مقایسه پردازنده‌های AMD و Intel : اینتل و AMD دو تا از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده پردازنده (CPU) برای سیستم‌های دسکتاپ و لپ تاپ است که در بازار پردازنده‌های امروزی حکم فرمایی می‌کند. هر دو شرکت دارای قدمت بالایی هستند و در صدر شرکت‌های تولید کننده هستند که پردازنده‌های چند هسته ای و پیشرفته را با کوچک سازی تراشه‌ها ارائه می‌دهند. در ادامه ما می‌خواهیم عملکرد دو شرکت تولید کننده پردازنده ای ام دی و اینتل را در سال گذشته (2019) با هم مقایسه کنیم.

 

مقایسه بالاترین رده پردازنده‌های AMD و Intel

طبق گفته بنچمارک UserBenchmark در مقایسه با پردازنده Core i9-9900 K که دارای 8 هسته و 16 نخ و عملکرد پایه 6.3 گیگاهرتزی، پردازنده Ryzen 9 3900X دارای برترین مشخصات 12 هسته، 24 نخ و عملکرد پایه 3.8 گیگاهرتز است، اما این نسخه از پردازنده Ryzen گرانتر است.

مقایسه پردازنده

آیا در واقع قیمت بیشتر می‌تواند اینتل را ضربه فنی کند؟  پاسخ نه است، این امر بدان دلیل است که UserBenchmark از معیار دیگری به نام شاخص سرعت کارآمد پردازنده استفاده می‌کند تا صدها کار مانند تماشای فیلم، گشت و گذار در اینترنت در سربرگ‌های مختلف و بازی‌های محبوب ر با هم مقایسه کند تا به یک امتیاز واحد دست پیدا کند. بر این اساس پردازنده Intel Core i9-9900K در صدر پردازنده Ryzen 9 3900X قرار می‌گیرد.

مقایسه پردازنده

همچنین بر اساس معیار درصد پایداری پردازنده ها، پردازنده Core i9 نسبت به پردازنده Ryzen 9 برای سیستم‌های دسکتاپ (101 درصد در مقابل 96 درصد) و بازی (100 درصد در مقابل 96 درصد) امتیاز بهتری را کسب کرد، اما Ryzen 9 برای ورک استیشن‌ها (118 درصد در مقابل 100 درصد) عملکرد عالی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد قابلیت مالتی تسکینگ بهتری را ارائه می‌دهد.

رای نهایی: اگر در حال پس انداز کردن برای خرید گرانتیرین سیستم در بازار هستید پردازنده Intel Core i9 را خریداری کنید که عملمرد بهتری را ارائه می‌دهد. شما همچنین می‌توانید پردازنده ارزانتر Ryzen 9 را هم در نظر داشته باشید، به طور کلی پردازنده‌های AMD ارزانتر از پردازنده‌های اینتل هستند.

مقایسه پردازنده‌های رده بالای AMD و Intel

در اینجا پردازنده‌های سطح بالای Core i7-9700K و Ryzen 7-2700X را بت هم مقایسه خواهیم کرد. برای اینتل، Core i7 یکی از پردازنده‌های با ارزش و پرکاربرد استو مشابه پردازنده‌های رده بالا، Core i7 دارای نخ‌های کمتری (8 عدد در مقابل 16 عدد) است اما تعداد هسته‌های آن مشابه Ryzen 7 است.

مقایسه پردازنده

با این حال هنوز هم Core i7 نسبت به Ryzen 7 از سرعت بالاتری (21 درصد بیشتر) برخوردار است. در حقیقت این پردازنده سومین پردازنده سریع است، در حالی که پردازنده Ryzen 7 در سیستم‌های دسکتاپ و گیمینگ نمی‌تواند به سرعت پردازنده Core i7 اینتل برسد اما در عملکرد ورک استیشن از پردازنده اینتل جلو می‌زد (87 درصد در مقابل 83 درصد).

مقایسه پردازنده

از دیگر مزایای پردازنده Core i7 می توان به بهره وری انرژی بیشتر ( بیش از 10 درصد)، فرکانس کمی سریعتر توربو (بیش از 14 درصد) و وجود پردازنده گرافیکی یکپارچکه (UHD 630) اشاره کرد. در اینجا یک نکته مهم برای یادگیری وجود دارد و آن این است که همیشه هسته‌ها و نخ‌های بیشتر به معنای سرعت بیشتر نمی‌باشد.

رای نهایی: اگر سرعت پردازنده با کیفیت بالا برای شما مهم است پردازنده Core i7 نسبت به Ryzen 7 از ارزش بالاتری برخوردار است. با این وجود این پردازنده گرانتر است، حتی اگر به قیمت حساس باشید Core i7 بهترین گزینه است.

مقایسه پردازنده‌های میان رده AMD و Intel

در این قسمت پردازنده‌های Core i5-9400F و Ryzen 5 3600 مقایسه خواهیم کرد. هر دو پردازنده در بنچمارک UserBenchmark به عنوان محبوبترین پردازنده‌ها در رتبه اول و چهارم قرار گرفته اند. در این مقایسه پردازنده Core i5 ارزانتر از Ryzen 5 است.

مقایسه پردازنده

با این حال در بازی (87 درصد در مقابل 82 درصد)، دسکتاپ (90 درصد در مقابل 83 درصد) و در ورک استیشن‌ها (75 درصد در مقابل 58 درصد) عملکرد Ryzen 5 بالاتر از پردازنده Intel Core i5 یافت می‌شود. بدیهی است که در این سطح Ryzen کمی از Intel Core i5 بهتر است.

پردازنده‌های AMD و Intel

رای نهایی: اگر به دنبال یک پردازنده میان رده هستید که در مقایسه با Intel Core i5 عملکرد بهتری را ارائه دهد پردازنده Ryzen 5 را انتخاب کنید، این پردازنده فرکانس پایه بالاتر و سرعت اورکلاک بیشتری هم دارد.

مقایسه پردازنده‌های مقرون به صرفه اینتل و AMD
در اینجا پردازنده‌های مقرون به صرفه Core i3-8100 و Ryzen 3-2200G را مقایسه خواهیم کرد.

پردازنده‌های AMD و Intel

مشابه ترندهای بالا، Core i3 عملکرد کمی بهتر از Ryzen 3 را ارائه می‌دهد.

پردازنده‌های AMD و Intel

رای نهایی: اگر می‌خواهید یک پردازنده ارزان خریداری کنید پردازنده Core i3 از همتای خود در خانواده AMD بهتر است. با این حال تنها کمی ارزانتر از Ryzen 5 است.

پتانسیل اورکلاک

چقدر می‌توانید پردازنده خود را اورکلاک کنید؟ با استفاده از این ابزار تست شما می‌توانید اطلاعات کاملی را بدست آورید. اورکلاک یکی از معیارهای عملکردی است که در آن AMD Ryzen 9 ممکن است نسبت به اینتل کمی بهتر باشد. به همین دلیل است که اغلب در بنچمارک‌های بالا در قسمت ورک استیشن امتیاز بالاتری را کسب کند. Ryzen 9 می تواند از تمام 16 هسته خود با سرعت 4.3 گیگاهرتز استفاده کند و Rezen 5 می تواند از تمام 6 هسته هود در سرعت 3.6 گیگاهرتز استفاده کند.

بر اساس تست چند هسته ای که توسط Maxon Cinebench انجام شد می‌توان دریافت که AMD Threadripper 2970X  و  2990 WX و همچنین Epyc 7601 به طور متوسط بالاتر از Intel Core i9 بوده اند. بنابراین اگر به دنبال یک پردازنده برای ورک استیشن و انجام مالتی تسکینگ هستید باید پردازنده‌های رده بالای Threadripper, Epyc  یا  Ryzen ای ام دی را نسبت به مدل‌های مقایسه شده پردازنده اینتل انتخاب کنید.

پردازنده‌های AMD و Intel

پردازنده‌های سری AMD Ryzen 5  تا 9 به لطف معماری میکرو Zen 2 مبتنی بر فناوری 7 نانومتری تقریبا در تمام معیارهای عملکردی بالا امتیاز بالایی را کسب می‌کنند.

پردازنده‌های AMD و Intel

رای نهایی: وقتی که صحبت از عملکرد خام به میان می‌اید، پردازنده‌های سطح بالای اینتل نسبت به سری AMD Ryzen دارای حاشیه اندکی هستند. با این حال اگر از پردازنده‌های AMD Threadripper  یا  Epycاستفاده می‌کند عملکرد مالتی تسکینگ بهتری خواهید داشت.

  • بیشتر بخوانید: گلوگاه چیست؟ گلوگاه پردازنده و کارت گرافیک به زبان ساده

رسانه‌های کامپیوتری

اگر از رسانه‌ها و نرم افزارهای گرافیکی مانند محصولات Adobe زیاد استفاده می‌کنید مطمئنا به مقدار بالایی از قابلیت‌های اورکلاکینگ و قابلیت‌های مالتی تسکینگ نیاز دارید.

 AMD و Intel

رای نهایی: همانطور که در ابتدا گفته شد پردازنده‌های AMD در اینجا به طور واضح برنده هستند چونکه دارای هسته‌ها و نخ‌های بیشتری هستند.

بازی‌های با کیفیت بالا

نبرد عملکردی بین پردازنده‌های اینتل و ای ام دی بعد از عرضه پردازنده‌های Ryzen 9 3950 AMD و Core i9 10980XE فاش شد. هر دو پردازنده با استفاده از Fire Strike مورد تست قرار گرفتند. Fire Strike یک تست رندر گرافیکی اختصاصی با استفاده از معیار دایرکت ایکس 11 برای سیستم‌های شخصی گیمینگ و نمایشگر‌های با کیفیت فوق العاده است.

 AMD و Intel

با این حال همانطور که در اینجا نشان داده شده است، در حال حاضر پردازنده Core i9 در Fire Strike دوباره در صدر جدول قرار دارد. این پردازنده‌ها جزو پردازنده‌های نسل دهم هستند و عملکرد متغییری دارند. پردازنده‌های AMD Ryzen Threadripper  و حتی Ryzen 7 امتیاز بالاتری را نسبت به پردازنده‌های دیگر ارائه می‌دهند ( به جز پردازنده Intel Core i9). باید به یاد داشته باشیم که Ryzen 7 نسبت به Core i7 ارزانتر است.

 AMD و Intel

رای نهایی : اگر به دنبال پردازنده ای مناسب برای سیستم گیمینگ خود هستید می‌توانید بعد از پردازنده Core i9 پردازنده‌های سری AMD Ryzen را با قیمت کمتری در نظر داشته باشید.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید در تمام بخش‌های مقایسه پردازنده Core i9-9900K  خوش درخشید. از این رو می‌توان گفت که در سال 2019 اینتل برنده رقابت بوده است. سرعت موثر محصولاتی مانند Core i3، Core i7 و Core i9 بیشتر است.  با این حال باید در نظر داشته باشید که پردازنده‌های Ryzen 7 و 5 ای ام دی نسبت به پردازنده‌های مقایسه شده اینتل از مزیت هایی مانند اورکلاک سریعتر، عملکرد چند نخی و بهره وری انرژی بیشتر برخوردار هستند.

بنابراین گیمرها، طراحان و افراد خلاق به طور متوسط می‌توانند با پردازنده‌های Ryzen 7 یا 5 ای ام دی عملکرد مورد انتظارشان را با قیمت پایین تری برآورده کنند. به طور خلاصه ای ام دی از محصولات متنوع تری با قیمت مناسبی برخوردار است. تفاوت سرعت ناچیز با پردازنده‌های سطح بالای اینتل واقعا به چشم نمی‌آید اما همیشه بهتر است یک سیستم شخصی قدرتمند داشته باشید که از مالتی تسکینگ پیشرفته پشتیبانی کند.