شاید مطمئن نباشید که از کارت گرافیک آنبرد باید استفاده کنید یا یک کارت گرافیک مستقل یا اختصاصی، به همین خاطر در مقاله امروز نارستان ما 7 نکته را به شما توضیح خواهیم داد تا مطمئن شوید که تصمیم درستی را هنگام خرید کارت گرافیک اتخاذ می‌کند.

کارت گرافیک کامپیوتر

به طور کلی شما می‌توانید از دو نوع کارت گرافیک برای سیستم شخصی خود استفاده کنید:

  • کارت گرافیک مستقل یا اختصاصی
  • کارت گرافیک آنبرد / ادغام شده یا یکپارچه شده

اولین مورد یک قطعه سخت افزاری جداگانه است در حالی که موردم دوم در سیستم شما ادغام شده است. اما آیا هر دوی این کارت‌های گرافیک مزایای یکسانی را ارائه می‌دهند؟ تفاوت کارت گرافتیک آنبرد و کارت گرافیک اختصاصی در چیست؟ و کدام مورد برای شما مناسب تر است؟ بیایید در این باره کمی بحث کنیم.

مقایسه کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک مستقل: 7 نکته ای که باید بدانید

#1 کارت گرافیک آنبرد چیست؟

کارت گرافیک آنبرد به سیستمی اطلاق می‌شود که واحد پردازنده گرافیکی (GPU) آن با پردازنده ادغام شده است. کارت گرافیک آنبرد مزایای مختلفی دارد: کوچک، کم مصرف و ارزانتر از کارت گرافیک اختصاصی است.

کارت‌های گرافیک آنبرد قبلا شهرت بدی داشتند؛ اما در سال‌های اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته اند. در حال حاضر از این واحد برای محاسبات عمومی؛ از جمله بازی‌های گاه به گاه و تماشای فیلم‌های 4K استفاده می‌شود و خروجی به اندازه کافی خوب است؛ اما هنوز هم در برخی مناطق با مشکل روبرو است. برای کار با برنامه‌های گرافیک محور مناسب نیست. در حالی که انجام بازی‌های سطح بالا امکان پذیر نیست اما چند بازی عالی وجود دارد که می‌توانید با کارت گرافیک آنبرد انجام دهید.

نکته مهم دیگر این است که کارت گرافیک آنبرد، حافظه را با حافظه اصلی سیستم به اشتراک می‌گذارد. به همین دلیل بعضی اوقات می‌بینید که به عنوان کارت گرافیکی اشتراکی توصیف می‌شوند. اگر کامپیوتر شما 4 گیگابایت رم و 1 گیگابایت حافظه گرافیکی مشترک وجود داشته باشد، فقط 3 گیگابایت حافظه برای کارهای محاسبات عمومی در دسترس خواهید داشت.

مقایسه کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک مستقل: 7 نکته ای که باید بدانید

اکثر پردازنده‌های مدرن دارای یک پردازنده گرافیکی یکپارچه هستند. در کامپیوترهایی که کارت گرافیک اختصاصی دارند؛ نرم افزار به طور خودکار بین این دو جابجا می‌شود و تلاش می‌شود که عملکرد و کارایی متعادل شود. از کارت‌های گرافیک آنبرد معمولا به عنوان تنها گزینه در دستگاه‌های استفاده می‌شود که اندازه جمع و جور آنها در اولویت است (مانند لپ تاپ ها؛ تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند). همچنین می‌توان کارت‌های گرافیک آنبرد را در سیستم‌های دسکتاپ ارزان قیمت هم پیدا کرد.

#2 کارت گرافیک اختصاصی چیست؟

کارت گرافیک اختصاصی قطعه ای سخت افزاری است که برای مدیریت عملکرد گرافیکی کامپیوتر استفاده می‌شود. گاهی اوگات این قطعات را کارت گرافیک مستقل هم می‌نامند. انواع مختلفی از کارت‌های گرافیکی وجود دارد اما اکثر این کارت‌های گرافیک از رم و یک فن برای خنک نگه داشتن خود استفاده می‌کنند.

مقایسه کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک مستقل: 7 نکته ای که باید بدانید

مزایای کارت‌های گرافیک اختصاصی این است که می‌توانید یک واحد به اندازه کافی قدرتمند را برای هر کاری پیدا کنید. این قطعات حافظه سیستم را به اشتراک نمی‌گذارند و در اکثر سیستم‌ها به راحتی قابل ارتقاء هستند. اما متاسفانه دارای قیمت بالاتر، اندازه بزرگتر و گرمای زیادی هستند.

معمولا کارت‌های گرافیکی اختصاصی را در اکثر کامپیوترهای دسکتاپ میان رده یا بالاتر می‌توانید مشاهده کنید. حتی برخی از لپ تاپ های  سطح بالاتر هم از این نوع کارت گرافیک استفاده می‌کنند.

#3 کارت گرافیک مستقل به معنای گرافیک بهتر است

اکثر کارت‌های گرافیکی اختصاصی اخیر عملکرد گرافیکی بهتری را نسبت به کارت گرافیک آنبرد ارائه می‌دهند. اما این تنها بخشی از ماجرا است. اینکه برای چه کاری باید از کارت‌های گرافیکی مستقل استفاده کنید به این بستگی دارد که اولویت‌های شما چیست.

اینکه سخت افزار اختصاصی از یک سیستم آنبرد بهتر است؛ تعجب آور نیست، اما تا چه اندازه؟ پردازنده‌های نسل هشتم Intel Core i7 بهترین عملکرد گرافیکی اختصاصی را دارند. این پردازنده‌ها از گرافیک Radeon RX Vega M ای ام دی پشتیبانی می‌کنند.

بررسی هایی که توسط سایت بنچمارک videobenchmark.net انجام شده است نشان می‌دهد که Vega M عملکردی مشابه با RX 570 اختصاصی را ارائه می‌دهد (یک کارت گرافیکی میان رده که با قیمت 199 دلار به فروش می‌رفت).

مقایسه کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک مستقل: 7 نکته ای که باید بدانید

سایر پردازنده‌های i5 و i7 پایین ترین گرافیک اینتل را با مارک‌های میان رده Iris Pro و سطح پایین Intel HD ارائه می‌دهند. بهترین بنچمارک‌های سیستم گرافیکی Iris Pro در کمتر از یک سوم سطح Vega M است. در مقابل، بهترین کارت‌های گرافیک اختصاصی مانند Nvidia Titan Xp عملکردی بیش از دو برابر را ارائه می‌دهند قیمت آنها بیش از هزار دلار است.

#4 کارت‌های گرافیکی مستقل از انرژی بیشتری استفاده می‌کنند

یک دلیل وجود دارد که کارت‌های گرافیکی اختصاصی از فن‌های داخلی استفاده کنند و آن هم این است که این قطعات بسیار داغ می‌شوند.

آزمایشات نشان می‌دهد که در زیر بار سنگین؛ titan Xp می‌تواند تابه دمای 185 درجه فارنهایت یا بیشتر برسد. این به غیر از سطح مشابه گرمای تولید شده توسط پردازنده و سایر قطعات داخلی کامپیوتر است. جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کامپیوتر دسکتاپ ضروری است.

برای مقایسه، یک پردازنده Intel Core M با گرافیک ادغام شده ممکن است در هنگام بازی به دمای 160 درجه برسد. فنی اصلا وجود ندارد و انرژی بسیار کمتری استفاده می‌شود. بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که عملکرد گرافیکی این کارت‌های گرافیک آنبرد با کارت‌های گرافیکی اختصاصی چند سال است که مقایسه می‌شوند. اما اگر شما اهل بازی نیستید و به صرفه جویی در مصرف انرژی اهمیت می‌دهید پس احتمالا استفاده از کارت‌های گرافیک آنبرد انتخاب بهتری است.

#5 لپ تاپ‌های دارای کارت گرافیک اختصاصی وجود دارند

می توانید لپ تاپ هایی که دارای کارت گرافیک اختصاصی هستند را خریداری کنید اما گزینه‌های شما محدودتر است. این لپ تاپ‌ها می‌توانند اندازه بزرگتر و قیمت بالاتری داشته باشند. لپ تاپ هایی که از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کنند مانند Dell XPS 13 و Acer Swift 7 دارای ضخامت کمتر از نیم اینچ هستند. یک مدل قابل مقایسه Dell حدود یک چهارم اینچ به ضخامت اضافه می‌کند. ASUS ZenBook 13 با 0.55 اینچ ضخامت به عنوان باریکترین لپ تاپ دارای کارت گرافیک اختصاصی شناخته می‌شود.

مقایسه کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک مستقل: 7 نکته ای که باید بدانید

اکثر لپ تاپ‌های دارای کارت گرافیک مستقل یا لپ تاپ‌های گیمینگ هستند و یا دستگاه‌های سطح بالایی هستند که کاربران حرفه ای را هدف قرار می‌دهند. ابعاد بزرگتر به این معناست که مدل‌های 13 اینچی به ندرت پیدا می‌شوند و مدل‌های 15 اینچی یا بالاتر از آن، رایج هستند. اگر نمی‌خواهید از دستگاه هایی که دارای ابعاد بزرگ هستند استفاده کنید و در عین حال به بهترین عملکرد نیاز دارید، یک گزینه سوم و کمتر شناخته شده وجود دارد و آن هم کارت گرافیک اکسترنال است.

#6 کارت گرافیک آنبرد ارزان تر است

کامپیوترهای دارای کارت گرافیک آنبرد ارزانتر از دستگاه هایی هستند که دارای کارت گرافیک مستقل هستند. البته این بدان معنا نیست که آنها گزینه ارزان قیمتی هستند. اپل از کارت گرافیک آنبرد در همه نسخه‌های MacBook Pro (به جز نسخه 15 اینچی) استفاده می‌کند و این دستگاه‌ها جزو گرانترین لپ تاپ‌ها هستند.

سیستم‌های دسکتاپ iMac همچنین از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کنند و با وجود اینکه شاید شما آن را دستگاهی رده پایین توصیف کنید اما هنوز بیش از 1000 دلار قیمت دارد.

در کامپیوترهای دسکتاپ سایر تولیدکنندگان که آزادی بیشتری در پیکربندی و ارتقاء دستگاه دارید، قطعات گرافیک اشتراکی گزینه ارزانتر است. افزودن یک کارت گرافیک میان رده مانند Radeon RX 580  چند صد دلار به قیمت دستگاه اضافه می‌کند. اما این بدان معنا نیست که همه کارت‌های گرافیک اختصاصی گران هستند. چند کارت گرافیک با قیمت عالی وجود دارند که ارزش خرید را دارند.

#7 کارت گرافیک مستقل برای بازی بهتر است

اگر کارت گرافیک آنبرد از قدرت کمتری برخوردار است، به این معناست که نمی‌توانید از آن برای بازی استفاده کنید؟ پلتفرم بازی آنلاین Steam یک نظرسنجی ماهانه منتشر کرده که سخت افزار 125 میلیون کاربر را نشان می‌دهد. در اوت 2018 اغلب کاربران کارت گرافیک اختصاصی داشتند اما بیش از 10 درصد آن‌ها با استفاده از کارت گرافیک آنبرد بازی می‌کردند. اگر می‌خواهید از کارت گرافیک آنبرد استفاده کنید باید بدانید که هر بازی برای شما در دسترس نخواهد بود و شما باید تنظیمات را کاهش دهید. بازی‌های 4K در بیشتر موارد محدودیتی ندارند.

مقایسه کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک مستقل: 7 نکته ای که باید بدانید

انتخاب کارت گرافیک مناسب

با مقایسه کارت گرافیک آنبرد با کارت گرافیک اختصاصی می‌توان متوجه شد که کدام راه حل برای شما مناسب تر است. برای بازی‌های جدی و واقعیت مجازی و واقعیت افزوده شما به یک کارت گرافیک اختصاصی نیاز دارید که اگر به هسته‌های CUDA مجهز باشد حتی بهتر است. شما اگر یک کاربر حرفه ای هستید که با نرم افزارهای گرافیکی از جمله انیمیشن؛ CAD و ویرایش ویدیو کار می‌کنید به یک کارت گرافیک مستقل نیاز دارید. این قطعه برای انجام کارهای سه بعدی ضروری است و به ویرایش سریع عکس‌های RAW کمک می‌کند.

جالب اینجاست که از پردازنده گرافیکی اختصاصی برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هم استفاده می‌شود.

برای بقیه کاربران که نیاز‌های بالا را ندارند، کارت گرافیک آنبرد مناسب است. با استفاده از کارت گرافیک آنبرد می‌توان هر از گاهی بازی‌های سبک را اجرا کنید. این کارت‌های گرافیک برای اجرای اکثر برنامه‌های Adobe بیش از اندازه خوب است و تا زمانی که یک پردازنده نسبتا مدرن داشته باشید قادر به مدیریت ویدیوهای 4K خواهید بود.

در حقیقت مگر اینکه نیاز خاصی داشته باشید تا به کارت گرافیک اختصاصی نیاز داشته باشید در بقیه موارد می‌توانید از همان پردازنده گرافیکی آنبرد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.