10 تا از بزرگترین مشکلات پرینترها و نحوه حل آنها – امروزه پرینترها بخش لاینفک زندگی روزمره کاربران خانگی و اداری شده است. فرقی نمی‌کند که دفتر کاری شما در خانه باشید و یا محل کارتان، همیشه اسناد و تصاویری برای چاپ وجود دارد. علی رغم عملکرد عالی که چاپگرهای لیزری، جوهر افشان و سوزنی ارائه می‌دهند آنها همیشه بدون مشکل نیستند و گاهی در هنگام کار کردن با چاپگرها با مشکلاتی روبرو خواهید شد. در صورتی که پرینتر شما گارانتی دارد می‌توانید در صورت حل نشدن مشکل خود به مرکز مراجعه کنید و مشکل خود را بیان کنید. گاهی دستکاری پرینتر باعث لغو گارانتی خواهد شد. اما اگر پرینتر شما گارانتی ندارد می‌توانید با مطالعه این مقاله 10 تا از بزرگترین مشکلاتی که در پرینترها به وجود می‌آید را شناسایی کنید و برای رفع این مشکلات اقدام کنید.

مشکل – کند شدن پرینتر

راه حل – بتا کاهش کیفیت چاپ خروجی می‌توانید عملکرد چاپگر خود را بهبود ببخشید و در مصرف جوهر هم صرفه جویی کنید، در حالی که تنظیمات پرینتر بر اساس هر مدل چاپگر متفاوت است در اینجا نحوه سوئیچ به مد Draft-Print در اکثر سیستم عامل‌های ویندوز آمده است. Print و سپس Properties را انتخاب کنید و به دنبال تنظیماتی باشد که کیفیت چاپ را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال در پرینتر HP Photosmart 8450 تنظیمات پیش فرض کیفیت چاپ را از حالت Normal به Fast Draft تغییر دهید. سایر پیشنهادات ما این است که صفحات وب فاقد تصاویر گرافیکی را چاپ کنید و به پرینتر خود رم اضافه کنید (البته در صورت امکان).

10 تا از بزرگترین مشکلات پرینترها و نحوه حل آنها

مشکل – تونر یا جوهر خیلی گران است

راه حل – در طی سالیان متمادی فروشندگان پرینتر با یک ترفند نه چندان جالب اقدام به فروش محصولات خود می‌کنند، آنها ابتدا پرینتر را با جوهرارائه می‌دهند و بعد از تمام شدن این جوهرها شما را به دام می‌اندازند و تونر یا جوهر خود را با قیمت بالایی به فروش می‌رسانند.

بر اساس آزمایشات صروت گرفته ما نمی‌توانیم کارتریج‌های جوهر دوباره پر شده از فروشندگان جانبی را توصیه کنیم چون که ممکن است ارزش پول شما را نداشته باشد. یک راه حل برای کاهش هزینه هاف خرید کارتریج‌های با ظرفیت بالاتر است. اگر تعداد زیادی اسناد برای چاپ دارید یک کارتریج جوهر با ظرفیت چاپ 250 یا کارتریج تونر با ظرفیت 2000 صفحه چاپ شده را امتحان کنید.

مشکل – ویندوز کار چاپ را به پرینتر اشتباه ارسال می‌کند

راه حل – به دلایل نامعلومی ویندوز ممکن است یک چاپپر دیگر را به به عنوان چاپگر پیش فرض انتخاب کرده باشد و وقتی شما کارهای چاپ خود را ارسال می‌کنید به پرینتر دیگری ارسال می‌شود. برای رفع این مشکل روی Start کلیک کنید و Devices and Printers را سرچ کنید، حالا پرینتر خود را انتخاب و روی آن کلیک راست کنید و default printer را انتخاب کنید.

10 تا از بزرگترین مشکلات پرینترها و نحوه حل آنها

مشکل – در هنگام چاپ لکه‌ها یا خطوط افقی روی صفحه ایجاد می‌شود

راه حل – ممکن است هد چاپگر شما گرفته باشد. این مشکل معمولا در چاپگرهای جوهر افشانی که به ندرت استفاده می‌شوند رخ می‌دهد. با استفاده از برنامه چاپگر می‌توانید جوهر خشک شده را پاک کنید و برای بررسی عملکرد چاپگر یک صفحه آزمایشی پرینت بگیرید. دستورالعمل‌های مربوط به نحوه انجام مرحله به مرحله این کار متفاوت است اما به طور کلی شما می‌توانید برنامه پرینتر خود را باز کنید و اطلاعات جزئی بخش Solve Inkjet Printer Problems را بخوانید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

10 تا از بزرگترین مشکلات پرینترها و نحوه حل آنها

مشکل – پرینتر اعلام می‌کند که کارتریج جوهر خالی است در حالی که این طور نیست

راه حل – شما درست می‌گویید پیام‌های عدم وجود جوهر چاپگر زیاد قابل اعتماد نیستند. شما می‌توانید کارتریج را بیرون بیاورید و چند بار تکان دهید و بعد دوباره سر جای خود قرار دهید و اقدام به چاپ کنید. توجه داشته باشید اگر شما به مدت زیادی از چاپگر استفاده نکرده باشید جوهر خشک خواهد شد.

مشکل – چاپگر وایرلس من خیلی کند است

راه حل – برای بدست آوردن بهترین عملکرد پرینتر شبکه از اتصال سیمی استفاده کنید. چاپ وایرلس ممکن است در بسیاری از خانه‌ها و دفاتر بسیار راحت باشد اما محدودیت هایی را به همراه داد. از آنجا که سرعت وای فای با افزایش فاصله کم می‌شود، تا حد امکان پرینتر وایرلس خود را به روتر نزدیک کنید. اطمینان حاصل کنید که چاپگر وای فای یا هر سرور چاپی بی سیم شما از مشخصات 802.11n پشتیبانی می‌کند که در این صورت می‌توان به عملکرد اترنت 100 مگابیت در ثانیه دست پیدا کرد.

مشکل – من از کارتریج‌های دوباره پر شده استفاده می‌کند و کیفیت چاپ من افتضاح است

راه حل – توصیه می‌کنیم که از جوهر شرکت سازنده خود استفاده کنید. استفاده از محصولات جانبی دیگر ممکن است در هزینه خرید جوهر چاپگر شما صرفه جویی کند اما پرینتر کیفت چاپ پایین تری را به شما ارائه خواهد داد. دلیل دیگر برای خرید جوهر چاپگر از شرکت سازنده این است که برخی از شرکت‌ها حدود 40 درصد کارتریج را بدون جوهر باقی می‌گذارند.

مشکل – چرا باید در یک برگه بیشتر از یک صفحه را چاپ کنم؟

چاپ کردن دو صفحه در یک برگه باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود شما کاغذ کمتری استفاده می‌کند و به سرعت چاپ خود اضافه می‌کنید چونکه تعداد صفحات کمتری برای چاپ وجود دارد. با استفاده از این روش شما هنوز به متن هایی که قابلیت خواندن را دارند دست پیدا خواهید کرد. در هر برنامه ویندوز شما می‌توانید با کلیک راست کردن روی پرینتر و انتخاب Properties می‌توانید به دنبال تنظیمات چاپگر باشد که به شما این امکان را می‌دهند تعداد صفحات در هر برگه را افزایش دهید.

10 تا از بزرگترین مشکلات پرینترها و نحوه حل آنها

مشکل – پرینتر من چاپ نمی‌کند

اول ببینید که چاپگر را به پریز برق وصل کرده‌اید، شاید خنده دار باشد اما خیلی‌ها فراموش می‌کنند پرینتر را به برق وصل کنند. بعد بررسی کنید ببینید در سینی چاپگر کاغذ وجود دارد بعد از آن باید کابل اترنت یا USB که چاپگر را به سیستم یا روتر وصل می‌کنید را بررسی کنید.

10 تا از بزرگترین مشکلات پرینترها و نحوه حل آنها

مشکل – سینی کاغذ پرینتر من شل شده است

برای کاهش هزینه‌های در برخی از پرینترها، فروشندگان اغلب از سینی هایی که دارای ظرفیت پایین هستند و یا شل و ول هستند استفاده می‌کند. شما باید تا حد ممکن پرینترهای برندهای مشهور مانند اچ پی، اپسون، زیراکس و ریکو را خریداری کنید. قبل از خرید چاپگر حتما سینی کاغذ را به دقت بررسی کنید. اگر پرینتر دارای طرفیت پایین است و یا احساس می‌کنید شل است عاقلانه ترین کار این است که مدل دیگری را انتخاب کنید. همیشه توصیه می‌کنیم قبل از خرید پرینتر راهنماهایی که وجود دارد را با دقت مطالعه کنید تا بعدها با مشکل مواجه نشوید.