نحوه حل ارور Disk Signature Collision در ویندوز

Disk Signature Collision به عنوان امضای هارد یا شناسه هارد یا شناسه منحصر به فرد UID و امضای تحمل پذیری در برابر خطا شناخته می‌شود. به طور کلی MBR که مخفف Master Boot Record است از 3 بخش Master Partition Table, Disk Signature, Master Boot Code تشکیل شده است و که ویندوز این شناسه منحصر به فرد را در بخش Disk Signature از MBR ذخیره می‌می کند. این شناسه توسط سیستم عامل برای شناسایی و تمایز بین دستگاه‌های ذخیره سازی استفاده می‌شود. ویندوز از امضای هارد برای بوت کردن، پیدا کردن فایل‌ها و تنظیمات مربوط به بوت استفاده می‌کند و به طور کلی این شناسه با هشت کاراکتر الفبایی نمایش داده می‌شود.

نحوه حل ارور Disk Signature Collision در ویندوز

ارور Disk Signature Collision چیست؟

وقتی که سیستم عامل شما تشخیص می‌دهد که دو هارد با امضای هارد یکسانی وجود دارد ارور Disk Signature Collision رخ می‌دهد. در نسخه‌های قبلی ویندوز ( مانند ویندوز ویستا و اکس پی) وقتی که این ارور رخ می‌داد امضای هارد به صورت خودکار تغییر داده می‌شد چونکه ویندوز نمی‌تواند با دو هارد که دارای امضای مشابهی هستند به صورت همزمان کار کند. در ویندوز 7، 8، 8.1 و 10 این تغییر خودکار اتفاق نمی‌افتد بلکه هارد دوم غیر فعال می‌شود و تا زمانی که امضای دیسک تصحیح نشود اجازه نصب را نمی‌دهد. اگر شما مشکل disk collision داشته باشید ممکن است یکی از دو پیغام خطای زیر را مشاهده کنید:

The boot selection failed because a required device is inaccessible

یا

This disk is offline because it has a signature collision

این پیغام خطا معمولا در ابزار Disk Management قابل مشاهده است. اگر شما به صورت پیش فرض از این هارد بوت شوید کامپیوتر نمی‌تواند به درستی بوت شود و پیغام خطای 0xc000000e را مشاهده خواهید کرد.

ارور Disk Signature Collision چیست؟

علت ارور Disk Collision چیست؟

ارور Disk Collision جزو خطاهایی است که به ندرت اتفاق می‌افتد اما اگر شما یک هارد کلون شده را در کنار کلونش احرا کنید می‌توانید با این پیغام خطا مواجه شوید. همچنین این خطا می‌تواند هنگامی که شما از یک هارد مجازی شده هارد فیزیکی استفاده می‌کنید و یا ازیک بکاپ نرم افزاری که از مجازی سازی استفاده می‌کند رخ دهد.

بهتر است قبل از استفاده از راه حل زیر از اطلاعات خود بکاپ بگیرید چونکه خطر از دست رفتن اطلاعات وجود دارد.

نحوه حل ارور Disk Signature Collision در ویندوز

برای حل ارور Disk Signature Collision لطفا به عنوان Admin یکی از ابزارهای Command Prompt یا Windows PowerShell را باز کنید. حالا در پنجره CMD دستور Diskpart را وارد و اینتر کنید.

 نحوه حل ارور Disk Signature Collision در ویندوز

دستور list disk را وارد و اینتر کنید. حالا لیستی از تمام هاردهایی که در سیستمتان وجود دارد به شما نمایش داده می‌شود. این لیست، لیستی از هاردهای فیزیکی شما می‌باشد نه پارتیشن ها. شما می‌توانید این لیست را در تصویر زیر مشاهده کنید.

نحوه حل ارور Disk Signature Collision در ویندوز

 دستور select disk x را وارد و اینتر کنید ( توجه داشته باشید به جای x شما باید شماره دیسک مشکل دار را وارد کنید). اگر شما توانسته باشید این کار را به صورت موفقیت آمیز انجام دهید یک پیغام مبنی بر Disk x is now the selected disk را دریافت خواهید کرد. برای مثال اگر شما disk 0 را انتخاب کرده باشید این پیغام به صورت Disk 0 is now the selected disk به شما نمایش داده می‌شود.

Disk Signature Collision

دستور Uniqueid disk را تایپ و اینتر کنید. حالا امضای هارد به شما نمایش داده می‌شود.

دستور unique disk ID={NEW SIGNATURE} را وارد کنید ( توجه داشته باشید که {NEW SIGNATURE} شناسه جدیدی است که شما برای هارد باید در نظر داشته باشید).

Disk Signature باید به شکل ارقام هگزادسیمال باشد. اگر فرمت درست را انتخاب نکرده باشید DISKPART به شما پیغام خطای The specified identifier is not in the correct format. Type the identifier in the correct format: in hexadecimal form for an MBR disk or as a GUID for a GPT disk را نمایش خواهد داد. اما اگر این مراحل را به درستی انجام داده باشید ویندوز حالت آفلاین هارد را به آنلاین تغییر می‌دهد و یک حرف را برای شناسایی هارد به آن اختصاص می‌دهد. ممکن است نیاز باشد سیستم خود را ریبوت کنید.

حرف آخر

اگر چه ارور Disk Signature Collision به ندرت در ویندوز رخ می‌دهد اما اگر شما نحوه حل پیغام خطای امضای هارد را بدانید بد نیست. اگر شما با پیغام خطای Disk Signature Collision در ویندوز مواجه شده‌اید به نظر می‌رسد روش فوق کم خطرترین و مطمئن ترین راه برای حل این مشکل باشد.