در راهنمای خرید مانیتور قسمت اول – مقایسه فناوری‌های صفحه نمایش TN، VA و IPS ما در مورد صفحه نمایش‌های TN، VA و IPS توضیحاتی را ارائه دادیم و به مقایسه زاویه دید، روشنایی و کنتراست این صفحه نمایش‌ها پرداختیم. در ادامه به مقایسه کیفیت رنگ، گانت رنگ، رفرش ریت، زمان پاسخ این صفحه نمایش‌ها خواهیم پرداخت.

کیفیت رنگ

کیفیت رنگ یکی دیگر از عامل هایی است که در بین صفحه نمایش‌های TN و سایر صفحه نمایش‌ها دارای تفاوت هایی است. این عامل می‌تواند به دو دسته عمق رنگ و طیف یا گانت رنگ تقسیم شود. در هر دو مورد پنل‌های TN ضعیف ظاهر می‌شوند.

بسیاری از صفحه نمایش‌های TN، مخصوصا مدل‌های رده پایین فقط 6 بیتی هستند و برای دستیبابی به خروجی استاندارد 8 بیتی از کنترل فریم ریت استفاده می‌کنند. پنل‌های 6 بیتی مستعد ایجاد باندینگ رنگ هستند در حالی که پنل‌های 8 بیتی دارای شیب رنگی ملایمتر هستند و از این رو بازدهی رنگ بهتری دارند.

همه پنل‌های TN شش بیتی نسیتند و پنل‌های با کیفیتری هم وجود دارند که 8 بیتی هستند اما به جرات می‌توان گفت که اکثر TN هایی که در بازار وجود دارند 6 بیتی هستند. اگر به دنبال صفحه نمایش‌های 8 بیتی هستید باید به سمت پنل‌های IPS یا VA بروید که اکثر پنلهای 8 بیتی هستند.

در حالی که هنوز پنل‌های سطح پایه 6 بیتی IPS و VA وجود دارد تقریبا تمام گزینه‌های میان رده تا سطح بالا 8 بیتی هستند. در مورد صفحه نمایش‌های 10 بیتی به طور معمول باید به دنبال پنل IPS باشید که اکثرا تجربه 10 بیتی را ارائه می‌دهند.

برخی از پنل‌های VA می‌توانند تجربه 10 بیتی را ارائه دهند اما بسیار کمیاب هستند. اکثر صفحه نمایش هایی که ادعا می‌کنند 10 بیتی هستند در واقع 8 بیت +FRC هستند و فقط مانیتورهای درجه 1 حرفه ای می‌توانند یک تجربه 10 بیتی را ارائه دهند.

 راهنمای خرید مانیتور قسمت دوم - مقایسه فناوری‌های صفحه نمایش TN، VA و IPS

مقایسه گانت یا طیف رنگ صفحه نمایش TN، VA و IPS

یکی دیگر از فاکتورهایی که صفحه نمایش‌های VA و IPS تجربه تهتری را ارائه می‌دهند گانت یا طیف رنگی می‌باشد. بهترین پنل‌های TN پوشش رنگی محدود به sRGB را ارائه می‌دهند و یا در بدترین پنل‌های سطح پایه حتی تمام قابلیت‌های sRGB را پوشش نمی‌دهند. پنل‌های TN گسترده ای وجود ندارد و بسیار نادر هستند.

پنل‌های VA به طور معمول با پوشش کامل sRGB کار خود را شروع می‌کنند. VAهایی که از یک فیلم نقطه کوانتومی استفاده می‌کنند (سامسونگ) امتیازات بالاتری را ارائه می‌دهند (حدود 125 درصد پوشش رنگی sRGB یا 90 درصد علامت DCI-P3).

اکثر مانیتورهای VA با طیف گسترده ای که آزمایش شده‌اند بین 85 تا 90 درصد پوشش DCI-P3 را ارائه می‌دهند که نتیجه مناسبی است هر چند بهترین صفحه نمایش‌ها می‌توانند پوشش 95 درصد یا بالاتر را ارائه دهند.

در پنل‌های IPS بیشترین واریانس وجود دارد. صفحه نمایش‌های سطح پایه تمایل به پوسس RGB حدودا 95 درصد یا کمتر دارند در حالی که اکثرا پوشش کامل sRGB را ارائه می‌دهند. در صفحه نمایش‌های سطح بالا که مختص افراد حرفه ای می‌باشد داشتن پوشش کامل DCI-P3 و Adobe RGB غیر عادی نیست.

در بین تمام صفحه نمایش‌های گسترده IPS که ما آزمایش کردیم کمترین پوششی که ما دیده ایم 93 درصد بوده است و پوشش بیشتر از 95 درصد عدد معمولی است. این باعث می‌شود که IPS بهترین فناوری باشد.

 راهنمای خرید مانیتور قسمت دوم - مقایسه فناوری‌های صفحه نمایش TN، VA و IPS

مقایسه رفرش ریت صفحه نمایش TN، VA و IPS

در طول بحث مروز و دیروز ما از TN به عنوان بدترین فناوری یاد کردیم، تا حالا این پنل بدترین تولید رنگ، نسبت کنتراست و زاویه دید را ارائه داد است اما دارای یک مزیت مهم است و آن هم رفرش ریت است. پنل‌های TN بهترین رفرش ریت و زمان پاسخ را ارائه می‌دهند. در حال حاضز TN پنها نوع پنلی بوده است که توانسته است به 240 هرتز برسد.

پنل‌های VA در پنل‌های ماوراء بنفش از 200 هرتز استفاده می‌کندد اما اکثر مدل‌های 16:9 به 165 هرتز محدود می‌شوند. پنل‌های IPS از 165 هرتز به بالا در دسترس هستند. در حالی که پنل‌های IPS قادر به ارائه رفرش ریت 144 هرتز و بالاتر هستند تعداد پنل هایی که دارای سرعت بالاتر هستند در مقایسه با VA و TN محدود هستند.

اکثر صفحه نمایش‌های IPS به خصوص گزینه‌های درجه بالا . همچنین مانیتورهای سطح پایه 60 یا 75 هرتز هستند. در همین حال، تعداد قابل توجهی از پنل‌های VA در طیف گسترده ای از اندازه و وضوح تصویر بالا در دسترس قرار دارند در حالی که TN قابلیت رفرش ریت فوق العاده بالایی را ارائه می‌دهد.

رفرش ریت

زمان پاسخ

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم زمان پاسخ است. پنل‌های IPS و VA در اوایل بسیار کند بودند اما در پنل‌های مدرنتر بسیار بهبود پیدا کردند. بنابراین تفاوت این سه فناوری مانند قبل نیست اما TN از این نظر بسیار قوی ظاهر شده است. اکثر پنل‌های TN دارای زمان پاسه 1 میلی ثانیه هستند که حتی در نسخه‌های جدیدتر این زمان پاسخ کاهش پیدا کرده است.

پنل‌های IPS از نظر سرعت در رتبه بعدی قرار می‌گیرند. مانیتورهای با کیفیت بالای IPS معمولا که رفرش ریت بالایی دارند می‌توانند زمان پاسخ 4 میلی ثانیه را ارائه دهند. در مقایسه با بهترین پنل‌های TN، در بهترین حالت IPS‌ها دو برابر کند هستند. با این حال پنل‌های سطح پایه IPS زمان پاسخ 10 میلی ثانیه را ارائه می‌دهند. در ادامه می‌توانید نمودار مقایسه این پنل‌ها را مشاهده کنید.

زمان پاسخ