تفاوت SSD‌های SATA و PCIe

هنگامی که شما قصد دارید یک لپ تاپ یا SSD جدید خریداری کنید ممکن است با قیمت‌های متفاوت و غیرقابل مقایسه ای رو برو شوید. برای مثال هنگام خرید لپ تاپ مک بوک پرو متوجه می‌شوید مدلی که دارای حافظه فلش مبتنی بر PCIe هست قیمت بالاتری نسبت به حافظه فلش دارد. شما ممکن است با تفاوت‌های SSDهای SATA و PCIe آشنایی نداشته باشید، از این رو ما امروز در نارستان بر آن شدیم تا شما را با این دو فناوری آشنا کنیم.

هارد SATA SSD چیست؟

SATA (Serial ATA) یک نوع رابط اتصال است که توسط SSD‌ها برای برقراری ارتباط با سیستم شما استفاده می‌شود. این نوع رابط در سال 2003 ایجاد شد و این بدان معناست که زمان زیادی از ساخت آن می‌گذرد و تا به امروز استفاده گسترده ای داشته است.

SATA SSD دارای سازگاری سخت افزاری بهتری هستند. اگر شما یک SSD SATA خریداری کنید تقریبا مطمئن باشید که با هر سیستم دسکتاپ یا لپ تاپی که در حال حاضر دارید با آن کار می‌کنید سازگار است.

SATA SSD عملکرد نسبتا بدی دارند. SATA 3.0 رایجترین نوع SSDها بودند که سرعت انتقال تئوری 6 گیگابیت در ثانیه (750 مگابایت در ثانیه) را ارائه می‌دادند. این عملکرد بد به دلیل وجود برخی سربارهای فیزیکی که هنگام رمزگذاری اطلاعات هنگام انکد کردن اطلاعات رخ می‌دادبه وجود می‌آمد و در واقع سرعت انتقال عملیاتی 4.8 گیگابیت در ثانیه (600 مگابایت در ثانیه) را ارائه می‌دهد. درست است که 600 مگابایت در ثانیه سرعت بالایی است اما قابل مقایسه با سرعت انتقال SSD‌های PCIe نیست. با این حال SATA SSD به اندازه کافی برای کاربران خانگی معمولی سرعت را ارائه می‌دهد.

SATA SSD‌ها ارزانتر هستند. این مورد احتمالا مهمترین قسمت برای اکثر کاربران خانگی می‌باشد. حقیقت این است که تفاوت قیمت میان SSD‌های SATA و PCIe بسیار قابل توجه است و تقریبا به همان اندازه تفاوت قیمت هاردهای HDD و SSD می‌باشد.

به طور مثال، اگر Samsung 860 EVO 500GB SATA SSD را با Samsung 970 EVO 500GB PCIe SSD مقایسه کنید متوجه خواهید شد که هر دو دارای یک ظرفیت هستند اما قیمت SATA SSD نصف قیمت PCIe SSD می‌باشد.

 SATA SSD چیست؟

هارد PCIe SSD چیست؟

PCIe SSD عملکرد بسیار بالایی دارند و این باعث گرانتر شدن این نوع SSDها شده است. شما می‌توانید فکر کنید کهPCIe (مخفف Peripheral Component Interconnect Expres ) به طور مستقیم تری دیتا را به مادربرد متصل می‌کند. PCIe معمولا در دستگاه هایی مانند کارت گرافیک استفاده می‌شود و همچنین نیاز به اتصالات دیتای بسیار سریعی می‌باشد اما PCIe می‌تواند در حافظه‌های ذخیره سازی نیز بسیار کاربردی باشد.

PCIe 3.0 دارای سرعت انتقال موثر 985 مگابایت در ثانیه (برای هر لاین) است، و از آنجا که دستگاه‌های PCIe می‌توانند لاین‌های 1x, 4x, 8x یا 16x را پشتیبانی کنند، شما می‌توانید سرعت انتقال 15.76 گیگابایت در ثانیه را مشاهده کنید که قابل مقایسه با SATA SSD نیست.

اما آیا این بدان معناست که یک PCIe SSD یا 16 لاین سرعت انتقال 25 برابر بیشتر را نسبت به SATA SSD ارائه می‌دهد؟ از لحاظ تئوری مطمئن باشید همینطور است اما SSD با چنین تعداد لاینی را پیدا نخواهید کرد. معمولا شما بین 2x و 4x تصمیم می‌گیرید که این به معنای حداکثر سرعت انتقال 3.9 گیگابایت در ثانیه ای است. شما حتی هنگام انتقال فایل‌های حجیم (مانند بازی ویدیویی) می‌توانید تفاوت میان PCIe و SATA را درک کنید.

PCIe SSD چیست؟

 PCIe SSD عمر باتری را کم می‌کند. اگر شما فقط در حال مرور وب، کار روی اسناد، ایمیل فرستادن، کار با گوگل داک یا انجام کارهایی که رم یا پردازنده استفاده می‌کنند زیاد متوجه تفاوت SSD‌های SATA و PCIe نخواهید شد چونکه این فعالیت‌ها نیاز به انتقال اطلاعات ندارند. اما اگر شما به طور مداوم با خوندن و نوشتن داده‌ها سرو کار داشته باشید، SSD‌های PCIe انرژی بیشتری استفاده می‌کنند و سریعتر باتری را تخلیه می‌کنند.

اگر شما تا بحال بین این دو استاندارد انتخابی نداشته‌اید بهتر است به سمت NVMe بروید. استاندارد AHCI قدیمی تر است و برای HDD‌ها و SATA طراحی شده‌اند و این بدان معناست که PCIe SSD که از AHCI استفاده می‌کند ممکن است حداکثر پتانسیل را بکار نگیرد. NVMe به طور خاص برای استفاده با PCIe طراحی شده است بنابراین عملکرد بهتری دارد.

M.2 و U.2 چه هستند؟

M.2 و U.2 هر دو استانداردهای فرم فکتور هستند که به شکل، ابعاد و طرح بندی فیزیکی یک قطعه اشاره دارد. هر دو استاندارد M.2 و U.2 برای هر دو درایو SATA و PCIe استفاده می‌شود. استاندارد M.2 بیشتر رایج است بنابراین اگر شما باید بین این دو استاندارد انتخاب داشته باشید و مطمئن نیستید کدام یک برای شما بهتر است، M.2 گزینه بهتری است. استاندارد U.2 عمدتا در SSD‌های سری 750 اینتل استفاده می‌شود.

هنگام استفاده از M.2 برای SATA SSD ، عملکرد درست شبیه به هنگامی است که از فرم فکتور SATA استفاده می‌شود. وقتی شما برای PCIe SSD از فرم فکتور M.2 استفاده می‌کنید شما به لاین‌های x4 محدود می‌شود که برای یک کاربر خانگی معمولی کافی است. علاوه بر این، x4 SSD نسبت به x2 SSD بسیار رایج تر هستند.

M.2 وU.2 چه هستند؟

SATA یا PCIe؟ کدام نوع SSD برای شما مناسب است؟

حالا وقت آن رسیده است که تصمیم بگیرید کدام نوع درایو SSD را خریداری کنید. اگر شما با کمبود بودجه مواجه هستید پس SATA بخرید و اگر به عملیات مکرر خواندن و نوشتن اطلاعات و حداکثر عملکرد نیاز دارید PCIe بخرید. هر دوی این نوع درایو‌ها در فرم فکتور M.2 ارائه می‌شوند و هر دوی SATA و PCIe از لحاظ سرعت نسبت به هاردهای HDD بهتر هستند.