برای بازی به چقدر VRAM نیاز دارم؟ در سال 2021، 4 گیگابایت حافظه RAM تصویری اختصاصی باید حداقل هدف در کارت های گرافیکی باشد، اما در حال حاضر 8 گیگابایت برای اکثر پردازنده های گرافیکی استاندارد سازی شده است و این همان چیزی است که باید هنگام خرید کارت گرافیک و یا خرید مانیتور 1440p یا 4k در نظر داشته باشید.

VRAM که مخفف video RAM است یک حافظه اختصاصی است که پردازنده گرافیکی برای ذخیره و دسترسی به داده های گرافیکی استفاده می کند. در سال 2021، ویدیو رم یکی از مشخصات مهمی است که در برگه مشخصات کارت گرافیک وجود دارد؛ بنابراین واقعا برای بازی به چقدر VRAM نیاز دارم؟ در ادامه سعی داریم پاسخ ساده و واضحی به این سوال بدهیم, بنابراین از شما دعوت می کنیم به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

VRAM چیست؟

اول از همه می خواهیم بدانیم که VRAM چیست و چه تفاوتی با RAM معمولی دارد؟ خب به طور کلی؛ VRAM همان کار رم سیستم را دنبال می کند. رم داده هایی که پردازنده به طور مداوم با آنها سر و کار دارد را ذخیره می کند تا پردازش را سریعتر کند و از مراجعات غیر ضروری به هارد جلوگیری کند و VRAM هم با ذخیره داده های گرافیکی همان کار را برای پردازنده گرافیکی یا GPU انجام می دهد.

برای بازی به چقدر VRAM نیاز دارم؟

محبوب ترین نوع VRAM در حال حاضر، GDDR SDRAM است؛ این نوع رم ویدیو از چند جهت با DDR SDRAM (نوع رمی که معمولا در اکثر کامپیوترهای شخصی استفاده می شود) متفاوت است، اما در اصل، به طور خاص برای پردازش گرافیک طراحی شده است.

در حال حاضر GDDR6 در جدیدترین پردازنده های گرافیکی رایج مورد استفاده قرار می گیرد، اگر چه برخی از حافظه های HBM هم استفاده می شوند؛ در حال حاضر بیشتر به GPU های ورک استیشن های پیشرفته اختصاص داده می شود چون تولید آن گران است.

تنظیمات گرافیکی استفاده از VRAM

کدام تنظیمات گرافیکی بیشترین مقدار از رم ویدیویی را مصرف می کنند؟ در حقیقت، تقریبا استفاده از هر تنظیماتی؛ مقدار مشخصی VRAM را اشغال می کند؛ اما در حال حاضر بیشترین تقاضا برای وضوح تصویر است. افزایش رزولوشن رندر از 1080p به 1440p به طور محسوسی میزان استفاده از VRAM را افزایش می دهد و بدیهی است که 4K آن را حتی بیشتر می کند. حالا که جدیدترین کارت های گرافیک با 8 گیگابایت حافظه رم GDDR6 ارائه می شوند؛ نگرانی در مورد کاهش تنظیمات خاص گرافیکی برای آزادسازی VRAM وجود ندارد.

برای بازی به چقدر VRAM نیاز دارم؟

با این حال، اگر هنوز پردازنده گرافیکی قدیمی با مدل ارزانی با VRAM کمتر دارید؛ کاهش کیفیت تکستچر و بافت روش خوبی برای پایین آوردن سطح استفاده از VRAM و در نتیجه بهبود عملکرد کلی است. علاوه بر این؛ فاصله LOD ممکن است در بازی ها تفاوت ایجاد کند و در حالی که تنظیمات دیگر VRAM کمتری را اشغال می کنند؛ به عنوان مثال SSAO و برخی از انواع Anti-Aliasing؛ این پردازنده ها معمولا بیشتر از پردازنده های گرافیکی VRAM هستند.

برای بازی به چقدر VRAM نیاز دارم؟

خب ما در ابتدای مقاله اشاره کردیم که اکثر کارت های گرافیک جدید با 8 گیگابایت حافظه VRAM ارائه یم شوند؛ بنابراین اگر می خواهید یک پردازنده گرافیکی با توجه به نیازهای آینده تان داشته باشید یا اگر می خواهید یک مانیتور 1440p تهیه کنید؛ این همان چیزی است که باید مورد هدف قرار دهید.

در همین حال، 4 گیگابایت برای بازی در رزولوشن های بالاتر به اندازه کافی مناسب نیست و تنها دلیل خرید کارت گرافیک 4 گیگابایتی در سال 2021 این است که یا واقعا پول خود را هدر می دهید و یا اینکه هنوز فراتر از 1080p نرفته اید.

برای بازی به چقدر VRAM نیاز دارم؟

البته گزینه های دیگری هم وجود دارد. به عنوان مثال، GTX 1660 Super با 6 گیگابایت VRAM عرضه می شود؛ در حالی که برخی از مدل های رده بالا مانند GTX 1080 Ti و RTX 2080 Ti با 11 گیگابایت رم ویدیویی عرضه می شوند.اما به طور طبیعی؛ تفاوت در عملکرد تنها به VRAM بر نمی گردد و تعیین مقدار حافظه و مقدار پردازش GPU دشوار است.

به عنوان مثال, 6 گیگابایت GTX 1660 Super در 1440p عملکرد بهتری نسبت به 8 گیگابایت RX 5500 XT دارد. پردازنده گرافیکی مقرون به صرفه AMD علی رغم داشتن 2 گیگابایت حافظه اضافی عملکرد بهتری ندارد. بنابراین VRAM به تنهایی عاملی نیست که برای قابل اعتماد بودن نوع عملکرد باید به آن متکی باشید. در آخر به شما توصیه می کنیم که مقاله ۳ روش برای افزایش VRAM اختصاصی در ویندوز ۱۰ را مطالعه بفرمایید.

نتیجه گیری

در مجموع؛ 4 گیگابایت حداقل برای بازی های 1080p سال 2021 است؛ در حالی که اکثر افرادی که می خواهند بازی های 1440p یا 4K را اجرا کنند باید 6 تا 8 گیگابایت را در نظر داشته باشند.  با این حال موارد گفته شده در بالا حاوی یک نکته کلی است و آن هم این است که برای یک کارت گرافیک، قدرت پردازش پردازنده گرافیکی از اهمیت بیشتری برخودار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.