راهنمای خرید مادربرد – نحوه انتخاب یک مادربرد

پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک در اغلب اوقات هزینه‌های شاید بالا را به خود اختصاص می‌دهند، انتخاب بهترین مادربرد از بسیاری جهات بخش جدایی ناپذیر از کامپیوترهای دسکتاپ شما می‌باشد. هر قطعه از کامپیوتر شما به مادربرد وصل می‌شود، اندازه آن کیسی که باید خریداری کنید را تعریف می‌کند و سوکت‌های پردازنده یا چیپست‌ها نوع پردازنده ای که باید نصب کنید را تعریف می‌کند. در اینجا برای کمک به شما و اطمینان از مدل مورد نظر خود ما نکاتی که باید هنگام خرید مادربرد به آن توجه داشته باشید را توضیح خواهیم داد.

 راهنمای خرید مادربرد – نحوه انتخاب یک مادربرد

چند راهنمایی سریع

 • سوکت مناسبی را برای پردازنده خود خریداری کنیئ – شما می‌توانید پردازنده‌های اینتل یا AMD را خریداری کنید اما باید مطمئن شوید که مادربرد شما دارای سوکت مناسبی است و از این پردازنده شما پشتیبانی می‌کند. پردازنده‌های AMD دارای سوکت AM4 هستند در حالی که پردازنده‌های نسل 9 اینتل نیاز به سوکت‌های LGA 1151v2 دارند.
 • مادربرد کوچکتر در واقع اسلات‌ها و قابلیت‌های کمتری دارد. مادربردها به طور کلی در 3 اندازه ATX، Micro-ATX و Mini-ITX ارائه می‌شوند. شما می‌توانید از شاسی‌های کوچکتر میکرو و مینی استفاده کنید اما تعداد اسلات‌های PCIe، رم و سایر کانکتورهای کمتری در اختیار خواهید داشت.
 • شما می‌توانید هزینه‌های زیر 100 دلار را برای خرید مادربرد در نظر داشته باشید – شما می‌توانید مادربردهای خوبی که دارای قیمت کمتر از 100 دلار هستند را پیدا کنید اما اگر پردازنده اینتل را اورکلاک کنید شما به تعداد پورت‌های بیشتری نیاز خواهید داشت و باید هزینه بیشتری ( معمولا بیشتر از 150 دلار) را صرف کنید. پردازنده‌های دسکتاپ مانند AMD Threadripper نیاز به مادربردهای گرانتر ( بیش از 200 دلاری) دارند.
 • تنها در صورت لزوم برای مادربردهای دارای وای فای و پورت‌های بیشتر هزینه کنید – در صورتی که از اتصال سیمی استفاده می‌کنید هزینه‌های اضافه ای برای وایرلس صرف نکنید. شما می‌توانید مادربردهایی خریداری کنید که از پورت USB 3.1 نسل 2 یا Thunderbolt 3 پشتیبانی می‌کنند.

برای مادربرد خود از چه پردازنده ای باید استفاده کنید؟

پردازنده شما باید با مادربرد سازگاری داشته باشد چونکه سوکت پردازنده روی مادربرد قرار دارد و برای پردازنده‌های مخصوص به خود قابل استفاده هستند. به عنوان مثال اگر شما پردازنده نسل 8 اینتل را خریداری می‌کنید باید مادربردی که دارای سوکت LGA 1151 است را خریداری کنید، مادربردهای قدیمی تری که برای پردازنده‌های نسا 7 طراحی شده‌اند از همین سوکت استفاده می‌کنند اما با پردازنده جدیدتر کار نمی‌کنند.

شرکت AMD این مراحل گیج کننده را دور زده است و تنها از سوکت AM4 برای تمام تراشه‌های مین استریم فعلی خود استفاده می‌کند. AMD قول داده است که تا سال 2020 از این سوکت پشتیبانی کند، از سوی دیگر اینتل در سال‌های اخیر به این موضوع تمایل پیدا کرده است که سوکت‌های خود را از یک نسب به نسل بعد ارتقاء دهد.

اندازه مادربردی که می‌خواهید خریداری کنید باید چقدر باشد؟

 • به طور کلی مادربردها دارای سه اندازه اصلی زیر هستند:
 • ATX – یک اندازه استاندارد است و فضای بیشتری را اشغال می‌کند و اسلات‌ها و پلاگ‌های بیشتری را ارائه می‌دهد.
 • Micro-ATX – دارای اندازه 2.4 اینچ کوچکتر است و به این معناست که فضای کمتری را به اسلات‌های توسعه اختصاص داده است.
 • Mini-ITX – برای کامپیوترهای کوچک ساخته شده‌اند و معمولا دارای یک کارت (مانند کارت گرافیک9 هستند و کانکتورهای مورد نظر برای رم و ذخیره سازی کمتری دارند.

 اندازه مادربردی که می‌خواهید خریداری کنید باید چقدر باشد؟

به چه پورت هایی نیاز دارید؟

بررسی ناحیه ورودی خروجی مادربرد بسیار مهم است شما باید مطمئن شوید که گزینه‌های اتصال اضافی را در اختیار دارید، هدرهای USB مادربرد را بررسی کنید. شما می‌توانید در پنل جلوی کیس کامپیوتر خود پورت‌های بیشتری در اختیار داشته باشید و یا از طریق اسلات‌های توسعه ای که در اختیار دارید سیستم خود را به راحتی ارتقاء دهید. در اینجا لیستی از پورت هایی که به طور معمول در مادبرد وجود دارد را لیست خواهیم کرد:

 • USB 3 / USB 3.1 Gen1 – پورتی که با اکثر لوازم جانبی کار می‌کند.
 • USB 2 – کندتر از USB 3 / 3.1 است اما برای اکثر کیبورها، ماوس‌ها و بسیاری از سایر دستگاه‌ها مناسب است.
 • USB 3.1 Gen2 – هنوز بسیاری از لوازم جانبی از این استاندارد پشتیبانی نمی‌کند اما 10 گیگابیت در ثانیه گهنای باند را ارائه می‌دهد که دو برابر پهنای باند ارائه شده توسط USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0 می‌باشد.
 • USB Type-C – این پورت‌ها می‌توانند با پورت‌های USB 3.1 Gen1 یا USB 3.1 Gen2 سازگار باشند و برای دستگاه‌های جدیدتر مانند تلفن‌ها طراحی شده اند.
 • HDMI / DisplayPort – اگر برای استفاده از کارت‌های گرافیک آنبرد برنامه ریزی کرده‌اید به این پورت‌ها نیاز دارید. کارت‌های گرافیک مستقل خودشان این پورت‌ها را دارند.
 • پورت‌های Audio – اگر قصد دارید از خدفون یا اسپیکر استفاده کنید باید این پورت را داشته باشید.
 • پورت‌های PS/2 – با صفحه کلیدها و ماوس‌های قدیمی سازگاری دارد.
 • Thunderbolt 3 – تنها برخی از مادربردهای اختصاصی از این پورت پشتیبانی می‌کنند و سریعترین اتصال را ارائه می‌دهد (40 گیگابیت در ثانیه).

در حال حاضر شما ممکن است نیازی به پورت‌های USB 3.1 Gen 2 یا Type-C نداشته باشید اما در آینده ای نزدیک حتما به این پورت‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

برای مادربرد به چند اسلات رم نیاز دارید؟

امروزه اگر مادربردهای مین استریم دارای 4 اسلات رم می‌باشند هر جند مدل‌های فشرده تر Mini-ITX غالبا تنها دو اسلات دارند و مادربردهای HEDT مانند زیر دارای هشت اسلات رم می‌باشند. تعداد اسلات به میزان رمی که شما می‌توانید نصب کنید محدود می‌شود.

 به چند اسلات رم نیاز دارید؟

اما برای کارهای مین استریم و بازی‌ها 16 گیگابایت تا 32 گیگابایت کافی است و حتی با دو اسلات شما می‌توانید تا 32 گیگابایت رم را نصب کنید. توجه کنید که شما می‌توانید از دو رم 16 گیگابایتی استفاده کنید (2 اسلات) و یا نه تنها از یک رم 32 گیگابایتی استفاده کنید (1 اسلات) و یا حتی از 4 رم 8 گیگابایتی استفاده کنید (4 اسلات) ، میزان اسلات‌های اشغال شده به مقدار و تعداد رم شما بستگی پیدا می‌کند.

به چند اسلات توسعه نیاز دارید؟

در حال حاضر شما دو نوع اسلات توسعه در اختیار دارید: اسلات توسعه PCIe x1 که غالبا برای توسعه هایی مانند SATA و USB استفاده می‌شود و دیگری اسلات توسعه PCIe x16 که برای توسعه کارت‌های گرافیک و کارت‌های RAID و غیره استفاده می‌شود. اگر سما می‌خواهید که تنها یک کارت گرافیک، چند درایو SATA/M.2 و کارت‌های ضبط صدا و ویدیو را داشته باشید باید بدانید که اکثر مادربردهای ATX یا Micro-ATX حداقل یک اسلات x16 و یک یا دو اسلات x1 را ارائه می‌دهند.

 به چند اسلات توسعه نیاز دارید؟

با این حال دانستن اینکه شما چند کارت و درایو را می‌توانید نصب کنید حیرت انگیز است چون به غیر از اسلات‌های فیزیکی که در اختیار دارید تعداد محدودی از لاین‌های HSIO ( ورودی / خروجی سرعت بالا) و لاین‌های PCIe را در اختیار دارید که تمام قطعات شما را به اشتراک می‌گذارند.

ما می‌توانیم در این مورد به صورت طولانی مدت صحبت کنیم اما خلاصه مطلب این است که بسیاری از مادربردهای مین استریم، با غیرفعال کردن برخی از اتصالات هنگام نصب سخت افزار در اسلات ها، محدودیت پهنای باند را جبران می‌کنند. برای مثال با اضافه کردن درایو PCIe M.2 ممکن است برخی از پورت‌های SATA غیرفعال شوند و یا با نصب یک کارت در اسلات PCIe ممکن است اسلات دوم یا سوم M.2 غیرفعال شود و غیره. این مشکلات در مدل‌های مختلف مادربرد می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین قبل از خرید مادربرد از با پشتیبان یا مشاور آنلاین مشورت کنید.

به این نکته هم اشاره کنیم که اگر قصد دارید تعداد زیادی درایو و کارت را به کامپیوتر خود وصل کنید باید مادربردی که دارای تعداد لاین PCIe بیشتری است را در نظر بگیرید. تمام پردازنده‌های AMD Threadripper دارای 64 لاین هستند ( 60 برای پردازنده، 4 برای پیپست) در حالی که پردازنده‌های Core X حداکثر 44 لاین دارند. بنابراین اگر شما می‌خواهید از چند کارت گرافیک و یا هارد PCIe/NVMe یا سخت افزارهای دیگری که پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند در سیستم خود استفاده کنید باید مادربردهای با کیفیت بالا را انتخاب کنید.

پردازنده ای که باید انتخاب کنید چیست؟

پردازنده ای که انتخاب کرده‌اید باید با چیپست سازگاری داشته باشدو اگر شما پردازنده‌های اینتل یا AMD ( Core X یا Threadripper) را انتخاب کرده‌اید شما تنها یک انتخاب خواهید داشت (X299 برای اینتل و یا X399 برای AMD). اما برای کاربران مین استریمی که می‌خواهد یک کارت گرافیک و چند درایو داشته باشند می‌توانند Z370 اینتل یا X370/X470 برای AMD را استفاده کنند.

پردازنده ای که باید انتخاب کنید چیست؟ - خرید مادربرد

اگر شما مادربرد H370, Q370, B360 یا H310 را برای پردازنده اینتل انتخاب کنید قابلیت‌های اورکلاک را از دست خواهید داد، هر چند که تعداد انگشت شماری از پردازنده‌های اینتل برای اورکلاک کردن آنلاک شده‌اند (محصولاتی که در نامشان حرف K به چشم می‌خورد). برای دریافت جدیئترین و عالی ترین قابلیت‌های اینتل و همچنین قابلیت‌های اورکلاک شکی می‌توانید مادربرد Z390 را انتخاب کنید.

از طرف AMD مادربردهای چیگست B450, B350 و B300 هنوز قابلیت اورکلاک کردن را دارند، هر چند که شما برخی از پورت‌های USB و SATA را در چیپست X370 از دست خواهید دارد، اما گزینه‌های اتصال هنوز به اندازه کافی باقی مانده‌اند و از اکثر کارهای محاسباتی مین استریم پشتیبانی می‌کند. اگر شما نیاز به پورت‌ها و درایوهای بیشتری دارید بردهای X370 یا X470 را خریداری کنید.

آیا برنامه ای برای اورکلاک کردن برنامه ای دارید؟ – مادربرد

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اگر شما قصد دارید از پردازنده‌های اینتل استفاده کنید باید یک چیپست Z370 یا Z390 و یک پردازنده که در نام مدلش حرف K دارد ( مانند Core i7-8700K) را انتخاب کنید و یا پلت فرم X299 و چیپ Skylake X را انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید از پردازنده AMD استفاده کنید کار خیلی راحت تر می‌شود. همه پردازنده‌های Ryzen در حال حاضر از اورکلاک کردن پشتیبانی می‌کنند و همه چیپست‌ها هم از اورکلاک پشتیبانی می‌کنند.

اما این بدان معنا نیست که کاربران مین استریم باید پردازنده هایشان را اورکلاک کنند. همانطور که ما در راهنمای خرید پردازنده اشاره کردیم پردازنده شما باید بتواند به سرعت کلاک بالاتری که روی بسته بندی قید شده است دسترسی پیدا کند و شما باید سیستم خنک کننده و مادربرد خود را ارتقاء دهید. با توجه به این هزینه‌های اضافی بهتر ایت که شما هزینه ای را برای خرید یک پردازنده جدید که دارای سرعت کلاک بالاتری است صرف کنید.