مقایسه رم ریدر USB 2.0 با USB 3.0 : قبلا در  مورد رم ریدر چیست صحبت کردیم و بهترین کارت خوان‌ها را به شما معرفی کردیم. هر کسی که از دوربین دیجیتال یا گوشی هوشمند استفاده می‌کند احتمالا کارت‌های حافظه فلش را دیده است،

دستگاهای کوچک و قابل جابجایی که انواع مختلفی از داده‌ها را می‌توانند ذخیره کنند (بسته به دستگاهی که از آن استفاده می‌کند)، در بسیاری موارد مهمترین فاکتورها برای حافظه فلش اندازه (تعداد فایل هایی که می‌تواند ذخیره کند) و قابلیت اطمینان است اما در بعضی موارد سرعت انتقال داده‌ها به حافظه یا خارج از آن هم می‌تواند بسیار مهم باشد.

عکاسی دیجیتال احتمالا بهترین مثال در این زمینه است، با استفاده از دوربین DSLR عکاس می‌تواند به راحتی عکس‌ها را در کارت‌های حافظه ذخیره کند و حتی چند کارت حافظه را پر کند. انتقال عکس‌ها از کارت به کامپیوتر برای ویرایش می‌تواند به یک فرآیند طولانی مدت تبدیل شود و سرعت بخشیدن به این فرآیند ممکن است ارزش سرمایه گذاری در هنگام ارتقاء یا خرید یک کامپیوتر جدید را داشته باشد.

پیش زمینه ای از رم ریدر

به طور کلی دو حالت برای انتقال اطلاعات از کارت حافظه وجود دارد:

  1. وصل کردن مستقیم دستگاهی که دارای کارت حافظه است به کامپیوتر
  2. خارج کردن کارت حافظه و قرار دادن آن در دستگاهی اختصاصی که کارت خوان یا رم ریدر نامیده می‌شود.

سرعتی که می‌توان داده‌ها را از کارت حافظه فلش کپی کرد به دو عامل وابسته است:

  1.  دستگاهی که از حافظه استفاده می‌کند.
  2. خود کارت حافظه

کارت خوان‌ها یا رم ریدرها و در واقع اکثر دستگاه‌های الکترونیکی مجهز به کارت حافظه قابلیت اتصال مستقیم به کامپیوتر را دارند. پورت‌های USB 2.0 تقریبا در تمام کامپیوترهای مروزی یافت می‌شود و به یک استاندارد تبدیل شده است. اما به دلیل قدیمی بودن USB 2.0، استانداردهایی که دارای سرعت بالاتری هستند می‌توانند عملکردشان را محدود کنند.

مقایسه  USB 2.0 با USB 3.0

در حال حاضر یکی از نسخه‌های بروز شده این رابط‌ها که می‌تواند نگرانی‌های مربوط به عملکرد را کاهش دهد USB 3.0 است که تقریبا نسبت به USB 2.0 ده برابر افزایش پهنای باند را ارائه می‌دهد و این افزایش سرعت بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

اما آیا واقعا کارت‌های حافظه فلش و رم ریدر‌های فعلی قادر هستند در دنیای واقعی از این مزیت استفاده کنند. برای پاسخ به این شوال ما چند مدل رم ریدر را تست کردیم که در ادامه اطلاعات دقیق این رم ریدر‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

رم ریدر مبتنی بر ساتا

ممکن است به رم ریدر مبتنی بر ساتا امید زیادی داشته باشید چونکه این رابط برای هارددیسک‌ها استفاده می‌شود و عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد، اما این همان فناوری پایه که بر اساس آنها کارت‌های حافظه فلش ساخته می‌شوند نیست و این در تست هایی که ما انجام دادیم نشان داده شده است.

شما نمی‌توانید به طور قابل اعتمادی با این رم ریدر کار کنید و بسته به نحوه پیکربندی آن، قرار دادن اشتباه رم ریدرها به سادگی تشخیص داده نمی‌شوند و اگر کارت حافظه را در دستگاه فرمت کرده باشید ظرفیت کامل آن را نمی‌بینید و در دستگاه‌های دیگر کار نمی‌کند.  به همین دلیل رم ریدر ساتا قادر به تکمیل تست‌ها نبوده و ناوری است که ما توصیه نمی‌کنیم.

متدلوژی تست رم ریدر

برای مقایسه رم ریدر USB 2.0 با USB 3.0 ما از کارت‌های حافظه زیر استفاده کردیم:

Memory Card Interface Speed Rating
High-speed Compact Flash Transcend Ultimate 8GB 600x (70MB/s)
High-speed Secure Digital SanDisk Extreme Pro 8GB 300x (45MB/s)
Standard-speed Compact Flash Kingston CF/4GB Not rated
Standard-speed Secure Digital Kingston SD6/8GB Class 6 (6MB/s+)

رم ریدرهای مورد استفاده هم شامل موارد زیر است:

Card Reader Interface Style Basic Compatibility
ATech PR0-35U USB 2.0 Internal / External CF, SD, SDHC, mSD, xD, MS
Koutech IO-RCM330 USB 3.0 Internal CF, SD, SDHC, mSD, xD, MS
Lexar LRW300URBNA USB 3.0 External CF, SD, SDHC

رم ریدرهای ATech و Koutech هر دو با طیف گسترده ای از انواع کارت‌های حافظه کار می‌کنند اما رم ریدر Lexar محدود به کارت‌های حافظه CF (Compact Flash) و SD (Secure Digital) هستند.

تست‌ها و نتایج

برای اطمینان از عملکرد در دنیای واقعی، هر کارت در دوربین نصب شده و عکس‌ها به طور مستقیم روی کارت حافظه ذخیره شده است. بعد از پر شدن کارت حافظه، هر کارت حافظه از طریق هر یک از رم ریدر‌های مختلف به کامپیوتر انتقال داده شد. در تصویر زیر شما می‌توانید زمان مورد نیاز برای انتقال 1 گیگابایت اطلاعات را از کارت حافظه به کامپیوتر مشاهده کنید:مقایسه  USB 2.0 با USB 3.0

این تصاویر بیان می‌کند که تنها در هنگام استفاده از ماژول‌های حافظه فلش سرعت بالا عملکرد به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می‌کند. اگر از حافظه با قیمت مناسب یا ارزان تر استفاده می‌کنید هنوز هم افزایش کمی وجود دارد.

در ادامه شما می‌توانید تست خواندن و نوشتن متوالی را که توسط بنچمارک CrystalDiskMark انجام شده است را مشاهده کنیدو تست‌های تصادفی ممکن است جالب باشند اما با نتایج اکثر کاربردهای دنیای واقعی ارتباطی ندارند. برای اطمینان از نتایج منصفانه، کارت‌های حافظه از طریق سیستم عامل ویندوز و قبل از هر بار تست با فرمت FAT32 فرمت بندی شدند.
مقایسه رم ریدر USB 2.0 با USB 3.0مقایسه رم ریدر USB 2.0 با USB 3.0

نتیجه گیری

نتیجه ای که می‌توان از تصاویر بالا گرفت این است که برای بدست آورن مزایای سرعت در رم ریدر USB 3.0 باید از کارت‌های حافظه سریع استفاده شود. استفاده از رم ریدرهای USB 3.0 قطعا می‌تواند برای برخی از کاربران و مخصوصا عکاسانی که از کارت‌های حافظه سریع استفاده می‌کنند مزایایی به همراه داشته باشد. برخی از رم ریدهای فروشگاه نارستان را در زیر می‌توانید مشاهده کنید و در صورت تمایل برای خرید اقدام کنید:

کارت خوان بیاند مدل BA-204 به همراه رابط USB 2.0

رم ریدر USB 2.0 سیلیکون پاور

کارت خوان OTG سایوتیم مدل SY-T79