اگر راه حل‌های ذخیره داده‌های زیادی را از طریق فلش USB جستجو کرده‌اید ، به سه گزینه اصلی منتهی خواهید شد: حافظه فلش USB ، حافظه HDD خارجی و SSD خارجی. هر سه آنها می‌توانند داده‌ها را به خوبی ذخیره کنند ، اما آنها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که باعث می‌شود آنها را در انجام نقش‌های خاص بهتر سازد. بیایید این سه گزینه را تحلیل کنیم و ببینیم کدام یک می‌تونند گزینه بهتری برای خرید باشد.

حافظه فلش USB

حافظه های فلش USB ابزارهای کوچکی هستند که بسیار آسان داخل پورت USB دستگاه موردنظر وصل می‌شوند. سایز کوچک آنها راهی مناسب برای حمل راحت اطلاعات شخصی مهم است.

مزایا حافظه فلش USB

آیا می‌خواهید از یک مکان به مکان دیگر بروید؟ اگر چنین است، حافظه فلش USB می‌تواند ارزشمند باشد. بزرگ ترین ویژگی این حافظه، کوچک بودن آن است ، به این معنی که می‌توانید آن را در یک جیب یا کیف نگهدارید و آن را با خود به هر جایی ببرید. حافظه‌های فلش USB در برابر ضربات و ضربات ناشی از حرکت بسیار مقاوم هستند. دلیل آن این است که فضای ذخیره سازی آنها هیچ قسمت متحرکی را دربرنمی گیرد که آسیبی به آن وارد شود.

معایب حافظه فلش USB

بزرگترین نقطه ضعف حافظه فلش USB فضای ذخیره سازی است. USB‌ها هنگام حمل فایل‌های کوچک مانند عکس و متن کاربردی هستند ، اما فشار بسیار به آن ممکن است ناامیدی به بار بیاورد. حافظه‌های فلش USB در گزینه 256 گیگابایتی تا 512 گیگابایت قابل خریداری هستند اما قیمت بالایی داشته که ممکن است از خرید آنها صرف نظر کنید.

هارد HDD اکسترنال

اگر هارد دیسک کامپیوتر شما به سرعت پر شود ، یک HDD اکسترنال می‌تواند به پورت USB شما وصل شود و به عنوان یک درایو ثانویه عمل کند. این باعث می‌شود فضای ذخیره سازی رایانه شما بدون نیاز به قطعات داخلی گسترش پیدا کند.

مزایای استفاده از هارد HDD اکسترنال

از بین تمام گزینه ها، هارددیسک‌های خارجی بیشترین میزان ذخیره را برای شما فراهم می‌کنند. تقریباً با همان هزینه فلش مموری 256 گیگابایتی، می‌توانید یک هارددیسک خارجی 1 ترابایتی خریداری کنید.

به همین ترتیب ، هارددیسک‌های خارجی بهترین گزینه برای کاهش فضای ذخیره سازی کامپیوتر هستند. یک ترابایت را با قیمت ارزان بخرید ، آن را به سیستم وصل کنید و فضای گسترده‌ای برای فایل‌ها و برنامه‌های خود به کار گیرید. شما حتی می‌توانید یک سیستم عامل روی آن نصب کنید!

معایب استفاده از هارد HDD اکسترنال

از بین این سه نوع حافظه ذخیره سازی، حافظه HDD تنها نوع ذخیره سازی است که از قطعات متحرک استفاده می‌کند. این امر موجب می‌شود آنها در معرض آسیب ناشی از ضربات و حمل و نقل قرار گیرند و آسیب وارد شدن به بخش متحرک آن از بین رفتن اطلاعات را در پی دارد.

به همین ترتیب ، از حافظه‌های HDD خارجی به عنوان یک حافظه ذخیره سازی ثابت استفاده می‌شود. می‌توانید آنها را به رایانه متصل کرده و حجم زیادی از داده‌ها را به صورت آسان بارگیری کنید. آنها دستگاه‌های بسیار خوبی برای اتصال به رایانه و نگه داشتن آن برای مدت زمان طولانی هستند. البته امروز هارد دیسک‌ها ابعاد کوچکی پیدا کرده و دیگر نیازی نیست به صورت ثابت مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: 8 تا از بهترین هارددیسک‌های گیمینگ سال 2020

هارد SSD اکسترنال

نوع دیگری از حافظه‌های ذخیره سازی ، SSD (درایو حالت جامد)بوده که به جای تکیه بر قطعات متحرک ، روی حافظه‌های فلش اطلاعات را ذخیره می‌کند. آنها معمولاً در رایانه‌های HDD به طور همزمان استفاده می‌شوند ، اما بعضی از لپ تاپ‌ها از SSD کاملاً بی بهره هستند.

مزایای استفاده از هارد SSD اکسترنال

SSD‌ها به دلیل نداشتن قطعات متحرک از سرعت بالایی برخوردار هستند و این باعث می‌شود سرعت آنها نسبت به HDD‌ها بیشتر باشد. همچنین SSD‌ها نسبت به حافظه‌های فلش USB از فضای ذخیره بیشتری برخوردار هستند و آنها را برای ذخیره سازی سیستم عامل‌ها و نرم افزارها مناسب می‌کند.

معایب استفاده از هارد SSD اکسترنال

این مدل حافظه‌ها ارزان نیستند و اگر می‌خواهید SSD خارجی داشته باشید ، نسبت به هارد درایوهای خارجی یا حافظه‌های فلش USB هزینه بیشتری دربرمی گیرند. به این ترتیب ، آنها برای ذخیره مقادیر زیادی از داده‌ها به قیمت ارزان گزینه خوبی نیستند. با این وجود آنها بار نرم افزارهای نصب شده روی سیستم را کاهش می‌دهد، بنابراین آنها بهترین گزینه برای ذخیره بازی‌ها و برنامه‌ها هستند.

  • بیشتر بخوانید: مقایسه SSD های SATA و PCIe: کدام نوع درایو دیتا برای شما مناسب است؟

پتانسیل ذخیره سازی

در حالی که حافظه‌های فلش USB ، هارددیسک‌های خارجی و SSD خارجی می‌توانند فضای ذخیره شما را از طریق پورت USB گسترش دهند ، همه آنها نقش خود را به خوبی بازی می‌کنند. فلش‌ها حافظه‌های فوق العاده قابل حمل هستند ، هارددیسک‌های خارجی گزینه‌های اقتصادی محسوب شده و SSD‌های خارجی نیز از ظرفیت و سرعت بالایی بهره می‌برند.