آیا نگران سوختن پورت USB سیستم خود هستید یا پورت‌های USB لپ تاپ یا سیستم شما عملکرد کمتر از آنچه که باید داشته باشند را ارائه می‌دهد؟ آیا پورت‌های USB لپ تاپ یا سیستم شما دستگاه تلفن همراه شما یا سایر دستگاه‌های مورد نیازتان را شارژ نمی‌کند؟ شما برای تست توان خروجی پورت‌های USB می‌توانید از قابلیت‌های داخلی ویندوز، برنامه جانبی یا ولت متر استفاده کنید. نحوه انجام این کار را در ادامه توضیح خواهیم داد.

تست توان خروجی پورت یو اس بی در ویندوز

با استفاده از قابلیت device manager ویندوز شما می‌توانید پورت‌های سیستم خود را بررسی کنید. برای چک کردن پورت‌ها در ویندوز 10 مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

در باکس جستجوی منوی Start عبارت Run را تایپ کنید و یا کلیدهای ویندوز و R صفحه کلید را با هم فشار دهید.

بعد از باز شدن پنجره Run عبارت devmgmt.msc را تایپ و اینتر کنید.

Universal Serial Bus controllers را دابل کلیک کنید تا گسترش پیدا کند.

تست توان خروجی

روی یکی از مدخل هایی که به آن USB Root Hub یا Generic USB Hub گفته می‌شود کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

نحوه تست توان خروجی پورت‌های USB

 در زیر بخش Hub Information مقدار کل توان خروجی پورت USB را مشاهده خواهید کرد. اگر دستگاه‌های متصل به پورت وجود داشته باشند، انرژی مورد استفاده این دستگاه‌ها را در زیر بخش Attached Devices می‌توانید مشاهده کنید.

نحوه تست توان خروجی پورت USB

  • بیشتر بخوانید: مقایسه درایو فلش USB و هارد SSD و HDD اکسترنال – کدام یک برای شما بهتر است؟

تست توان خروجی پورت USB با استفاده از برنامه‌های جانبی

برنامه‌های جانبی مختلفی در اینترنت وجود دارند که می‌توانید آنها را دانلود کنید تا اطلاعاتی از توان خروجی پورت دستگاه خود را دریافت کنید. USB Deview نرم افزار رایگانی است که مشخصات توان خروجی پورت‌های USB سیستم‌های کامپیوتر را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. USB Deview یک برنامه قابل حمل است و نیازی نیست آن را روی سیستم خود نصب کنید. برای تست توان خروجی پورت USB توسط این برنامه مراحل زیر را دنبال کنید:

اول برنامه USB Deview را از سایت https://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html دانلود کنید.

فایل‌ها را از حالت فشرده بودن خارج کنید و فایل برنامه را اجرا کنید.

تست توان خروجی

حالا باید پورت‌های USB را پیدا کنید. یک روش ساده برای انجام این کار، کلیک روی برچسب Description است تا دستگاه‌ها را بر اساس توضیحات مرتب کند. با این کار تمام پورت‌ها گروه بندی می‌شوند و پیدا کردن آنها در لیست ساده تر می‌شود.

روی پورت مورد نظر خود کلیک کنید تا هایلایت شود.

تست یو اس بی

صفحه را اسکرول کنید تا به ستونی می‌رسید که مقدار انرژی (Power) را می‌گوید. با کلیک کردن اینجا شما می‌توانید مشاهده کنید که پورت چه مقدار انرژی استفاده می‌کند.

تست توان خروجی پورت‌های USB با استفاده از USB voltmeter

روش دیگری که برای فهمیدن مقدار توان خروجی پورت USB می‌توانید بکار گیرید استفاده از USB voltmeter است. این دستگاه ولتاژ ورودی، جریان، توان، ظرفیت و انرژی پورت را تشخیص می‌دهد. برخلاف دو روش ذکر شده در بالا که تنها برای لپ تاپ و سیستم دسکتاپ کار می‌کرد شما می‌توانید از ولت متر برای تشخیص توان خروجی سایر دستگاه‌ها مانند گوشی هوشمند، پاوربانک، شارژر فندکی خودرو استفاده کنید. گزینه‌های گسترده از از ولت مترها با قیمت پایین در بازار موجود است و از قابلیت‌های متنوعی برخوردارند. بعد از اینکه ولتمتر را خریداری کردید فقط یک اتصال ساده برای نمایش اطلاعات توان خروجی پورت کافیست.

  • بیشتر بخوانید: راهنمای خرید هاب یو اس بی – 4 چیزی که هنگام خرید USB HUB باید در نظر داشته باشید!

تست یو اس بیدر صورتی که با پورت خود مشکل پیدا کردید و حس می‌کنید پورت شما سوخته است یا اینکه توان خروجی مورد نظر را ارائه نمی‌دهد می‌توانید این سه روش را ازمایش کنید. چنانچه شما روش دیگری می‌شناسید و یا اینکه در مورد مطلب بالا نظر و یا پیشنهادی دارید می‌توانید در بخش نظرات این پست آن را با ما در میان بگذارید.