکم کنید. این امر به پخش شدن یکنواخت خمیر در همه ی جهات کمک خواهد کرد. ایده ما در این روش این است که میزان خمیر در هر جهت روی صفحه‌ها برابر باشد و گشتاور یکسانی باعث یکنواختی پخش شدن خمیرها شود. هم چنین با محکم کردن گردشی و در چند نوبت پیچ‌ها می‌توان از یکنواخت بودن فشار روی صفحه‌های هادی در همه ی جهات اطمینان حاصل نمود. این امر هدایت گرمایی را هم بیشینه می‌کند

خود را برای تمیز کردن کامل لپ تاپ آماده کنید

16.  بستن لپ تاپ دقیقا برعکس روند باز کردن اجزا باید انجام شود.

مطمئن شوید که کابل‌ها و کانکتورها را دو بار بررسی کنید. پس از ان می‌توانید پشت لپ تاپ را ببندید. لپ تاپ شما باید پس از این دمای کمتری را در هر دو حالت با بار و بدون بار در حین کار کردن داشته باشد. این کاهش دما برای پردازنده و GPU محسوس خواهد بود. عملکرد خنک سازی بیش از پیش با استفاده از خمیر حرارتی جدید بهبود خواهد یافت و مشکل بالا رفتن دما به کلی حل خواهد شد.